Vlajky našich otců

• USA Flags of Our Fathers (více)
USA, 2006, 126 min

Režie:

Clint Eastwood

Předloha:

James Bradley (kniha), Ron Powers (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Ryan Phillippe, Jesse Bradford, Adam Beach, John Slattery, Barry Pepper, Jamie Bell, Paul Walker, Robert Patrick, Neal McDonough, Melanie Lynskey (více)

John Bradley skončí po záchvatu v nemocnici a jeho syn James začne pátrat, co má otec společného se slavnou fotografií šestice vojáků, která vztyčila nad ostrovem Iwodžima americkou vlajku. Vyprávění pamětníků před ním pomalu odkrývá otcovo tajemství. Byl totiž jedním z příslušníků jednotky, která se vylodila na ostrově, na němž japonští vojáci bojovali o každý metr, za který Američané platili krvavou daň. Byl také jedním z těch, kteří byli vysláni na horu Suribači, aby tu po dobytí ostrova vlajku vztyčili. Nikdo v tu chvíli netušil, že fotografie vyjde ve všech světových novinách a stane se jedním z nejslavnějších okamžiků války v Tichomoří. Krátce poté se John Bradley, Ira Hayes a René Gagnon, kteří z šestice přežili, dozvědí, že se mají kvůli fotografii vrátit domů. Jsou pro vlast hrdiny a mají být vyznamenáni. Zároveň se však mají stát součástí velkolepé propagandistické akce, která má povzbudit Ameriku v dalším boji. Zatímco pohledný Gagnon je ve svém živlu, Irovi a Dougovi se vystupování na stadionech a náměstích vůbec nelíbí. Vzpomínají na padlé kamarády, na boje o ostrov i samotný úkol a každý z nich se s frustrací, narůstající s každým vstoupením, pokouší vyrovnat po svém. (TV Nova)

Sakikura

Oproti Japonskému pohledu na věc ve filmu Dopisy z Iwo Jimy dokumentující stejnou bitvu je tohle o hodně slabší. Chvílemi mi to připadalo jako životopis jednoho vojáka, což mě opravdu nebavilo. Bojových scén je tam málo a zahrnují spíše jen přebíhání bojového pole. Celkově mi to přijde takové ploché a málo propracované. Dopisy z Iwo Jimy zkrátka dokázaly lépe zachytit atmosféru války, nesoustřeďovaly se pouze na bahno, déšť a všudy přítomnou smrt, ale nacházely mnohem hlubší pohled do duše vojáka. Nedokázala jsem ani pořádně srovnat postavy, chvílemi jsem nevěděla který je který. Všechno bylo splácané dohromady a protkané snůškou nudných záběrů z minulosti. Za některé dobré scény a to, že film osvětluje také Americký pohled na bitvu dávám dvě hvězdičky. Avšak musím uznat, že Japonci to prožívali víc. ()

laurence

Nevýrazný pokus vystihnout důležitost americké manipulační propagandy během druhé světové války. Děj se ztrácí ve třech časových linkách a celkové dokumentární pojetí působí vyloženě nezajímavě. ()

StinkingPooh

Tenhle film mi od Clinta nějak nesedl. Přišlo mi to hrozně utahaný a patetický. S vypětím sil udržet víčka otevřená jsem to vytrpěl až do konce..Možná bych měl ještě popřemýšlet o změně hodnocení, 3* jsou nyní z mého pohledu dost milosrdné. ()

zigy

Průměrný válečňák (nudné akční scény) snažící se o slzu v očích diváka při umírání, ale povede se to až na konci, kdy pochopíte, že oni nebojovali za "vlast", ale pro své kamarády, což je opravdu krásné (to říkám zcela bez ironie). Určitě zajímavá historka o dělání byznysu z hrdinů po návratu domů, ale škoda, že to film omílá furt dokola a dokola. ()

david141474

No tak tohle byla slabota. Já jsem doufal, že to bude solidní válečný film a nakonec musím říct, že je teda nic moc. Navíc když to režíroval Clint Eastwood, jsem doufal v něco kvalitního. No svým způsobem to bylo celkem nadprůměrný, ale taky to bylo neskutečně zdlouhavý a celkem i nudný. Herecký ansámbl tomu filmu taky moc nepomohl. Ať už to byl Paul Walker, John Slattery, Barry Pepper, Jamie Bell a Neil McDonough, tak to bylo celkem k ničemu a filmu to moc nepomohlo. Soundtrack celkem ušel. Děj teda taky nic moc. Jo a shrnul bych to takhle: Nic Moc. Slabých 7/10 nebo solidních 6/10, takový nic moc, musím říct. ()

zaack

Zklamání. Válečné scény jsou sice dobré, ale zbytek (drtivá většina filmu) je nudný a bez emocí. Snad bude pohled z japonské strany zábavnější. ()

MartyS

Tento snimek se mi libil,sice se moc neukazovaly bitvy,ale urcite je tento snimek zajimavy.Diky jedne fotce 3 vojaci delali ze sebe delat reklamni postavicky,zatimco jejich pratele umirali v boji.Lidi kolem nich jen touzili po penezich a jak zbohatnout na nich.Jak jeden z vojaku zminil ve filmu:"Ja hrdina nejsem,hrdinove jsou ti co padli v boji za svou vlast." ()

Warapeidza

Velmi rozpačitý dojem. Vylodění a hlavně scéna, kdy se japonští obránci připravují k prvnímu útoku (odkrývání krytů apod.) mě velmi dobře naladily, zbytek filmu ovšem za tímto začátkem dost výrazně pokulhává. V podstatě od začátku je jasné jak se vyvine dějová linie "oslavme hrdiny, nakupme dluhopisy" a její podání v kontrastu s válečnou vřavou jaksi nefunguje. Škoda. Kdyby se natočil typický válečný film o odbytí Iwo Jimy, skončilo by to možná lépe než tento nepříliš zdařilý mix několika žánrů. Přemýšlel jsem hodně i o dvou hvězdičkách, ale jelikož jsem se díky dobovým fotkám vydržel koukat i na titulky, dávám nakonec hvězdičky tři- průměrné hodnocení za průměrný film. ()

Mr.Dark

Dávám tolik hvězd za originální nápad natočit jeden film vlastně dva krát a pokaždé z jiného pohledu....Amerika - Japonsko(Dopisy z Iwo Jimy)..dokonce se některé scény proplétají...někdo to srovnává s Ryanem,ale to je jak srovnat StarTrek ze Star Wars....nemá to nic společného....Já jsem vlastně od těchto dvou filmů víc nečekal,některé scény jsou malinko nudné.Nic přecitlivělého jsem tam táké nenašel.Je to prostě stvárnění toho,jak lidé umírají v souboji o malý smradlavý ostrov ze skálou a letištěm uprostřed(byť strategicky důležitým)....udělal jsem si ten čas a pustil jsem si oba filmy za sebou a myslim si,že to stalo za to... ()

Sonny

Velmi Dobré. Kritické, filmově koukavé, upřímné. Souhlasím s ostatními, kteří kritizují zdlouhavost. Ale myslím, že u tohohle filmu to tolik nevadí. Možná trocha trpělivosti neuškodí a je to dobré cvičení sebekázně. Myslím, že i o tom ten film byl. Kdy někdo natočí něco takového o našem pomníku....? Vybojovali my jsme vlastně někdy něco? ;-) ()

pavont

Spletite osudy partie americkych vlastencov po bitke na Iwo Jime. Zatial co cast odohravajuca sa na ostrove je skvela, cast v amerike mi prisla dost sterilna a nudna. Kvalitativne nedosahuje na brata Dopisy z Iwo Jimy aj tak sa da povedat ze sa jedna o podarene dielko. ()

Cubah

Podle mého názoru je tu tenhle film přece jen trochu podceněný. Někde jsem četl jeho srovnávání s filmem Zachraňte vojína Ryana, přestože jsou to diametrálně odlišné snímky. Na mě v jistých momentech zapůsobil více než oslavovaný Ryan. Dokonalý není, ale ono záleží také na tom, jakou optikou se na něj díváme. Jeho příběh je složitější, stejně jako struktura vyprávění, není tak triviální jako ztracený vojín a hlavně se zamýšlí i nad sekundárními důsledky hrdinství. Tam, kde byl "Jimmy Ryan a jeho Spielberg" přímočarý, "kluci z plakátu a jejich Clint" kladou otázky. Prostřihy a zvukové prolínačky mezi mediální slávou i hrdinstvím a tím skutečným (smrtí v prachu Iwo Jimy - "Asi žádní hrdinové neexistují - tvoříme si je my sami") mi přijdou nesmírně silné. Eastwood se vydal se svým příběhem na east a byl to správný směr. Mám ten film rád... ()

surprise

Historicky věrný a velkoryse natočený film, ale tak trochu nudný. Scenář bych dal předělat. Řešit dokola otázku, kdo vlastně ten stožár zvedal, je mimo. V půlce filmu jsem tvůrcům vzkazoval: Ať je to ten nebo ten, praštíme ho koštětem. ()

shinlove

Já vím, že se každý film nepovede, ale tohle bylo opravdu podivné... Není to úplně mimo, ale přesto jsem čekal více akce před politikou. Rozhodně to ale hovoří (jako vždy) o zákulisních intrikách, o tom, jak se "dělá válka" v USA...Fakt masakr, ale přesto to nebyl můj šálek čaje. Proto jen 3* ()

schindler

Clint Eastwood natočil válečný film který však není až zas tak válečný jako politický. Jasně, vylodění nemá chybu (lehce konkuruje i vojínu Ryanovi), ale pak je to už jen o tom čeho je schopna Amerika udělat kvůli jedné fotografii. A kdo vyloženě americké guvernéry, senátory nebo prezidenta nežere, může se trochu nudit, včetně mě. Přesto se jedná o kvalitní a poctivý snímek. Ještě ten ukrutně natahovannnýýýýý konec. ()

Prvotřídní First Class?

Prvotřídní First Class?

30.06.2010

Eastwood a Redford politikaří

Eastwood a Redford politikaří

02.10.2007

Ovšem ne ruku v ruce. To se nám tu shodou okolností sešly dva filmy uznávaných veteránů, kteří mají potřebu vyjádřit se k politickým otázkám. Redford převzal projekt Against All Enemies, který měl… (více)

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky