Za dávných časů, v divokých hvozdech Japonska začíná mýtický boj mezi rozrůstající se civilizací lidí a zvířecími božstvy, která vládnou lesům. A také příběh lásky lidského dítěte vlčí bohyně - princezny Mononoke - a válečníka věřícího v mír mezi lidmi a přírodou - prince Ashitaky. (oficiální text distributora)

Milano33

Ďalšie veľmi podarené anime od veleznámeho tvorcu (najmä v Japonských končinách) Hajaa Mijazakiho, ktorý sa najviac preslávil práve filmami Sen to Čihiro no kamikakuši (Spirited Away) a Mononoke hime  (Princess Mononoke). Princess Mononoke je krásna mystická rozprávka, ktorá ponúkne náhľad do tajomného lesného hvozdu obývaného Duchmi lesa. Títo Duchovia žili celé stáročia v miery a harmónii s ľuďmi, avšak s príchodom 14. storočia (Muromachiho doby) sa toto spolunažívanie začalo postupne rozpadať kvôli ľudskej zahľadenosti, žiadostivosti a chamtivosti. Ľudia veľmi rýchlo podľahli  sebeckej a bezohľadnej túžbe po bohatstve a moci, ktoré pramenia z tamojšieho kúzelného lesa. A tak započali s expanziou, odlesňovaním a ťažbou, ktoré ohrozujú samotnú existenciu lesných duchov. Konflikt bol na spadnutie, tunajšie zvieratá, magické bytosti, božíkovia a bohovia začali strácať nad sebou kontrolu. Z inteligentných zvierat sa začali stavať primitívne tvory a bohovia sa začali premieňať na démonov. Príbeh v sebe skrýva množstvo referencií a jeho ekologická a environmentálna agenda je viac než očividná. Princess Mononoke sa nám snaží pútavým spôsobom ukázať krásu a vzácnosť prírody, poučiť o jej jedinečnosti a upozorniť na to, že ju treba chrániť. Film je skutočne epický, ale i temným fantasy epos, ktorý svojim príbehom upúta a animačne uchváti. Na bežné pomery ide o dosť naturalistickú rozprávku, ktorá sa nebojí zájsť do temnoty, ukázať nehumánnosť ľudského konania i poukázať na negatívne vlastnosti. Taktiež si tento anime počin neláme hlavu s krvou či leprou (malomocenstvo) a nebojí sa brutálneho, surového znázornenia niektorých scén. Ako fantasy je to velice pochmúrnym a vojensky ladeným počinom, avšak má v sebe aj veľa magického. Animácia je velice pekná a najmä vizuálna stránka lesa sa mimoriadne podarila. Les tým pádom pôsobí ako perfektné útočisko pre všelijakých roztodivných duchov, ghúlov či démonov, i zváracích alebo starých bohov. ()

Ronan

Ja osobne anime moc nemusím, ale pri tomto snímku som bol príjemne prekvapený. Film nám ukazuje, že svet nie je čiernobiely, ale sivý, postavy sú zaujímavo napísané majú kladné aj záporné stránky. Myslím ,že vizuál bol na tú dobu veľmi dobrý, fantasy prvky sú tu dobre rozvinuté, akcia tu je proste úžasná, hudba je dobrá pri každom snímku je iná, aby sa trafili divákovi do nálady. Takže si zaslúži 5 hviezd z piatich. ()

Jancll odpad!

Nezlobte se na mě prosím, ale co na tom kdo vidíte? Mě by to nebavilo ani jako děcko, hrozná hovadina, plivu na anime, tfuj, tfuj, tfuj... Tolik vynaložené energie a trpělivosti mi připadá jako naprosté plýtvání. Výjimku tvoří jen Futurama a Simpsonovi, ale to nepovažuji za anime :-). ()

Teg

K tomuhle žánru světové a vůbec animované tvorby jsem se zatím neprokousal natolik, abych mohl Mononoke hodnostit s ohledem na ostatní, ale co můžu říct s jistotou je, že Princezna Mononoke je díky Hudbě (záměrně s velkým písmenem) a hlavne duši nádherný film, který vás dokáže naprosto pohltit a neodtrhnete se od něj až do konce... ()

wosho

Neznám moc japonskou kinematografii, viděl jsem jen pár filmů. Měl jsem naštěstí však skoro vždy štěstí, že i to málo co jsem spatřil je výjimečný film. A tím je i Princezna Mononoke. Po prvních minutách mě spadla čelist úžasem a já koukal na tv jak na zjevení. Výjimečný film, nezapomenutelný zážitek. Doporučuji všem, bez rozdílu věku. ()

sl4necek

Moje první anime, téhož času mi bylo 14 let a běželo to na ČT1. Dospělý příběh, hudba a animace z tohoto dílka dělají parádní podívanou. Mimochodem, český dabing z Mononoke udělal pohádku pro děti. ()

Honzick

První kompletně animovaný snímek co jsem viděl a musím říct že to byla výborná premiéra...Vynikající příběh, hudba i animace, která je sice typicky japonská tzn: ve stylu pokemonu a beyblade, ale zde mi opravdu nevadila. Pro mě ohromné překvapení a velká spokojenost:) ()

eagle-eye

Moje první, avšak pozdní, leč příjemné setkání s Miyazakim... Naprostá katarze od přeslazených Disneyovek se spoustou rádoby vtipných a děj odlechčujících pišišvorů. Miyzaki se nebojí useknout tady ruku, tady hlavu a tady nohu. Nebo nechat po lese potácet se zkrvavené zvíře či všude povalovat mrtvoly lidí a divokých prasat... 100% zážitek to však stejně nebyl, konec byl hrozně zmatený, hlavní hrdina pobíhal všude možně jak tajtrlík a vyrojila se spousta zbytečných postav. ()

VIPerson

Zatím si netroufám.Ta hudba od Hisaishiho mě uchvacuje...ale nevím jestli jsem zatim tak otevřený japonskému anime...snad časem..............Tak animace byla překousnuta:).Asi ne nejlepší animovaný film všech dob,ale nemyslím si naopak,že se najde lepší film mezi anime filmy.A soundtrack s animací scenérií musim jen a jen vyzdvihnout. ()

Peiper2

Anime moc nemusím a snažím se mu vyhýbat, ale Princezna Mononoke se mi celkem líbila. Na druhou stranu tento snímek určitě podruhé vidět nemusím. Příběh je propracovaný, zaujala mě hudba, ale to je bohužel asi tak všechno. Po určitém váhání mezi 3 a 4* se přikláním k vyššímu hodnocení. ()

Ledkodlaq

Výročně jsem shlédl Mononoke znovu a zhodnotil jsem za vhodné zrevidovat svůj komentář. Přesto nevím, co mám vychválit nejdřív. Kulervoucí hudbu? Hluboký a promyšlený příběh? Poselství? Jednoznačně je to nejlepší animovaný film mého života a jeden z nejlepších filmů vůbec. ()

Scevola

Tak toto bolo skor pre dospelych, nazval by som to vylet do fantazie. Musim uznat ze to bol zaujimavy pribeh velmi dobre spracovany. 8/10 ()

