Bitva o Midway

Šest měsíců po japonském útoku na Pearl Harbor hlásí američtí zpravodajci, že objevili zvýšenou aktivitu Japonců. Podle odhadu velícího důstojníka by mohlo jít o útok na ostrov Midway. Admirál Nimitz na rozdíl od vojenských úředníků ve Washingtonu uvěří v útok a podle toho jedná. Soustředí k ostrovu konvoje letadlových lodí i průzkumná letadla. Mezitím na palubě bitevní lodi admirála Yamamota probíhá důležité jednání. Jeho cílem je vyprovokovat bitvu, při které chtějí Japonci zničit americké loďstvo a následně ovládnout Tichý oceán. Přesně 3. července 1942 však boj skončí naprostou porážkou sebevědomé japonské flotily a stane se jedním ze zlomových okamžiků v historii druhé světové války. (TV Nova)

xaver

Další z válečných snímků, který se svým pojetím blíží hranému dokumentu, což však nic neubírá na jeho kvalitách. Skutečně vynikající film se super hvězdným obsazením celkem věrně vykreslující asi nejvýznamnější válečné střetnutí, které znamenalo zásadní zlom ve vývoji II. sv. války v Tichomoří. USA zde potopením 4 japonských letadlových lodí zlomily do té doby trvající hegemonii císařského válečného námořnictva. Film nepřímo navazuje na další vynikající válečný velkofilm Tora Tora Tora, který taky v podstatě formou hraného dokumentu popisuje začátek války v Tichomoří – napadení námořní základny USA Pearl Harbor japonským loďstvem. Opět jako u dalších válečných filmů z 60-tych a 70-tych let zůstává pro mě otázkou a záhadou, jak režiséři a producenti dokázali dát dohromady tolik filmových hvězd. Dnes stojí film na jedné, max. dvou hvězdách či super hvězdách za honorář 10 – 30 mil. USD za film. Neumím si představit, kolik by dnes musel producent dohromady zaplatit hercům jako Henry Fonda, Charlton Heston, Robert Mitchum, James Coburn, Hal Holbrook, Glenn Ford, Clif Robertson, Tom Selleck a další. To je jakoby dnes chtěl někdo dát dohromady do jednoho filmu herce jako Tom Hanks, Jude Law, Brad Pitt, Orlando Bloom, Tom Cruise, Bruce Willis, Sylvester Stallone, Michael Douglas nebo Richard Gere. Neumím si to představit. Každopádně Bitva O Midway i právě proto stojí za 5. ()

Maynard.

Nestane se mi celkem často, že bych viděl 2 filmy za jeden den, a už vůbec se mi nestane, že bych viděl dva filmy, který se i téměř stejně jmenujou za jeden den. Ale když má člověk bolavý záda a volnej kvartýr, tak proč ne :o). Začnu tím líp hodnoceným kouskem....Hlásím spokojenost. Oceňuju to, že se do filmu napasovaly dobový záběry, takže to působí hodně reálně. Taky oceňuju, že sem se tady mnohem víc dozvěděl o strateggii a o všech těch maličkostech, který rozhodly tuhle klíčovou bitvu. Jasný, je to už "stará" vykopávka :o), ale má to grády i parádní obsazení... Jediný co bych vynechal, tak "trable" jedný japonečky a vojáčka, to sem nepatřilo... ()

gogo76

Škoda, že sa dnes už takéto veľkofilmy nerobia. Film o najväčšej letecko-námornickej bitke v druhej svetovej vojne je hlavne pre vojnových nadšencov veľkým lákadlom. Oceňujem veľmi citlivo a nenápadne zakomponované dobové zábery, ktoré si menej všímavý divák ani nevšimne. Americká i japonská strana dostávajú vo filme takmer rovnaký priestor a stratégia obidvoch velení vyplňuje hlavne prvú polovicu filmu. Romantická linka pôsobí tak nejak navyše, ale letecké nálety a súboje potešia, preto sú slabiny filmu rýchlo zabudnuté. Poraziť takú japonskú silu, to je malý zázrak. Tomuto zázraku vzdali hold mnohí a medzi nimi aj vojnoví nadšenci zo skupiny SABATON v skladbe s rovnakým názvom - Midway .80%. ()

