Parfém: Příběh vraha

• USA Perfume: The Story of a Murderer (více)

Jean-Baptiste Grenouille (B. Whishaw) narozen v roce 1738 v Paříži byl obdařen velmi zvláštním darem. Jako nikdo dokázal díky svému dokonalému čichu rozpoznávat i ty nejjemnější tóny všech vůní a pachů, zcela neznámé obyčejným lidem. Nikoho neměl a ze sirotčince putoval na těžkou práci do koželužny. Čím byl starší, tím víc rozšiřoval spektrum svých známých vůní a byl váben vším, co se linulo z centra Paříže. Nečekal, že tu nejopojnější a nejúžasnější vůni pocítí z krásné mladé dívky, kterou však zcela smyslů zbavený nešťastně zabije. Tato událost v něm vyvolá touhu umět zachytit všechny pachy světa a jejich krásu uchovat tak, aniž by kdy vyprchala. Díky svým schopnostem udělá dojem na starého parfuméristu za zenitem Baldiniho (D. Hoffman) a ten jej zasvětí do tajů svého umění. Uchovat vůni něčeho, co pro obyčejného člověka žádnou vůni nemá, jako skla, mědi, či kočky, však Baldini nesvede, a tak od svého mistra Jean-Baptiste odchází do města Grasse, proslulého města parfumérů, aby uskutečnil svůj děsivý sen – vytvořit dokonalou vůni, tak dokonalou, že by se nebál zopakovat svůj hrůzný čin. (Česká televize)

Parlay

Originální námět, strhující audiovizuální stránka, řada kvalitních herců a výtečná režie. Za mě jeden z nejlepších evropských filmů posledních let. ()

Petroff

Ač si to hraje na úžasnou barvitost a vůni, velikánská sterilita (světa, příběhu, hlavní postavy) je důvod mýho podprůměrnýho hodnocení. Film je to o ničem, odehrávajícím se na žádném pozadí. Ono velké nic má vonět a vyvolávat v divákovi obdivné vzdechy - och, áách, óóó .... Hlavní postava mi je strašlivě nesympatická - nemám rád zlý lidi - ani bych je nechtěl za lidi považovat, kdyby to bylo šlo... nemám moc rád pohádky... a tak mi z toho vychází jen nějaký puntíky za režii a výpravu. Když se nad tím ale zamyslím trochu víc v širším kontextu, film vě mě vyvolal opravdu silný antipatie k hlavnímu voňavkáři... což se taky počítá, nemusim mít vždycky jen nějaký pozitivní pocity... takže 2,5 ()

dee-key

Nečetl jsem knihu, ale rozhodně to hodlám napravit. Film jsem viděl už podruhé a znovu se ujišťuji v tom, že Grenouille je jedním z hrdinů, se kterým se dokážu ztotožnit. Ne že bych po nocích patlal na holky psí sádlo, ale zachycování všemožných pachů a vůní, které mi ostatní nevěří, s tím se setkávám celý život. Co se filmu týče, je to velmi kvalitně odvedená řemeslná práce s atmosférou a odpovídajícím obsazením. ()

dyfur odpad!

........nezdieľam všeobecné nadšenie....v ničom ......hlavná postava vyzerá prvoplánovo ako psychopat,obrazy vo filme sú buď odporno tmave až čierno-čierne alebo naopak farbené ako od manieristov....čo sa tým chcelo povedať?....jednoducho-ak by sa nebol narodil svet by o nič neprišiel a bolo by pár dievčat nažive....sledovať vývoj psychopata z ktorého sa stane vrah...a potom ten záver úplne mimo logiky-také rozprávkové poblúznenie.....čakal som thriller o vrahovi,kde by bol nejaký dej-chytenie vraha atd...a toto nič-ani obraz-ani dej-nič mi to nedalo skôr mi to nudne zabíjalo čas....a hviezdy ako Dustin Hoffman a Alan Rickman - ozaj len ako cameo....len pre reklamu resp. oni pre peniaze. viackrát nepozerám- dvd darujem niekomu ..... našťastie nebolo drahe.... ()

sofiapetra

Vizuál je jistě výjimečný, proto nemůžu dát jen 3 hvězdy, ale mě osobně se tenhle film vůbec nelíbil. Nejsem ohromená, ani znechucená, prostě to ve mně nedokázalo vyvolat jedinou emoci. ()

