poster

Bytost

 • USA

  Entity, The

 • slovenský

  Bytosť

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 1982, 125 min

Režie:

Sidney J. Furie

Předloha:

Frank De Felitta (kniha)

Scénář:

Frank De Felitta

Producenti:

Harold Schneider
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • kingik
  ***

  Jdu oznámit znásilnění neviditelnou bytostí pravděpodobně mužského pohlaví a navíc silně zapáchající. S tímhle absurdním bludem přichází rozrušená (a možná i vzrušená) Carla Morenová na psychiatrii a jen zázrakem jí tam rovnou nehospitalizují. Nejde však o výplod pomatené mysli, protože útoky neznámé entity jsou hmatatelné a stupnují se. Než se postižená žena stačí z hrůzného zážitku vzpamatovat má dům plný parapsychologů a je zralá na blázinec. Dvouhodinová stopáž potrápí diváka stejnou měrou jako duch naši nebohou hrdinku v podání talentované Barbary Hershey. Přičemž první hodina je téměř strhující a podkreslená neobyčejně nadčasovou hudbou Charlese Bernsteina se jedná o velmi sugestivní zážitek. Jenže story, která mimochodem vychází ze skutečné události, postupem času řídne a jeví se jako neúměrně natahovaná, což je škoda, a kdyby tvůrci uměli skončit včas a o dobrou půl hodinu film ošidili, tak by se jednalo o sevřený hororový zážitek. Film už v závěru divákovu pozornost neudržel tak jako po slibném rozjezdu, výjma erotického zabarvení ve kterém odhalíme, že hlavní hvězda filmu si s depilací hlavu neláme, však to byla osmdesátá léta a všichni měli bobříky, ale nikoliv mlčení. Sidney J.Furie ještě než se propadnul do tenat zapomnění se jevil jako velmi talentovaný režisér, který si vyzkoušel i hororový žánr, ale postupem času jeho kariéra zcela upadla. Barbara Hershey s Ronem Silverem film utáhli, ale nějakého velkého rozuzlení jsme se nedobrali. Výsledkem je slušná a místy napínavá hororová jízda s nezaměnitelnou osmdesátkovou atmosférou a skvělým hudebním motivem k tomu. Duchové třeste se! Mé hodnocení: 60%(13.7.2013)

 • gudaulin
  *

  Bytost mě lákala na horor vysokým procentuálním skóre, ale dostavilo se vystřízlivění. Myslím, že je to jeden z případů, kdy je hodnocení ovlivněno nostalgií. Zpracování a výkony odpovídají televiznímu provedení a jde pouze o průměr. Navíc v mých očích Bytosti ubližuje i sveřepá snaha prodat zápletku jako příběh ze života a sexuchtivý duch ve mě bohužel nevyvolává hrůzu, ale cukání koutků úst. Abych ten film bral vážně, musel by sám sebe brát mnohem méně vážně. Horor je pro mě hra s lidskou předstvivostí a v momentě, kdy se mně někdo pokouší parapsychologii představit jako seriózní vědu, u mě končí. Celkový dojem: 25 %.(3.12.2010)

 • paascha
  ***

  Jeden z těch legendárních video filmů, které tak pěkně zpestřovaly ta hnusná osmdesátá léta.(1.10.2010)

 • iamek
  ****

  Konečně duchařský horor kde nemusíte čekat minimálně hodinu na střet ducha s obětí. Naopak v The Entity dojde ke střetu zhruba po pěti minutách a že ten střet sakra stojí za to. Navíc je vše podkresleno děsivou a hlavně hlasitou hudbou takže zážitek a pocit strachu je o poznání větší. Kdyby film měl o cca 20 minut méně dal bych jasných pět hvězdiček, ale ke konci mi příběh připadal zbytečně natahovaný. Jeden z mála filmů kde bych uvítal remake s lepšíma trikama. Hlavně u světelných jevů.(9.11.2011)

 • Richie666
  *

  Hallelujah! :-O(15.1.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace