Parfém: Příběh vraha

• USA Perfume: The Story of a Murderer (více)

Jean-Baptiste Grenouille (B. Whishaw) narozen v roce 1738 v Paříži byl obdařen velmi zvláštním darem. Jako nikdo dokázal díky svému dokonalému čichu rozpoznávat i ty nejjemnější tóny všech vůní a pachů, zcela neznámé obyčejným lidem. Nikoho neměl a ze sirotčince putoval na těžkou práci do koželužny. Čím byl starší, tím víc rozšiřoval spektrum svých známých vůní a byl váben vším, co se linulo z centra Paříže. Nečekal, že tu nejopojnější a nejúžasnější vůni pocítí z krásné mladé dívky, kterou však zcela smyslů zbavený nešťastně zabije. Tato událost v něm vyvolá touhu umět zachytit všechny pachy světa a jejich krásu uchovat tak, aniž by kdy vyprchala. Díky svým schopnostem udělá dojem na starého parfuméristu za zenitem Baldiniho (D. Hoffman) a ten jej zasvětí do tajů svého umění. Uchovat vůni něčeho, co pro obyčejného člověka žádnou vůni nemá, jako skla, mědi, či kočky, však Baldini nesvede, a tak od svého mistra Jean-Baptiste odchází do města Grasse, proslulého města parfumérů, aby uskutečnil svůj děsivý sen – vytvořit dokonalou vůni, tak dokonalou, že by se nebál zopakovat svůj hrůzný čin. (Česká televize)

MkSallam

Audiovizuálně fascinující film. Tykwer dokáže s kamerou a střihem vyložené divy, ale zhruba v poslední čtvrtině jakoby se uthl ze řetězu. Finále je tak trochu úlet a z jinak vyrovnaného filmu (osobně jej nedělím na smradlavou a voňavou část) děsně vyčuhuje. Zpracováním i myšlenkou. Příběh náhle ztrácí na svém kouzlu a působí zbytečně, skoro jako kdyby pro Tykwera neměl význam. Tím ztrácí na síle celý film, který tak pomalinku ale jistě vyprchává do ztracena jako vůně parfému. P.S: Rachel Hurd-Wood je nádherná. ()

Tomin88

Původně jsem chtěl dát za tři, protože mě to celkem bavilo ale ten WTF konec? Pro někoho možná uměleckej vrchol, ale pro mě nehorázná a zkurvená kravina. ()

Mikeel

Tak tohle je opravdu umělecké dílo. Vždyť sama hlavní postava je umělcem. Nevídané nadání tohoto umělce však vede k posedlosti vlastním géniem. Na začátku filmu jsem byl dost znechucen. Ne filmem, ale autentičností prostředí, ve kterém se Grenouille narodil. Ty páchnoucí ryby, odpadky, všechen ten hnus staré Paříže. A on tam tak ležel vedle nějakých zkažených, smrdutých zbytků. A tohle nechutně špinavé prostředí mě vážně iritovalo. Ale bohužel to k filmu patří a i když bych to bez téhle části přežil, tak je to součást tohoto díla. Ani samotný herecký výkon hlavního představitele nebyl špatný. Zahrát "čichacího" úchyla patrně není tak jednoduché. Líbil se mi vývoj postavy. Některé scény jsou vážně drsné, psychotické (Žena naložená ve velké "kádi". Chvíli si říkáte, jestli se náhodou nedíváte na Frankensteina)... Scéna, kdy se všichni, poblázněni úžasným parfémem začnou svlékat do naha a vypukne ta hromadná orgie, to je něco vážně nečekaného! Avšak úplný konec, kdy městská lúza Grenouilla sežere... Ale celkový dojem a originalitu filmu to nekazí. ()

AlchENEMY

Až na ten konec to byl skvělý film, který mě neustále bavil..a to k tomu nebylo potřeba ani nějaké zvláštní napětí.. ()

Zombi

Taková brutální pohádka z historické Francie (začátek fakt humus, ale skvěle podanej :), s výborným vizuálem a zajímavým příběhem, jen to mohlo být trošku kratší. Konec mě docela překvapil. ()

mysak.pitlik

Film se hodně věrně drží knihy, což mě potěšilo, protože ta dle mého už lépe snad ani napsat nešla. Je to opravdu moc krásně podané. Přesně takhle jsem si představovala Grenouillea, ani krasavec, ani úplný ohava, obyčejný a nenápadný. Byla jsem zvědavá, jak bude v tomto zpracování vypadat závěr. Vylhali se z toho moc dobře. ()

Zejf3da

Po technické stránce je to naprosto dokonalé. Krásná práce s kamerou, hudba, střih... všechno se mi líbilo(a za to dávám ty tři hvězdy). Dokonce i příběh bych možná s úpravama rozdejchal, ale to, že hlavní postava je perverzní - hovado/úchyl a musel sem na něj čumět dvě a půl hodiny, to už na mě bylo moc. Zabije jen tak na potkání asi dvanáct holek aby z nich udělal pičifuk kterej nakonec vyleje. Fakt duchaplný. ()

Jorge-Z

Dalších zbytečných 141 minut v životě. Dost dobře nechápu tu oblíbenost tohoto snímku. Odporná postava fetišistického Grenouilleho. Děj totálně o ničem, vyvrcholení filmu bylo hrozné, nemluvě o "popravě" hlavního "hrdiny". Hromadná swingers párty v 18. století? Proti gustu... A přitom nebýt poslední půlhodiny, film by dopadl lépe. Tak odfláknutý závěr jsem už dlouho neviděl. ()

aLPaC

Opravdu vynikající film. Žádný prvek, ať už jde o hudbu, herce (hlavně pak hlavního Bena Whishawa), scénář, výpravu, kostýmy, masky, režii a tak dál, mě nezklamal. Ba naopak. Všechno skvěle sedlo jako ten nejúžasnější parfém. Jean-Baptistovi jsem fandil. Jediná co mě mrzí, byl trochu ten závěr. Dost nečekaný, ale takový, no zkrátka divný. Jinak dokonalost sama, skvělá ukázka vizuálního umění evropské školy. ()

fredisek

Lepší než knižní předloha, u níž jsem byl rád, že má sotva dvě stě stran. Ale ne o moc. Ve filmu se mi sice moc líbila ta kombinace výrazných a šedých barev, což zavánělo příjemným kýčem, ale to bylo asi tak všechno. Chvílemi afektované a pak zase přehnaně nezúčastněné a navíc to promlouvání do duše na závěr. To mě vytočilo už u knihy. U filmu tomu nebylo jinak. ()

NickBrychova

Ano, umělecké dílo, jehož atmosféra vás vtáhne do sebe a to hlavní hrdina ani nemusí mluvit. Výborné zpracování Süskindova románu, ()

laepus

Něco naprosto neopakovatelného - fantastického - fantaskního - fantazijního - famózního. Tykwerův styl mi prostě sedí a tady je to hudbou počínaje, přes Bena Whishawa a Dustina Hoffmana až po kameru jedna velká snová jízda. ()

ataman329

takže keď zavraždím trinásť babeniek z našej dediny a zabalím ich do sadla, budú ma všetky babenky z vedľajšej dediny ŽRAŤ? nie naozaj - na tomto filme je najdôležitejšie to, či bude vo Vás schopný vyvolať tie neodolateľné vône, ktoré zobrazuje. hlavná postava mohla pôsobiť hrôzostrašnejšie či psychotickejšie. jej trochu temnejšie, hororovejšie vyznenie by príjemne kontrastovalo s "náplňou jej práce". v skutočnosti na mňa vychrtlý týpek pôsobil, ako úspešný absolvent osobitnej školy, ktorý je nemý. stále som neprišiel na to, ako tie parádne babenky ponosil na miesto, kde ich obrobil. vizuálne poňatie francúzska 18. storočia správne dvíhalo žalúdok a vedľajšie ženské zrzy postavy boli krásne. príbeh je obyčajný.... a to všetko len kvôli kokakole s vodou? ()

Mikino00

Ač vizuálně podmanivé až vymazlené, příběhově strohé možná i jednoduché, navíc s hlavním hrdinou se ztotožnit rozhodně nejde a to nejen díky jeho činům, ale i díky nijakému hlavnímu představiteli. Příliš dlouhá stopáž je navíc okořeněna i koncem, nad kterým zůstává rozum stát, protože filmu vyloženě podráží nohy. ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Vražedný Parfém v moderním pojetí

Vražedný Parfém v moderním pojetí

25.06.2018

Knižní bestseller Parfém: Příběh vraha, který v roce 2006 zadaptoval do filmu Tom Tykwer (Atlas mraků), se dočká moderního převyprávění od televizního režiséra Philippa Kadelbacha (Válečná generace,… (více)

Parfémový vrah montuje bouchačky pro Bonda

Parfémový vrah montuje bouchačky pro Bonda

26.11.2011

Produkce nové bondovky Skyfall konečně odtajnila, koho bude hrát dávno obsazený Ben Whishaw, jehož proslavila role Grenouilla v Parfému: Příběhu vraha. A je to docela překvapení: jde o roli Q,… (více)

Bond 23: Název, holka, písnička

Bond 23: Název, holka, písnička

11.10.2011

Prozatím jsou všechno pouze dohady. Natáčení ale začne zanedlouho (v Jižní Africe, která nahradila původně plánovanou Indii), takže jde o fámy blížící se pravdě. Název třiadvacáté regulérní bondovky… (více)