Tristram Shandy

• Česko Tristram Shandy: Ptákovina a bejkárna (více)

Inspirací tohoto neortodoxního filmového díla je román Život a názory blahorodého pana Tristrama Shandyho, který napsal britský pastor Laurence Sterne v letech 1759–1767. Rozsáhlý román, patřící k anglickým literárním skvostům, byl považován za nezfilmovatelný, ale Winterbottom jej přetvořil v pozoruhodně invenční podívanou. Když Tristram Shandy začíná vyprávět svůj životní příběh, ocitáme se v 18. století. V dramatickém okamžiku hrdinova zrození však zjistíme, že jsme přítomni natáčení filmu. Za hereckým představitelem Shandyho Stevem Cooganem přijíždí jeho žena se šestiměsíčním dítětem, pronásleduje ho novinář, objeví se i jeho agent... „V knižní předloze je procesu psaní věnováno tolik prostoru, že jediný způsob, jak jej reflektovat, byl tento,“ říká režisér, který ve svém filmu složil poklonu i svému oblíbenému režisérovi R. W. Fassbinderovi. (oficiální text distributora)

Allegro.g.

Zbytečný film. Netuším, co je invečního sledovat místo filmu něco, co není film, je totálně nezajímavé, něco na co obratem zapomenete a krom všeho toho špatného je ještě natočena na dementně sestříhanou ruční kameru. ()

Izz

Od režiséra Nonstop party jsem čekala skvělý film,ale tak skvostnou,inteligentní a do poslední vteřiny zábavnou záležitost jsem nečekala.Steve Coogan a Dylan Moran forever! ()

boombang

Knihu jsem měl kdysi v ruce, myslím, že jsem ji tenkrát nestihl dočíst, protože jsem ji musel vrátit do knihovny. Klasika postmoderny, napsaná mnohem dříve, než vůbec přišla nějaká moderna, jak zaznělo i v tomhle filmu. A teď k němu. Po impozantním nástupu přišlo zklamání, které už konec nezachránil. Chápu, že je těžké zfilmovat nezfilmovatelné, ale proč je celá prostřední třetina filmu tak zoufale intelektuálská a nudná? Jako by tam režisér narouboval Bergmana (nebo Allena bez vtipu) a zapomněl, o čem měl film původně být. Coogan je výborný, určitě si herecky přišel na své. Ale čekal jsem vcelku od tohoto filmu větší zážitek. ()

Athlona

Film o nataceni filmu podle nenatocitelne predlohy to je film A Cock and Bull Story, rezisera Michaela Winterbottoma,ktery se tim zaradil po boku reziseru Federico Felliniho a François Truffauta.Protoze jmenovani natocily, take filmy o filmu /8½ a La nuit américaine/ a ja osobne mam, takovy pocit, ze sceny z techto filmu jsem v A Cock and Bull Story, zahledla.Prvni pulka filmu kupodivu velmi dobra a i druha celkem nepolevuje i, kdyz je v pojeti pseudodokumetarniho filmu,kde je ovsem dost mista k smichu a podrazdeni branice anglickym humorem,pritom film neni toceny jako klasicka komedie. Herecke obsazeni je dobre,kamera a zvuk take a kupodivu i titulky,ktere se perfektne vyrovnaji s rychlymi pasazemi anglictiny a to je nekdy opravdu "umeni". Kdo ma rad suchy anglicky humor ten si prijde na sve,takze ja osobne doporucuji a davam 5 hvezdicek.V kazdem pripade se totiz nejedna o film urceny jen znalcum literatury a spisovatele Laurence Sterneho,ten film je proste pro vsechny. ()

old salt

Nebývale originální, mimořádně zábavný film. Tolik nápadů, absurdit a vtípků v jednom snímku málokdy uvidíme. Výteční Coogan s Brydenem. Kokotina. Bejkovina. ()

vinducha

Ono už je to vlastně v tom názvu , já to dal jen kvůli D. Moranovi a že bych z toho byl kdovíjak nadšený říci opravdu nemohu. ()

Vandislav

Zřejmě mi chyběl základní přehled o této knize (bohužel jsem ji nečetl). Zmatené. Avšak ne tak zmatené, aby to bylo vtipné, či inteligentní. Zmatené tak, aby to nudilo. Psát něco o hereckých výkonech, či režiji nemá moc smysl. Herecké výkony nikterak oslňující, přesto dobré, u režije nejsem schopen soudit, zda-li splnila svůj účel. ()

ViceMene

První půl hodiny (tj. scény z knihy prokládané komentářem) jsem se královsky bavil. Pokud by takto film pokračoval i dál, musel bych dát minimálně 4*. Pak ovšem přišla změna, film se změnil na film o filmu a celé to šlo do kopru. Měl jsem co dělat abych to vydržel do konce. Možná kdyby to bylo častěji prokládané scénami z knihy dal bych 3*, ale takhle jen 2. Pozn.: Knihu jsem nečetl. ()