Poslední část Trilogie pomsty (Sympathy for Mr. Vengeance, Old Boy). Pomstychtivá mladá žena s andělskou tváří po návratu z vězení hledá odplatu – za zločin, který nespáchala, za příkoří, které musela vytrpět, za ztracenou dcerku, kterou musela opustit. Film byl oceněn na festivalu v Benátkách 2005 Malým zlatým lvem. (oficiální text distributora)

Drc

Jak už to bývá u asijských filmů zvykem, i tentokrát se jedná o velice zajímavé dílo. Ale přestože se mohou "kritici na úrovni" rozplývat nad dokonalou hereckou studií a mnohavrstvým pojetím, faktem zůstává především toto - je to dost nudný film s neoriginálním příběhem bez větších překvapení a jakékoliv náznaky dobré atmosféry jsou poměrně brzo uťaty další rozvleklou pasáží. Nejsem příznivec zběsilého tempa ani akčnosti jako takové, ale pořád lepší než zdlouhavost maskovaná uměleckým pojetím, což je přesně tento případ. Možná to někomu sedí, mě rozhodně ne. ()

Káronoš

„Padá odpuštění." Sympathy for Lady Vengeance se mi jevilo jako mírně nadprůměrné mrazivé drama z překrásnou kompozicí barev a celkově bezchybnou vizuální stránkou, ale po první polovině (respektivě posledních 40 min) snímek nabral na procítěnosti, násilí, krutosti, falešného vysvobození a hloubka zasádní otázky pomsti (její smyslnost) stoupla na hranici geniálnosti, přičemž si každý díl z trilogie udržel určitý odstup a odvrácení od ostatních, spojkou se stal pouze nenaplňující chtíč po pomstě a její nesmyslnost schovaná za pocitem sebeukájení. Chan-wook Park nám ukázal, že pomsta není sladká a to hned ve třech názorných případech. Zda-li dílo vnímám jako ukončení trilogie či samostaný počin, nemá na mé hodnocení žádný vliv, tudíš nebudu "lady" srovnávat z ostatními díly. Jak jsem již naznačil, stylizace prostředí je Parkova silná zbraň ve které znovu nechyboval, ale těžko ztravitelný, (opět) uzlovaný příběh nedá divákovi širší rozhled nad odehrávajícím se dějem, což vede ke zmatenosti a špatné orientaci (hlavně ve častých flashbackách). Za vrchol filmu považuji "popravu" vraha a průběh, ve kterém se odehrávala (nasazovací sekera mě totálně rozbila). Lepší ukončení si Park snad ani nemohl přát a za pocit, který ve mně jeho pomstichtivá trilogie zanechala, mu mnohokrát děkuji. Hodnocení: 9/10. ()

Ixbalanke

Asi po půl hodině jsem to vzdala. Vůbec v tom nevidím nic zajímavého ke koukání. Podobně jako Old Boy, holt to asi není pro mě... ()

Yarushka

Film 21. století. Výtečný Chan Wook- Park opět stvořil další veledílo. Poslední díl patřící do jeho velkolepé trilogie pomsty. První díl Sympathy for Mr. Vengeance z roku 2002 jsem zhlédla, když jsem byla v prvním ročníku (gymnázia). Byl to velice silný šálek kafe. Druhým dílem je Old Boy z roku 2003, jedná se o film, který jsem bohužel ještě neviděla. A třetí díl je tedy Nebohá paní pomsta. Film vypráví velice silný příběh o pomstě matky Geum- ja. Ze začátku je vše jednoduché, ale dějová linie je mnohem složitější, než se na první pohled zdá. Retrospektivní metodou se dostáváme k podstatě věci, což je tedy i u prvního dílu. Ukazuje nám nejhlubší pocity hlavní hrdinky pomocí dlouhých táhlých záběrů na obličej, které jsou velice ojedinělé. Řekla bych, že tohle umí velice dobře snad jen Asiati. Jak Japonci, tak Korejci u mě dokážou vyvolat neuvěřitelné pocity. Většinou, když sleduju jejich filmy, nejsem schopna nic kolem vnímat. Některé záběry byly buď drastické, nebo jinak silné. Někdy to dosahovalo až patosu, ale to neodmyslitelně patří k Parkově tvorbě. Velmi dobře propracované titulky ze začátku filmu. Krev, nůž čáry na dlani, mouka - skvělá kombinace! Je opravdu jen několik filmů, u kterých se mi líbí titulky, a pamatuji si je. Kdybych to měla shrnout, tak skvělý make-up a symbolika červených stínů po propuštění z vězení, dokonalá kamera, zapadající hudba a neuvěřitelná herečka = nezapomenutelný filmový zážitek. ()

peetriss

Přiznám se poslední díl Parkovy trilogie na mě zapůsobil asi nejvíce. Tentokrát se na vlně pomsty veze žena, která prahne po odplatě za léta ztracená ve vězení za zločin, který nespáchala a s tím související ztrátě dcery. Závěrečné vypointování a samotný přípravný akt pomsty, která se za náhle mění v pomstu hromadnou a překonávání morálních dilemat, je pro mne osobně psychologicky nejsilnější z celé trilogie, nemluvě o Parkově vizuálním podání. Působivý, skvěle herecky i řemeslně zvládnutý počin, který v divákovi na dlouho zůstane. ()

lucijelucije

Nebohá paní pomsta je film, který si tak pomaloučku plyne. Sice vás udržuje ve formě, ale nepřepíná vás. Sledujete příběh ženy, která má dokonalý plán pomsty, ale aby ten plán pomsty mohl být uskutečněný, musíte znát okolnosti, které se trošičku v první polovině táhnou. Ovšem ve druhé polovině filmu se ladné plynutí přemítá v těžce ostrou pointu. V některých pasážích mi bylo až emotivně zle, smutno z toho, co se v životě může stát. A i když ve vás tenhle thriller zanechá sic jen malou až nenápadnou tečku, věřte, bude mít takový náboj, že sotva lapíte dech. 7/10 ()

Rozjimatel

"Takže únosca uniesol dieťa únoscu. Nie je to komické?"     Tretí diel Trilógie pomsty sa mi javí ako slabší oproti prvým dvom dielom, chýba mu ten správny náboj a je scenáristicky dosť jednotvárny. Spočiatku je to dianie značne zmätené, skáče to ako divé medzi rôznymi dejovými linkami, pričom to ako celok pôsobí útržkovito a nesúrodo. V tejto fáze som mal neustále problém zorientovať sa kto, kde, kedy a prečo. Neskôr sa to potom preklopí do ucelenejšej formy v čiernobielom ladení, konkrétne do akéhosi rodičovského združenia, ktoré tvori dosť podstatnú časť filmu a ktoré ma príliš nebralo (okrem pár silných momentov, predovšetkým v jeho závere). A ani inak výborný Min-sik Choi ešte nemá ten démonický vzhľad ako o 5 rokov neskôr vo filme Videl som diabla (2010), skôr na mňa pôsobil mierne komicky, trochu mi pripomínal Jackieho Chana. Z filmu najviac oceňujem výbornú Yeong-ae Lee v role hlavnej hrdinky, celú dejovú linku s jej dcérkou a zopár pôsobivých scén (napr. silná scéna prepadnutia v tmavej uličke).    "Pani, neexistuje nič také ako "dokonalý človek"..." ()

mota

Jednoduchý příběh rozkouskován tak, že jsem se stejně ze začátku nechytal. Vše je sděleno velmi záhy a explicitně bez prostoru pro domýšlení o čem to vlastně je, o co tam komu jde nebo jak to dopadne. ()

kapibara

Poslední film z Parkovy trilogie (Sympathy for Mr. Vengeance, Old Boy) o tom, jaká může být pomsta. Tentokrát je hlavní hrdinkou žena - velmi krásná . Toho také často využívá, když jde slepě za svým cílem. Žena, která se dostala do vězení za zločin, který nespáchala, ale pod výhružkou zabití její dcery se kněmu přiznala. Po návratu z vězení je odhodlaná se pomstít. Nejen za odloučení a ztrátu vlastního dítěte, ale také za smrt nevinného chlapce. Ve vězení také získá velmi svérázné ženské komplice. A pomstu se nebojí spravedlivě rozdělit mezi ty, kteří by se k ní jinak nedostali. Utrpení, násilí, ale také humor (např. když párek kriminálníků navrhne, aby bylo vězení i pro manžele) - Parkovy oblíbené motivy se v tomto snímku spojují díky výborné kameře. Některé záběry by mohly být samostatnými obrazy. Na všechny tři film se dá dívat zvlášť, ale když je vidíte pěkně popořadě, zážitek je mnohem intenzivnější. Po nebohé paní Pomstě možná dostane chuť na tofu... ()

