Parfém: Příběh vraha

• USA Perfume: The Story of a Murderer (více)

Jean-Baptiste Grenouille (B. Whishaw) narozen v roce 1738 v Paříži byl obdařen velmi zvláštním darem. Jako nikdo dokázal díky svému dokonalému čichu rozpoznávat i ty nejjemnější tóny všech vůní a pachů, zcela neznámé obyčejným lidem. Nikoho neměl a ze sirotčince putoval na těžkou práci do koželužny. Čím byl starší, tím víc rozšiřoval spektrum svých známých vůní a byl váben vším, co se linulo z centra Paříže. Nečekal, že tu nejopojnější a nejúžasnější vůni pocítí z krásné mladé dívky, kterou však zcela smyslů zbavený nešťastně zabije. Tato událost v něm vyvolá touhu umět zachytit všechny pachy světa a jejich krásu uchovat tak, aniž by kdy vyprchala. Díky svým schopnostem udělá dojem na starého parfuméristu za zenitem Baldiniho (D. Hoffman) a ten jej zasvětí do tajů svého umění. Uchovat vůni něčeho, co pro obyčejného člověka žádnou vůni nemá, jako skla, mědi, či kočky, však Baldini nesvede, a tak od svého mistra Jean-Baptiste odchází do města Grasse, proslulého města parfumérů, aby uskutečnil svůj děsivý sen – vytvořit dokonalou vůni, tak dokonalou, že by se nebál zopakovat svůj hrůzný čin. (Česká televize)

Spiker01

Nikdy jsem nic takového neviděl. Začíná to tak nenápadně a končí tak mega neuvěřitelně. Samozřejmě u mě hodně zafungoval moment překvapení, ale tohle se prostě musí vidět tak jako tak. Vůbec nevím jak jsem na film narazil, mezi smetánkou je Parfém už dávno kultovní, ale zde by to mělo být ověnčeno minimálně deseti procenty navíc. Magnifica! 10/10 ()

Falko

Pod touto vynikajucou dramou z 18. storocia sa podpisali producent Bernd Eichinger (Nekonecny pribeh, Nikde v Afrike, Pad Tretej rise) a reziser Tom Tykwer (Lola bezi o zivot, Princezna a bojovnik). Film vznikol podla romanu Patricka Süskinda z roku 1985 a zaujem natocit ho mali aj Milos Forman, Stanley Kubrick, Ridley Scott alebo Martin Scorsese, ale vsetci to vzdali, pretoze knihu povazovali za nezfilmovatelnu. Sam som sa cudoval preco, ale po skonceni filmu som to pochopil. Dej ma temnu atmosferu z cias podobnych filmu Bedari Victora Huga, ale prave preto ma film velmi zaujal. Prva tretina sa mi zdala byt trosku zdlhava, ale cas mi ubehol rychlo a o to viac ma zaujimalo, ci svoju sialenu predstavu zabijanim mladych zien kvoli dokonalemu parfemu vobec dokonci podla svojich predstav. Najviac ma zaujal sokujuci zaver filmu, ktory som si predstavoval uplne inak, takze uz len kvoli zaujimavemu koncu a milovnikom historickych dram odporucam. Ak mate uz knihu precitanu, tak vas asi nic neprekvapi. ()

castor

Značné rozčarování!! Nebýt vizuální obratnosti Toma Tykwera, tak bůh ví, jak by to celé dopadlo!! Kostýmní podívaná, ve které citově nemocný mladík (i génius) vraždí pouze z potřeby získat „materiál“ k výrobě nadpozemského parfému. Utahaný film (s předlouhým prologem), nejdražší německá produkce a zároveň horko těžko zfilmovatelný román (možná to tak mělo i zůstat) se ze šedi ulic Paříže dostává do barevných exteriérů, kde vše směřuje k řadě vražd, korunující smrtí krásné dcery místního kupce (jedno z minima pozitiv snímku – Pan herec Alan Rickman). Emocionální katarze pak relativně vyšumí s rozpačitým a příliš doslovným závěrem, který může vyvolávat i úsměv na tváři. Hlavní hrdina mi byl doslova odporný (i kdyby hrál romantického gentlemana), prostě nepochybně talentovaný Ben Whishaw (My Brother Tom) mi k srdci asi jen tak nepřiroste!! ()

