Hrabě Drakula (TV film)

Horor

Československo, 1970, 76 min

Shlédnuto podruhé asi po 15 letech a byla jsem spokojená jak želva:) Tehdy jsem to viděla potajmu u bábinky, seděla zařezaná v křesle a strachy jsem padala do vývrtky. Pořád jsem si říkala, proč jsem si při četbě knížky několik let potom představovala Draculu s plnovousem a teď už to vím:)) Nějak jsem pozapomněla, že to byl právě Ilja Racek v prvním a zároveň posledním českém zpracováním Draculy, který se zuby nehty držel knižní předlohy, krom vynechané plavby na lodi Demeter. Hudba též nebyla špatná, až na tu úvodní, která mi spíš připomínala počátek televizní pohádky, davajíc na čt každou neděli ve 13hodin.(31.8.2009)

Ilja Racek je velmi démonický a navíc vidět Drakulu s plnovousem se jen tak nepoštěstí :o) Celkově by nešlo vůbec o špatné zpracování Stokerova románu, kdyby ty kulisy a celé "vzezření" filmu nepůsobilo tak "televizním" dojmem. Celkový dojem z filmu sráží bohužel dost nekvalitní černobílý obraz a pochybuji, že se někdy v budoucnu dočkáme, vzhledem ke velmi špatnému stavu dochovalé kopie, nějaké reprízy.(29.6.2005)

Velice sebevědomý debut, nepřeceňující dané možnosti, vyznívá v celkovém výsledku skutečně výborně. Přesná a na nic nečekající dějová linie nastoluje klasickou drákulovskou situaci, kterou většina diváků dobře zná. Pochopitelně nelze zcela ignorovat některé úsměvné scény, jež mohou u někoho vyústit v lehké pohrdání snímkem. Ano, triky jako z inscenační pohádky a chvílemi i stejně laděná hudba. Tyto drobnosti ovšem vyvažují silné klady. Například opravdu perfektně podchycená temná a nelítostná atmosféra drsné, zasněžené krajiny (scéna s vlky, matka prosící o své dítě, nakládání rakví...), skvělé snímání interiéru zámku, dlouhé chodby i temné sklepní prostory a, navzdory chvilkovým výpadkům, i perfektní hudba, doprovázená vysokofrekvenčním, úzkostlivým tónem. V mém nadprůměru drží film pochopitelně především herci. Ilja jako Drakula a Sklenčka v roli Van Helsinga je pojetí vskutku jedinečné. Můžeme říci komorní, ovšem v kvalitě nejvyšší. Dvojice omámených žen brilantní. Lucy s dítětem v náručí - hodně silná scéna. Škoda, že uhrančivě krásné, staletími protřelé, vampýrky, nedostaly více prostoru, určitě by snímek ještě více okořenily. Zahajský taky velmi slušný a Jan Schánilec může mluvit o jedné ze svých nejlepších rolí. Československé pojetí karpatské legendy je přinejmenším rarita a pro československé fajnšmekry určitě skvělá perlička.(3.12.2014)

Hvězda nahoru za to, že se jedná o jediného českého Drákulu a jedna z mála našich hororů. Zpracování je to skutečně věrné, atmosféra ponurá, délka je tak akorát, jenom trochu vázne tempo. Kvalit universalovského nebo hammerovského Drákuly to nedosahuje, ale jedná se o velice příjemnou adaptaci.(24.4.2011)

• Němi

Prkna.(13.11.2009)