1945

Film mistrně prolíná současný děj a retrospektivu, člověk se dokáže skvěle vcítit do myšlenek hlavní postavy a tak chápat její pozdější jednání. Shrnuto: dokonalé puzzle se skvělými hereckými výkony. ()

evil_ryu

Ďalší a bohužiaľ posledný film z trilógie pomsty. Nečakajte nič ako Kill Bill, pretože toto je psychologická dráma s minimom akcie. Zo začiatku príliš neprehľadný dej a veľmi veľa postáv ale počas filmu sa divák postupne zorientuje. Práca s kamerou je zvládnutá na výbornú a vizuálna stránka je veľmi výnimočná, typicky "Parkovská". Neviem či na škodu ale brutalita je oproti prvým dvom snímkom oveľa miernejšia. Z hereckými výkonmi nemám žiadne námietky, pretože role sú aj vybrané aj zahrané veľmi dobre. No najväčšie plus presne ako u Oldboya je soundtrack. Nádherné piesne a symfónie vás sprevádzajú po celý čas a vyzdvihujú film na inú úroveň. 5* ()

ApsidalTill

Old Boy sa stal mojím kultom, preto ma samozrejme prvé kroky žánru museli v rámci mena Chan-wook Park, zaviesť do vôd Chinjeolhan Geum-ja ssi. A čo som dostal?! Zmes úžasnej zvukovej stopy (opäť ten prejav excentričnosti nielen v obrazoch) s témou tak krutou vo svojej podstate, že som koniec filmu trpel zároveň s hercami. Spracovať námet, kde je ľudská nevinnosť detí na takej tenkej čiare ku mukám, ktoré väčšina z nás "chvála bohu" nezažije, je odvaha hodná poklony, zvlášť ak celá atmosféra ani raz neskĺzne do klišé či US produkcie. Paní Pomsta je žiariace dielo hneď v niekoľkých uhloch pohľadu: verím, že sa toto deje vo svete a hlavne, verím každému z postáv v snímku... Nehovoriac o tom, že tu nebola účelná brutalita ani raz aktívna a všetko, išlo prirodzenou cestou. ps: Min-sik Choi pri obede, to sa musí vidieť! ()

Oralfabet

Jak to, že může být jeden film tak zvrácený a krásný zároveň? Zdá se mi to nebo se Chan-Wook Park pomalu ale jistě stává jedním z mých oblíbených režisérů? Proč ten zavražděnej malej kluk kouří? Tenhle film vyvolává dost otázek a mě vůbec nevadí, že na spousty z nich neznám odpověď. 10/10 ()

