Match Point - Hra osudu

• Česko Hra osudu (více)

Muž, který řekl 'Raději bych byl šťastný než dobrý', viděl hluboko do podstaty života. Lidé se bojí čelit faktu, jak ohromná část života závisí na štěstí. Je děsivé vědět, kolik toho je mimo naši kontrolu. V tenisu jsou momenty, kdy míček udeří do okraje sítě a na setinu vteřiny se může překulit dopředu nebo zpátky. S trochou štěstí spadne dopředu a vy vyhrajete. Nebo možná ne a vy prohrajete.

Match Point – Hra osudu je drama o společenském vzestupu mladého muže a děsivých následcích jeho ctižádosti. Hlavní hrdina se nedokáže rozhodnout mezi dvěma ženami a nenachází cestu ven. Uchýlí se tedy k extrémnímu řešení. Děj filmu zasadil režisér Woody Allen do anglické vyšší společnosti. Scarlett Johanssonová zde hraje krásnou americkou dívku, která vstoupí mezi Jonathana Rhys Meyerse a jeho ženu Emily Mortimerovou. Matthew Goode je Emilyn bohatý bratr, který tuto zápletku odstartuje. (oficiální text distributora)

Drc

Vcelku slušné drama o lidských vztazích, nevěře a následcích, osudu a štěstí, no a samozřejme s úžasnou Scarlett (slint), zejména hned v prvním jejím záběru. Jinak trošku natahované, ale závěr je sice očekávaný, ale aspon vyšperkovaný ještě malým kotrlmelcem. Úplně mě to neuchvátilo ale jde to. ()

derryl

Když se Woody Allen vzdálí z New Yorku, rozhodně netočí špatné filmy. Hra osudu je toho zdařilým důkazem. Mistrovská hra citu, vášně a zloby se točí okolo hlavního hrdiny nadzvukovou rychlostí. Jde mu jen o sebe nebo i o druhé? Konec filmu naznačuje, že se ze všeho dokáže dostat jako had a ještě se ctí! ()

DannyBoy80

Obyčejný film, za pár let ho budou dávat v neděli odpoledne na Nově. Předvídatelný film s otřepanou zápletkou (pro peníze všechno). Herecké výkony dost průměrné, Scarlet je sice pěkná, ale herectví moc nepobrala. Kazdopadne jsem to dokoukal, ale žádná pecka. Woody nám asi stárne. Řek bych, že tenhle film má spíše úspěch u žen. ()

mirkaaa

Tento film je důkazem toho, jak si s námi může osudu zahrávat, jak nám namíchá a rozdá karty, se kterými musíme hrát. V dramatu vyznívá všechno tak opravdově, až z toho mrazí. Úžasný film Woodyho Allena o tom, jak je důležité mít štěstí. ()

kwoky

Scarlett umí být moc krásná a svůdná, když chce (a když jí to maskérky umožní). Rozhodně zajímavý a překvapivý film, který jsem si ještě pořád nedokázal srovnat v hlavě. Celé mi to přišlo takové zajímavě zvrácené a nereálné. A přesto se to klidně může stát. Stačí mít jen štěstí či smůlu. ()

Ještěřák

[1] PUDY JSOU PÍČA! Tenhle mastnofilm je pro jistotu poutavej od první do poslední minuty. V Hollywoodu není (mimo jiné) moc režisérů, co by byli podobně sociálně-psychologicky přemýšliví jako Woody. Tohle je přesně směr, kterým bych se vydal, toužil-li bych točit filmy. [2] Výtka: Jonathan Rhys Meyers je podle mě až moc hraniční píčánek-hezounek na to, aby s ním toužila zabřeznout jedna samice (Emily Mortimer) a jedna nadsamice (Scarlett Johansson šukací mazlící ňufací zbouchávací otlapkávací... kura, to jsem se hodnotně zasnil). V TOMHLE FILMU SE NESTŘÍLÍ BAZUKAMA, V TOMHLE BIJÁKU SE STŘÍLÍ HORMONAMA. ()

lucijelucije

Co je život?štěstí?osud?majetek? Pokud míč přelétne přes síť stanete se vítězi, pokud ne, prohráli jste, ale co když prsten nepřeletí přes zábradlí mostu?jste vítězi?Byla volba kterou jste uskutečnili ta správná?míč nepřeletí a vy nevyhrajete, i kdybyste vlastně mohli..Je to film, který dokáže člověku osvětlit životní situaci, strach, lásku, touhu a moc..Nebylo to příliš podle mého šálku, ale motiv snímku rozhodně zajímavý..Ale jak by nemohl být, když jeho uskutečnění zařídil Woody=) ()

Piškotka

Skvěle zpracované vděčné téma milostného trojúhelníku. Nechyběl potřebný náboj, vášnivé jiskření a pak racionální zdůvodňování. Obě ženy představovaly rub a líc, musím přiznat, že S. Johansson vyzývavost zvládla na výbornou, vedle ní zcela pokulhávala křivonohá E. Mortimer. Ale určitě šlo o záměr. Hlavní hrdina byl neskutečný slaboch, přiznáním by sice ztratil všechno, ale na druhou stranu jsem si říkala, že asi svou milenku skutečně nemiloval, když se nedokázal obětovat. "Problém" vyřešil nepříliš kulantně - brokovnicí. Myslel si, že potřebné vyřešil, ale potrestal nejvíce sám sebe. Mrzelo mě, že se nešel dobrovolně udat, když ho doprovázela i noční vidění a promlouvání se zesnulými. Jeho cynické komentáře věc spíše zhoršovaly a pro mě se tento člověk stával více a více nesympatickým sobcem. J. R. Meyers nic moc, vidět ho procházet se jak na předváděcím mole, tak to mě spíše odradí. Ale co se mi líbilo hodně, tak to byl Londýn, i když hektický, zato kouzelný, jako by se zde zastavil čas. ()

Schuldiner

Po druhém shlédnutí musím jednu hvězdu téhle ´´snobárničce´´ srazit. Je to docela dobrý film, ale přeci jen je to všechno hodně doslovné, možná by to chtělo více náznaků než tu zmíněnou přehnanou doslovnost. Byl jsem prostě napodruhé trochu jakoby lehce zklamán. --- 63% --- ()

Ixbalanke

Nechápu, kdo vymyslel český název "Hra osudu", to je úplná blbost. Spíš hra s touhama jednoho mladíka, který neví co chce a jen kýve na všechno, kdo mu co nabídne a bojí se každého odmítnout, aby mu neublížil a pak se diví, že se dostal do průseru a musí někoho zabít, aby se jeho vysněný svět nezhroutil. Ještě když se vezme v úvahu základ filmu v Zločinu a trestu, tak je český název opět totálně mimo. Trochu mě rozčilovala ta jeho slabost, ale asi je to jeho chování lidské, nevím. A velmi působivý je "trik" s prstenem! Woody by ale rozhodně měl zůstat u své původní tvorby. Něco mi na tomhle celém chybělo, nevím přesně co. Možná i přes roztomilý kukuč obou hlavních herců (Jonathan vypadal jakoby pořád brečel - zarudlé oči - asi to mělo působit přitažlivě či co:)) jsem tam cítila jakousi celkovou mělkost pocitů... ()

peetriss

Jedná se o vztahovku, avšak na Woodyho Allena netypickou. Navíc se jedná o čistokrevné drama bez komediální příměsi o milostném trojúhelníku přivádějícího hlavního aktéra pod tlak dohánějící jej k absurdně radikálnímu řešení. Na pozadí je vše ozvláštněno výbornými dialogy o životě a důležitosti štěstí coby jeho součásti. Allen opustil svou typickou formu a Match Pointu vtiskl podobu "současného kinodramatu" jako ze života, odehrávajícího v prostředí starosvětské britské smetánky. Ani není třeba dodávat, že jak režie, tak scénář jsou mistrně odvedenou prací, podobně jako herecké výkony napříč celým osazenstvem, že nad plným hodnocením vůbec neváhám. Natolik fungující rozbor vzniku, života i zániku milostného trojúhelníku zase tak často k vidění není. ()

Prochy38

Velmi zvláštní snímek o tom, jak si jít za svým i přes mrtvoly a nespokojit se s tím dobrým, co mám, ale chtít víc a víc.... Úžasné! Úžasné herecké výkony a skvěle natočený příběh. Celý film jsem hltat scénu za scénou. J. R. Meyers bezchybný, jako ve většině jeho filmů. S. Johansson opět nádherná a herecky skvělá. Do toho moc dobře zaujala E. Mortimer, která do své role zapadla skvěle. Moc se mi to líbilo. Vše akorát, moc dobře volen herecký tým i stopáž. Vše akorát. ()

Rozjimatel

"Now, Irish, how about a little drop of Scottish before supper?"     V prvom rade ma prekvapilo, ako značne netypicky pôsobí tento film (resp. jeho prevažná časť) v rámci tvorby Woodyho Allena (videl som zhruba dvadsiatku jeho filmov, tak si hádam môžem dovoliť takéto vyhlásenie). Dramatický krimi thriller, bez štipky jeho typického humoru, odohrávajúci sa v netradičnom prostredí britskej smotánky, kde postavy dokonca rozprávajú britskou angličtinou! Všetko inak výborne nakrútené, len toho Allena som tam vôbec nenachádzal. Až príde skvelý záver filmu (úžasná pointa!) a zrazu prichádzajú aj jeho typické poznávacie znaky (rozhovory s obeťami) a dokonca aj jeho výborný humor (vtipný zvrat, výborná dvojica hláškujúcich detektívov). Vzhľadom na dovtedajšiu značne znepokojivú náladu je to záverečné odľahčenie dosť prekvapivé, ale napodiv to perfektne funguje (nominácia na Oscara za skvelý Allenov scenár). Pri sledovaní filmu mi napadli dva tématicky podobné filmy, Talentovaný pán Ripley (1999) a Miesto na výslní (1951), pričom v tom druhom prípade by som vôbec nebol prekvapený, keby išlo o Allenovu inšpiráciu. Všetky tri filmy majú spoločné to, že majú mimoriadne slizkého hlavného hrdinu, ktorý pre to, aby sa dostal do vyššej spoločnosti, je schopný čohokoľvek. Ak mám ešte niečo/niekoho na filme zvlášť vyzdvihnúť, tak to bude, popri tradične výborných dialógov a zaujímavej analógii s tenisom, jednoznačne skvelá Scarlett Johansson, ktorá tu paradoxne hraje mizernú herečku.     "I can conceive and you're perfectly capable of making a woman pregnant." ()

Klay

Chytré romantické drama s propracovaným scénářem (Scarlett je pro tentokrát až plusem číslo dva). Hlavní hrdina v podání pro mě zcela nezapamatovatelného řadového fracka Jonatha Rhyse Meyerse podává slušný výkon, je přiměřeně slizký a divák s ním nikdy zcela nesympatizuje. Příběh má zpočátku slušný spád, v prostřední třetině se však začne motat na místě. Závěrečná půlhodina vše s přehledem zachraňuje, když děj nabere (alespoň pro mě) zcela nečekaný směr. První Allenův film u kterého jsem nejen neusnul, ale dokonce se mi i líbil. ()

dehlie

netypický film od woodyho allena. priznám sa, že ma chris s tou brokovnicou úplne odrovnal, vôbec som to nečakal. ako už niekto poznamenal- tichá voda brehy myje. ()

Padesát a dost: Woody Allen plánuje konec kariéry

Padesát a dost: Woody Allen plánuje konec kariéry

18.09.2022

Pro fanoušky legendárního herce, scenáristy a režiséra Woodyho Allena přichází smutná zpráva, oblíbený a oceňovaný filmař se totiž po více než sedmdesáti letech u filmu rozhodl pro odchod do důchodu,… (více)

Woody zpívá: „Barcelóóóna!“

Woody zpívá: „Barcelóóóna!“