Vlajky našich otců

• USA Flags of Our Fathers (více)
USA, 2006, 126 min

Režie:

Clint Eastwood

Předloha:

James Bradley (kniha), Ron Powers (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Ryan Phillippe, Jesse Bradford, Adam Beach, John Slattery, Barry Pepper, Jamie Bell, Paul Walker, Robert Patrick, Neal McDonough, Melanie Lynskey (více)

John Bradley skončí po záchvatu v nemocnici a jeho syn James začne pátrat, co má otec společného se slavnou fotografií šestice vojáků, která vztyčila nad ostrovem Iwodžima americkou vlajku. Vyprávění pamětníků před ním pomalu odkrývá otcovo tajemství. Byl totiž jedním z příslušníků jednotky, která se vylodila na ostrově, na němž japonští vojáci bojovali o každý metr, za který Američané platili krvavou daň. Byl také jedním z těch, kteří byli vysláni na horu Suribači, aby tu po dobytí ostrova vlajku vztyčili. Nikdo v tu chvíli netušil, že fotografie vyjde ve všech světových novinách a stane se jedním z nejslavnějších okamžiků války v Tichomoří. Krátce poté se John Bradley, Ira Hayes a René Gagnon, kteří z šestice přežili, dozvědí, že se mají kvůli fotografii vrátit domů. Jsou pro vlast hrdiny a mají být vyznamenáni. Zároveň se však mají stát součástí velkolepé propagandistické akce, která má povzbudit Ameriku v dalším boji. Zatímco pohledný Gagnon je ve svém živlu, Irovi a Dougovi se vystupování na stadionech a náměstích vůbec nelíbí. Vzpomínají na padlé kamarády, na boje o ostrov i samotný úkol a každý z nich se s frustrací, narůstající s každým vstoupením, pokouší vyrovnat po svém. (TV Nova)

Ogrb

Clint je skvělej režisér a jeho dvojkombo Vlajky-Dopisy je jeden z nejpůsobivějších počinů posledních let. Oba filmy jsou kvalitativně zhruba na stejné úrovni (teda podle mě) a možná nejsou na plný hodnocení, ale mě se to celkový pojetí prostě dost líbilo. Takže tak asi. 9/10 ()

Rodin

Eastwood se prostě neubránil patetickému a schématickému zpracování události. Navíc celému vyznění by prospěl dosti razantní střih, dostat film do 100 minut by bylo více než záhodno. To Dopisy se povedly o dost lépe. ()

john.h

Na Clinta Eastwooda překvapivě průměrný a nudný film. Nemůžu jít nad tři hvězdičky. A to jsem si myslel, že hodnocení zde na ČSFD bude nějaký omyl a film se mi bude líbit. Omyl to není. Clint umí mnohem líp. ()

Gromit

Eastwood je mistr! Na motivy skutečných událostí natočil brilantní válečnou mozaiku o odvrácené straně hrdinství. Snímek má možná trošičku pomalejší tempo a komplikovanou vyprávěcí strukturu, přesto ale nakonec působí přehledně a autenticky. A jeho poselství je dodnes velmi aktuální. ()

karlee

Jsou tam některé pěkné vychytávky, které potěší (např. nenásilně vyjádřený rasismus vůči indiánům), ani celkový dojem není špatný, poctivě odvyprávěný příběh. Téma je ale hodně americké, takže pro mě, středoevropana, film někdy ne zcela naplní záměr (demytizace hrdinů apod.). Trochu mi vadil natahovaný konec, už jsem myslel, že jde o poslední scénu, ale furt přidávali další a další, jako v posledním Pánovi prstenů. ()

Ziralka

S Clintem mám obrovský problém. Dle mého dokáže točit jen patetické opusy cílené hlavně na dojetí jeho domovského publika. Využívá jednoduchých prostředků a spousty klišé obalených v chlapáctví, vždy vás spolehlivě navede do místa, kde máte být dojatí a protože to mainstreamové publikum baví, hází stále nové a nové kousky. V tom je opravdu dobrý. Ano, chápu, ukažte kamarádům z Texasu filmy Honzy Hřebejka a taky nepochopí. Ani bych to po nich nechtěla. Vlajky našich otců jsou až kýčovitě klišovitá podívaná na hrůzy války a její následky, kde hrdinové jsou jen ti s hvězdami a pruhy. ()

TMontana

Na tomto filmu sa mi páčilo to,že sa neriešila iba vojna a bitky,ale aj životy a osudy ľudí.Nahľadnutie do 2.svetovej vojny. Najviac ma mrzí ,že to natočil Clint Eastwood ktorého mam rád.Nemôžem dať viac ako 3 hviezdy . ()

Izz

Jeden z Clintových nejhorších filmů.Utahaná nuda plná patosu,špatně hrajících nebo nevhodně zvolených herců a utahaných scén bez jakékoliv zajímavosti.Nebýt technické preciznosti,jdu ještě níž,protože podobné filmy točené podobným stylem mě opravdu nerajcují. ()

dewil21

"Po svých otcích byl Ira Hayes a jeho Amerika neměla pro něj nikdy víc než kabát nádeníka. Pak přišla válka a Ira Hayes najednou nebyl jiný. Pod hvězdnou vlajkou plul se bít do písku Ivo Jimy. Byl jedním z mála těch, kteří tu bitvu přežili. A tehdy jen pro něj hvězdy na vlajce svítily. Když přišel mír, tak divná změna najednou se stala: Ta jeho zem už Indiána nepotřebovala. Pak začal Ira hodně pít a policejní vůz mu hvízdal, když se někdy bouřil, indiánský blues. Dva palce vody v příkopu za mrazivýho rána, hrob jinej neměla ta zem pro Hayese Indiána." Příběh inspiroval např. i legendárního Johnyho Cashe, jehož Vyčítalem přebásněnou píseň jsem si dovolila použít, není divu, že se tak emotivního námětu chytil i Clint Eastwood. Nádherný film nejen o jedné velmi slavné fotce, ale zejména o lidech, kteří stáli u jejího zrodu a o jejich pádech. Nebudu srovnávat s Dopisy, protože tohle je úplně jiný příběh o naprosto stejné události. A mě oslovil... ()

eagles22

V polovině filmu jsem přemýšlel o plném počtu, ale nakonec dám ***,výhrady mám velké. Kdyby to bylo o půl hodinky kratší, vůbec nic by se nestalo. Každý potřebuje hrdiny, to je pravda, ale američani to dokáží dotáhnou až at absurdum. ()

HarqAlAda

Tak ako Jarhead mrazivo realisticky zobrazuje zbytočnosť vojny, tento snímok namiesto toho prihadzuje protichodné predstavy o hrdinoch. Mnohí tomuto filmu vyčítajú slabé akčné scény a naopak príliš pomalé tempo, akoby v očakávaní kvalitnej akčnej vojnovej zábavy. Keď očakávate niečo podobné, radšej si pozrite vojaka Ryana. Ja tento snímok považujem za inteligentne, premyslene a systematicky vypracovaný príbeh, ktorý má hlboké posolstvo, kde sporé akčné scény slúžia celku podobne ako studená sprcha v horúcom lete. V samotnom filme zaznie veta o tom, že najviac o vojne rozprávajú ľudia ktorí ju nezažili. A ja som vďačný za každý podobný snímok, ktorý podľa mňa realisticky ukazuje zdvihnutý prst, aby sme sa ničoho podobného nikdy nedopúšťali. Najmä ak vieme prd o tom aké to je. Plných päť s jednoznačným odporúčaním vidieť. ()

Knor

Opět výborná práce, po zdejším hodnocení jsem moc nečekal, ale Eastwood mě ani tentokrát nezklamal. Vyhovuje mi, že Clint chce prostě vyprávět příběhy. Je nutné určitě nejdříve vidět Dopisy z Iwo Jimy a pak dostane velkolepý celek ze dvou filmů a dokonce se navzájem doplní i některé konkrétní scény. Můžu jen doporučit, vynikající válečné drama. ()

courage

Výborný film ktorý ale v druhej polovici stráca paru .. a stava sa z neho podpriemerna post-vojnová dráma. Ale musim pochvalit prvu trištvrte-hodinku za super efekty a kameru .. aj réžia celkom ujde len ten scenár mohol byt lepší. Dúfam a pevne verím že Letters From Iwo Jima bude sice viac komorný ale za to lepší film. ()

LukeSharp

První půlka několikanásobně překonává druhou,ale i tak se na to dá celkem dívat.Ten závěrečný americký patos byl sice poněkud dlouhý,ale to u filmu oslavujícím americké hrdiny asi muselo být.Ale konečně jsem se dočkal fakt pořádné bitvy,která byla po Ryanovi asi to nejlepší co jsem měl možnost vidět.A pokud jsou Dopisy z Iwo Jimy ještě lepší(a říká se to) tak se opravdu docela dost těším. 75% // Na druhý pokus mi to přišlo tak nějak hodně slabší,tentokrát i ty patetické kecy už byly takové dost blbé.Hodnocení měnit nebudu , ale jsou to hodně slabé 4* ()

Tanus

Pokud by Vlajky vysly jako samostatny film tak bych asi hvezdicku ubral, nicmene v kombinaci s Dopisy se kterymi jsou chte nechte provazany si tech 70% a **** zaslouzi. ()

InfernaL

Na válečný film od Eastwooda sem se moc těšil, otázkou však je, zda jej vůbec lze nazvat válečným. Ano, bitva na ostrově Iwo Jima byla zábavná (alespoň v první polovině filmu), zoufalé a protahované záběry z cesty vojáků po Americe již méně. Nebo ne méně, spíše vůbec. Stále dokola sem si opakoval otázku, co tím chce autor říci? Odpovědi jsem se nedočkal. Zdlouhavé a nudné, tak bych charakterizoval Vlajky našich otců dvěmi slovy. Alespoň za ty pěkné záběry vysouvání zbraní z úkrytů a vcelku povedené válečné scény - 40% ()

Křepi

Téma tohoto filmu není ani tak bitva o ostrov Iwo Jima, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale vztyčení americké vlajky na hoře Suribachi a o účinku tohoto aktu na americkou veřejnost. To, co je pro američany důležitý symbol, je pro nás jen zajímavá epizoda druhé světové války a proto mě tento film příliš nenadchnul. Nicméně válečné scény, i přesto že tvoří minimum filmu, jsou dobře zpracované a stojí za to se kvůli tomu na Vlajky kouknout. A pro milovníky válečných filmů doporučuji film Dopisy z Iwo Jimy, film který byl původně natočen "navíc", ale je mnohem lepší z hlediska bitvy o Iwo Jimu. ()

LuNaj

Nedokážu se rozhodnout, jestli se mi více líbily Vlajky nebo Dopisy. Asi nastejno. Každopádně Clint s evytáhl, už dlouho jsem neviděl tak kvalitní válečné filmy, kde je akce mísís důsledky vztyčení vlajky. Jako cvičené opičky... ()

Prvotřídní First Class?

Prvotřídní First Class?

30.06.2010

Eastwood a Redford politikaří

Eastwood a Redford politikaří

02.10.2007

Ovšem ne ruku v ruce. To se nám tu shodou okolností sešly dva filmy uznávaných veteránů, kteří mají potřebu vyjádřit se k politickým otázkám. Redford převzal projekt Against All Enemies, který měl… (více)

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky