Tisícročná včela (TV seriál)

Drama / Komedie / Historický

Československo / Západní Německo / Rakousko, 1983, 4x55 min

Juraj Jakubisko

Předloha:

Peter Jaroš (kniha)

Petr Hapka

Jozef Kroner, Štefan Kvietik, Michal Dočolomanský, Jana Janovská, Eva Jakoubková, Jana Riháková-Dolanská, Ivana Valešová, Jiří Císler, Martin Peterich, Zdeněk Blažek, Igor Čillík, Milan Kiš, Ivan Drozdy, Zuzana Bydžovská, Štefan Mišovic, Václav Šimice, Katarína Synková, Viliam Polónyi, Barbora Štěpánová, Hugo Kaminský, Hana Lančíková, Zdeněk Dušek, Jana Březinová, Pavol Mikulík, Samuel Adamčík, Ján Mildner, Vladimír Kostovič, Pavla Severinová, Béla Varády, Andrej Rudavský, Augustín Kubáň, Jiří Klepl, Štefan Šafárik, Peter Kočiš, František Kovár, Vlado Černý, Hana Gregorová, Emil Horváth st., Štefan Kožka, Lotár Radványi, Teodor Piovarči, Radan Rusev, Jozef Mokoš, Jozef Husár, Jana Stehnová, Jaromír Kučera, Arnošt Goldflam, Natália Hasprová, Jana Oľhová, Peter Maťo, Daniel Vychopeň, Andrej Hryc, Mátyás Dráfi, Ivan Rumanovský, Branislav Uherek, Darina Maťasová, Michal Dlouhý, Jozef Jakubec, Roman Začka, Peter Weisman, Miroslav Maroň, Dušan Šagát, Václav Baur, Miki Kučera, Štefan Figura, Svatopluk Mohapl, Žaneta Jakubisková, Miluše Stojanová, Vladimír Kittler, Róbert Laurinec

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 28.7.1986, televízna verzia rovnomenného filmu (20.2.2011)(20.2.2011)

Osibně to považuji za nejlepší Jakubiskův počin. Předtím ani potom už to tak pěkně neuměl...(22.4.2011)

Jakubisko pred natáčaním Tisícročnej včely správne pochopil, že kúzlo historického seriálu, respektíve ságy spočíva v detailnom a pravdivom zobrazení reálií doby a v navodení jej atmosféry. Bohužiaľ akoby počas nakrúcania tento zmysel strácal a čím ďalej tým viac sem primiešaval svoje klasické ingrediencie, ktoré, povedzme si pravdu, už väčšine národa po rokoch tak trochu lezú na nervy. Ale dobre, aspoň sa jedná o silný autorský počin. Celá sila Včely však stojí na charizmatickej slovenskej hereckej smotánke, ktorá drží nad vodou aj slabšie momenty. Tie najsilnejšie sú tie, kde je Jakubisko čisto v područí látky a nepredvádza sa. Mám pocit, že prvé dve časti sú silnejšie aj napriek vojnovým a masovým scénam štrajkov v polovici druhej a asi to bude mať niečo spoločné s prítomnosťou Jozefa Krónera.(4.1.2014)

Natoľko senzitívna dráma o niekoľko-generačných osudoch tradičnej slovenskej rodiny na prelome 19. a 20. storočia, že som mal po jej skončení chuť napísať Jakubiskovi list, v ktorom ho prosím o pokračovanie. Na historických udalostiach krásne vykreslený život jednoduchých ľudí, ktorých zasiahli nemilé i milé udalosti a plynutím doby krásne odzrkadľuje témy maďarizácie, socialistických ideálov, modernizácie, technologického pokroku, migrácie za prácou, vojenskej mašinérie, nezmyselnosť vojny a veľa ďalších. Veľmi precízne charaktery a rozmanitosť postáv, herecky príjemné, režisérsky nápadité a scenáristicky vycibrené. Doporučoval by som dnešným stredoškolákom ako povinnú jazdu namiesto jednej knihy z povinnej literatúry. Odporúčam pozrieť si seriálovú podobu filmu, ktorej časti lepšie zvýraznia dané témy. 85%.(5.12.2013)

Tisícročná včela dokázala nemožné: podat otevřený výklad národní historie z hlediska marxismu-leninismu tak, že tomu mám i chuť věřit. Magický epos, který můžeme Slovákům závidět. Díky nahatým scénám to byla jedna z kultovních záležitostí mého dětství.(8.3.2011)

• - Tento film sa v roku 2013 vrátil v podobe muzikálu. Opraty do rúk chytil textár Kamil Peteraj a hudobník Vašo Patejdl, ktorý pripravili dvadsaťdva hudobných čísel. Hlavnú postavu včely odohrala Eva Pavlíková a réžiu mal pod palcom Martin Kákoš. (kacer4)

• - Strihač filmu Patrik Pašša strávil nad úpravou natočeného materiálu až 2 200 hodín. (Raccoon.city)

• - Riaditeľ Slovenského filmu Koliba oznámil režisérovi, že Jozef Kroner (Martin Pichanda) potrebuje potvrdenie od lekára, že rolu dohrá a počas nakrúcania neumrie. Herec totiž trpel ťažkými depresiami. (Raccoon.city)