Za dávných časů, v divokých hvozdech Japonska začíná mýtický boj mezi rozrůstající se civilizací lidí a zvířecími božstvy, která vládnou lesům. A také příběh lásky lidského dítěte vlčí bohyně - princezny Mononoke - a válečníka věřícího v mír mezi lidmi a přírodou - prince Ashitaky. (oficiální text distributora)

FireTight

Tuhle pohádku jednou dávali, už to taky bude pár let, na ČT1 a já k televizi zasedl tak nějak bez očekávání, netušil jsem, o čem by to mohlo být. Ale příběh prince Ashitaky, kterého stále více limituje rozrůstající se "tetovací mor" (já fakt nevím, jak to lépe nazvat), jelena Jaka (Yaka?) a vlčí princezny Mononoke je tou nejlepší pohádkou pro ty větší, jakou jsem kdy viděl. Sice moc japonskému stylu Anime neholduji, ale na tohle bych se s chutí podíval znovu. Škoda, že jsem to od té doby v programu nikdy nenašel... ()

haWranka

Podle zdejších komentářů a hodnocení jsem usoudila, že problém bude ve mně. Mám ráda fantazii a světy všemožných druhů, ovšem tady jsem se trochu ztrácela. Upřímně, očekávala jsem hodně, bohužel jsem se celou dobu nudila. ()

Joski

Cesta do fantazie je síce geniálna, ale princezna Mononoke má okrem japonskej symboliky a mystiky aj "ekologické" posolstvo. Za tak nádherne výtvarne stvárnenie Ducha lesa, ktoré nemá vo svete anime obdoby nemožno hodnotit inak:-) 95% ()

Ceberus

Kvalitní japonská fantasy s prvky, které by u nás v Evropě asi sotva někdo vymyslel, takže se u mě jednalo o vítanou pestrou změnu kultury a vstup do zcela jiného světa. ()

IwoCZ

Po pravdě tento Miyazakiho svět mě zas až tolik neuchvátil. Příroda vs. lidí kácející les mě prostě přijde jako hrozné klišé, od shlédnutí Avatara dvojnásob. Toto téma mě tedy už neuchvátí. Navíc příroda je zde reprezentována především „božstvy“ převtělenými do velkých zvířat a nesympatickým dítětem vychovaným vlky, princeznou Mononoke. Takže doposud nic moc, ale naštěstí to není to hlavní, oč v tomto filmu běží. Tím je postava prince Ashitaky. Ten je na začátku po boji s démonem při obraně vlastní vesnice zraněn kletbou, která ho pomalu užírá zlobou a za čas ho má úplně pohltit. Princ je vypovězen z domova, vyráží do světa a jedinou nadějí na možnou záchranu je snažit se vidět svět „očima nezastřenýma“. Což princ opravdu dělá, člověk si každou chvíli myslí, že už a už se musí přidat na jednu stranu, nejspíš přírody, ale on ne. Pořád zůstává nestranný a snaží se vidět objektivně a zachránit všechny, aby spolu všichni žili v harmonii. Výlet do duše Ashitaky je opravdu krásný zážitek k zamyšlení, který mi místy kazil jen dost mizerný dabing. ()

Foo

Zámek v oblacích mě nadchnul více. Tady mi příběh přišel moc překombinovaný. Nevěděla jsem, na kterou postavu se soustředit, které fandit. Ashitaka své pomoci střídal. Někdy lesu, někdy lidem. Hudba i duchové lesa byli naprosto fascinující. Ale nevzdávám to, zkusím další počin pana Miyazaki. ()

Mira90

Krása, krása, krása... Jakmile je v názvu ,,princezna", evokuje to u mě pohádku. Tohle...pohádka je. Pro starší a pokročilé. Japonská animace je velmi svá, mně ale nevadí. Hudba byla úchvatná. A příběh řekl bych hluboký. Dokonale se v něm zrcadlí vztah Japonců k přírodě. I když žijí obklopeni vesmírnými technologiemi, k okolní přírodě mají vřelý vztah. Al Gore by se mohl učit. ()

Brutna

Před deseti lety to bylo mé první setkání s japonskou animovanou tvorbou a já byla doslova unešena tím úžasným příběhem a tou fantazií okolo. Vydrželo to do dnes ()

sarfian

Nečakal som, že raz uvidím japonskú kreslenú fantasy, ktorá ma bude baviť až do konca. Naviac trvala niečo cez dve hodiny a celý ten čas som sa slušne bavil. No niečo málo na oživenie príbehu mi tam ešte chýbalo. VIDENÉ 1x ()

Blacki

Hodně lidí si myslí, že anime = pohádka. Pokud ale v nějakém filmu odpadávají ruce a nohy (dokonce i hlavy) od těla, tak asi o pohádce nemůže být ani řeč. Princezna Mononoke je sice film o válce dvou skupin, ale nelze říci, že je to souboj dobra a zla. Jak víme, v životě není nic černobílého a to se nám snaží naznačit i tento film. Pro mě měl obrovskou hloubku a nemůžu jinak než dát všech pět hvězd. ()

