Za dávných časů, v divokých hvozdech Japonska začíná mýtický boj mezi rozrůstající se civilizací lidí a zvířecími božstvy, která vládnou lesům. A také příběh lásky lidského dítěte vlčí bohyně - princezny Mononoke - a válečníka věřícího v mír mezi lidmi a přírodou - prince Ashitaky. (oficiální text distributora)

Petr23

No, tak abych to vzal od začátku, o tomhle filmu jsem se dozvěděl už když jsem byl malý. Běžel v televizi a my jsme při tom uklízeli, v té době mi to přišlo moc složitý, nějak jsem to nechápal, navíc ta animace (styl Anime) mi nějak nesedl. Proto jsem na tento film časem zapomněl. Teď když jsem se začal více zajímat o film a prolez jsem množství profilů zde na CSFD. A jsem viděl že Mononoke mají dost uživatelů v olíbených filmech. Tak jsem začal shánět tento snímek abych mu dal novou šanci. A ejhle, nějak se mi to začalo líbit, sice si pořád nějak nemůžu zvyknout na typ animace, ale to nevadí. Je vidět že japonský film má něco do sebe, že ti ,,šikmoocí" mají trochu jiný pohled na svět (třeba to znázornění dobra a zla), docela dost mi tam vadil ten dabing postav, ta japonština se mi zdála v mnoha místech k postavám nevyhovující. Ale nejspíše je to tím, že je to můj první celovečerní ANIME. Zaujalo mě velké množství detailů (v přírodě hlavně znázornění krajiny , přeměna bohů na démony, i konečná scéna s Duchem lesa). Dále mě fascinovala hudební složka snímku, ten druh hudby se přesně hodí k něčemu takovému, zkrátka nic dětského, ale vystřižená spíše z nějakého dramatu. Celkově bych to ohodnotil jako takový směs fantasy a mysteria. Určitě bych ho nedoporučoval mladším divákům, ty by ho neocenily (jako tenkrát já). Jediné co bych vytkl je pár hluchých míst, které někdy docela rušily atmosféru, ale to je asi jediná ranka na tak už výborném snímku :-) ()

LEGACY

Tento film jsem poprvé viděl, když jsem byl malý. Od tohoto okamžiku uplynula pár let a já jsem vzpomínal na krásné filmové zážitky, ale dlouhou dobu jsem nevěděl jak se film jmenuje. Až když jsem se ho dozvěděl, hned jsem se na něj podíval po druhé. No a mé shledání se skoro zapomenutým hrdinným Ašitakou a vlčičí tlupou mě dostal znovu - a myslím, že mě ještě několikrát dostane, protože je to zkrátka něco velice 'osobního'. Hodnotím 93% ()

hroubek

Ne tak dětská pohádka jak by mohl napovídat název. Princezna Mononoke na mě působí jako jedna z japonských legend nebo fantasy. Samotná zápletka o hrdinovy, kterého sžírá démon zaživa je něco co se jen tak normálně nevidí. Nejde jen o souboje příroda vs. pokrok, sobectvím vs. obětování, láska vs. povinnosti, všechny tyhle rozhodování činí z filmu něco co je evropskému divákovy bližší než americkému. Hudba, obraz, příběh, to všechno je suprový. Jeden z nejdospělejších animovaných filmů. ()

Kicune

Mistrovské dílo Hayao Miyazakiho, které jen těžko bude překonatelné. Velice jednoduchý příběh stavící na dilematu provází celý film jako červená niť. Žádné velké množství postav a vedlejších příběhů jako v jiných filmech tvůrce. Vše se soustředí pouze kolem boje přírody s člověkem a tím víc podtrhuje nutnost diváků se zamyslet nad činy člověka potažmo lidstva. Nádherná hudba doprovázející hluboký emocionální zážitek, který ve vás film zanechá na velmi dlouhou dobu či napořád. ()

Emerelle

Toto bylo první anime, co jsem kdy viděla, proto je to pro mě něco výjimečného. Mám s tímto filmem spojeno mnoho dobrých vzpomínek. Příběh, který mě fascinoval společně s dobrou animací, mě u obrazovky udržel a přitom jsem si to užívala. Takto dobrých anime by mělo být víc. ()

Brain-D

Animovaný předchůdce Avatara aneb nejlepší japonský animovaný film všech dob. Hayao Miyazaki je nejlepší japonský animák a tohle je rozhodně jeho největší majstrštyk. Už ze začátku jak film zavanul brutalitou se mi začal strašně líbit. ()

pravdovravny

Drsné, priam aj surovo pojatá rozprávka(Anime). Nič to ale neuberá na fakte, že sa jedná o top produkt, ktorý sa natočil pre tento typ filmového žánru. Veková prístupnosť tohto filmu je otázna,lebo neviem ako by som svoju dietatu vysvetľoval, prečo sa tam sekajú údy ako na bežiacom páse. Tak skôr pre také 13+ je to vhodné..:) ()

sskrblik

Znovu jsem otevřel truhlu Miyazakiho sbírky. Toto dílo označované jako nejlepší umělcova tvorba. Ačkoliv si nemyslím, že zrovna Mononoke nutně musí být vrcholem žánru anime. Podle ohlasů jsem čekal skvělý zážitek, pravda líbilo se mi to, ale příliš tu jsou cítit ekologické myšlenky. Kvalita výtvarného zpracování je podobná Cestě do fantazie a stále funguje především díky japonské mytologii. Ta dokáže učarovat snad každému, kdo je nedotčený asijskou lidovou kulturou. ()

VasaX

Po patnácti letech viděno znova a líbilo se mi to o to víc. Miazakiho eko-agitka o přírodě a lidech/industrializaci se nezapře, stejně jako emancipační tóny. Je to sice dlouhé, ale rozhodně to nemá hluchá místa a celou dobu to baví. Navrch je to vizuálně podmanivé, tak co si přát víc. ()

Sany33

Príbeh: Mononoke je vychovávaná prírodou a musí sa postaviť ťažbe železa v jej lese a mocnej pani Eboši, ktorá sa nebojí rozpútať vojnu z chuchmi lesa. Postavy: Nijak som si tam nevedel nájsť postavu na ktorú by som sa upol. najviac ma bavil Ashitaka ale mal niekoľko vážne nezmyselných reakcií a tak je to ozaj náročné. Prevedenie: Na prepracované univerzum či už vizuálne alebo príbehovo sme u Mijazakiho   zvyknutý, ale strašne to skáče z jednej silnej pointy na druhú a tak si divák za celú prehnanú dĺžku stopáže nedokáže vytvoriť tú správnu emóciu. To ani nehovorím o udržaní pozornosti. Pocity: Aj napriek roku výroby 97 sa toto animované divadlo venuje veľmi silným témam ktoré zasahujú aj do aktuálneho diania. Váženie si prírody, empatia k druhým a v neposlednom rade pravda o tom, že boj nič nevyrieši. Pridaná hodnota: Pekný animovaný film, ktorý sa venuje silným témam súčasnosti. 80% ()

Jacob23

Mno prostě krása,nádhera-jinak se to ani nedá popsat:)Úchvatná animace a opět neuvěřitelná fantazie Myazakiho.Silné ekologické poselství(což já můžu)Obrovské množství emocí nacpaných do téhle kreslenky se mnou zacloumalo.Jsem si jist,ze takovou epickost a emocionalnost ty hollywoodske pocitacove hody ješte dost let mít nebudou ()

Dr.Okamura

Nádherná hudba, překrásná animace a kouzelný příběh, tak vypadají filmy Hayao Miyazakiho. Co však Princeznu Mononoke povyšuje nad všechny ostatní, je propojení její pohádkovosti a hlubokého zamyšlení nad vztahem člověka k přírodě. Jeden z nejkrásnějších filmů, jaký jsem v životě viděl. ()

JoseBenes

Prvotní impuls, po kterém plánuji shlédnout ostatní Miyazakiho výtvory. Skvělý film, ke konci se trochu táhne, ale v celkovém hodnocení mi to nijak nevadilo. A dostalo mě vykreslení postav - už dlouho jsem neviděl tak nejednoznačné charaktery, nebylo tu jasné rozdělení na dobro a zlo. Šlo především o souznění člověka s přírodou... ()

jitrnic

Nějak mě to nechytlo, jestli hrdinové zemřou nebo jestli duch lesa bude o hlavu kratší, mi bylo v podstatě jedno. Animace je zvláštní kombinací několika solidních nápadů a naprostého (a podle mě nezáměrného) diletantství při zachycení jakéhokoliv rychlejšího pohybu. Dále považuji ekologické poselství filmu za poněkud laciné a na závěr chci pochválit český dabing. ()

vyfuk

Mononoke je krásné mýtické převyprávění japonských dějin, mýtů a bájí. Možná jsem se už někdy svěřil, že nemám japonské animáče příliš v oblibě, každopádně toto je velká vyjímka. Mononoke jsem už viděl mnohokrát jako malý kluk, pamatuju si jen nějaké malé útržky, ale vím, že jsem dřívě Mononoke viděl, ale nezanechal ve mně příliš pozitivní pocit. Ty démoni a ta hnusota kolem nich mě dříve děsila a mám-li být upřímný tak mě to děsilo i teď. Ale musím, tedy říct, že když jsem měl všech pět pohromadě, tak jsem byl nadšen. Do Ašitakového myšlení a jeho těla jsem se dokázal i vcítit, cítit tu jeho bolest, prožívat to dobrodružství. Musím také podotknout, že film je doplněn překrásnými kombinacemi hudby a také barev. Na závěr musím napsat, že film ve mně asi navždy zanechá strach a děsivost z příběhu, ale bylo to krásné. ()

Myrreczech

Něco co v Evropě nebo Americe nikdy nikdo nevytvoří. Krásné propracované animované dílko, které není (jen) pro malé děti, má myšlenku, děj, vypracované postavy ... vlastně je to normální film jen je animovaný. Co se příběhu a výtvarné stránky týče určitě nejlepší animák, jen na něj člověk musí mít náladu. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

30.11.2010

Miyazakiho pidilidi

Miyazakiho pidilidi

22.12.2009

Blíží se Vánoce, čas pohádek. Jednu tady pro vás máme. Ačkoliv, asi všichni víme, že filmy japonského studia Ghibli nejsou tak docela pro děti. Naši potomci, kterým televize promítají utrhávání hlav… (více)