Za dávných časů, v divokých hvozdech Japonska začíná mýtický boj mezi rozrůstající se civilizací lidí a zvířecími božstvy, která vládnou lesům. A také příběh lásky lidského dítěte vlčí bohyně - princezny Mononoke - a válečníka věřícího v mír mezi lidmi a přírodou - prince Ashitaky. (oficiální text distributora)

jafuska

nádherná animace tohle je určitě pro děti, ale i pro dospělé, je to vlastně odkaz i na ekologii, a taky proč ne? určitě se to bude všem líbit, ačkoliv japonské pohádky jsem už některé viděla, tahle se nejvíc povedla, a nejlepši animace ano, to je to podstatné, co se dá tady taky vyzvednout. takže směle do koukání ()

nooly

Jsem jen pár hodin po projekci, takže se v recenzi odráží ještě nevyprchané nadšení. Je to krásné, půvabné a v každém aspektu geniální. Obraz se snoubí s kouzelnou hudbou v kompozici tak lahodné, že mi to nahání slzy do očí. ()

CRYPT

Jesli existuje film, na který mohu říci - ano bylo to něco fantastického, tak se jedná právě o Princeznu Mononoke. Poprvé jsem měl tu čest se na toto podívat v říjnu 2003 (konkrétně 10tého října to dávala Česká Televize (byl pátek) jako celovečerní film) a od té doby se začal počítat má filmová stránka mé osobnosti. Upřímně anime jsem nikdy moc nesledoval, tím méně tomu zanru holdoval. Ovšem Mononoke - fantastický příběh, výprava, krásně provedená grafika, - zde je vidět poctivě odvedená práce, skvělá kompozice hudby, propracovanost, promyšlenost - prostě nic u čeho bych se jen náznakem nudil. ()

Vanguard77

Těžká práce hodnotit anime filmy, v seriálech mívají Japonci zpravidla více prostoru na všelijaké svoje filozofování a propletenost příběhu, u filmů je stopáž podstatně kratší, takže se to musí stihnout rychleji. Vidím, že Mononoke tu má velkou fanouškovskou obec a vysoké hodnocení, ale pro mě osobně to příliš velký zážitek nebyl. Možná se v té anime obci pohybuji víc a tak mám větší možnost srovnání, možná mi prostě dostatečně neučarovala animace přírody, abych se nad ní rozplýval, ale pro mě Mononoke byla... nechci říct slabým, ale rozhodně mnohem slabším zážitkem než mnohá jiná anime, 4 hvězdičky s odřenýma ušima, taková Girl who leapt through time tohle strká do kapsy, s přehledem. ()

Ocelotr

Dvojka v mojí osobní TOP TEN. Takovouhle cestu do fantazie (ehm..) jsem ještě nezažil. Neskutečně dojemný film o střetu dvou světů, z nichž ani jeden není tím dobrým nebo špatným. Jen mají zkrátka jiný pohled na věc. Absolutně nechápu jak mr. MIYZAKI dokázal veškerý příběh a mytologii tohoto magického světa vecpat do zhruba dvou hodin, protože pokaždé když ho shlédnu, objevím něco nového a obsah filmu se dá srovnat asi tak s padesáti díly NARUTA, což je hodin cca. 25. ()

Machtann

Film o lidství, přírodě, bájích, legendách... Geniálně zpracovaný, úžasně animovaný i s okouzlující hudbou. Miyazaki prokázal, že jeho tvorba zasahuje všechny generace, všem má co říci. Mind-blowing experience! ()

Hulkee

Je to už dlouho, co jsem tenhle film viděl a vždycky jednou za čas si ho pustím znovu. I přesto je pro mě nesmírně těžké napsat k němu komentář. Princezna Mononoke mě stejně jako další Miyazakiho fimy uchvátila a vydobila si navždy mezi filmy čestné místo. Škoda že top10 má jenom 10 příček, kvůli miazakiho a Kurosawově tvorbě bych jich rozhodně chtěl víc. ()

MaxForValue

Spojenie akejsi stredovekej balady, ekologického posolstva, "prírodného" štýlu života do jedného my nesedí. V porovnaní so Zámkom v Oblakoch oveľa menej zaujímavé charaktery (vrátane hlavnej Mono) a tým pádom aj menej zábavy. Filmu sa však po formálnej stránke nedá prakticky nič vyčítať, je to skôr o subjektívnom pocite. ()

