Za dávných časů, v divokých hvozdech Japonska začíná mýtický boj mezi rozrůstající se civilizací lidí a zvířecími božstvy, která vládnou lesům. A také příběh lásky lidského dítěte vlčí bohyně - princezny Mononoke - a válečníka věřícího v mír mezi lidmi a přírodou - prince Ashitaky. (oficiální text distributora)

Pesosek

Lidi bojují s prasaty, vlci s opicemi, do toho všeho se míchají démoni....miluji Sushi, Sašimi, Saké, Gjokuro, origami, ikebana, celkově obdivuji japonskou kulturu, avšak japonská animovaná tvorba není zrovna mým šálkem čaje.....přesto to není vůbec špatný film a dokázal jsem se u tohoto snímku vydržet celé dvě hodiny a co víc neusnout a chvílemi mě to dokonce bavilo. Jinak po stránce animační, hudební precizní dílo. Celkově to vyvrátilo moji skepsi, jež jsem měl před shlédnutím. Viděl bych to na slušných 70%. ()

Haide

Mononoke hime byl můj první anime film vůbec (díky Bohu vysíláno v TV před mnoha lety, jinak kdoví, kdy by mi povedlo japonskou animaci objevit) a musím podotknout, že nic lepšího mě snad ani pro začátek nemohlo potkat. Dlouho jsem přemýšlela, co mám k tomuto filmu napsat... A stále mě nic nenapadá. Snad jen, pokud jste ještě nezabloudili do vln japonského anime, tak právě tento film je dobrý začátek. Mistrovské dílo, které strčí do kapsy veškerou hollywoodskou produkci! ()

Charlie84

V rozporu s hodnocením výše budu převážně kritizovat. A to více, než bych původně čekal.Možná to byl Miyazakiho úmysl, možná si jenom řekl, že dva a půl hodinová stopáž je už tak až až a další prodloužení by bylo příliš, ve filmu ale absentuje alespoň půl hodina scén mezi Ashitakou a San. Možný spoiler - ve chvíli kdy se Mononoke Hime blíží ke konci a Ashitaka dostane otázku "Dokážeš zachránit dívku kterou miluješ?", nemá Ashitaka nejmenší důvod říkat "ano", protože se do ní prostě neměl kdy zamilovat. Natožtak ona do něj. Nejintimnější sblížení prožijí během Ashitakova bezvědomí a pak už se to jen rube a rube a rube a na konci se osudově rozdělí aniž by měli kdy se osudově sblížit - konec spoileru. Animace je skvělá, opěvovaná Miyazakiho fantazie podle mne výrazně nepřekračuje hranice jiných anime s podobnou tématikou, to však není výtka. Hudba je moc hezká, vtipem zavánějící scény mne jako obyvykle míjely a většina z nich mi přišla v lepším případě zbytečná. Závěrem bych rád pro případné budoucí diváky poznamenal, že Mononoke Hime je i přes častou explicitní brutalitu stále spíše pohádka, takže temné fantazy s shapespearovským vyústěním pro anime tak typické v žádném případě nečekejte. ()

misbos

Tak já nevím, ale - tenhle pán udělat blbej film snad ani nedovede. Je to prostě famózní, jinak se to nedá říct. Co je na Mononoke zajímavý, je fakt, že dva nesmiřitelný principy - industrialitu a bestialitu - tady ztělesňujou ženský postavy, a až sebedestriktivní snahu o pochopení a smíření představuje jediná plnohodnotná mužská postava. Hold, jako ve všech svejch filmech, i tady Miyazaki vidí za záclonu moderních, korektních, a vůbec všech ideologií k pravý podstatě lidskejch záležitostí. A přitom se na to sakra dobře kouká. ()

odmocnina

Videla som tento film už veľmi dávno ale viem, že som mala po ňom úžasný zážitok a chcela ho pozerať znovu a znovu. Jednoducho nádherný film. 5* ()