viperblade

Mělo to všechno, co od filmu očekávám, ale přesto mi něco vadilo. Knížka byla určitě super i film, jak říkám, není špatný, ale fakt nevím. ()

Rex Mundi

Pozor, ***SPOILERY!*** Preboha živého, čo mal znamenať ten záver? Knihu som ešte nečítala, ale to, čo mi o nej hovorila sestra, hneď znamenalo, že film okresal predlohu s viacvýznamového románu na jednoduchú vyvražďovačku... aj to bolo vcelku prijateľné, kým neprišlo záverečné vyvrcholenie... k tomu snáď ani nemám slov. Čo to je? Hromadná swingers párty? Woodstock 18. storočia? Najpočetnejšie amatérske porno? Vrah mesiášom? Paródia na Ježiša Krista? Trápna rozprávka? Už dávno sa mi nestalo (ak vôbec), aby film vyzeral vcelku dobre a zaujímavo (so skvelou atmosférou) a pri konci raketovou rýchlosťou špľachol do kanála. ()

Trellíno

Ucpávám si nos před poslední minutou a sázím plné hodnocení. Nehodlám zde plýtvat spojeními jako rozkošně nechutné, nechutně uhrančivé, uhrančivě smyslorvoucí nebo nehorázně podmanivé, protože by mi stejně za chvilku došly a já bych přitom stále ani zdaleka nepopsal tento úchvatný filmový zážitek. Takže zůstaneme u pořádné pochvaly a doporučení, abyste vyrazili, dokuď máte možnost přičichnout na velkém plátně. Věřím, že se doma taktéž bude jednat o parádní útok na všechny smysly, v pořádně vybaveném kině se však jedná o nadzážitek(když slova docházejí, tak se holt musí improvizovat). Bravo! ()

MM_Ramone

Jean Baptiste Grenouille sa narodil v 18.storočí v jednej z najšpinavších štvrtí Paríža. Osud bol ku nemu krutý, keď sa hneď po narodení stal sirotou a do svojej dospelosti poznal len otrockú drinu. Boh ho však obdaril výnimočným darom. Jeho čuch a vnímanie vôní boli až nepredstaviteľne silné. Lenže to bolo zároveň jeho prekliatie. Posadne ho túžba vytvoriť dokonalý parfém, o ktorom hovoria legendy zo starovekého Egypta. Parfém s démonicky podmanivou vôňou. Parfém s esenciou vône mladej panny. Aby ju získal musí sa Jaen Baptiste stať niekoľkonásobným vrahom. Námet veľmi zaujímavý. Ale to isté platí aj o samotnom filmovom spracovaní. Dokonalá atmosféra historického Francúzka je znásobená emotívnou réžiou a nápaditou prácou s kamerou, ktorá je doplnená vhodnými hudobnými podkladmi. Bol som spokojný aj s hereckým obsadením. Výkon Bena Whishawa v hlavnej úlohe je silne presvedčivý. A naviac ma potešili aj dve vedľajšie úlohy pre skúsených veteránov. Dustin Hoffman a Alan Rickman tomuto snímku tiež výrazne pomohli. **** ()

