Za dávných časů, v divokých hvozdech Japonska začíná mýtický boj mezi rozrůstající se civilizací lidí a zvířecími božstvy, která vládnou lesům. A také příběh lásky lidského dítěte vlčí bohyně - princezny Mononoke - a válečníka věřícího v mír mezi lidmi a přírodou - prince Ashitaky. (oficiální text distributora)

Evander

Princezna Mononoke je zajímavou a hezky zpracovanou pohádkou, nicméně domnívám se, že našinci musí příběh připadat strašně cizí, alespoň pro mě to tedy platí, a tak jsem se nedokázal vžít do příběhu ani se sžít s hlavními postavami, a to se nutně musí odrazit na mém hodnocení. Dílo je to jistě zajímavé a hanit ho nechci, nicméně není mým šálkem kávy. 69% ()

Azurovydrak

Nejsem cílová skupina, přesto musím uznat, že Princezna Mononoke je nádherná japonská legenda. Staví na prostém, příjemně naivním příběhu odvážného prince Ashitaky a jeho osudovém střetu s vlčí dívkou Mononoke. Animace je moc hezká a ve své době musela vytřít zrak. Hudba je přímo fenomenální a perfektně podkresluje atmosféru příběhu. Režiséru Mijazakimu se podařilo vykreslit kouzelný svět se spoustou nadčasových témat a motivů, které inspirují tvůrce anime dodnes. Trochu mě zklamal závěr, který mi přišel nedotažený a prakticky anuloval veškerý charakterový vývoj - 85% ()

GMVajgl

Film cizí jazykem i pojetím. Je barvitější, než běžné filmy a může být složitější ke sledování, protože neservíruje svému divákovi během prvních pár minut všechny informace: "kdo je klaďas a kdo je záporák, a co chce udělat". Přitom umí být tak poutavý! Tady nejde o boj dobra se zlem, jako spíš o přežití všeho života. Protagonista je takový mediátor, který se mezi bojující strany snaží vnést porozumění a mír. Spolu s ním se divák dozvídá o samotném konfliktu → ze všech stran, nelze ho jednoduše rozsoudit, na obou stranách se dělají chyby. Mimořádný film, hravý,  riskující a navíc ještě kreslený. ()

Narayan

Prvni anime film, ktery jsem v zivote videl. Musim rict ze po prvnim shlednuti me zaujal tak, ze jsem okamzite musel videt i dalsi Miyazakyho snimky. Muze za to predevsim vytecny pribeh a velice zajimava animace a celkove ztvarneni a specificka atmosfera, ktere u me i po skonceni filmu zanechala hluboky dojem. Kdo nikdy nevidel zadne anime, tento film vrele doporucuji, myslim ze se zalibi kazdemu. ()

Filmárik

Nádhera, nádhera a zasa nádhera. Aspoň teda v anime rozhraní sa jedná o špičku. Na rozdiel od Spirited away to však rozhodne nieje pre detského diváka.Je to viacmenej akčná záležitosť miestami krvavá ale nádherná. ()

bernajk

Uchvacujici, nadherne, kouzelne, dech berouci ... A tak by se dalo pokracovat dal. To se neda popisovat to se musi videt. Takovemu filmu muzou konkurovat zase jen Miyazakiho filmy. ()

K.a.r.i.n

Mé první setkání s Miyazakim a hned láska na první pohled :) Atmosféra lesa mě naprosto pohltila, stejně jako všechny ty úžasné magické bytosti, které v něm žily. Taky potěšila absence klasického schématu "dobro versus zlo" - nikdo není vyloženě dobrý či špatný, jen má každý své vlastní zájmy... No, nebudu opakovat, co tu bylo řečeno stokrát a dodám jen - 100%, ()

Miki68

Velmi příjemný film. Nenechal jsem se odradit a podíval se na něj i s dětmi. Rozhodně jim to neublížilo. Moc se nám všem líbila úžasná hudba, která v 5.1 zvuku opravdu vynikne. nejsem osobně příznivcem anime filmů, ale tenhle se mi vážně líbil. Ten enviromentální "zelený" podtón mi nijak nevadil. Naopak. 80%. ()

Yuriko

Až nedávno jsem si uvědomila, že to bylo moje první viděné anime. A můžu s klidem říci, že i nejoblíbenější. Nádherný pohádkový příběh, který pohladí na duši i/hlavně dospělého diváka. ()

bif

Láska větší než smrt, odvaha větší než lví srdce a příběh silnější než čas. U tohoto filmu zapomenete, že okolo Vás existuje nějaký svět plný těch všedních problému co denně řešíme. ()