Torgal

Konečne som si zmazal jeden zo starých restov a pozrel epickú Princeznú Mononoke, čo je zároveň aj môj prvý kontakt s anime. A hoci je animovaná, rozprávka to nie je ani náhodou. Vidieť to ako decko tak z usekaných rúk, hláv, démonických kancov a iných čudných bytostí by som mal riadne komplexy. Film ako taký je ale veľká pecka - parádne vykreslené postavy, skvelý príbeh o strete človeka s prírodou, kde sa nedá jasne povedať, kto je dobrý a kto zlý, fa-móz-na animácia s úžasným dôrazom na detaily a krásna hudba. Určite idem aj do ďalších vecí od tohto pána. K plnej paľbe ale chýba niečo nedefinovateľné na pocitovej úrovni. 8+/10 ()

myxomatoza

Nádherná hudba, poutavé téma, krásná krajina a zvířata. Možná o pár minutek delší, ale nerušilo. Nechápu lidi, co tu píšou, že měli všichni stejné obličeje, asi nekoukali na stejný film co já. ()

feryk

Když budu hodnotit oproti jiným animovaným filmům, tak tento snímek stojí opravdu vysoko. Byť některé animace postav a zvířat nejsou vždy ideální (z mého pohledu), tak vše ostatní nahrazuje skvělý scénář, spád děje a hudba, která přesahuje rámec animovaného filmu. Příběh sice není nikterak originální, ale je dobře zpracovaný a jak tu někdo psal, je to opravdu epické. Kdo neviděl a má rád anime, tak určitě doporučuji zkouknout. ()

P. J. D.

Tohle bylo moje první anime (pokud nepočítám Včelku Máju), které jsem kdy viděl a vděčím za to právě české televizi, která mi v mém dětství jako jedna z mála dovolila poznat, co to znamená opravdové Anime. Ne nějaká snůška keců a blábolů v podobě Pokémonů. Musím říci, že tenhle snímek je velice povedeným kouskem a to nemluvím jenom o jeho zpracováním po animované stránce jakožto takové, ale také příběhové. Právě příběh je bohatý na mnoho odkazů na Japonskou lidovou mytologii vycházející z podkladů v přírodě. Je v něm sváděn boj mezi technologií a nepředvídatelnou přírodou. Možná, že to někomu bude připadat jako klišé. Ono to víceméně klišé je, protože snímky zachycují to, jak lidé ničí přírodu, jsou nám servírovány dnes a denně, avšak u tohoto filmu Vám to ani tak moc vadit nebude. Spíš naopak. Za mne čistých pět hvězdiček z pěti. ()

Ducke

Takřka dokonalý film stejně jako další Mijazakiho filmy jako Cesta do fantazie, Zámek v oblacích, apod.... Kdybych měl více místa v oblíbených filmech, tak tam dám všechny jeho filmy. :-) ()

RustinCohle

Nechytilo ma to. Aj keď mám rád japonskú kultúru, japonské filmy, ktoré sú skvelé ale možno to bude tým, že mám miernu averziu voči animovaným filmom. ()

PEZ

Ako vždy, Mijazaki natočil animák, ktorý je (aj) pre dospelých a ide ďaleko za bežné očakávania pri kreslených filmoch. Filozofia, ľudské slabosti a neúcta k prírode. To na začiatok. Škoda, že sme to pozerali tak neskoro v noci, niektoré momenty som objektívne nezachytil, predsalen je to jeden z najdlhších animákov vôbec. Nie je to tak zábavný kus, ako Mijazakové novšie počiny, ale má to message a nebojí sa ísť proti prúdu. Budem musieť pozrieť ešte aspoň raz. (Cinematik 2016) ()

kacaabba odpad!

Ekologická agitka v mystickém hávu, plná bohů a ďáblů. Vrcholem pro mne bylo, když neodpuštění bylo větší než láska. Jednou a dost. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

30.11.2010

Miyazakiho pidilidi

Miyazakiho pidilidi

22.12.2009

Blíží se Vánoce, čas pohádek. Jednu tady pro vás máme. Ačkoliv, asi všichni víme, že filmy japonského studia Ghibli nejsou tak docela pro děti. Naši potomci, kterým televize promítají utrhávání hlav… (více)