Tristram Shandy

• Česko Tristram Shandy: Ptákovina a bejkárna (více)

Inspirací tohoto neortodoxního filmového díla je román Život a názory blahorodého pana Tristrama Shandyho, který napsal britský pastor Laurence Sterne v letech 1759–1767. Rozsáhlý román, patřící k anglickým literárním skvostům, byl považován za nezfilmovatelný, ale Winterbottom jej přetvořil v pozoruhodně invenční podívanou. Když Tristram Shandy začíná vyprávět svůj životní příběh, ocitáme se v 18. století. V dramatickém okamžiku hrdinova zrození však zjistíme, že jsme přítomni natáčení filmu. Za hereckým představitelem Shandyho Stevem Cooganem přijíždí jeho žena se šestiměsíčním dítětem, pronásleduje ho novinář, objeví se i jeho agent... „V knižní předloze je procesu psaní věnováno tolik prostoru, že jediný způsob, jak jej reflektovat, byl tento,“ říká režisér, který ve svém filmu složil poklonu i svému oblíbenému režisérovi R. W. Fassbinderovi. (oficiální text distributora)

Martyr

Obcas ked pozeram na cervene hodnotenie nejakeho filmu mam naozaj pocit, ze som videl nieco ine. Nakoniec vsak zistujem, ze to tak nie je a tak ma napada jediny sposob- vsetci podlahnu nejakemu tlaku, ktory ich nuti pridat zopar hviezdiciek kvoli ich oblubencom, ktori tak urobili. Bud je to takto alebo som Tristrama vobec nepochopil, lebo podla mna to bola vyborne natocena KRAVINA, ktora si nezasluzi ani pozornost. Mozno by som si ho mal pozriet este raz a neustale mysliet na to, ze to ma byt film cerveny a nie pomaly odpadovy, ibaze tak neurobim. Urprimne a bez hanby priznavam, ze tento film ma po hodine donutil ist radsej varit.. ()

KOZEL84

Marně sem se snažil udržet pozornost.Marně se snažím přijít na to co tu bylo komediálního.Marně se snažím přijít na to o čem tohle kurva bylo! ()

luxuska

o knize jsem nikdy předtím neslyšela, jména jako michael winterbottom a steve coogan mi toho taky moc neřekly a teď mám pocit, jako by se mi v britském filmu otevřely úplně nové obzory. opravdu originální ztvárnění a velmi velmi vtipné. pro milovníky anglického humoru téměř povinnost. ()

sandis

Možná to snad někomu připadá vtipné. Ano, pár humorných okamžiků, uznávám. Ale jinak neuvěřitelná nuda, kdy jsem chvílemi počítal každou minutu do konce... velké zklamání. Jednak si nemyslím, že forma prolínínání děje a natáčení filmu je úpně vhodná a také mne hlavní "hrdinové" poměrně záhy omrzeli. Nejvíce jsem se bavil asi na úplném začátku, při rozhovoru o barvě zubů. Pak už to šlo od 10 k 5... Tři hvězdičky jsou maximum, co mohu dát... Ano, anglický humor můžu... ano, chvílemi je to zábavné... ale jak ocelek??? slabý průměr... ()

S.Dedalus

Tak za prvé si tento film vyslouží odpad, že se někdo pokusil převést na plátno Tristrama Shandyho, a za druhé si vyslouží pět hvězdiček, že si troufnul převést na plátno Tristrama Shandyho. Možná to mohlo být ještě trošku odvážnější. Hlavně ze začátku, kdy byl středem pozornosti obsah knihy, až příliš mnoho detailů bylo vměstnáno vedle sebe, takže v konečném důsledku takřka nic nevyznělo. Naopak zbytek filmu ze zákulisí se mi líbil velice. Vytvářel základní obraz knihy The Life and Opinions of Tristram Shandy, která je jen málo o životě a už vůbec ne o názorech Tristrama Shandyho, v tom smyslu, že film podle této knihy, byl jen minimálně o ní. No a konečně jsem měl i podobné pocity jako u knihy. To je, nevím o čem to vlastně bylo, ale bylo to prostě prča. ()

Rockerman

Opravdu jsem se hodně snažil přijít na to ,proč byl tento film natočen. Snažil jsem se najít v tom filmu ten pověstný britský suchý humor. Vše marně!Humor tu a tam problesknul.Např. nápad angažovat Gillian Andersenovou. Ale bohužel,většinou jsem se velmi nudil a to já u filmu velmi nerad. Nezachránil to ani můj oblíbenec Dylan Moran.Nevím,asi je to nad mé chápání humoru,ale já musím hodnotit podprůměrně,neb se mi to nelíbilo. ()

catt

To je ptákovina! Tedy příběh ptáků a volů, abych byl přesný. Výborný film, který klouže mezi různými polohami a snaží se ukázat, že i nezfilmovatelné knihy se dají použít jako základ pro výborný film. Na druhou stranu v něm není žádné hlubší poselství, "pouze" se dobře bavíte. ()

Dan

Moje neojblíbenější postava je Naomie Harris, která kromě toho, že je neskutečnou filmovou znalkyní, tak vnáší do celého vyprávění takové krásné filosofično. A je krásné sledovat, jak to ostatním hercům vůbec nedocvakává, jak jde krásně pracovat ve více rovinách, aniž by si toho spousta lidí (včetně herců) všimla ;-) Např.: It's actually like a metaphor for life, you know? It's about the impossibility of actually connecting with another human being, because we're all wearing these carapaces, this casing, this rubbish, really. And the more they hit and hit, actually, the less they impact.... ()

bono22vox

Tak tenhle snímek se může směle měřit s žánrovými kolegy, jako jsou Adaptace nebo Americká noc... Kdo by řekl, že adaptace klasiky anglické literatury bude taková sranda? ()

sup

Clovek by tezko uveril, ze Tristram Shandy pujde zfilmovat, ale ono to jde, a vysledek sve knizni predloze nic nedluzi - neni to ani otrocky prepis, ani bez vztahu k predloze natocena adaptace, ale naopak citlive preveden knihy na platno, ktere obstoji samo o sobe. Tedy ne kniha o psani knihy ale film o nataceni filmu (podle knihy). ()

Uhura

Film podle údajně nezfilmovatelné literární předlohy o tom, jak je tato literární předloha nezfilmovatelná. To má mé sympatie. ()

zElina

Roztrhaný příběh člověka, který hraje otce sám sobě a ještě k tomu ani neví co chce. Velmi skličující, ale nesdílím nadšení ostatních uživatelů. Pro mne naprosto nezáživné až nudné. ()