D.Moore

Čtyři, ale slabší. Nebýt Hoffmana a Rickmana, dal bych tři, a to ještě hlavně za kameru, která člověku dává opravdu neskutečný pocit, že "je přímo tam". Knihu jsem nečetl, takže nevím proč, ale vadil mi tu konec - takový nijaký. Navícs filmy, ve kterých by měl divák fandit opravdovému hajzlovi (ať už jsou jeho pohnutky k tomu, co dělá, jakékoliv), to mám těžší vždycky. ()

ripo

Zomrieť na sex, spôsobiť "HROBESO", vymyslieť trinástu esenciu ... Kto by to všetko vlastne nechcel ?!? (už viem, že Thailon, určite nie. Ten by rád umrel pri rozčítanej knihe niekde v kníkkupectve))) .......... Ešte v časoch, keď súdruh Colotka a Husák na nás vyskakovali z televíznych obrazoviek, alebo mäsových konzerv, sa mi dostala do rúk kniha Patrika Suskinda s názvom Parfum. Spočiatku som si myslel, že to bude nejaký ružový romanticko-budovateľský román ... Oooooh, ako hlboko som sa mýlil ... To, že som tú knihu zhltol na posedenie jasne znamenalo, že to bol beletristický orgazmus .... Po čase som si myslel, aké by bolo super, keby sa to sfilmovalo ... Nuž a neprešlo ani 30 rokov a hľa - voňavá esencia, kedy sa viackrát pristihnete pri tom, ako sa vám rozťahujú nozdry a vy sa snažíte zachytiť čo i len molekulu božskej vône, je tu ... No ja som v tom momente akurát zacítil Ariel (manželka dala prať) a vanilku (dcéra prešla okolo s nejakými keksíkmi) ... Nuž nič iné mi neostáva, len nájsť si niekde hlboko v lone prírody miesto nedotknuté pachmi a započúvať sa ... ehm vcítiť sa do okolitých vôní ... ()

troufalka

Viděla jsem asi poslední třetinu, ale natolik mě to přikovalo do křesla, že jsem si hned druhý den opatřila film i knihu. Napřed jsem si přečetla předlohu a pak pustila film od začátku. Jde o příběh velmi zemitý, takříkajíc jdoucí pod kůži, někdy až odporný, ale přesto přitažlivý a hlavně - dokáže od prvních řádků či záběrů naprosto vtáhnout do děje. Jde o fiktivní příběh odehrávající se v minulosti, spíš než Fantasy je výstižnější Mystery. Krom neobyčejných schopností hlavního hrdiny (vraha) se všechno odehrává jako v obyčejném životě. Tím, že jsem jako první viděla konce a při druhém sledování znala i knihu mi zážitek z filmu prohloubilo. Chápu ty, které film fascinuje i ty, kteří jsou jím zaskočeni. Pro mne plná palba! ()

Spooner

Tom Tywker je prostě machr. Jeho film je totiž téměř bez chyby. Audovizuální stránka filmu je geniálníí, protože to co nám pomocí hlavní postavy ukazuje už jsem dlouho neviděl. Herci jsou také bezchybní. Téměř neznámý Ben Whishaw mě docela překvapil a zahrál to výborně. A to mu mnohdy stačilo se správně zatvářit. Alan Rickman je ale ještě lepší a ve své roli je fascinující,jenom škoda že nedostal tolik prostoru, co by si zaslouži a ve filmu se objevuje až po hodině. V tu dobu se totiž začíná rozvíjet hlavní zápletka a film se rozjede neskutečným tempem. Jenom v té první hodince se to bohužel malinko zadrhává a nejspíš za to může ta půlhodinka okolo Dustina Hoffmana, který měl rozhodně navíc. Jinak je to ale výborný film, což ještě ke všemu umocňuje konec, který jsem opravdu nečekal, a který se opravdu jen tak nevidí. ()

Faustka

Dokonalost. Pohltily mě vůně, úchvatné kulisy i přesvědčivý výkon Bena Whishawa. Dustin Hoffman okouzluje roztomilou bezradností. Nejpůsobivější scéna... když zdrcený Alan Rickman objeví mrtvou dceru. Mimořádný film od výjimečného režiséra. Tykwer mě navnadil na knihu. ()

