Podivuhodný případ Benjamina Buttona

• USA The Curious Case of Benjamin Button (více)
USA, 2008, 166 min

Režie:

David Fincher

Předloha:

F. Scott Fitzgerald (povídka)

Scénář:

Eric Roth

Kamera:

Claudio Miranda

RomaS

Tento opravdu podivuhodný příběh není ani tak o fyziologickém zkoumání příčin stavu mládnoucího Banjamina nebo vlivu událostí nám známým na jeho život, ale spíše nutí k zamyšlení nad životem, který vedem a neodvratnému stárnutí či ztrát osob blízkých. ()

arbakel

Na to aby sa mi tento scenaristicky pocin hollywoodsky zazrak podarilo opisat potrebujem viac ako jednu kavu. Tak do toho: 1. Mam za to ze technologie dnesneho filmoveho priemyslu su schopne digitalne vymodelovat uveritelneho "100rocneho novorodenca / mladnuceho starca" tak, aby hned na prvy pohlad nebolo vidiet, ze sa jedna o trochu upraveneho Glocha z Pana Prstenov. Hodinu som sledoval ako sa z maleho netvotra s malou snahou zakryt digitalne spracovanie stava uhladena postavicka ala Tom Hanks - Polar express. Pri jeho osemnastych narodeninach na scenu prichadzaju na rad maskery a hviezdny, vsetkymi milovany Brad. 2. Od 18 rokov (ostavaju uz len 2 hodiny dojaku) je tento maly anonymny "netvor" (ktoreho jeho znetvorenie ani trochu psichycky nepoznacilo a ktoreho existenciu si jeho sirsie okolie vobec neuvedomuje) pravym gentlemanom a snad aj najslachetnejsou a najvnimavjsou postavou aku kedy divak musel na striebornom platne stravit. (po kope cukru boli brucho) To nam naozaj chce hollywood vnutit, ze po prvej svetovej vojne boli vsetci americky cmuchali az tak na makko, ze sa nikto nepozastavoval nad pribehom stareho chlapa z ktoreho sa stava chlapec? To na juhu v New Orleans stratili vsetci ludia svoje "vrodene" predsudky a to, ze si cierna rodina prisvoji biele dieta (aj ked znetvorene) privitaju so zdvihnutym palcom? 3. Zrovnanie s Forestom Gumpom mi v tomto pripade prijde ako nejapny zart!!! Skor som rozmyslal, ci uz su na tom pani americky scenaristi tak zle, ze musia vykradat klasicke ceske rozpravky - ARABELA... (mladnuci novorodeny starci) Snad by sa mohlo zdat, ze po tom co som napisal v predoslych odsekoch som z tohoto filmu sklamany. Film ma nesklamal, sklamali ma ludia, ktory tento film tocili. David Fincher sa pokusil zahrat s KUNG FU Roberta Zemeckisa a Zimeckisovo KUNG FU pre mna zostava stale neprekonane (Skratka to nie je jeho liga). Brad Pitt uz asi kvoli detom nevie kde mu hlava stoji a tak si len zopakoval repliky z Joea Blacka (IMHO si nominaciu na oscara za tuto rolu musel vymodlit alebo studio pritlacilo na akademiu lebo prisla financna kriza do tohoto filmu vrazili strasne miliony na produkciu a propagaciu a co moze byt len lepsia reklama pre lepsi priemerny film ako trinast oscarovych nominacii ked film prave dorazil do kin???) Naopak ma potesilo zenske osadenstvo, ktore podla mna tento trojhodinovy maraton podrzalo na pozeratelnej alebo aspon dopozeratelnej urovni. Obzvlast ma pozitivne prekvapili konecne krasna Cate Blanchett, realne utrapena Julia Ormond aj casom strhana Tilda Swinton (Plati pre mna = filmoveho nadsenca. Moja priatelka = regulerny divak, si po pol hodinke tridsat minut schrupla na mojom ramene :P a vlastne o nic neprisla...) P.S. Nie casto pisem k filmom co som videl komentar, lebo si myslim, ze si kazdy z by mal sam najst to cim ho novo pozrety film obohati alebo neobohati. Obcas sa vsak najde dielo, pri ktorom mi zostava rozum stat. Teraz bolo spustacim mechanizmom uz spominanych 13 nominacii na oscara ktore si posla mna tento dobry ale nie perfektne premakany Fincherov "mazel" nezaluzi. (pisane v case den po vyhlasovani nominaci na oskara 2009) () (méně) (více)