F.W.Colqhoun

Fascinaci Mijazakim nesdílím, Cesta do fantazie mě asi jako většinu filmových fanoušků neminula a měl jsem z ní, podobně jako z ostatních autorových filmů dojem čehosi výjimečného. Podotýkám ale, že o anime vím prdlajs a jsem si vědom konsekvencí věrohodné statistiky, že Japan produce 78% of worlds weird shit, since 1952. Nepochybuji, že se Mijazaki drží oproti jiným tvůrcům docela při zemi. Neschopnost docenit Miazakiho tvorbu v mém případě nejspíš poznamenává chladný vztah k jeho animaci, která mi spíš než výjimečná připadá zbytečně spartánská, i když některé nápady mne dostaly - duše stromů kodama s bezvýraznýma očima a chřestícimi hlavičkami byly úžasné. Co schází na pastvě pro oči [asi si koleduji o kamenování], bohatě kompenzuje scénář. Od Mononoke jsem čekal leccos, rafinovaný pseudo-mýtus o vzniku kulturní krajiny nikoliv. Imaginace, s níž Mijazaki podává vícero-méněro moderní koncept, je obdivuhodná, výstupy organického spojení inspirativní. Vyzdvihnout zaslouží hudba Joe Hisaišiho, obratně přepínající mezi plochami atmosférických harmonií a nestydatým dálnovýchodním patosem. Film mne přes všechny superlativy nezasáhl, jak jsem čekal, další výpravu do světa jednoduchých linek, vlčích samic hovořících mužským hlasem a kukadel-jako-zrcadel odložím na neurčito. ()

Stružák

Tohle bylo… epický! Ta dechberoucí a silná atmosféra, silnej příběh a fantastická hudba dělaj z Princezny Mononoke jeden z nejlepších fantasy fimů, co jsem kdy viděl. Jak už jsem si u Mijazakiho zvykl, i tenhle film je plný barev, nápadů a fantazie. Člověk musí mít hodně velkou představivost, aby něco podobného stvořil. Japonská kultura, spojení člověka s přírodou, samurajové, vlci a roztomilí Kodamové jako strážci lesa – to nemůže skončit jinak než plným hodnocením. ()

Mafian

Možná jsem to měl vidět jako dítě. Nepochybuji, že by mne tento film dozajista ohromil, ale takhle se mi to zdá moc overrated. Čtyři hvězdy, protože je to přeci jen pěkný film... ()

farfalla

Typická Miyazakiho animace. Historické, dobrodružné fantasy. Je výpravnější než ´Cesta do fantazie´. Tentokrát se Miyazaki zaměřil na ekologii. Staré národy žili s souladu s přírodou, ale nyní (asi 14. století) lidé z města chtějí přírodu především využít pro průmyslovou výrobu a pro vlastní obohacení. Lesní bohové se ve svém neskonalém hněvu mění na démony a škodí lidem. Ashitaka chce najít Ducha lesa, aby se s ním poradil, jestli se jeho zranění od jednoho takového démona dá vyléčit. Spozná se s vlčí dívkou San (princezna Mononoke) a spolu se pak snaží zachránit les a Ducha lesa před paní Eboshi a jejimi muži ze Železného města, i před žoldáky, kteří chtějí dám hlavu Ducha lesa japonskému císaři. Všechny postavy jsou výborně vykreslené a dobře zapadají do děje. I když je film zaměřen na současný problém životního prostředí, Miyazakiho fantazie všechno zaobaluje a dělá příběh nadčasovým. ()

Ebon

Až teprve letos jsem se dokopal to shlédnout. S odstupem skoro 20ti let od vzniku musím konstatovat, že to je ještě pořád mistrovské dílo. ()

Honza135

„V DÁVNÝCH DOBÁCH BYLA ZEM POKRYTA LESY, V NICHŽ OD POČÁTKU VĚKŮ PŘEBÝVALI DUCHOVÉ BOHŮ...“ Princ Ashitaka, budoucí náčelník kmenu Emiši, je po náhlém útoku démona na jeho domorodou vesnici poznamenán kletbou. Během vítězného souboje nad posedlým divočákem se dotkl jeho démonické aury, která na něj přenesla divočákovu zlobu vůči světu, včetně silných bojových schopností. Ashitaka je tak nucen odejít na západ, odkud divočák pocházel a najít lék proti stále se rozšiřující jizvě na ruce. Avšak musí se mít na pozoru, aby se neřídil svým hněvem, díky kterému rozsévá krveprolití, které po každém boji jen prohlubuje negativní dopady kletby… » Co se mi líbilo: 1) Dospělý děj. Byť se obálka i snímky z anime filmu tváří, že je určen pro všechny jakožto rodinný film, není tomu tak. Film obsahuje značně násilné scény, které by mladší divák neměl vidět. Taktéž se film nese v komplikovaném prostředí, ve kterém se postavy nerozlišují na dobré a špatné, takže mladší divák by nedokázal pobrat Ashitakovu podstatu smýšlení a jeho následná rozhodnutí. 2) Animace a hudební podkres. Především si cením hloubky detailů, jako například démonická aura v podobě pohybujících se drobných chapadel, vskutku akční a dechberoucí souboje a hry světla a stínu. Symfonická hudba na pozadí udržuje se zbytkem filmu krok a dodává anime filmu hloubku. 3) Premisa. Pan Mijazaki se nám tu snaží říct hned dvě důležitá témata. Svět plný neustálých válek prostě není fajn místo pro život. Dále by lidstvo mělo žít v symbióze s přírodou a nedrancovat ji jen pro svůj užitek, neboť nám to příroda může pěkně spočítat, jak se ukazuje v posledních letech čím dál častěji. 4) Nostalgie. K filmu mě pojí osobní emoce ze sklonku roku 2003, kdy jsem shlédl českou TV premiéru na ČT1. Byl jsem ještě dítě, které když uslyšelo od své matky, „že se spolu podíváme na japonskou kreslenou pohádku“, tak měl představu diametrálně odlišnou od obsahu, který jsem tehdy shlédl. Byl to můj první střet s japonskou animovanou produkcí, který mě zanechal v šoku. Nicméně, byl to šok positivní, byl jsem z filmu nadšen! Ještě bych u matky dozajista vyhrabal starou VHS kazetu, na které je film nahrán. Od té doby jsem si ho velmi rád pouštěl, dokud se mi nerozpadla rodina. Všechny mé hodnoty tehdy vzaly za své, včetně mého emocionálního pouta k Mijazakiho filmu. Film se po čase stal ikonou mého dětství. Jsem proto velmi šťastný, že jsem se k jeho tvorbě po letech vrátil a mohl si film znovu pustit, tentokráte v japonštině a FullHD. » Co jsem nemusel: 1) Známost děje. Jsem trochu zklamaný; tentokráte se další velké emocionální propojení s hlavním hrdinou už nekonalo. Během filmu jsem si vzpomněl na všechny následující scény a tak jsem si film neužil, tak jako poprvé. Ale párkrát jsem měl slzy na krajíčku, já se k tomu přiznám. Celá tato recenze je vlastně oslavou mých dětských vzpomínek a tehdejších názorů na film, kdy jsem chtěl vykřičet do světa, jak tahle zcela odlišná japonská pohádka významně vybočuje od toho, co si běžný divák představuje od kresleného filmu. Jsem hrdý na to, že jsem si splnil sen toho šestiletého kluka a dokáži dnes z valné většiny porozumět anime, jen jsem tento charakteristický pojem tehdy neznal. » Shrnutí: Je to vskutku náročný film, kdy vám po jeho shlédnutí vyskočí nejedna otázka, na kterou se pak budete snažit najít odpověď. Nezlobím se na nikoho z vás, kdo si pro zjednodušení a celkové zpřístupnění filmu koukli na česky dabovanou verzi, neboť japonský originál plný referencí na své pověsti a mocenské pletky příliš na pochopení nepřidává. Původní znění doporučuji jen sebevědomým divákům. () (méně) (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

30.11.2010

Miyazakiho pidilidi

Miyazakiho pidilidi

22.12.2009

Blíží se Vánoce, čas pohádek. Jednu tady pro vás máme. Ačkoliv, asi všichni víme, že filmy japonského studia Ghibli nejsou tak docela pro děti. Naši potomci, kterým televize promítají utrhávání hlav… (více)