Bytost

Předloha:

Frank De Felitta (kniha)

Frank De Felitta

Harold Schneider

Jeden z těch legendárních video filmů, které tak pěkně zpestřovaly ta hnusná osmdesátá léta.(1.10.2010)

Existuje taky ženská verze takového domácího mazlíčka? _ Jen škoda třetí čtvrtky filmu, která pošle spád do mínusovejch čísel.(13.3.2011)

Pozoruhodná moderní duchařina, prý podle skutečné události, kde strašidelné viktoriánské sídlo nahradil domek na předměstí v současné Americe, ale bouchající dveře, padající předměty a divné zvuky zůstaly. První polovina do nás pálí brutální útoky neznámé bytosti na svobodnou matku tři dětí, která marně hledá pomoc na psychiatrii, kde ji považují za sebepoškozující se hysterku, v druhé polovině se hrdinka obrátí pro pomoc na parapsychology, kteří ji nejdříve monitorují u ní doma a následně se pokusí chytit ducha v laboratorní replice jejího domu. Rozjezd i finále jsou solidní, prostředek slabší, Barbara Hershey v hlavní roli výborná a znásilňovací scény (hlavně díky intenzívní zvukové stopě) působivé, škoda, že se za půlkou stane z útočníka jen hra světýlek.(14.3.2010)

Pěkný horor postaru, nebo spíše typický pro danou dobu. Trochu rušivě na mě působila hudba, která sice byla atmosférická, svým způsobem, ale spíše mi vadila. Jinak archetyp nevěřící psychologa byl téměř super, po čase jsem ho začal ennsášet i když jse chápal že chtěl pomoci a byl jen zaslepen sou vírou. Závěr a předloha filmu mě nepřekvapil, přece jen tohle se děje stále, jen to není medializované. A na druhou stranu 99% byva vymyslem, ale se tam se na neco takového narazit da. Filmové zpracování se mi líbilo.(15.10.2010)

Jdu oznámit znásilnění neviditelnou bytostí pravděpodobně mužského pohlaví a navíc silně zapáchající. S tímhle absurdním bludem přichází rozrušená (a možná i vzrušená) Carla Morenová na psychiatrii a jen zázrakem jí tam rovnou nehospitalizují. Nejde však o výplod pomatené mysli, protože útoky neznámé entity jsou hmatatelné a stupnují se. Než se postižená žena stačí z hrůzného zážitku vzpamatovat má dům plný parapsychologů a je zralá na blázinec. Dvouhodinová stopáž potrápí diváka stejnou měrou jako duch naši nebohou hrdinku v podání talentované Barbary Hershey. Přičemž první hodina je téměř strhující a podkreslená neobyčejně nadčasovou hudbou Charlese Bernsteina se jedná o velmi sugestivní zážitek. Jenže story, která mimochodem vychází ze skutečné události, postupem času řídne a jeví se jako neúměrně natahovaná, což je škoda, a kdyby tvůrci uměli skončit včas a o dobrou půl hodinu film ošidili, tak by se jednalo o sevřený hororový zážitek. Film už v závěru divákovu pozornost neudržel tak jako po slibném rozjezdu, výjma erotického zabarvení ve kterém odhalíme, že hlavní hvězda filmu si s depilací hlavu neláme, však to byla osmdesátá léta a všichni měli bobříky, ale nikoliv mlčení. Sidney J.Furie ještě než se propadnul do tenat zapomnění se jevil jako velmi talentovaný režisér, který si vyzkoušel i hororový žánr, ale postupem času jeho kariéra zcela upadla. Barbara Hershey s Ronem Silverem film utáhli, ale nějakého velkého rozuzlení jsme se nedobrali. Výsledkem je slušná a místy napínavá hororová jízda s nezaměnitelnou osmdesátkovou atmosférou a skvělým hudebním motivem k tomu. Duchové třeste se! Mé hodnocení: 60%(13.7.2013)