Ephemeris

Najlepší film v histórii kinematografie. Bodka. Najlepšia réžia, najlepšia kamera, najlepší strih, najlepšia hudba. Najlepšie farby a najlepšia vôňa. ()

petero

Tento film skrátka zaujme od prvého okamihu. V podstate je to rozprávka (i keď dosť brutálna) a komixový film zároveň (hlavná postava má pár superschopností, okrem úžasne vyvinutého čuchu aj neskutočnú výdrž, je majstrom v zakrádaní a sám nevydáva žiaden pach) tváriaci sa ako historický thriller v štýle Meno ruže (ktorí ma tak nudil že ani na tretí krát som ho nedokázal dopozerať). Prečo rozprávka? Pretože to netreba brať príliš vážne. I keď má človek tak extrémne vyvinutý čuch predsa len sa nevyhne letiacemu jablku. Ku koncu je film čím ďalej tým absurdnejší, no vizuálne spracovanie nemá chybu a vnímanie vôní je excelentne znázornené. ()

gogo76

Kvalitný historický,koprodukčný film za poriadne prachy /48 mil.eur/. Prvých 15 min. s magickým komentárom rozprávača v podaní J.Hurta, bolo úplne fantastických, hlavne všetky scény s novorodencom /žiadny trik, živé dieťa/. Vynikajúca réžia, myslím že po tomto filme má T.Tykwer o prácu v hollywoode postarané. Celý film výborne dopĺňa kvalitná hudba, v ktorej má prsty sám režisér! Celkovo celá prvá hodina je úžasná aj vďaka D.Hoffmanovi, potom sa film prevalí do druhej polovice, kde sa Grenouille vydá s výučným listom do Grassu, ktorá je stále dobrá ,ale už horšia ako prvá a celkový vynikajúci dojem kazí dosť rozpačitý záver /posledných 15-20 min/. Viem,že v knihe je to tak , mnoho kritických ohlasov bolo práve na to, že sa režisér až príliš držal knihy, no napriek tomu sa mi to po dvojhodinovej, realistickej, drsnej a špinavej exkurzii z dávnych, zapáchajúcich dôb Paríža, zdal ten záver ako z úplne iného filmu. Prvá hodina 100%,druhá 80% a záver 20%.Dávam 4 hviezdičky a napriek nie veľmi vydarenému záveru odporúčam pozrieť.80%. ()

Mahalik

Nejšpinavější film, co jsem kdy viděl! Ještě nikdy jsem si při sledování filmu nepřipadal tak méněcenný a zároveň neskutečně špinavý. Tom Tykwer je básník a ač se to na první pohled zdá je neskloubatelné téma, tak on tu čistotu a špinavost ulic a jejich obyvatel protkal tak geniálně a citlivě, že srdce každého filmofila zaplesá. Závěr mi sice začal čpít mimořádně velkým nereálným Chanelem, ale i přes to-možná, že jsem byl až tak zfetovaný- jsem to nechal být a chtěl se kochat...a čuchat. 80% ()

Reiniš

Dojmy fanouška knižní předlohy? Dobré. Tykwer si s nesnadnou knižní předlohou poradil po svém a vůbec ne špatně. Snad ještě nikdy jsem u žádného filmu nezapojil své čichové buňky, tak jako u Parfému. Pan režisér skvěle pracuje s obrazem i hudbou a dává, tak možnost divákovi zapojit (vcítit) se do příběhu. Vytknul bych snad jen pozvolné tempo vyprávění a zbytečně doslovný závěr, který sice vypadal dobře na papíře, ale na plátně vyznívá poněkud divně. Smekám před Benem Whishawem, který se své rozpoluplné postavy zhostil na výbornou a jeho výkon místy skutečně až vyráží dech..Až v jeho stínu stojí zábavný Dustin Hoffman, unylý Alan Rickman a krásné Rachel Hurd-Wood s Karoline Herfurth. Parfém je mistrovské dílo, jen si podle mě na větší uznání bude muset ještě nějaký ten pátek počkat. ()