FeiNike

Pre moje prvé bližšie zoznámenie sa so žánrom anime som si hádam ani nemohol vybrať lepší kúsok..Na základe pozitívnych ohlasov môjho okolia na adresu Princeznej Mononoke som od nej čakal veľa, ale že ma povznesie až do stavu bezhraničného úžasu, nadšenia a obdivu, to som pravdu povediac nepredpokladal..Príjemne netradičná fantasy s inteligentným, viacvrstvovým príbehom, prepracovanými charaktermi a nevtieravým enviromentálnym posolstvom občas pôsobí prekvapivo realisticky, inokedy [ najmä keď sa na scéne objaví Duch lesa v celej svojej vznešenosti ] maximálne uhrančivo.. Tento nezabudnuteľný japonský drahokam jednoznačne odporúčam zočiť každému človekovi i každému démonovi a okamžite utekám čeknúť ďalšie ukážky geniality pána Miyazakiho a jeho tímu. ()

TylerGage

pokud srovnám s ostatními filmi od Miyazakiho,tak je to nejslabší kousek... stvárnění postav a duchů,démonů a jiných kravinek...dovedlo tento film na hranici 4-5*. přikláním se ,ale k 4 hvězdičká... ()

Skleni

zo začiatku nejasný zámer s jasným dejom. Nakoniec je to jasný zámer s nejasným dejom. Všetko sa v tomto filme strieda a mení. To je najkrajšie na ňom. Silné momenty ako zabitie boha, či láska mononoke a mladíka sú pre mňa istou metaforou pre dianie v dnešnej dobe. To že je to kreslené mi sedí perfektne a tie klasické japonské monológy o odvahe a cti a pod. mi tu sedeli ako riť na šerbeli. 93% ()

fogs

Když jsem byl malý, tak jsem se na to nemohl přestat koukat, nyní když jsem o deset let starší tak mi film připadá ještě lepší. Nádherný snímek 5* ()

nurielka

Na mňa príliš veľa fantázie, až priveľa, hudba krásna, hlavné postavičky očarujúce, no stále mleli len o tom istom, o duchovi lesa o tom, ako sa navzájom pozabíjajú a to čo vyliezalo z tých démonov bolo vrcholne nechutné, ble. Takéto fantasmagorie, tak to je na mňa mega veľké kafe. Myslela som, že sa dočkám niečoho veľkého, ale namiesto toho.. No neviem , asi som na to nemala momentálne náladu. Pristihla som sa, že mi to kúsok lezie na nervy. No nie kúsok, dosť mi to liezlo krkom. ()

parabellum

Překrásné fantasy z bájného světa. Princezna Mononoke má všechno co má prvotřídní fantasy obsahovat. Překrásný příběh, vynikající zpracování fantasy světa a překrásnou podmanivou hudbu která se proplétá celým snímkem. Všem fantasy divákům vřele doporučuju. ()

cogi

Hayao Miyzakiho filmy miluju, nádherně animované, nádherný příběh, jeho filmy se line myšlenka pokroku a jak zasahujeme do přírody, zrovna v tomhle filmu se dá toho všimnout, .. lesní bohové vymírají a civilizace zabírá její místo ()

muskcz

Na tohle překrásné anime jsem si nostalgicky zavzpomínal, když se teď všechno točí kolem hyperultramainstreamového Avatara - některé společné prvky příběhu mi ho totiž připomněly. Byl to vůbec první normální japonský animák (nepočítám-li šílené Pokémony), jaký jsem měl možnost vidět a pamatuji si, že mě tenkrát dost vzal. :) Když to porovnám s pocity u nového amerického přetechnizovaného "remaku" v IMAX 3D Digital (s asi tak 20krát větším rozpočtem), jednoznačně vyhrává Princezna Mononoke. ^^ Postavy se možná chovají "přehnaně japonsky" a všechny mají "stejné obličeje", ale celkový dojem z filmu mám (i po nynějším opětovném shlédnutí) o hodně lepší. A to ani nejsem žádný zarytý japanofil, podobných animáků jsem viděl, že bych je mohl na prstech spočítat. Občas prostě bývá v jednoduchosti síla. :) ()

Al44...

Velmi pěkný animovaný film. Vyobrazení dobra i zla je tu značně relativní, postavy tu v žádném případě nejsou "černobílé". Nádherné zobrazení střetu "přírody" (les, vlci, kanci, bohové..) a člověka, který v touze zvýšit své jmění nebo moc tuto přírodu ničí. Není to rozhodně film určený pro děti, místy tu tečou proudy krve. Nádherná muzika podbarvuje celý děj. Co bych trochu vytknul je asi délka, ke konci už to působí docela utahaným dojmem. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

30.11.2010

Miyazakiho pidilidi

Miyazakiho pidilidi

22.12.2009

Blíží se Vánoce, čas pohádek. Jednu tady pro vás máme. Ačkoliv, asi všichni víme, že filmy japonského studia Ghibli nejsou tak docela pro děti. Naši potomci, kterým televize promítají utrhávání hlav… (více)