Podivuhodný případ Benjamina Buttona

• USA The Curious Case of Benjamin Button (více)
USA, 2008, 166 min

Režie:

David Fincher

Předloha:

F. Scott Fitzgerald (povídka)

Scénář:

Eric Roth

Kamera:

Claudio Miranda

Hrabka

Zdá se mi, že je film hnaný do přílišné dokonalosti a to v tomto případě není moc dobře. Děj je sice zajímavý, ale až moc roztahaný a není soudržný. Nicméně Benjamin Button z Pultanely zabodoval. Poměrně ponuré, smutné, ale mě to nijak neodrovnalo. 75% ()

cheyene

Skvěle vystavěný příběh, který se může honosit originálním nápadem. Styl vyprávění příběhu mi trochu připomínal Forresta Gumpa. Proměna stařičkého dítěte v sympatického muže středního věku až po dětinského starce je velmi dobře vykreslena. Podivuhodný případ Benjamina Buttona je příběh, který člověk jen tak nezapomene, tudíž se přikláním k plnému hodnocení. ()

kinej

Největší problém jsem měl s tím, vůbec přistoupit na samotný námět člověka, který se narodí jako starý a postupně mládne. Tak nějak mi tento mix romatnického dramtu a fantasy úplně nesednul. Ale, když se s tím divák srovná nudit se nebude. Film je sice zbytečně dlouhý, klidně by mohl být o čtyřicet minut kratší a vůbec nic by se nestalo, na druhou stranu je Benjamin Button naotčen tak, že nenudí. Zklamáním je pro absence hlubšího poselství, které by dalo filmu hlubší smysl a udělalo by jej něčím víc, než pouhým, byť líbivým, odvyprávěním netradičního příběhu. Pravda, ve filmu se často řeší stárnutí a smrt, což není zrovna konformní námět, ale až na pár chytrých vět jsem v něm nenašel nic víc, než kvalitní řemeslnou práci. Nejslabší počin D. Finchera. ()

paascha

Na Pitta dobré, na Blanchett dobré, na Finchera slabé. Zkrátka takové milé nic. Snad jen ten 7x trefený byl opravdu výborný:-) ()

nunka

Efektne až majstrovsky nakrútený príbeh o človeku, o kt. sa paradoxne i napriek dlhej stopáži dozvieme málo. Celý čas som sa neubránila latentnému porovnávaniu s Forestom Gumpom, aj keď samozrejme ide o dva úplne odlišné príbehy, no spoločné črty sa predsa len nájdu. Fincherov hlavný hrdina málo odhaľuje svoje vnútro, čo z neho vytvára na jednej strane tajomnú postavu, no na druhej osobnosť bez vlastností a nepretlmočeného vnútorného prežívania. Napriek všetkým kladom v príbehu chýba gradácia, hrdina vyznieva pasívne, bez zasahovania a aktívneho ovplyvňovania svojho osudu. Neprodukuje skoro žiadne emócie, i napriek tomu sa mu ženské samé ponúkajú a on ich znova len pasívne príjma, tak ako skoro všetko. Po vizuálnej stránke bezchybnosť, po obsahovej bezobsažná nuda, bez kolízií s povrchnými posolstvami. ()

juta

Příběh zajimavý, ale na mě moc dlouhý. Masky byly hodně dobré, Brad Pitt jako starý dědek vypadal dost ošlivě :D Ke konci je to trochu smutný, ale nijak zvlášť mě to bohužel nedojalo, ale jsem spokojený. ()

Fiftis

Asi najkrajšie na filme je tá rozmanitosť sveta. Vystriedajú sa tu všetky krásne roky. Úvodné scény chcú pripomenúť zrnitú, doškriabanú vizualitu filmov nemej éry... 60.roky sú v znamení Beatles a rakety pretínajúcej nebo ako symbolu kozmického výskumu. Buttonova existenciálna osamotenosť je zase vhodne zaobalená do obrazu „jamesdeanovskej“ jazdy na motorke. Najsilnejšími v príbehu Benjamina Buttona sú intímne momenty, keď sa čas zdanlivo zastaví a dejiny sa ticho vytratia (chvíľky šťastia s Elizabeth a potom s Daisy). Škoda, že človeku nie je súdené uchovať ich večne. Ale film to dokáže tak, že to občas berie dych. Napriek všetkým výhradám nakrútil Fincher zvláštnu úvahu o vzťahu filmu a času. ()

DJ_bart

Anachronická, atemporální, a konceptuálně atypická mozaika jednoho života. Netradiční Fincher, o to víc fascinující. ()

Shakers

Natočené je to fakt dobre, ale stopáž je neskutočné dlhá. Hlavne na začiatku mi to príde trochu naťahované. Aj keď, chápem, že Fincher nechcel hneď preskočiť do prostred filmu, kde príde už do konca to pravé orechová. Herecká elita obsadila nie len hlavné, ale aj vedľajšie postavy, takže je to radosť pozerať. Alexandre Desplat taktiež príjemne dopĺňa film svojou hudbou. No napriek všetkému mám rozporuplné pocity s tohto filmu, pretože je zaujímavý, pomalý a v závere aj smutný. Obľúbený soundtrack: Sunrise On Lake Pontchartrain. 80% - 4* ()

lamps

Tak teď už nemám nejmenší pochyby o režijní genialitě Davida Finchera, který očividně zvládá tragické životní příběhy natočit se stejnou bravurou jako napínavé a surové detektivky. Tento film vyzařuje tak úžasnou atmosféru, jaké se může rovnat opravdu jen Zemeckisův Forrest Gump a těch 160 minut uteče stejně rychle jako voda mezi prsty. Brad Pitt předvádí prozatím svůj nejlepší výkon a v pohodě zvládá nést celou tíhu smutného příběhu, který chtě nechtě směřuje k nešťastnému konci. Úžasná je také práce maskéřů, kteří si s Pittovým obličejem pořádně vyhráli a v první polovině byste v jeho tváři jen těžko hledali rysy největšího hollywoodského šviháka. Může se zdát, že příběh jen útočí na divákovy city, ale v tom případě na ně útočí tak nevtíravě a hlavně účinně, že nějakou tu slzu bych klidně obětoval. Jeden z filmů mé top20. ()

Pepinec

Patrně bych nedal pět hvězdiček nebýt grandiózní práce maskérů a techniků, kteří z Brada a Cate utvořili nadherce. A sice tak famózně, že to až podněcuje k otázce, nakolik lze herecké výkony přisuzovat skutečnému Pittovi a Blanchett a nakolik za ně hrály masky s počítačovými technikami... Buď jak buď, vše jistí režisérská veličina jménem David Fincher s hvězdnými třinácti nominacemi na Oscara. Zůstává otázkou, jestli jsou tři sošky odpovídajícím hodnocením. To ať si však zodpoví každý sám. Já na filmu nejvíce oceňuji množství myšlenek, které divákovi předává, a životních pravd snoubených s moudry, jenž jsou podány s citem přímo oscarovým...:-) Mnozí filmu vytýkají přílišnou rozmáchlost. Budiž, od nepaměti se hledají všelijaké háčky, i kdyby měly být přinejmenším diskutabilní. Můj pocit z Podivuhodného příběhu ukotvil precizně provedený závěr, po kterém se předchozí jakkoli rozmáchlý děj proměnil v bechderoucí, bezmála tříhodinový zážitek, za který děkuji. ()

JohnnyD

Ak by Benjamin rokmi nemladol, bola by to iba tuctová báchorková romanca so všadebolom. Tento motív je až kacírsky nevyužitý a celý Benjamin Button je premárneným potenciálom desaťročia. Kto by čakal, že s takým schopným režisérom, námetom a hercami (a úžasnými maskami a efektami!!!) môže vzniknúť niečo tak tuctové a sterilné. V časoch Burtona, Jeuneta a ich pokračovateľov nestačí iba originálny magický námet ... ()

Arkos

Výborně natočený film s výbornými herci, kterému, dle mého názoru, vůbec nic nechybí. Celých 166 minut jsem si opravdu užil. ()

petaspur

Nekompromisní (i když hodně pomalý) útok na Oscara. Velmi smutný film s všudypřítomným citovým vydíráním. Neustálé umírání právě představených postav však způsobuje, že divák se proti tomu obrní, pokusy o další vyvolání emocí se míjejí účinkem a v duši zůstane prázdnota. Je škoda, když se tak originální námět a skvělé obrazové zpracování podaří zničit přílišnou touhou po sošce, která na něj naštěstí nezbyla. ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Fincherova Kleopatra žije

Fincherova Kleopatra žije

17.11.2011

A profesorem Moriartym se stává...

A profesorem Moriartym se stává...

30.09.2010