Hrabě Drakula (TV film)

Horor

Československo, 1970, 76 min

Jak málo stačí k vytvoření dokonalého tajemna, pochmurna a ponurého napětí. Jak tísnivá atmosféra se dá vyrazit ze zasněžené cesty, vyděšeného pohledu pověrčivých venkovanů a plašících se koní. Opravdové charisma titulního hrdiny žádné filmové efekty nevytvoří, pokud jím nedisponuje, což pan Racek disponoval v míře vrchovaté. S Coppolovým velkofilmem se tohle samozřejmě vůbec nedá srovnávat. Tohle je totiž dobré.(26.9.2016)

Nie všetko, čo sa volá "Hrabě Drakula" musí byť horror. Nazvime to televíznou adaptáciou slávnej predlohy, ktorá s minimom prostriedkov dosahuje minimálnu intenzitu zážitku. Ale sentiment je sentiment a keďže ide o jedno z mojich prvých stretnutí s uhrančivým grófom /samozrejme, ešte z čiernobieleho socíkového telkáča/ nechcem ísť pod tri hviezdičky. V tú noc som predsa len zaspával s pocitom, že tiene za oknom patria krídlam obrovského netopiera a modlil som sa, aby boli vchodové dvere zamknuté na dva západy...(20.9.2006)

Velmi dobrý výsledek tolikrát ohraného příběhu, že i po létech nezbývá než televizi poděkovat. Černobílé provedení látce jen prospívá, román je ctěn se vší vážností, ale přitom si vyznění zachovává mírný nahled a lehounkou ironii. Ilja Racek je zcela na svém místě.(21.11.2009)

Temné chodby zámku, zdanlivo obývanom len jediným záhadným človekom, sa pre hosťa stávajú novým tajuplným svetom. Postupne o ňom zisťuje skutočnosti, ktorým sa dá ťažko uveriť, aj keď ich vidí na vlastné oči. Nevesty temnoty sa mu zobrazia ako hologram - neuveriteľne skutočne a predsa nereálne. Vie, že z tohto hrôzostrašného miesta neodíde živý, ak sa neodhodlá podstúpiť nebezpečný útek. Postretne ho vtedy závan šťastia v podobe straty pamäte a záchrany v dostatočnej vzdialenosti. Keď doma rozpráva priateľom, že jediné, čo si odniesol z toho ďalekého miesta, je nejasná spomienka s prímesou zlého pocitu, netuší, aký obchod stihol na svojej neblahej ceste uzavrieť. Londýn má totiž nového nájomníka, ktorý šíri svoju nadľudskú moc zovretím bezmocného hrdla obetí vo svojich lačných tesákoch. Tak, toľko k svetoznámemu príbehu, ktorý mal v tomto československom spracovaní výbornú atmosféru, desivosť dopĺňal navyše prvok, aký som v iných verziách, myslím, nevidel - unášanie detí upírmi, no miestami to na mňa pôsobilo amatérsky. A to sa netýka len trikov, ako tvrdia niektorí, ale aj problému, ktorý by som práve tu nečakal - neisté herectvo. Od začiatku som sa nevedel zbaviť pocitu, že herci nevedia poriadne artikulovať. Ak za to môže nedokonalosť zachovanej zvukovej stopy, beriem späť, ale myslím si, že keby išlo len o túto malichernosť, dokázal by som to rozpoznať.(21.5.2015)

Velice, velice dobré(13.3.2007)