Diamant

Film pre dospelých, ktorý je originálnou výpoveďov o súčasných bôžikoch, o egoizme a o skutočnej láske, ktorá sa rozdáva... Jean-Babtiste Grenouille má neuveritľne vyvinutý čuch. Tragédiou je však to, že vôni egoisticky podriadi všetko... Zvlášť záver filmu je však po morálnej stránke - prinajlepšom - diskutabilný. ()

maverick10

Uzasne natoceny film. Dobre odvypravenej pribeh, s pomoci dobreho scenare podmanive hudby, autenticke atmosfery s dobovymi prvky. Chtel bych pochvalit predevsim dobovou autenticitu, ktera na me po shlenuti filmu dychla. Od zazloutlych zubu az po spinu za nechtama, jednotlivych hlavnich predstavitelu. Tento film ma svoji silu predevsim v silnem pribehu, popisujici svet jednoho cloveka, umelce a vraha v jedne osobe. Pribeh o cloveku, ktery se snazi zajmout vuni a zachytit ji navzdy.Film ma jeste jednu silnou stranku a ta se skryva predevsim ve vykonu hlavniho predstavitele - Bena Whishawa. Jeho vykon byl opravdu impozantni. U me tedy za 5 hvezdicek ()

Carlossss

Tak tady si asi zaplavu proti proudu. Na Parfému nic převratného, kromě atmosféry, nevidím a to, o čem by se dalo říci, že bylo na úrovni, dokonale pohřbil konec, který by se dal přirovnat k návštěvě okresního muzea zkamenělých rostlin. Ať už to proboha skončí!!! mi probíhalo hlavou co chvíli a s přibývajícími vteřinami se můj dojem jen umocňoval. Když film skončil, měl jsem na mysli čtyři slova. CO TO KURVA BYLO? Slušný rozjezd v čele s Hoffmanem dával tušit svělou podívanou, prostřední část se dala snést díky Rickmanovi a Rachel Hurd-Woodové, konec stál za vymačkaný pomeranč. ()

kagemush

Co je platná pěkná výprava a velká gesta,když tu prostě něco zasmrádá.Asi parfém ,nebo Tykwer.Kde jsou ty doby,že mě pobavil svou nařvanou Lolou co pobíhala jak o život.Potom z ní udělal princeznu a poslal na ni bojovníka a teď tu šplouchá voňavkama a masovými vrahy z kanálu s dobrým nosem a VELKÝM posláním???? Jestli tam chtěl dostat něco navíc,tak mě pan Tykwer definitivně převědčil ,že na to nemá! Těch 40% jen za skvělou imitaci městského prostředí té doby,ale opravdu musím zavřít oči a ucpat si nos nad stupidním příběhem,hromadou nelogičností v ději a opravdu ,,hrůznou" scénou davové lásky. Film o ničem a do nikam.Což o to,takových filmů bylo a ještě bude,ale málokterý se snaží tak křečovitě ,,dělat" umění. Jestli to Süskind myslel takhle ,tak se poliju první voňavkou, co mi přijde pod ruku a třeba to pak uvidím jinak. (snad jediná světlá chvíle filmu je -ještě málo- hamižný Hoffman a vždy dobrý Rickman) ()

doinel

To, co zde Tykwer dokázal jsem ještě neviděl, ba ani bych si něco takového nedovedl představit. Dokázal na filmové plátno dostat další smysl - čich. Na tom je podle mě postaven celý tento neuvěřitelně originální film. Už jedna z úvodních scén filmu - porod na pařížském trhu je nezapomenutelná a v podobném duchu to pokračuje dál - rozkvetlé provencálské stráně, bludiště u domu Lauřina otce, Baldiniho pocit, když přivoněl prvnímu Grenouillově parfému... . ()

berusche

Stejně jako ostatní komentáře, které tady čtu, i ten můj bude pomlouvat závěr. Nebetyčná nesmyslnost zkazila totiž požitek z dokonalého kriminálního thrilleru. Co víc k tomu říct? Došel snad scénáristovi na konci dech nebo snad nebylo možné ukončit podívanou trochu důstojněji? Nebo to byl vážně záměr, který to měl vysvětlit? To ale vysvětleno být nemuselo, já bych si raději v tomhle případě některé věci domyslela. ()

Petrasuvicka

Paříž a celé 18.století ve Francii pojato tak brutálně naturalisticky, bez příkras, až jsem měla nutkání si jít vydrbat mýdlem ruce z té všudypřítomné, zažrané špíny na Benových nehtech a v ostatních lidech na plátně. Parfém ukazuje dobu v živých barvách, taková, jaká skutečně byla. Jean-Baptiste se v ní snažil přežít a upotřebit svůj geniální talent... ubohý chudinka tvářící se jako věčně spráskané štěně, ovšem schopné spousty vražd. A při tom chtěl jen být milován a umět někoho milovat. ()

easaque

+3* po deseti letech jsem se vrátil k tomuto historickému příběhu, jehož knižní předlohu jsem četl a moc se mi líbila za svou originalitu pro skvělé vykreslení osobnosti, která je postižena (či obdarována?) dokonalým čichem. Bohužel do filmu se režisérovi nepodařilo přenést tu správnou atmosféru a motivace Jean-Baptisty, takže na mě to působilo poněkud křečovitě. Chápu, že toto je to nejtěžší, ale je to z něho cítit, i když asi divák neznalý předlohy si to moc neuvědomí. Ten si bude hlavně užívat velmi dobrou výpravu, proniknutí do tajů parfumářství a netradiční příběh. Za mě ale musím snížit hodnocení z původních 4 na 3 hvězdičky. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Morloth

Režie, vynikající. Kamera, rovněž. Hudba, snad ještě lepší. Herecké výkony velmi dobré, zejména hlavní hrdina a Hoffman. Problém je v tom, že jsem občas pociťoval velké trhliny ve scénáři. Ano, vše bylo krásně vykresleno, ale bohužel občas mi přišlo, že nebylo co vykreslovat. Navíc stopáž mi v některých chvílích přišla přehnaná. Lepší tři, ale film je to krásný. Škoda té chyby. ()

Nuala

Dlouhých komentářů je už tady hodně, takže se uskromním na pouhé pochválení hereckých výkonů, hudby a hlavně vizuální stránky, která je v tomto díle opravdu originální, zvláštní a zajímavá. ()

ZoltanCZ

Krásný film s podivným koncem. První část (Paříž) a hrdinovo poznávání vůní byla krásně atmosférická a sám Jean-Babtiste Grenouille se jeví jako sympatický blázen. 5* Část druhá (Provence) nabídla doslova thriller, velmi zábavný a napínavý, ale už si nezachoval atmosféru Paříže - 4* Poslední část, ten proslulý závěr se mě hodnotí velmi těžko. Je do jisté míry nečekaný a originální, ale zároveň působí ... no zkrátka zvláštně. V knize vyzní jistojistě daleko lépe než ve filmu. 3* Hereckému obsazení vévodí jednoznačně Dustin Hoffman a Alan Rickman, ale také Rachel Hurd-Wood, která nejenom že roste do krásy, ale také do velmi dobré herečky. Naopak Ben Whishaw mě v hlavní roli místy neseděl, hlavně v již zmiňované závěrečné scéně, kde působil naprosto komicky a směšně. Celkově je Parfém: Příběh vraha voňavým filmem, a těm, kdo ho ještě neviděl radím jedinou věc: čichněte si. I přes nějaké ty chybičky se jedná o výborný zážitek. Lepší 4* ()

mrksik

Kubrick bol génius, on ako jediný povedal, že Parfum sa sfilmovať nedá. Keď vidím, ako to pod Tykwerovým vedením dopadlo, musím mu dať za pravdu. Takto podliezavú adaptáciu som skutočne ešte nevidel. Nielenže dej okresáva, čo by bolo samo o sebe ešte prijateľné, on pretvára. A pretvára veci úplne zásadné - totiž charaktery. Süskindova alegória bola práve tým jedinečná (okrem iného), že si servítky rozhodne nebrala, zobrazovala ľudí zlými (či povedzme ľudskými), mnohokrát s až satirickým nadhľadom. Vytvoriť z knihy, z ktorej si aj po niekoľkých rokoch pamätám takmer každý detail, takto neskutočne prázdnu a divákovi do zadku sa strkajúcu rozprávku pre deti, je vrcholne smutné. ()

HappySmile

Lahoda pro všechny smysly - film je skvěle natočen, barvy zde hrají svou roli a co se týká Jean-Baptistových parfému, až má člověk skoro pocit, že je cítí. Herci podali skvělé výkony, což se dá třeba od Dustina Hoffmana a Alana Rickmana tradičně čekat, o to víc překvapili ti méně známí herci. Jediné za co by se dala ubrat hvězdička je ten konec, protože ten už se mi teda fakt zdál dost na hlavu a nějak mi tam nepasoval, ale asi to tak autor knižní předlohy napsal (nevím, nečetla jsem, i když se na to chystám), takže žádnou hvězdičku ubírat nebudu. :) ()

Joe321

HOW TO SURVIVE RULE: Zparfémovat své ponožky. I jednodenní dávka v klidu zvládne přebít Jean-Baptiste Grenouilleovu voňavku. ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Vražedný Parfém v moderním pojetí

Vražedný Parfém v moderním pojetí

25.06.2018

Knižní bestseller Parfém: Příběh vraha, který v roce 2006 zadaptoval do filmu Tom Tykwer (Atlas mraků), se dočká moderního převyprávění od televizního režiséra Philippa Kadelbacha (Válečná generace,… (více)

Parfémový vrah montuje bouchačky pro Bonda

Parfémový vrah montuje bouchačky pro Bonda

26.11.2011

Produkce nové bondovky Skyfall konečně odtajnila, koho bude hrát dávno obsazený Ben Whishaw, jehož proslavila role Grenouilla v Parfému: Příběhu vraha. A je to docela překvapení: jde o roli Q,… (více)

Bond 23: Název, holka, písnička

Bond 23: Název, holka, písnička

11.10.2011

Prozatím jsou všechno pouze dohady. Natáčení ale začne zanedlouho (v Jižní Africe, která nahradila původně plánovanou Indii), takže jde o fámy blížící se pravdě. Název třiadvacáté regulérní bondovky… (více)