Xmilden

Zvláštní film, který nemám nějak potřebu si někdy v budoucnu pustit znovu. Tom Tykwer natočil snímek, ve kterém oslavuje samotný čich, ten smysl, který dneska hodně lidí téměř ignoruje, pokud tedy člověk nejede nějakou tou letní tramvají. Zkrátka čich postupně zaniká a jak nám ukazuje tento film je to zcela určitě škoda, protože se s ní zažít hodně zajímavého. Jean-Baptiste má takový hodně zvláštní koníček a to zabíjet nebohé dívky a vyrábět z jejich vůní dokonalý parfém. Upřímně musím říct, že mě film přišel notně zvrácený a do nějaké hodinky a půl mě zase tolik nebral. Poté se rozjíždí nějaké to patrání po vrahovi a nakonec se divák celý třepe na tu odplatu naštvaného davu, jenže .... Závěr je prostě divný. Přesto film, který jen tak z hlavy nevyženu. 60% ()

Divočák

Tykwerovi se povedl obdivuhodný kousek - podařilo se mu na filmové plátno převést "nezfilmovatelnou" čuchací knihu Patricka Süskinda a neutopit se přitom v záplavě klišovitých záběrů na nosní dutiny a nejrůznější barevné mlhy. Právě naopak, režisér podobných praktik používá velmi rozumně a vzhledem k potenciálu předlohy i poměrně střídmě. Obratně se také potýká s výjevy předrevoluční Francie a především úžasné Provence, která vás svou nádhernou přírodou pohladí po duši snad ještě víc, než Scottův "Dobrý ročník." Výborné je také herecké obsazení, především duo Hoffman - Rickman, které svými výkony zcela zastiňuje nesympatického skřetovitého hlavního hrdinu. Právě ten působí celou dobu poměrně sterilně a výsledný efekt filmu silně ubíjí. Vinit ovšem nemůžeme mladého Whishawa, ale autora knižní předlohy. Velká škoda, právě charismatický hlavní hrdina je to, co by film mohlo posunout třeba až na úroveň Formanova Amadea. ***Věděli jste, že: O zfilmování Parfému se původně ucházela i taková režisérská esa jako Martin Scorsese, Tim Burton, Ridley Scott nebo Miloš Forman. Volba však padla na mladičkého Němce Tykwera. // Ve filmu najdete celkem 27 detailních záběrů na čichové orgány hlavního hrdiny. // Vizuální efekty má na svědomí pražské postprodukční studio UPP. // Tykwerovým kritériem realističnosti Paříže 18. století se stala špinavost ulic. Na úpravě exteriérů tak pracovala celá jednotka permanentních "špiničů".*** ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Vražedný Parfém v moderním pojetí

Vražedný Parfém v moderním pojetí

25.06.2018

Knižní bestseller Parfém: Příběh vraha, který v roce 2006 zadaptoval do filmu Tom Tykwer (Atlas mraků), se dočká moderního převyprávění od televizního režiséra Philippa Kadelbacha (Válečná generace,… (více)

Parfémový vrah montuje bouchačky pro Bonda

Parfémový vrah montuje bouchačky pro Bonda

26.11.2011

Produkce nové bondovky Skyfall konečně odtajnila, koho bude hrát dávno obsazený Ben Whishaw, jehož proslavila role Grenouilla v Parfému: Příběhu vraha. A je to docela překvapení: jde o roli Q,… (více)

Bond 23: Název, holka, písnička

Bond 23: Název, holka, písnička

11.10.2011

Prozatím jsou všechno pouze dohady. Natáčení ale začne zanedlouho (v Jižní Africe, která nahradila původně plánovanou Indii), takže jde o fámy blížící se pravdě. Název třiadvacáté regulérní bondovky… (více)