Bitva o Midway

Šest měsíců po japonském útoku na Pearl Harbor hlásí američtí zpravodajci, že objevili zvýšenou aktivitu Japonců. Podle odhadu velícího důstojníka by mohlo jít o útok na ostrov Midway. Admirál Nimitz na rozdíl od vojenských úředníků ve Washingtonu uvěří v útok a podle toho jedná. Soustředí k ostrovu konvoje letadlových lodí i průzkumná letadla. Mezitím na palubě bitevní lodi admirála Yamamota probíhá důležité jednání. Jeho cílem je vyprovokovat bitvu, při které chtějí Japonci zničit americké loďstvo a následně ovládnout Tichý oceán. Přesně 3. července 1942 však boj skončí naprostou porážkou sebevědomé japonské flotily a stane se jedním ze zlomových okamžiků v historii druhé světové války. (TV Nova)

Maynard.

Nestane se mi celkem často, že bych viděl 2 filmy za jeden den, a už vůbec se mi nestane, že bych viděl dva filmy, který se i téměř stejně jmenujou za jeden den. Ale když má člověk bolavý záda a volnej kvartýr, tak proč ne :o). Začnu tím líp hodnoceným kouskem....Hlásím spokojenost. Oceňuju to, že se do filmu napasovaly dobový záběry, takže to působí hodně reálně. Taky oceňuju, že sem se tady mnohem víc dozvěděl o strateggii a o všech těch maličkostech, který rozhodly tuhle klíčovou bitvu. Jasný, je to už "stará" vykopávka :o), ale má to grády i parádní obsazení... Jediný co bych vynechal, tak "trable" jedný japonečky a vojáčka, to sem nepatřilo... ()

S.Quentin QUALE

Na velké vychvalování to není, ale vzhledem k tomu, že nic lepšího v daném žánru s podobným obsahem k nalezení není, dávám nadprůměrné hodnocení. Přispívá k tomu taky originální zpracování v podobě mixu autentických a inscenovaných záběrů, konečně potom historická a faktická přesnost. Ale jinak žádná sláva. 70% ()

flanker.27

Solidní film, sice si tu a tam vypomáhá záběry z Tora! Tora! Tora! (které je ovšem lepší) a dobovými dokumentárními záběry, i tak ale působí přesvědčivěji, než cgi ala Michael Bay. Bitvu sice trochu zjednodušuje, ale podstatného celkem moc nechybí, snad jen role ponorky I 168. Každý, kdo četl Hubáčka, si to musí vychutnat. "AF má potíže s pitnou vodou", poztrácené pumy v peruti kapitána McCluskyho apod. Chápu, že někteří diváci se ve jménech a událostech můžou ztrácet, jenže bitva je komplexní událost a prakticky nikdy ji nerozhoduje jeden filmový hrdina, tak to nefunguje. Pokud se film jmenuje Midway, má být o Midway a o podstatných věcech. ()

Mol

YOU'RE PAID TO FLY FIGHTER PLANES, NOT TO SIT IN YOUR CABIN AND CRY OVER YOUR GIRL'S PICTURE! Hodně silný film. Úplně z něj jde cítit ta slaná voda a vítr ve tváři. Nechybí zde nic. Hvězdy jako Heston, Fonda a Ford táhnou a v malých roličkách i Coburn a Mitchum; i když ten si jen v posteli škrábal vyrážku na prdeli. V bojových scénách razí do nosu olej a kouř z motorů letadel, které sviští oblohou v plamenech a krvi svých pilotů, kteří jsou uvězněných v jejich kokpitech. Do uší burácí průlety letadel, střeli z kulometů a kanónů a burácení mocných motorů stíhaček, které padají do moře jako kachny, které jsem kdysi střílel na Nintendu před televizí. Závěr filmu navíc zahraje na divákovy city a to už je pro plné hodnocení víc než dost. ()

mortak

Režisér to měl vcelku jednoduché - historický záběr, zadní projekce, a občas nějaký ten model pro výbuch. I popisné knihy o válce v Pacifiku od Hubáčka jsou napinavejsi než tato nuda s prisernymi dialogy a vymyslenou linkou o otci, synovi a japonské Americance. Dvě hvězdy za to, že je to docela věrné skutečnosti, i když mizerně natočené. ()

• Film obsahuje historické farebné bojové zábery. (westerns)
  • Natáčelo se na námořních základnách Terminal Island v Los Angeles, Pensacola na Floridě a základně v Long Beach. Lodní záběry se točily na letadlové lodi USS Lexington (CV-16). (Foxhound#1)
  • V době bitvy byly hlavními typy US Navy stíhačky F4F Wildcat, bombardéry SDB Dauntless a torpédové TBD Devastator. Přímo na Midway bylo i pár stíhaček námořní pěchoty F2A Buffalo, bombardéry Vindicator a armádní bombardéry B-17 a B-26. Ve filmu ale lze na historických záběrech spatřit i letouny, které v té době ještě nebyly ve výzbroji nebo ani nebyly ve vývoji. Konkrétně stíhací F6F Hellcat, F4U Corsair nebo bombardér TBF Avenger. Případně stíhačky P-40 Warhawk, které v době útoky na Midwayi vůbec nebyly umístěné.  Záběr exploze letounu kapitána Gartha (Charlton Heston) dokonce nepochází z 2. světové války, ale jedná se o nehodu proudového F9F Panther z období Korejské války. (Foxhound#1)

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook