Parfém: Příběh vraha

• USA Perfume: The Story of a Murderer (více)

Jean-Baptiste Grenouille (B. Whishaw) narozen v roce 1738 v Paříži byl obdařen velmi zvláštním darem. Jako nikdo dokázal díky svému dokonalému čichu rozpoznávat i ty nejjemnější tóny všech vůní a pachů, zcela neznámé obyčejným lidem. Nikoho neměl a ze sirotčince putoval na těžkou práci do koželužny. Čím byl starší, tím víc rozšiřoval spektrum svých známých vůní a byl váben vším, co se linulo z centra Paříže. Nečekal, že tu nejopojnější a nejúžasnější vůni pocítí z krásné mladé dívky, kterou však zcela smyslů zbavený nešťastně zabije. Tato událost v něm vyvolá touhu umět zachytit všechny pachy světa a jejich krásu uchovat tak, aniž by kdy vyprchala. Díky svým schopnostem udělá dojem na starého parfuméristu za zenitem Baldiniho (D. Hoffman) a ten jej zasvětí do tajů svého umění. Uchovat vůni něčeho, co pro obyčejného člověka žádnou vůni nemá, jako skla, mědi, či kočky, však Baldini nesvede, a tak od svého mistra Jean-Baptiste odchází do města Grasse, proslulého města parfumérů, aby uskutečnil svůj děsivý sen – vytvořit dokonalou vůni, tak dokonalou, že by se nebál zopakovat svůj hrůzný čin. (Česká televize)

krusty2

Berte to ako hodnotenie cloveka,ktory knihu necital.Preto u mna ako film za 3.Po reziserskej stranke je to ok,ale po stranke scenara to na konci filmu pokulhava a zaver ma uz nebavil vobec.Mali ho rozstvrtit. ()

Phillo

Nádherný zážitok, na ktorom vidno veľkú snahu a talent všetkých zúčastnených. Nádherná vizuálna stránka. Herecké výkony na úžasnej úrovni. Film bez chyby, ktorý stojí niekde medzi nezávislým umeleckým filmom a hollywoodskym „popcorňákom“. Perfektne namiešaný koktejl všetkého čo sa dá + pekné exteriéry. Človek až rozmýšľa, či je taký brutálny alebo ten Whishaw vážne zabíja pre potrebu (čomu napomáha jeho neuveriteľný herecký výkon). Film, ktorý vás prinúti zamyslieť sa nad tým, že má aj vražda zmysel. Záver trošku v štýle „Po krk v extáze“, ale vcelku originálny. 90% ()

Brejlil

Brilantně nasnímaný, ale v podstatě nepovedený film. To jak jeho hrdina vnímá svět se asi převést na plátno nedá, takže moje hvězdičky jsou za technickou stránku a za výpravu. Hrdina sám příliš zajímavý není. ()

Nightbreed

70% Dal by som aj viac ale ten koniec mi to úplne pochoval. Mimochodom film ma geniálny soundtrack ktorý určite odporúčam všetkým milovníkom filmovej hudby. ()

RomanHyde

Tenhle parfém byl vychválen více než-li mi voněl, respektive jsem jeho vůni nemohl vůbec zachytit, šla nějak mimo mne.. Je pravdou že vůně jsou otázkou subjektivní, jenže já necítil nic. Pravda lahvička byla pěkná, reklama zvládnutá, podíleli se na něm zkušení mistři, jenže ve výsledku mi přišla ta lahvička prázdná. Nezanechala za sebou nic, žádný odér, žádnou nótu.. ani tu hlavovou , ani tu srdeční natož tu základní :( ()

JanPancir

Vůně parfému je velice zajímavá a intenzivní. Však nezanechá dlouhodobí dojem a brzo vyprchá. Taktéž si nejsem jist, kdo by takovíto parfém používal. Respektive pro koho je určen. Jednoduše ve filmu se nemám do koho vžít a s nikým soucítit. Hlavní hrdina mě to určitě svým chováním nedovolí, ale třeba se najdou tací kteří s ním zasympatizují. ()

klokyn

Začiatok fajn, stred filmu občas začínal nudiť a koniec bola úplná šialenosť. Práve onen koniec ma svojou úchylnou rozprávkovosťou dosť sklamal. Inak byť komparzistom v tomto filme muselo byť zaujímavé, najmä kvôli tomu záverečnému odviazanému "mejdanu". ()

Greg25

Pamatuji si to přesně, ve chvíli kdy se na videu při přehrávání DVD objevil čas jedna hodina 57 minut, začal tento předtím tak výborný snímek upadat v něco, co se mi ani za mák nelíbilo. Ale od začátku, film je v dobových kulisách (úžasné vykreslení tržnice té doby) a po vizuální stránce naprosto dokonalý, režisér přesně ví, jak jednotlivé scény natočit, aby vás vtáhli do děje a každý detail byl dokonalý. Tak jsem se nechala unášet dějem, který svižně utíká i přes poměrně dosti dlouhou stopáž, no a pak to přišlo - čas 1 hodina 57 minut a mě málem omyli - film spěje do závěru, který Vás překvapí, možná až moc, ale mě tohle překvapení nepřipadalo vůbec dobré - nahé souložící náměstí, muž, který má nad světem neomezenou moc, díky, parfému z mladých dívek, tuto moc nevyužije, naopak přejde z Provance do Paříže, aby se v Paříži na tržnici, kde se narodil mohl polít touto voňavkou a..... světe div se - vypařit. Konec mě naprosto dorazil, přišlo mi to jako markantní změna žánru, přes historickou detektivku s podmanivým vizuálem k něčemu co lze nazvat až biblickým zpodobením, ještě z něho mohli udělat Boha a já bych padla. Nic proti biblickým zpodobením, ale já osobně se jim radši vyhýbám. Přesně do času, který jsem tady jmenovala, to byl snímek na 80%, poslední půlhodina bylo něco otřesného 30%, ale hodnotí se celý film celkově takže pak, bohužel 60%. ()

Salmayo

Film mě byl doporučen kámoškou, takže jsem k němu přistupoval s mírnými obavami, přecijen mám vztah k vůním určitě menší než opačné pohlaví. Když k tomu přidám historické 18.století a můj skoro odpor k tomuto období, od filmu jsem mnoho nečekal. O to větší překvápko to bylo. Výborná hudba prolíná celý boj hlavního hrdiny od úvodního nadechnutí až do závěrečného finále, kde si po svém "vítězství" uvědomí, že to všechno bylo zbytečné a "jen" stačilo ovládnout neovládnutelný smysl. "Jen jeden pach tam nebyl, jeho vlastní." ()

Standic1

Tykwer mi svojí tvorbou nikdy nepadl do noty (kromě Loly) a Parfémem se to nezmění. Co se týče nápadu ten se mi líbil, ušmudlaný nemluvný kluk/vrah byl myslím zahrán více než na výbornou a některé scény třeba jako svojí první nechtěnou vraždu zahrál úchylně dobře:) Celková stopáž něco přes 2 hodiny mi tady přišla zbytečně natahovaná, některé scény bych rovnou vystřihl. Na snížení mého hodnocení se nejvíce podepsala příšerná závěrečná scéna, která propukla do hromadných orgií za rytmu andělské melodie... Už sem viděl spousty konců, které totálně zesměšnily film, ale tehle byl opravdu jedinečný:D Znovu se na to rozhodně nepodívám... ()

lili6

Celou dobu byl film úžasnej, zanechával ve mně dost zajímavé pocity. Ovšem rozzuzlení a závěr mě hluboce zklamal. ()

Chipešek

Wow! Celých 141 minut jsem nebyl schopen se odtrhnout od obrazovky. Takhle vypadá režisérské umění dovedené k dokonalosti. ()

Aldanar

Není to můj nejoblíbenější film, ale pocit tímto filmem vyvolaný jen 5* nedokáže popsat. Hutný děj, výborné postavy, prostředí a stylizace... 3D ve filmech moc nemusím, ale tu by ani nebylo třeba, jelikož film dokáže vtáhnout diváka kompletně do sebe tak, že si připadá jako by koukal Grenouillemu přes rameno, či ho sledoval z povzdálí. A to, že jde o nelogickou "pohádku" mi vrásky rozhodně nedělá. ()

Yokolobuna

Jistě ne nezajímavý a neméně originální počin, ale z konce mám jen a pouze negativní pocity... Prostě se mi nedostalo byť minimálního pocitu zadostiučinění a od filmu jsem vstával nasr**. To nemám rád :). ()

Mafyn

Záporný hrdina tohoto filmu se s největší pravděpodobností narodil ve špatném čase. Jeho výjimečnost mu dává neuvěřitelné schopnosti, kterým v jeho době až na nějakou výjimku nebyl nikdo schopen porozumět. Zpočátku jsem věřil v jeho nevinu, uprostřed jsem doufal, že ho co nejdříve odhalí a popraví, no a nakonec mi jej bylo líto, protože všeho mohl dosáhnout bez toho, aniž by někomu musel ublížit. Dobrý, napínavý, smutný, zoufalý, doporučuji. ()

LukyNike

Hodně pěkný film, ale ten konec? Krásně natočený průběh děje s okouzlující hudbou a vše až umělecky vytříbené. Vůně, tajemno a krása žen z tohoto díla mocně sálá. Ovšem závěr je bez nějakého extra nápadu, který by tento film vznášel do nebes a díky tomuto faktu ztrácí určitě hlubší význam, nebo alespoň smysluplnou myšlenku. Edit 2023: po několikátém zhlédnutí filmu musím přidat 1 hvězdičku. ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Vražedný Parfém v moderním pojetí

Vražedný Parfém v moderním pojetí

25.06.2018

Knižní bestseller Parfém: Příběh vraha, který v roce 2006 zadaptoval do filmu Tom Tykwer (Atlas mraků), se dočká moderního převyprávění od televizního režiséra Philippa Kadelbacha (Válečná generace,… (více)

Parfémový vrah montuje bouchačky pro Bonda

Parfémový vrah montuje bouchačky pro Bonda

26.11.2011

Produkce nové bondovky Skyfall konečně odtajnila, koho bude hrát dávno obsazený Ben Whishaw, jehož proslavila role Grenouilla v Parfému: Příběhu vraha. A je to docela překvapení: jde o roli Q,… (více)

Bond 23: Název, holka, písnička

Bond 23: Název, holka, písnička

11.10.2011

Prozatím jsou všechno pouze dohady. Natáčení ale začne zanedlouho (v Jižní Africe, která nahradila původně plánovanou Indii), takže jde o fámy blížící se pravdě. Název třiadvacáté regulérní bondovky… (více)