david666

Pěkný příběh, který mě hlavně v první polovině uchvátil. Pitt je tady zpočátku k nepoznání. Jinak dost netypický film od Finchera - dalo by se říct, že otočil kormidlo o 360 stupňů. I přes svou délku se člověk nenudí. Konec sice mohl být vygradovanější a mohlo se mu věnovat více času - takhle jsme víceméně přeskočili 20 let za pár minut. ()

Peťko

Nesporne jeden z najlepších filmov posledného roku. Veľké kino, v každom ohľade s malou-velkou chybou. Tou chybou je podľa mňa obsadenie Brada Pitta do hlavnej úlohy. Myslím, že naozajstný charakterný herec by dokázal do tejto, skutočne originálnej postavy, vdýchnuť oveľa viac života a energie. Pitt sa jednoducho snaží napodobiť Toma Hanksa v Gumpovi, a povedzme si to na rovinu - nemá na to. A jeho nominácia je podľa mňa politické rozhodnutie, ktoré sa z času na čas proste vyskytne. Ale pokiaľ sa na film chystáte zájsť, určite nebudete sklamaný. ()

fferdas

Pěkně udělaný film s originálním příběhem u kterého jsem se ani přes velkou délku nenudil. Mohu doporučit ke shlédnutí, ps. vhodné pro celou rodinu :) ()

Violet.

Ach jo, tohle by mohl být krásný pětihvězdičkový film, nebýt dvou věcí. Zaprvé 166 minut (ale to bych ještě překousla), zadruhé Brada Pitta (a to už překousnout nemůžu). Mám metodu na poznání dobrého a špatného herce. Když hraje špatný herec, vidíte herce, když hraje dobrý herec, vidíte postavu. A já viděla celou dobu místo Benjamina jen Brada Pitta... ()

bonovox

Krásne a poetické to určite, ale celkovo tomu ešte niečo chýba. Pitt v hlavnej úlohe dokanale vystihuje všetky obdobia života svojho hrdinu a ostatní herci mu pritom skvele sekundujú, len škoda, že tvorcom sa nepodarilo dať do filmu viacej citu a duše ako tomu bolo vo Forrestovi Gumpovi. No i napriek výhradám zaslúžene jeden z najlepších filmov tohto roka a oprávnené nomincie na Oscarov. Celkovo pre mňa 4 a pol. ()

Little

Po mírně rozvláčném začátku nezapomenutelná podívaná. Úchvatný Brad Pitt a báječná Kate Blanchett orámovaní zručnou režií Davida Finchera. Díky za tento film. ()

sebuLba

Film s velkým F. To, že je Fincher jeden z nejlepších režíserů je asi zbytečné opakovat a tady svůj um předvedl na maximum. Téměř tříhodinnová story o životě, čase a především lásce, která ani minutu nenudí. Kdyby film trval i déle vůbec by mi to nevadilo a uběhlo stejně rychle. Každá scéna je dotažená k dokonalosti a má své pevné místo. Srovnávání s Forrestem je pro mě mimo, scénárista sice stejný, ale každý film o nečem jiném a nevytýkám podobné, pro některé až stejné scény. BB mě nenechal ani na chvíli pochybovat, že sleduji výjimečné dílo. Fincher to dotáhnul k dokonalosti a já mu tleskám. FILM ROKU ()

Callie

No nevím, musela jsem se podívat, jestli si vůbec mohu dovolit dát méně než 4 * , Ale jo, můžu. Klady : opravdu vizuálně dokonalé, dobrá hudba , skvělé triky. Jo a nenudila jsem se, i když to bylo 166 minut. Ale vidět to podruhé už nemusím. Zápory : okopírovaný formát, naprosto mě to emocionálně neoslovilo, něco mi tam vrzalo dost falešně. Jako by to celé bylo natočené pro akademii, na efekt , hurá pro Oscary.. nevím. prostě natvrdo KALKUL. Naštěstí se akademie nedala oblafnout. I když jsem ještě "milionáře" neviděla. Nemůžu tedy srovnávat .A taky na mladém Pittovi bylo dost vidět jeho umělé mládí, stáří mu slušelo víc. Zajímavé bylo taky to, že jsem mu ze začátku to mládnutí záviděla, ale ke konci mě to teda fakt rychle přešlo... Po letech viděno znova, přidávám hvězdičku. Cate Blanchett - neskutečné krásná , éterická bytost. Celé mě to nějak bavilo víc než na premiéře. ()

Dexter666

Veľmi sugestívne, až intímne pôsobiaci film (ktorý sa asi lepšie vychutnám v kľude domova). Finchera mám veľmi rád, ale ak chcem zostať objektívny, je to jeho najslabší počin. Preto si dovolím vysloviť len tie veci, ktoré mi vadili, chvál je všade naokolo mnoho. Vyslovené životné pravdy, mi občas prišli ako nútené vsuvky, vizuálne efekty by som určite neoznačil za oscarové (do čerta, best Make-up stačilo). Takisto sa mi nepáčil taký ucapkaný záver filmu, akoby došli nápady a bolo to treba skrátka rýchlo skončiť. Tentokrát slabé 4* ()

Manson13

Film, který lze říci ve dvou větách, film formálně kvalitně udělaný. Ale kde je David Fincher? Musel jsem na film koukat na dvakrát a byl jsem rád, že v teple domova a nikoli v kině... ()

Phersu

" Tlustí lidé, hubení, vysocí, bílí jsou stejně osamělí, jako my. " Film ktorý zaposobi, na mna hodne par krat mi uz slzy skoro vystrekli, pacili a mi najma roznorode postavy, ktore dostali priestor vo filme ()

jiricek86

Zajímavý námět, horší scénář a vysloveně nedomyšlený a špatný střih. Jak může někdo vydržet sledovat film tohoto žánru 166minut??! To je skoro nadlidský výkon. Tenhle film jsem rozkoukal 3krát, buď sem usnul nebo už mě to prostě nebavilo. Pak přišlo řešení: pustil jsem si jen druhou část, druhou polovinu filmu a kupodivu to fungovalo. Nepotřeboval jsem tuny přebytečného materiálu ze začátku filmu. Pak se mi to líbilo, pak to fungovalo jako dobrý americký film. ()

vofo

Rozhodně perfektně řemeslně zvládnuté, ale chybělo mi tam trošku víc života do toho. Každopádně David Fincher dokazuje, že je stálě vynikající režisér. ()

MartCT

Na obrázky se mi koukalo hezky, ale ten příběh na to, že mám Finchera rád se mi vůbec netrefil do noty. A dá se říct, že jsem se tak u 50% filmu dost nudil. ()

Alfonso198

Opět jsem nebyl zklamán, ba naopak. Místama sice trochu roztáhlejší, ale Brad s Cate mi to bohatě vynahrazovali a v hlavě jsem to měl snad ještě tejden po shlídnutí v kině. Paráda. ()

gu-staff

No, nová Fincherovka se ubírá ke svému od začátku čitelnému konci cestou, která není tak moc zábavná, jako Forrest Gump, lovestory není až tak pronikavá jako v Titanicu, a Pitt má v celém filmu pod všemi maskami pořád ten svuj jeden a ten samej naivní a překvapenej výraz, kterej má snad už od doby natáčení Sedmi let v Tibetu. Ale i přesto (nebo právě proto) jde o solidní kousek, kterej si vás získá hlavně svojí atmosférou, a nonšalancí, se kterou se přelévá z desetiletí do desetiletí, aniž by vás to nějak extra rušilo. A Cate, no propána, na tu bych se mohl dívat před spaním každej den, snad v jakymkoli jejím věku (i když to má jistě taky svojí hranici). ()

ill

Podivuhodným pro mne zůstává pouze fakt, proč tahle nafoukaná leč prázdná bublina ještě nepraskla. Vzhledem k očekávání – zklamání. ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Fincherova Kleopatra žije

Fincherova Kleopatra žije

17.11.2011

A profesorem Moriartym se stává...

A profesorem Moriartym se stává...

30.09.2010