Klajnik

Po Old Boyovi a Thirst jsem se těšil na další Čchan-uk Pakův/Park Chan-wookův film těšil a opět dostal skvělý a technicky poměrně přesný film. Tohle je teda třetí část trilogie tematizující pomstu. Nutno uznat, že hlavní Čchan-uk si to dobře promyslel, takže jeho vyprávění nejsou ohraná a morálně neproblematické. Zde se to značí na samotném faktu, že protagonistka příběhu byla spolupachatelem v případě zavražděného dítěte. Odseděla si tuto vraždu, kterou ale sama nespáchala, protože byla k přiznání donucena tím, kdo ji spáchal - tedy její bývalý zaměstnavatel, na němž má být spáchána ona pomsta. Už v tomhle výčtu lze vidět různé zajímavé motivy: Kdo má právo se mstít? Záleží vůbec tolik na té násilné pomstě? Je zadostiučinění splacené působením bolesti na těle nepřítele i vykoupením z vlastních hříchů? <Čchan-uk říká, že ne, ale morbidně dodává, že to taky může trochu pomoci. Pokud má ale příběh o pomstě fungovat co možná nejlépe emocionálně, tak v nás musí vybudit pud pomstichtivosti, k čemuž nás schopný vypravěč může příběhem zmanipulovat. >Ideálně tím, že postava mstitele bude zkonstruovaná jako sympaťák, postava záporáka jako k nafackování zralou svini a na konci prvního aktu nechat záporáka velmi ublížit postavě, k níž nás bylo manipulováno citově přilnout. Pokud je oběť morálně čistá, tak se to nijak eticky neproblematizuje a celý příběh může fungovat lépe na širší publikum. Není to ale tak zajímavé, protože je to jednoduché. Jde ale o to, že pokud je mstitel sympaťák, tak mu u obecenstva projde i to, že sám není morálně čistý. Většina diváků samozřejmě není tak morálně puritánská; Jdeme na film, takže se klidně necháme okouzlit i sériovým vrahem! Čchan-uk si to, zdá se, uvědomuje. Jeho Lady Vengeance nese jistou grácii, takže si mé sympatie získala. Tvůrce té postavě ovšem dodává i hloubku skrze prozkoumávaná témata. Promyslel si to však i formálně, takže to celé povyšuje i jeho hravý a přesný styl; Různé jevy nebo rozložení vztahů mezi dvěma postavami jsou prezentované i vizuálně. Film dokáže být odlehčený, elegantní, cynický, vážný i melodramatický. Hodně tomu napomáhá i soundtrack plný smyčců a klavírů. Velmi se taky promění tón, tempo i barevnost: Z počátku je to živé, odlehčené, barevné a nelineární - možná trochu chaotické. Představí se nám postava (spoluvězenkyně), následuje její flashback a to, jaký má vztah k protagonistce. Je sice pravda, že to trochu hraničí s manýrou, ale vhledem k tomu, že jsou ty minipříběhy poutavé a humorné, tak s tím nemám problém a to i proto, že je to dobře sestříhané a dřív než se to omrzí tak autor změní tempo a tón. Protagonistka se nám na úplném začátku v patetickém proslovu ukazuje jako napravená hříšnice a správná křesťanka. Krátce na to jako chladná paní pomsta, která má navzdory svému přečinu smysl pro spravedlnost i vůli ji vykonávat, ale v součinnosti se znovunavazováním vztahu s dcerou a navracejícím se mateřském pudu se ukazuje i to, že tak chladná přeci jen není. S tím, jak se film chýlí ke konci, tak se stává tematicky hutnější a film bledne, ztrácí na barevnosti až je v závěru úplně černobílý. () (méně) (více)

Daweflip

Pomsta je zde zpracovaná přeci jen trochu jiným stylem než v předešlých dvou dílech. Méně akce, mnohem méně černého humoru, komornější zpracování. Čekal jsem něco jiného, velkolepého. Nedočkal jsem se, ale zklamaný jsem nebyl. ()

Phillo

Včera som videl OldBoya a bol som unesený. Dnes som mal naozaj obrovský problém dopozerať Pani pomstu. Nosnosť a príťažlivosť celej trilógie záleží na sympatii a príbehovej zaujímavosti ústrednej postavy. Kým OldBoy bol zaujímavý, obrazovo príťažlivý no zároveň aj efektívny, Pani Pomsta zlyháva celé prvé 3 štvrtiny na nezaujímavosti a neprehľadnosti. Hlavná postava je tuctová, priemerna zahraná a príbeh sa topí v mori nudy. Ale aj tak som rád, že som to dopozeral, lebo záverečná pol hodina, s totálne skvelou scénou mučenia je skvelá, obrazovo krásna, no prehľadná a emocionálne neskutočne, neskutočne silná, aj napriek takmer nulovej histórii postáv. 55% ()

jilda

Velmi originální, neotřelý, drsný a také krásný film. Děj nespěchá, jen překvapivě odkrývá důvody pro pomstu. Pokud můžu porovnávat s Old boyem, tak není tak vtipný ani akční, zato stejně rafinovaně krutý a precizně natočený. ()

Korejský mstitel a další krvavá sága

Korejský mstitel a další krvavá sága

20.09.2012

Chan-wook Park se proslavil tzv. „trilogií o pomstě“, která zahrnuje dnes už kultovní kousky Sympathy for Mr. Vengeance, Sympathy for Lady Vengeance a Old Boy. Pak si natočil několik žánrových… (více)

Korejská žízeň v Hollywoodu

Korejská žízeň v Hollywoodu

23.05.2009

Pamatujte: Nemá smysl se rozčilovat. Hlavně klid. Oč jde? O jihokorejské hororové drama Bakjwi (na obr.), které jen před několika dny představil v Cannes Park Chan-Wook. Film vypráví příběh kněze,… (více)

Program FILMASIE

Program FILMASIE