Připoutejte se, prosím!

• USA Airplane! (více)

Rex Mundi

Na svoju dobu vynikajúca paródia, ktorá je skvelá aj dnes, pretože nestráca na aktuálnosti - zdá sa totiž, že predbehla svoju dobu parodovaním filmových klišé, ktoré sa používali aj po jej vzniku. Iste, vzhľadom na tempo, na ktoré je zvyknutý súčasný divák, má Airplane! svoje hluché miesta. Ale určite položila základy absurdnej situačnej i konverzačnej komiky a asi by bez nej neboli vznikli také perly medzi paródiami ako Hot Shots! alebo niektoré Nielsenovky...alebo by neboli také dobré :-) ()

Jara.Cimrman.jr

"Není důvod se znepokojovat a doufám, že se vám zbytek letu bude líbit. Mimochodem není na palubě někdo, kdo dovede řídit letadlo?" Je to již mnoho let, co mne trio ZAZ poprvé donutilo připoutat se při letu z LA do Chicaga a já si dobře pamatuju, co potom následovalo. Byla to horečka sobotní noci v baru Magumba, tajný informace o náletu, pilot Roger Murdock v kůži Kareema Abdul-Jabbara, Ted dohánějící pasažéry k sebevraždám, fackování hysterky, McCroskeyho opuštění řídící věže oknem, Kramerovo fackování neziskovkářů nebo cestující přijíždějící pásem pro kufry. To jsem si tehdá skutečně zahýkal blahem. Dneska už to zdaleka tak vtipný není, ale tohle je jeden z pilířů parodie a na to já nezapomínám. ()

nash.

Stále svěží a vtipná parodie s řadou geniálních gagů a slovních hříček (bohužel často dabingem zabitých), brilantně se vyhýbající trapnostem a křečovitosti v níž uvízly pozdější filmů tohoto specifického subžánru. Co by za to dnešní filmaři dali, kdyby se jim podařilo natočit něco alespoň z poloviny tak skvělého zábavného. ()

ClintEastwood

Vynikající rozcvička tvůrčího tria Zucker-Abrahams-Zucker, před legendární Bláznivou střelou. Už úvod, kdy ocas letadla brázdí mraky, za Williamsova slavného hudebního motivu z Čelistí, dává tušit, že diváky čeká nevšední zážitek. Mám druh humoru, který tihle ztřeštění tvůrci praktikují - opravdu rád. Po letech jsem si snímek pustil a opět jsem se dobře bavil. Stará dobrá klasika, kde mě vždy nejvíce potěší šedovlasé herecké duo Lloyd Bridges-Leslie Nielsen. ()

Marcos22

Připoutejte se, prosím! je remakem filmu Zero Hour! z roku 1957 a je jedním z nejlepších a nejvtipnějších filmů z ranku bláznivých komedií vůbec. Film vhodně a zábavně využívá odkazů na světoznámé fláky typu Pinocchia, Casablancy, Letiště, Čelistí či Horečky sobotní noci a je natočen ve stylu divácky známějších Žhavých výstřelů či Bláznivé střely. Společně s Drž hubu! je mým nejoblíbenějším guilty pleasure kouskem, po kterém sáhnu pokaždé, když si chci zlepšit náladu. Doporučuji všem, kdo chce u filmu na chvíli vypnout, zrelaxovat a pořádně se zasmát. Pět hvězd a v subžánru bláznivých komedií jasná 💯. (17.04.2021) ()

• Studio Universal vystoupilo proti scéně, kde měla jeptiška hrát na kytaru nemocnému děvčátku na nosítkách podobně jako v Letišti. Role se musela ujmout stevardka. (Trainspotter)
  • Producent Jon Davison v bonusech na DVD zmiňuje, že ohledně scény, kdy letadlo prorazí čumákem zeď letištního terminálu, mu přišel bezpočet dopisů od různých pilotů. V dopisech se mu svěřovali, že se jim téměř "povedlo" tuto scénu provést ve skutečném životě, a někteří piloti přiznávali, že byli tak blízko maléru, že se i dotkli okenního skla budovy. (Morien)

Bláznivá střela se vrátí

Bláznivá střela se vrátí