kaylin

Takový ten klasický válečný americký film, který mě nějak moc nebere. Jsou zde skvělí herci, kdy mě překvapil Henry Fonda, který tu pro mě hodně zestárnul (nedávno jsem viděl filmy, kde byl přece jen mladší), ale nejvíce zaujal Charlton Heston. Přece jen měl hlavní roli. Skoro jsem si myslel, že na boje nedojde, protože první hodina je celkem o ničem, spíše vztahová, ale ono se to nakonec povedlo. Ten konec ale až tak klasický není a zaujal. ()

Dragonlanc

Veľmi dobrý vojnový film, zaoberajúci sa bitkou pri ostrove Midway v júni 1942, kde sa stretli 4 japonské a 3 americké lietadlové lode a ktorá skončila drtivou porážkou japoncov - 4 potopené japonské lietadlové lode za cenu jednej americkej. Americký historici nazvali túto bitku "MIRACLE AT MIDWAY" - Zákrak pri Midway, keď napriek počiatočným neúspechom a veľkým stratám dokázali v priebehu 10 minút zázrakom zvrátiť celý priebeh boja. Nič podobné sa už potom v histórii námorných bojov nezopakovalo - aby 16 liediel rozhodlo celý námorný boj a zničilo 3 lietadlové lode. Ako znalcovi histórie mi veľmi vadilo, že v bojových scénach na americkej strane vystupujú stíhacie lietadlá F6F Hellcat a torpédové bombardéry TBF Avenger (ktoré sa objavili na bojiskách v skutočnosti až rok po bitke pri Midway) a na japonskej strane vidieť strmhlavé bombardéry D4Y Suisei, ktoré sa v pacifiku objavili až v 1944 roku. Ďalším nedostatkom je, že absolútna väčšina bojových záberom streľby na japonské lietadlá sú archívne zábery, veľmi dobre známe a nakrútené vojnovými dokumentaristami počas námorných bojov vo Filipánskom mori a pri ostrove Okinawa o 3 roky neskôr (a je to jednoznačne vidieť aj na kvalite obrazu). Hodne mi tiež vadilo, keď do tohto inak historicky pomerne verného filmu primiešali stupídnu "romantickú" zápletku medzi americkým pilotom a japonským dievčaťom. Absolútne nehodnoverné a poplatné dobe vzniku filmu, keď Američania museli ukazovať svetu a pretvarovať sa, že nie sú takí rasisti, ako v skutočnosti boli. V čase týchto udalostí boli Japonci pre Američanov len "žltí špinaví psi" (citácia z jednej historickej knihy amerického autora) a americký vojak, ktorý by sa zaplietol s Japonkou, by to v námorníctve USA nedotiahol ďalej ako na čističa záchodov. Klobúk dolu pred veliteľov japonskej perute torpédových bombardérov, ktorý napriek poškodenej jednej nádrže na lietadle odletel na poslednú akcie napriek tomu, že vedel, že sa už nikdy nemôže vrátiť. Žiadny filmový výmysel, ale obyčajná holá neprikrášlená história. Kde sa hrabú všetci americkí rambovia. ()

• Film bol druhým zo štyroch filmov vydaných so zvukovým mixom s názvom Sensurround. Jeho cieľom bolo vylepšiť zvukový zážitok počas premietania filmov. (westerns)
  • Natáčanie na mori trvalo 3 týždne. (westerns)
  • Henry Fonda bol nespokojný po tom, čo mu zafarbili vlasy, aby sa podobal skutočnému admirálovi Nimitzovi. (westerns)

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook