Teď se nedívej

• Velká Británie Don't Look Now (více)
TV spot
Mysteriózní / Thriller / Horor / Psychologický
Velká Británie / Itálie, 1973, 110 min

Vizuálně bohatá adaptace zlověstného příběhu Daphne du Maurier o zlé předtuše. Režisér Roeg využívá expresivního potenciálu italských Benátek a jeho jedinečný střih, fragmentarizující časoprostorové kontinuum, vytváří neopakovatelně zlověstný pocit. Na začátku tohoto mistrovského psychologického hororu potká šťastné manželství Laury a Johna (Julie Christie a Donald Sutherland) noční můra všech rodičů, tragické úmrtí dcerky. Johna, který tragédii instinktivně vycítil, pronásledují výčitky, že jí nedokázal zabránit. Manželé odjíždějí do Benátek, kde potkají sesterskou dvojici starších, výstředních Angličanek. Jedna z nich, slepá jasnovidka, tvrdí, že vidí jejich dcerku... Film se proslavil i odvážnou erotickou scénou mezi Laurou a Johnem. Legenda praví, že návštěvníci pracovních projekcí projevovali velký zájem o záběry právě z této scény. (oficiální text distributora)

messi@h

Byl jsem zklamaný. Pomalý děj bez čehokoliv, co by mě zaujalo a probralo z nudy, dál ty dvě protivné stařeny, které se táhnou celým filmem a lezly mi na nervy... Závěr taky žádná pecka nebyl - vzhledem k tomu, že člověk musí přetrpět skoro 2 hodiny nepříliš záživného filmu, je závěrečné "bafnutí" až moc uspěchané a nedostanete vůbec žádné vysvětlení, co byl vrah zač a odkud se vzal. Nehledě na to, že mě jen tak napadlo, jestli by vůbec bylo technicky možné, aby vrah dosáhl tak vysoko a sekl hlavnímu hrdinovi po krku (víc říct nemůžu, pokud nechci příliš spoilerovat). Takže bod dávám za pěknou vizuální stránku a Benátky, které měly svoje kouzlo (i když jsou oprýskané až hrůza) a další bod společně za rok vzniku a dobrý (ale ne vyjímečný) herecký výkon Sutherlanda. ()

Inozuka

Klidně bych Teď se nedívej neváhal označit jako předchůdce Lynchových filmů. Mysteriózní, neklidné, tajemné... Skoro v každé scéně je úžasné napětí, někdy skutečně děsivé. Ta hutnost je budovaná jak geniálním střihem a kamerou, tak i propracovanými, víceznačnými dialogy. Celé to přesně vystihuje rozhovor s biskupem: "Žena se kterou sdílíte svoje hříchy? ... Kostely patří bohu, ale zdá se, že se o ně nestará. Třeba má ještě jiné zájmy. Přestali jsme mu naslouchat. Jste křesťanka, Lauro?" "Já nevím. Mám ráda zvířata a děti." Donalda Sutherlanda mám rád zase já a s Julií Christie tvoří v tomto filmu perfektně se doplňující pár. Ta v souvislosti s tímto snímkem nejčastněji zmiňovaná milostná scéna je fakt jízda, nicméně bylo by škoda kvalitu tohoto filmu degradovat jen na ni. Je to zneklidňující zážitek od začátku do konce. ()

sup

Na promítání na MFF 2006 uvaděč sice pořád něoc mlel o souloži uprostřed filmu, ale kvůli ní na ten film jít nestojí - ale pokud se chcete bát, posledních dvacet minut si nesmíte nechat ujít - což ale neznamená, že by předchozí děj byla zbytečná, pečliě buduje atmosféru. ()

Pete

Donald Sutherland a Julie Christie se v Benátkách vyrovnávají se smrtí své dcerky (dost neúspěšně). ()

iz67

Navodil dobrou atmosféru při použití velice úsporných prostředků. Takže vlastně stará dobrá a autentická Daphne du Maurier, tak jak jsem jí četl před 30 lety. ()

Luswani

Dobrý film, jen to kazí zbytečně dlouhá stopáž a šeredný Sutherland. Jinak to má velmi zvláštní atmosféru. Pochvala za střih a kameru. Vynikající začátek, sex a především závěrečná scéna. 80% ()

gotham

Musím přiznat, že závěrečná pointa je pěkně temná a mrazivá, ale ani velmi dobrý konec nemůže zakrýt průměrné odvyprávění celého příběhu. Většina scén se zbytečně táhne, chvílemi to až nudí, chtělo by to trochu sestříhat a oživit, protože po hodně dlouhou dobu sledujeme v podstatě nudný rodinný příběh. Také herecké výkony nic moc, ani ten Sutherland se tu zrovna moc nepřetrhl, další postavy kromě Christie naprosto nevýrazné a zapomenutelné. 50% ()

Elessar.

Veľké prevapenie. Opustené Benátky sú veľmi creepy miesto. K tomu slušivo vybudovaná mystery atmoška prázdnych klaustrofobických uličiek a potvôr v červených kabátoch.  A holubov. Červená farba veľmi epic :). A ako bolo v iných filmoch červená je proste zlá farba. Čo k tomu dodať. Je to dosť nepríjemné a miestami mi všetko nebolo jedno. A ešte k tomu tá hudba od Donaggia topka :) ()

Carnosaurus

Ta atmosféra! Roeg musel před natáčením prošmejdit Benátky, jen aby pak diváka mohl protáhnout těmi nejzapadlejšími kouty a nejtemnějšími uličkami a jen podtrhl už tak zlověstné vyznění celého snímku. Pino Donaggio pak prodchnul tenhle pozvolna plynoucí posmutnělý příběh nádhernými melodiemi. Vynikající, ale rozhodně ne pro každého...tenhle film vyžaduje trpělivost a tu správnou náladu. ()

brasek

Film o ničom! Nuda! Necítil som žiadnu temnú či ponurú atmosféru, Benátky boli farebné a svieže, žiadna citeľná trauma zo straty dcéry nebola u protagonistov cítiť. Sklamanie nad "majstrovským psychologickým hororom". ()

Birter

Film pro trpělivé diváky. Avšak kdo si počká, ten se opravdu dočká. Vzhledem ke své dobové podobě filmu, je pro moderního diváka těžké udržet pozornost, ale jinak je celý film víceméně zajímavý a napínavý a velmi se mi líbila mysteriózní linie a její nečekané vyvrcholení. Přijde mi totiž, že u psychologických hororů, které jsem zatím viděl, byla tato stránka vždycky tak nějak odfláknutá nebo nebyla tak důležitá pro příběh. Což u Don't Look Now funguje tak jak by mělo. Něco tomu ale chybělo. Nevím jestli to bylo třeba větší prozkoumání postavy biskupa nebo bohatější vizuál, ke kterému Benátky úplně svádějí (a hned jsem si vzpomněl na italský horor ze stejné doby Suspiria, který je geniální převážně vizuální stránkou). ()

lingering

Tak tohle je hodně dobrej horor. Nemám, co bych vytknul, takže budu chválit: herecké výkony představitelů manželské dvojice, postelová scéna (bez jakýchkoliv pochyb řadím mezi mé nejoblíbenější), úchylné (hajzlbába?, slepé médium), zlověstné (kněz) nebo v nejlepším případě podivně se tvářící (komisař, hoteliér) vedlejší postavy, a tak dále... Roegovi tenhle styl výborně sedne, skoro se ani nechce věřit, že natočil takové slabé snímky jako Muž, který spadl na Zem ()

Namakemono

Střih má tento snímek skutečně unikátní. Ne každý by uprostřed scény, která nic neřeší, nikam nevede a nesouvisí s příběhem, přestřihnul rovnýma nohama do scény, která nic neřeší, nikam nevede a nesouvisí s příběhem. Ne každý by podobný střih udržel dvě hodiny a ne každý by divákům tak hrdě vztyčil poslední scénou prostředník. Dějová linie je zoufale slabá a rozplyzlá, potenciál benátek trestuhodně nevyužitý a horrorová atmosféra... ano, ta tu skutečně je. Od prvních minut vás zcela ochromí strach, že si film své zoufalé tempo udrží po celých 110 minut své neskutečně přetažené stopáže. Pokud toužíte odkrývat nesčetné paralely a vrstvy nesnesitelně nabubřelých filmů, je tento snímek natočen právě pro vás. Ostatní se držte dál. ()

jarmil8

Dost jsem se na tento legendární horor těšil a možná proto jsem byl také dosti zklamaný. Na svoji dobu patrně hodně otevřený a drsný film velmi zestárl a paranoidní atmosféra trochu vyčpěla. Kladem pak zůstává výtečné začlenění Benátek do "děsivého" vyprávění o rodinné tragédii. ()

rakosabasta

...zlověstná atmosféra je více než přiléhavý výraz... pohled na Benátky a spojení s červenou pláštěnkou... brrr... i po letech stále působí... klišé "romantické Benátky" po shlédnutí filmu je něco naprosto absurdního... ()

gizi

Celkem zajímavý, tajemný, trochu horrorový snímek. Není nepovedený, ale není až tak dobrý, že by mě nadchnul. Erotická scéna je hodně odvážná, ale taky zcela zbytečná. Vidím to k 70%, ale 3*, 4.10.2013. ()

Edgar Wright chystá psychologický horor

Edgar Wright chystá psychologický horor

24.01.2019

Britský režisér Edgar Wright (Baby Driver, Jednotka příliš rychlého nasazení) čerstvě prozradil detaily o svém příštím filmu. Tím by měl být psychologický thriller/horor odehrávající se v Londýně,… (více)

Teď se nedívej!

Teď se nedívej!

30.06.2005

Paramount Pictures chystají remake úspěšného snímku režiséra Nicolase Roega z roku 1973, TEĎ SE NEDÍVEJ. V něm si Donald Sutherland a Julie Christie zahráli partnerskou dvojici, která se vydá do… (více)