Peter Bračík

Výborný príbeh s motívom lásky k prírode (ako je u Miyazakiho dobrým zvykom). K tomu samozrejme neodkladne patria Hisaishiho vynikajúce hudobné nápady a ich variácie, ktoré dopĺňajú Hayaovu tvorbu pomerne často. A ako už veľakrát, aj v tomto prípade im potvrdili diváci aj kritici, že im to spolu jednoznačne ladí. Viaceré scény sú síce brutálnejšieho rázu, no keďže majú symbolický, resp. metaforický charakter, vôbec príbehu "neubližujú". Dejová línia je výborne korigovaná a záver má jasné posolstvo (príroda je naše najväčšie bohatstvo, tak si ju chráňme). Niektorí tvrdia, že film nie je pre detské oko, no obe moje netere videli film celý, dokonca sa k nemu samé viackrát vrátili a viaceré scény si veľmi dobre pamätajú (samozrejme najviac sa im páčili kodamovia, a to hlavne keď nosili svojich druhov na chrbte, čím napodobňovali Ashitaku), dokonca dnes, keď sme opäť na tento film narazili, mladšia neter si všimla, že Moro má dva chvosty, čo som si predtým, priznám sa, ani ja nevšimol. Takže film istotne zaujme aj skupiny malých (mladých) divákov (samozrejme cca od 5.rokov vyššie, tí mladší by sa mohli v noci budiť kvôli "démonom" :)). U mňa má tento výtvor jednoznačne 100%. ()

anyonecek

Jak jinak než z rukou režiséra Miyazakiho. Opět kvalitní podívaná, která mě musím uznat, dojala až k slzám. Nemám k tomu co dodat u mě 100% ;). ()

darthvader77

Uchvatné, vizualině perfektní, krásný příběh, ale především perfekntí atmosféra umocněná démony, bohy, vlky a kanci. Pro mě naprostá jednička mezi filmy. ()

Wooke

Vždy ma udivovala fantázia ľudského myslenia a nápadov. No Japonci to dokázali posunúť o level vyššie. Ich svety sú neopísateľné. Mononoke u mňa v detstve vyvolávala strach, no teraz to je už minulosť. Geniálne anime, geniálny príbeh, len škoda, že nie som moc na Japoncov. ()

maoc

Cesta do fantazie mne uzemnila svou jinakostí, toto už ale taková pecka nebyla. Hodně dobrodružství, podivných, pro Evropana asi docela mytických postav a vůbec způsobů myšlení a rozhodování hrdinů, krásná hudba a zvuky, to vše je fajn, ale příběhově jde o celkem nudnou a stokrát viděnou variaci na téma člověk mezi dvěma světy (Mononoke), zakázaná lásky a lehce nazelenalá agitka, která není podána agresivně, ale prostě to není nic nového. ()

DassemUltor

Kamarád mi na kalbě říkal, že to pro něj znova definovalo význam slova "epičnost". Je tedy možné, že když jsem do toho šel, byl jsem pod vlivem over-hypu. Protože pro mě to zas tak epické nebylo. Animace pěkná, poselství taky fajn (něco jako Avatar), šťavnatá vlčí princezna (nejedu si Hentai, ale tady bych možná udělal výjimku) a nádherná hudba. Určitě doporučuju. Ale k maximu mi něco scházelo.. kdo ví, třeba jsem si měl dát pár houbiček nebo něco na ten způsob a změnilo by mi to život. ()

Berry0153

Poutavá nekonečná fantazie s odkazem na to, jak člověk ničí přírodu. Nicméně je toto téma příliš náročně zpracováno a pro člověka nezainteresovaného do asijské kultury, božstev a tradic nepochopitelná, řekněme až šílená. Konkrétně pro mě je to první anime, co jsem kdy viděla (když nepočítám pokémony z dětství). No a právě ty pokémony mi to připomínalo nejvíc. Prostě ta animace na mě působí až moc dětinsky - asi to bude těma mega očima. To píseň moře, kterou jsem viděla nedávno, byla animačně propracovanější. Příběh byl zvláštní, ale zaujal. 70 % ()

Nathaniell

Vzhledem k faktu že do této pohádky jsem z japonské tvorby znal snad jedině Pokémony, lze možná pochopit, proč jsem ve čtrnácti letech (jako introvert a absolutní exot) převracel oči v sloup, když jsem poprvé viděl název: Princezna Mononoke. První minutu filmu jsem nevěřícně kroutil hlavou... A následně jsem měl přes dvě hodiny hubu na zemi a oči vyvalené úžasem. "Ne. To není možné. Není možné, že někdo vytvořil tohle..." Vrtalo mi hlavou v absolutním údivu nad desítkami myšlenek, které se na mě valily a díky slušné délce nepůsobily nátlak. Když jsem pak viděl film ve více než dvaceti letech, čekal jsem, že budu zklamaný. Přece jen: Člověk si filmy často idealizuje. Ale tady ne: Znova jsem dostal, co jsem čekal a ještě mnohem víc. Naposled jsem viděl film ani ne před půl rokem a mám ho pořád živě v paměti... 5* ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

30.11.2010

Miyazakiho pidilidi

Miyazakiho pidilidi

22.12.2009

Blíží se Vánoce, čas pohádek. Jednu tady pro vás máme. Ačkoliv, asi všichni víme, že filmy japonského studia Ghibli nejsou tak docela pro děti. Naši potomci, kterým televize promítají utrhávání hlav… (více)