Sakinose

Krásné nahlédnutí do japonské mytologie, animace, a příběh neskutečně poutavý a brilantní doslova mě tento snímek uchvátil a získal si stabilní pozici v mojí top10. ()

tom912

Anime v dobrodružném filmu nebo dobrodružný film v anime ? Je mi to jedno! Nikdy jsem si nemyslel, že mi anime tolik učaruje a to jen díky tomuhle filmu, který je tak krásný, že to nejde ani slovy popsat. Kdybych měl srovnat ostatní filmy Hayao Miyazaki tak tenhle je na vrcholu, ale ty ostatní nejsou o nic horší, jenom Princezna Mononoke mi přirostla k srdci. V mé topce určitě nemůže chybět za krásnou anime, hudbu, poselství a originální příběh! 100%. ()

Dark seer

Ve filmové databázi narazíte na profil filmu jako je Princezna Mononoke. Možná se udivíte vysokému hodnocení, ale "kreslená japonská pohádka" vás přeci neláká, a tak přeskočíte tento skvost a už se k němu třeba ani nevrátíte. To je špatně! Tento film má od pohádky opravdu hodně daleko. Popis FANTASY mu sedí naprosto přesně. Ke mně se tento snímek dostal v době, kdy nejen já, ale tak celkově se ještě moc o ČSFD nevědělo. Na videokazetě, s dobrým českým dabingem (japonský originál se mi nelíbí). A za to jsem opravdu vděčný. Děj tohoto jedinečného příběhu mě už tenkrát vtáhl do sebe a pokud se to stane i vám, zůstanete hledět na vaše obrazovky s otevřenou pusou, a to až do konce. Je to klasika, jíž se inspiruje mnoho jiných filmařů. A to se pozná. Třeba u Pixaru jsem si všiml ve filmu Brave pověstných bludiček, které velice připomínaly lesní duchy z Princezny :) Věřím, že tomuto počinu přijdou na chuť i odpůrci fantasy či anime filmů (k nimž patřím až na výjimky Miyazakiho filmů i já). ()

balcazar odpad!

Toto bol des. Nesympatická a vo väčšine prípadov až desivá japonská animácia, prehnaná dĺžka filmu či nezaujímavé podanie, inak peknej myšlienky, naozaj neviem, čo prv vybrať. Poslednú trištvrte hodinu som dopozeral s mobilom v ruke na jedno oko, len aby som neporušil svoje pravidlo, a síce: nehodnotiť film, ktorý som nedopozeral do konca. ()

Scharra

Vypilovaný děj, ve kterém dojde ke střetu mezi industriálním světem (pokrok, pára, střelný prach) a přírodou (Gaia, život). Příběh Ashitaky, který je stižen kletbou a snaží se na ni najít lék. Příběh o jeho setkání s pokrokovým městečkem, jeho obyvateli a vlčími démony, kteří na ně útočí. Příběh o jeho setkání s Mononoke, jejich sblížení... Podle mne to nejlepší z Miyzakiho tvorby ()

Colour

Úchvatné veľdielo dokonalé vďaka tomu, že dokázalo alegoricky rozpracovať a do konca dotiahnuť toľko motívov, že vytvára jedno z najkomplexnejších diel o ochrane prírody. Na povrchu sa jedná o obyčajný príbeh mladého muža, ktorého zasiahla kliatba démona a ak sa chce zachrániť, musí nájsť príčiny, pre ktorú sa na démona zmenil. Vo vnútri vidíme hneď niekoľko motívov - spaľujúcu nenávisť, ktorá spôsobí, že sa človek mení na démona, ktorý nakazí celé okolie a nakoniec tým zabije samého seba; motív prírody, ktorá nie je pomstychtivá, no napokon vždy človeku vráti to, čo jej spravil; motív lásky k prírode, bez ktorej by človek nebol človekom. Miyazaki na 3 hlavných postavách zobrazil samotný konflikt - na jednej strane Mononoke, ochrankyňu prírody, ktorá pre ňu spraví čokoľvek; pani Eboshi, vládkyňu hutníckeho mesta, milovníčku ľudí, ktorá pre ich dobro zničí aj posledný strom a Ashitaku stojaceho medzi nimi, ktorý pôsobí ako zjednotiteľ oboch frontov. Kto sa ponorí do podstaty tohto diela, uvidí ohromujúce vízie geniálneho režiséra/scenáristu, ktorý dotiahol do detailov každý diel mozaiky. K tomu brilantná hudba a zrodila sa jedna z najlepších drám. 97% ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

30.11.2010

Miyazakiho pidilidi

Miyazakiho pidilidi

22.12.2009

Blíží se Vánoce, čas pohádek. Jednu tady pro vás máme. Ačkoliv, asi všichni víme, že filmy japonského studia Ghibli nejsou tak docela pro děti. Naši potomci, kterým televize promítají utrhávání hlav… (více)