Vlajky našich otců

• USA Flags of Our Fathers (více)
USA, 2006, 126 min

Režie:

Clint Eastwood

Předloha:

James Bradley (kniha), Ron Powers (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Ryan Phillippe, Jesse Bradford, Adam Beach, John Slattery, Barry Pepper, Jamie Bell, Paul Walker, Robert Patrick, Neal McDonough, Melanie Lynskey (více)

John Bradley skončí po záchvatu v nemocnici a jeho syn James začne pátrat, co má otec společného se slavnou fotografií šestice vojáků, která vztyčila nad ostrovem Iwodžima americkou vlajku. Vyprávění pamětníků před ním pomalu odkrývá otcovo tajemství. Byl totiž jedním z příslušníků jednotky, která se vylodila na ostrově, na němž japonští vojáci bojovali o každý metr, za který Američané platili krvavou daň. Byl také jedním z těch, kteří byli vysláni na horu Suribači, aby tu po dobytí ostrova vlajku vztyčili. Nikdo v tu chvíli netušil, že fotografie vyjde ve všech světových novinách a stane se jedním z nejslavnějších okamžiků války v Tichomoří. Krátce poté se John Bradley, Ira Hayes a René Gagnon, kteří z šestice přežili, dozvědí, že se mají kvůli fotografii vrátit domů. Jsou pro vlast hrdiny a mají být vyznamenáni. Zároveň se však mají stát součástí velkolepé propagandistické akce, která má povzbudit Ameriku v dalším boji. Zatímco pohledný Gagnon je ve svém živlu, Irovi a Dougovi se vystupování na stadionech a náměstích vůbec nelíbí. Vzpomínají na padlé kamarády, na boje o ostrov i samotný úkol a každý z nich se s frustrací, narůstající s každým vstoupením, pokouší vyrovnat po svém. (TV Nova)

ohinek

Několikaminutové bojové scény by snad za něco stály, včetně té megalomanie v podobě amerického válečného konvoje nebo vylodění na Iwojimě. Tím ovšem ta zábava, díky které má film poněkud nezasloužené renomé končí. A mnohem větší prostor je kladen na poněkud zmatenou druhou dějovou linii kde se tomu, kdo to vidí poprvé, zdá že se tam jen probírá to samé furt dokola.Takový zmatek ovšem film neřeší, důležité je donekonečna omílat, jak hlavní postavy museli pomoct svojí vlasti tím, že chodily na vystoupení, v jednom kuse tam nutili někoho kupovat dluhopisy nebo co, a tak dál a tak dál. Když jsem se po pár letech podíval na seriál pacifik, který i když má taky spoustu hluchých míst, mohl jsem si o vlajách s klidem říct: takhle se to nemá dělat, počínaje naprosto stupidními dialogy z úst jednotlivých američanů, končeje jejich uniformami, které jsou po měsíci krvavého boje jako ze škatulky. Iwojima je pro američany přes jejich vítězství jedna z nejtragičtějších bitev, jakou byli nuceni s japonci svést, ne románek pro puberťáky a neználky. Věcná: všiml jsem si že na své mariňácké uniformě měl Adam Beach připnutý výsadkářský odznak. Vskutku podivná kombinace, aby příslušník námořní pěchoty absolvoval taky výsadkářský výcvik. Bylo by fajn, aby Eastwood u příštího válečného filmu najal na kostýmy někoho, kdo aspoň ví, která americká jednotka bojovala v Pacifiku a která v Evropě... a platí to víceméně o všem. podívej se na Vlajky našich otců, pokud chceš vidět jak vypadá naivní válečný film. ()

Hajkou

opět jeden z filmů volajících do světa "koukejte my jsem američané a přišli jsme spasit svět" nepopírám emocionální podtext příběhu samotného ale filmů s přehnaným americkým patriotizmem už je zkrátka moc. ()

desnik

Myslím, že je to zajímavý film....i když už spatřilo světlo světa hodně podobných filmů, tak je tenhle něčím jiný a nabízí další úhel pohledu na válku. Ještě musím vyzdvihnout technickou stránku filmu; moc se mi líbil nenásilný střih, který přirozeně zapadal do filmu, výborná kamera a skvěle zvolená hudba. Režii nemá smysl rozvádět - perfektní, kvalitní herecké výkony dodaly snímku šmrnc. ()

Foltas007

Jako milovník válečných filmů, jsem nemohl vynechat tento kousek. Příběh o jedné z nejslavnějších válečných fotografií jsem prostě toužil vidět. Výsledkem jsem však poněkud zklamán. Film střídá válečnou vřavu a pro diváka nudné "turné" po USA. Válečné scény jsou skvěle zvládnuté. Měl jsem při nich pocit, jako bych byl součástí bojiště. Autenticita je zde podle mě na velmi vysoké úrovni. To má Eastwood v paži. Avšak právě paralelní dějová linie o turné po Americe mi dojem z filmu zkazila. Nezáživná břečka, která má apelovat na patriotismus Američanů. O kýčovitých scénách s rodinnými příslušníky ani nemluvím. Snad jen výkon Adama Beache je malým pozitivem. Sečteno podtrženo půlka filmu může konkurovat válečným klasikám, ta druhá ne. 3* ()

sk.Martin

První snímek ze shlédnutého trojlístku (Vlajky, Dopisy, Bitva o ostrov Saipan) a zároveň asi i ten nejslabší. Technické zpracování na vysoké úrovni, stejně tak i hudba, ale to je tak vše. Celkově dost nudná podívaná, hlavně jsem se nedokázal sžít ani s jednou z postav. Beache si přece jenom budu pamatovat jako Navajo. Následně natočené Dopisy jsou rozhodně o třídu lepší podívanou. ()

TOPmoovie

je malo poctivo urobenych voj. filmov. mozno aj preto musim povinne dat **** oproti letters from iwojima je to fakt ok vojnova vec. ()

mircxxx

Pochybuju, že Eastwood se Spielbergem točili prvoplánově válečný film jako kopii "vojína Ryana". Pochybuju, že chtěli dávat důraz na scény vylodění, na medika, na rozstřílené vojáky v písku. To jsme už viděli, tak hloupí staříci nejsou. Bojové scény nejspíš mají jen dokreslit myšlenku filmu. Tou je vysvětlení, kdo je vlastně hrdina. V pár větách to na konci padne, tak to nebudu opisovat. Složité je pochopení celé problematiky evropským publikem. My známe roli utlačovaných, a trochu známe roli těch sviní, co nás utlačovali. Ale nikdy se nedokážeme vžít do role těch, kteří do války vlastně nechtěli, měli zachraňovat někoho, kdo je jim u prdele od někoho, kdo je jim u prdele. U toho umírali jejich staří kamarádi, noví kamarádi a oni se jen snažili to přežít. A když přežili, přišel velitel a poslal je zpět do USA na dluhopisové turné. Tento film je pro americké publikum, tam může fungovat perfektně a na 100% a dokonce někoho může hrozně srát i tam. Mimo USA může být těžko pochopitelný, obzvláště pro někoho, kdo hledá "druhého Ryana". ()

matous20063

Válečný film trošku jinak. Prakticky celý film a kus americké historie stojí na jediné fotografii. Ze začátku budete mít strašný bordel v ději ale pak to všechno do sebe zapadne.Clint Eastwood to podle mě vzvládl dobře. Kamera není úplně top na válečný film což mi celkem vadilo. Na oscara nominovaný střih je propracovaný, herecké výkony jsou až na Adama Beache celkem basic. Adam Beach si vžil do svojí role úplně skvěle.Jinak byl film fajn. 70% ()

wolfstone

Tentokrát se ti nepovedlo, Clinte :) Celkové zklamání z nevyužitého námětu. Snad verze s Japonci bude mnohem lepší. ()

Benilta

Je mi líto, že nemohu dát 3*, ani kdybych přihmouřila obě oči, ale ještě víc líto mi je, že to natočil jeden z mých nejoblíbenějších režiséru - Clint Eastwood. ()

Vandislav

Nesourodé nezajímavé flashbacky, "šokující" odhalení, příliš mnoho ambicí - válka, hrdinství... Ve výsledku je z toho příšerně dlouhý film bez příběhu. ()

profeek05

Sakra, tenhle film mohl mít na víc.. Ze začátku tak i vypadal. Dobře natočené boje (s nostalgií se mi okamžitě vybavil vojín Ryan), správná atmosféra, pro mě velmi atraktivní záběry (první střet s nepřítelem, pohled z kokpitu stíhačky nebo z kopce na námořní svaz) - v podstatě až do onoho vztyčení vlajky film za něco stál. Ale ty neustálé flashbacky (zvlášť v druhé polovině filmu) při každé druhé ráně, záblesku nebo volání na dotyčného, to byla hrůza. A trochu jsem měl i zmatek v postavách, dokud většina z nich nezemřela nebo prostě v "novějším flashbacku" či přítomnosti nebyla. Takový byl záměr? ... 50% ()

Prvotřídní First Class?

Prvotřídní First Class?

30.06.2010

Eastwood a Redford politikaří

Eastwood a Redford politikaří

02.10.2007

Ovšem ne ruku v ruce. To se nám tu shodou okolností sešly dva filmy uznávaných veteránů, kteří mají potřebu vyjádřit se k politickým otázkám. Redford převzal projekt Against All Enemies, který měl… (více)

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky