Když mu bylo sedm let, odebrali ho matce a podrobili drsnému vojenskému výcviku. O třicet let později musí král Leonidas, vládnoucí řecké Spartě po boku milované manželky Gorgo, čelit děsivé hrozbě. Král Xerx požaduje, aby se mu Sparta podřídila, Leonidas však posly bez milosti shodí do studny. Je odhodlán bránit svou zemi i navzdory nepříznivým věštbám. Nikdo netuší, že věštbu zaplatil Thérón, který se spřáhl s Xerxem. Když rada odmítne Leonidovu výzvu, shromáždí král tři sta odhodlaných bojovníků a vydá se s nimi k pobřeží, aby se v úzké soutěsce Thermopyly postavil mnohonásobné přesile. Připojí se k nim také Arkaďan Daxos se svými vojáky. Zatímco se muži připravují k boji, Gorgo, kterou jeden z radních varoval před zrádným Thérónem, se snaží přesvědčit radu, aby Leonidovi vyslala na pomoc posily. Leonidas odmítne s Xerxem vyjednávat. Svou zemi nevydá do rukou nepřítele. Sparťané beze ztrát odrazí první perský útok. Zatímco Leonidas znovu odmítne s Xerxem vyjednávat, Gorgo se s velkým sebezapřením poddá Thérónovu chtíči, ve snaze získat ho na svou stranu. Podlý rádce ji však opět zradí. Zradí také uražený Efialtés, který Xerxovi ukáže, kudy by se jeho vojsko mohlo dostat Sparťanům do zad. Leonidas se odmítne vzdát, a tak se schyluje k rozhodující bitvě. (TV Nova)

pend

Vizuálně fantastická záležitost, bojové scény velkolepé, ale dialogy mezi tím jsou jak z agitátorské příručky. ()

Darren98

Filmový úvod Snyderovy nezapomenutelné akce definuje jeho styl nadprůměrně úchvatnou adaptací komiksové předlohy. Připuštěná brutalita přitom v neoposlouchaném vyprávění doprovází testosteronovou atmosféru k heroickému duchu závěrečných scén. 90% ()

Azurovydrak

"This battle is over when I say it is over." - "By morning the immortals will surround us. The hot gates will fall." - "Spartans! Prepare for glory!" - "Glory? Have you gone mad? There's no glory to be hunted now. Only retreat or surrender... or death." - "Well, that's an easy choice for us, Arcadian. Spartans never retreat! Spartans never surrender! Go spread the word. Let every Greek assembled know the truth of this. Let each among them search his own soul. And while you're at it, search your own." Nevídaná koncentrace epičnosti a skvělé choreografie. Gerard Butler jako král Leonidas ve své životní roli, propůjčuje mu obrovské charisma. Závěr jako by na stříbrné plátno písmeno od písmene převáděl Simonidův epitaf. Snyderův rukopis je zde nezaměnitelný. "You bring the crowns and heads of conquered kings to my city's steps. You insult my queen. You threaten my people with slavery and death! Oh, I've chosen my words carefully, Persian. Perhaps you should have done the same." - "This is blasphemy! This is madness!" - "Madness? This is Sparta!!!" - 80% ()

peetrejr

,,This is Sparta!''  Ale, ale, ale. Toto je sakramensky dobrý film. Zack nám predviedol že Justice League bola iba chyba, ktorá sa hádam už nezopakuje. Ale 300 je pecka. Film sa snažil podobať na Sin City a to sa mu aj podarilo. Nečudo veď však aj toto napísal Frank Miller. Neviem či je tento film historicky správny takže históriu hodnotiť nejdem. Neuveriteľne priemerný príbeh, lenže potom prečo ma to bavilo? Film má zaujímavé komiksové prvky (nezvyčajný nepriatelia, bojové chmaty). Preto to robí tak trochu rozprávočkou. Ale tým že sa film natočil za blue/greenscreenom mi nevadí. Akoby sa tam hodí také umelé prostredie. Herecké výkony sú svieže ako mentolka, takže ma uspokujujú. A nesmiem zabudnúť na eňo - ňuňo scény. Tie boli úsmevné, pretože...no proste pretože. Neboli také zvrátené ako dvojke. Gerard zahral Leonida výborne. Myslím že tento film by si mal pozrieť každý, kto má rád brutalitu, nahotu a históriu. ()

TostTom

Jeden z filmů, na které se vždy znovu rád podívám a rád na ně vzpomínám, taky je to asi první celkem brutální film, který jsem jako menší viděl a tehdy mě to dost šokovalo, ale přesto se mi to líbilo a užil jsem si to. A to vlastně platí dodnes, i když možná nejde o nejkvalitnější film, tak ho mám rád... Líbí se mi to originální pojetí projektu, ta brutalita, ta surovost, kterou to má. A výkon Gerarda Butlera je vyloženě dokonalý a král Leonidas je díky němu nezapomenutelným. 8/10 ()

barteca

μολὼν λαβέ - nevzdáme se ! přijď si pro ně (zbraně) ! Heroická epizoda z dějin, krásně zpracovaná. ()

molcan2

Tento film nie je pre všetkých. To sa dá samozrejme povedať o mnohých filmoch všeobecne, ale tento konkrétne prináša veľký konflikt medzi kritikmi: Čo chceme vidieť v našich filmoch? Čo je dôležitejšie, vykresliť fiktívne prostredie kvôli tomu, aby sme ľuďom poskytli ohromujúci vizuálny zážitok, alebo ich pobaviť a ohromiť inteligentnými dejovými zvratmi a inteligentnými dialógmi? Najprv si analyzujme, z čoho presne tento film pozostáva. V podstate je to celé len jedna epická bojová scéna za druhou. Najvýraznejšia je práca s kamerou a vizuálne efekty. Každý záber vyzerá, akoby mal byť umeleckým dielom. Farby, postavy, kostýmy, pozadie... každému malému detailu bola venovaná taká veľká pozornosť. Počas veľkých súbojov si okamžite všimnete aj jedinečný strih. Počas bitiek je veľa "spomalení času", ktoré ukazujú, čo presne sa deje. Smrteľné rany, z ktorých pomaly vyteká krv, striekajúca do vzduchu, dekapitované hlavy putujúce v spomalenom zábere po obrazovke... to všetko tu je. Na druhej strane príbeh nie je veľmi komplikovaný v tom zmysle, že celý film by sa dal pravdepodobne opísať jednou alebo dvoma vetami. Dialógy sú jednoduché a najčastejšie sa v nich hovorí o morálnych hodnotách, ako je sloboda a česť. Ak by ste sa pozreli na scenár, asi by to vyzeralo ako ďalší film, ktorý nemá čo ponúknuť, len idealistické vízie o tom, ako by mal vyzerať život. Recenzenti tohto titulu sa zrejme delia na dve skupiny. Buď ho vášnivo milujú a nazývajú ho epickým filmom 21. storočia, alebo ho ešte viac nenávidia a zhadzujú ho ako odpad pozostávajúci z bezduchej akcie a hlúpych klišé fráz. Zdráham sa v tomto spore zaujať stanovisko. Za normálnych okolností je únosné zvážiť obe strany tejto záležitosti, aby výsledkom bol spravodlivý úsudok o filme. Nie však v tomto prípade. Na jednej strane vizuál určite patrí k tomu najlepšiemu, čoho sme mohli byť vo filme svedkami. Každý detail, každé pozadie, každý špeciálny efekt zasadený do scén sú tak ohromujúco ohromujúce. Na druhej strane dej a dialógy sú z tých najjednoduchších a úprimne povedané hlúpych. "Bojujem za slobodu! Radšej zomriem so cťou, ako by som mal žiť v hanbe!" Znie vám to povedome? Samozrejme, dalo by sa diskutovať o tom, že tento film v prvom rade nikdy nemal mať jedinečný dej, z ktorého sa vám zatočí hlava. Ale z objektívneho hľadiska mu v tomto oddelení stále niečo chýba, takže to treba poznamenať. Teraz je to v poriadku a všetko, ale robí to všetko z filmu? Stojí za to si ho pozrieť alebo čo? Ja si myslím, že áno. U mňa to dobré prevažuje nad tým zlým na míle ďaleko. Od druhej sekundy, ako sa film začal, ma chytil a nepustil. Každá bitka, každá scéna filmu ma držala na špičke stoličky. Všetko, od silných hereckých výkonov cez úžasný vizuál až po vojnové pokriky vojakov, bolo tak ohromujúce... bol to naozaj úžasný zážitok. Ani v jednom momente som nemal pocit, že by filmu niečo chýbalo. Ale vedel som si predstaviť, prečo to tak bolo u iných ľudí. Takže je to tak. Ak na vás ľahko zapôsobia nádherné scenérie, skvelá kamera a strih a silné herecké výkony, choďte si to pozrieť. Správne. Teraz. Ak to neurobíte, o veľa prídete. V spôsobe, akým je tento komiks prevedený na veľké plátno, je toho toľko vidieť, toľko sily... Zanechá vás to v úžase. Ak však hľadáte dobrý príbeh, šikovné dejové zvraty, nejaké inovácie do sveta filmov, potom to vynechajte. Film 300 nič z toho neobsahuje a ani vám to nechce dať. Mne sa tento film veľmi páčil, ale viem, že sa nájdu ľudia, ktorí ho budú označovať za odpad, a to je pochopiteľné. Len si určite urobte názor na to, čo chcete vidieť, keď pôjdete do kina sami, namiesto toho, aby ste sa nechali strhnúť k zaujatosti tonami recenzií, ktoré ponúka táto stránka. () (méně) (více)

jura-roy

Velké očekávání vystřídalo lehké zklamání. Na 300 není nic převratného, ani zvlášť strhujícího. Chaotické přeskakování záběrů z bitvy do Sparty a zase zpět, dělá dojem, že se bitva odehravá v několika minutách. Boje probíhají rychle a nejsou věrohodné, ačkoli jsou hodně krvavé. Jediné plus je v hercích, kteří 300 sparťanů zahráli velmi dobře. ()

binsladin

kdo je nejlepší - SPARTA, kdo vyhraje ligu - SPARTA, kdo vyhraje pohár - SPARTA, kdo vyhraje superpohár - SPARTA... téhle Spartě se fandilo moc hezky... a ten jejich hrající trenér,co si umí udržet respekt mužstva, nemám co dodat. ()

petrrr

Koukal jsem v kině na tento film připoutaný na své místo. Husí kůže mě prolezla po celém těle a otevřenou pusu jsem měl tak hodně, div mi do ní nevlítla moucha. Vynikající obraz a výtvarné pojetí jen doplňovali bezkonkurenčně nejlepší sekvenční klipy s bezvadným střihem Takový filmový zážitek jsem zažil naposledy při Návratu krále každopádně je to pro mě filmová událost roku. THIS IS SPARTAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA ! ()

zelda82

Vizualne uchvatne, ale jinak prazdne, hloupe a zdlouhave. Bojove sceny jsou sice uzasne promakane a skvele provedene, ale dvouhodinovy film zkratka ani pri nejlepsi vuli neutahnou. Na jedno podivani fajn, ale tim to konci... ()

vipburgr

Pět šťavnatě rudých hvězd je na místě. S trochou nadsázky bych řekl, že dialogy mimo válečnou vřavu to "zpomalovaly" a nemohl jsem se opravdu dočkat, až zase budem u třístovky vypracovaných a po krvi lačnících hrdinů. Jejich hlavní představitel disponuje jak výtečnými válečnickými a vůdcovskými schopnostmi, tak i štiplavým humorem, kterým se zálibou častuje nepřítele a Xerxese obzváště. Oreginální pojetí antického tématu, které se mimořádně vydařilo, staví laťku pro další "starověké" filmy vysoko. ()

tragos

Pokud nečekáte žádný příběh, žádné hluboké poselství, žádnou historickou rekonstrukci, pokud se naopak těšíte na audiovizuální nářez, který čiší z upotávek jako dosud u žádného jiného filmu, nemůžete z kina odcházet zklamáni. Možná se to bude zdát občas pomalejší, občas probleske modré plátno víc, než by bylo zdrávo, a možná budete mít často pocit, že tuhle scénu už jste někdy někde viděli, ale v konečném součtu to nebude podstatné, protože tato komiksová stylizace je prostě dechberoucí. 7/10 + úžasné závěrečné titulky. ()

Puol

Z kina som odchádzal spokojný s pocitom naplneného očakávania . Vizálna komiksová štylizácia maximálne vystihuje komiks Franka Millera. Prepis je veľmi verný, vhodne je doplnená dejová línia s Leonidasovou manželkou. Oceňujem aj nakrútenie filmu až s prístupnosťou R. Nad dejom sa netreba zamýšľat, ako tu už bolo spomenuté je to ďalší Gladiátor resp. Statočné srdce, film valcuje hlavne po vizuálnej stránke. ()

bonifac

film rozprášil můj skeptický výraz na dotaz,zda si pustíme 300...opravdu povedené...jen jedna malá výtka leonidova manželka byla poněkud slabá,nějak mě nepřesvědčila...ale to jen tak mimo... ()

Darkslayer

Na 300 som sa veľmi tešil (asi ako väčšina). Nie je to nič geniálneho to je pravda, ale napriek tomu nie som sklamaný. Od 300 som neočakával hlboké myšlienky ani pútavy príbeh, ale užasnú vizuálnu stránku, ktorou film nepopieratelne oplýva (niektoré zábery sú doslova neskutočné) a dobrú akciu, ktorej je tam tiež veľké monožstvo. Čo sa týka scén mimo bojiska, tu film značne pokrivkává. Príbeh je priveľmi jednoduchý a tak ako náhle kamera preskočí od likvidácie Xerxovej armády do Leonidovej rodnej Sparty film akoby sa spomalil a stále dookola sa omielajú len 3 slová sláva, česť a odvaha, čo síce može znieť dobre ale po 10x už značne otrepane a prázdne. Je len škoda, že týchto záberov je vo filme dosť veľa a tvorcovia sa nezamerali viac na boj alebo aspon nezkresali minutáž. Napriek tomu 300 neohrozených bojovníkov splnila svoj účel a ja som sa dobre zabvil. ()

Gerard Butler chce zachránit svět

01.06.2017

Romeo a Julie: Bitva u Verony

Romeo a Julie: Bitva u Verony

22.03.2015

Dopočítat se filmových zpracování nejslavnějšího Shakespeara není vůbec jednoduché. Adaptací jsou vyloženě desítky, v paměti ale nejspíš máte tu od Baze Luhrmanna a možná podivnost Tromeo and Juliet… (více)

Legendary a Warner: Velký hollywoodský rozvod

Legendary a Warner: Velký hollywoodský rozvod