Pokojný bojovník

• Česko Tajemství rovnováhy (více)

Excelentní adaptace stejnojmené autobiografické knihy Dana Millmana. Dan je talentovaný sportovec, sní o olympiádě, má vše – poháry, holky, rychlé motorky, divoké party. Těžký úraz ale vše změní. Díky setkání se zvláštním cizincem Dan pochopí, že se musí ještě mnoho učit, mnohé překonat a spoustu věcí naopak opustit, než se stane pokojným bojovníkem a nalezne svou cestu. Nejde o klasický boj mezi zlými a dobrými, film vypráví o tom, jak se postavit konfliktům uvnitř nás samotných. (oficiální text distributora)

Angelino

Asi som si nemal čítať popis filmu, pretože moja predstava sprostredkovania veľmi silnej myšlienky divákovi (ktorá pravdepodobne v knihe naozaj je) bola veľmi odlišná od povrchného a častokrát nelogického spracovania Victora Salva. Spracovanie ktoré akoby inšpirované filmami "karate kid" (kúzelný šedivý deduško a mladý chlapec, ktorý ešte o živote nič nevie a musí veľa pochopiť) a "rocky" (keď do toho dáš všetko tak budeš najlepší) zamerané na nenáročného tínedžerského diváka zďaleka potenciál myšlienky nevyužíva. Dosť veľké sklamanie. ()

yarrod

Ve srovnání s knižní předlohou tento film pokulhává. Převádět knihu v celé šíři je koneckonců nesmysl. Občas se ale podaří vybrat právě ty důležité pasáže, které dané dílo charakterizují. A u tohoto filmu se to podle mě povedlo tak napůl. Důležitost žití v momentu zůstala. Dokonce mě Salva donutil zamyslet se nad svým životem, což je jednoznačné plus. Ovšem oproti předloze zde byl děj jaksi plošší. Sportovní aspekt dostával až příliš moc prostoru a vytlačoval vlastní myšlenku. Film jako takovým hodnotím na **** v porovnání s knihou bych šel asi o jednu níže. ()

Miuri

Hodně inspirující film se spoustou zajímavých rozhovorů mezi Danym a Socratem. Uvítal bych klidně dvojnásobnou stopáž. Vše, co "Velkej Buddha" řekne, má svůj smysl. Stojí za zhlédnutí a též původní kniha za přečtení, kde je toho mnohem, mnohem více. "Nikdy nebudeš lepší ani horší než kdokoliv jiný. Návyk je ten problém. Musíš si uvědomovat svou volbu, být odpovědný za své činy." ()

lareinna

Tak tento film sa mi veľmi páčil. To je niečo, čo vo mne zanechá stopu a dobrý pocit niekedy aj niekoľko dní po zhliadnutí.. ()

conery1

" Smrť samotná nie je smutná. Smutné je, že väčšina ľudí vôbec nežije." Príbeh, z ktorého sa dalo ponúknuť viac. Herci, ktorím som to okrem Nicka neveril. Škoda. ()

Nethar

Já myslím, že to byly skvělé avšak známé myšlenky (žij současností, cesta přináší štěstí, apod.), ale nějak tak na mě padaly z filmu hrozně klišoidně, měl jsem pocit, jako když je to pro malé děti, příliš strnulé či s přehnaným tahem na bránu. ()

Ricky_CZ

Moc přítomného okamžiku v příběhovém podání. Kdo je na cestě za překročením svého ega duší, tomu se tento film nevyhne... ()

Gumrice

Knížka byla skvělá, ale film to pro mě bohužel nedokáže obsáhnout. A tothle zpracování je zklamání, vůbec to neměli točit. ()

jerenymo

V celku jednoduchý film pojednávající o gymnazistovi, který v sám sobě hledá svůj cíl. Prostřednictvím Nicka Nolteho se stává film zajímavějším a hlavně opravdu vede k zamyšlení....člověk opravdu zapomíná žít život a žene jen za nečím přičemž nemá tušení co to je...... ()

arcticsky

Filmy ze sportovního prostředí nemám rád a nezmění to ani zde hodně dobrý Nick Nolte s různými skoromystickými průpovídkami. ()

Rondell

Musím se přiznat, že film mě nenudil, přesto shledávám jeho hodnocení poněkud překvapujícím. Snímek stojí na filosofických myšlenkách, které mi připadaly nerevoluční a "americké". Navíc mě rozčilovalo, že hlavní hrdina střídal dobré a špatné nálady přibližně každou vteřinu a tak to bylo ve filmu se vším. ()

Lachvos

A tady padlo pomyslné kladívko na ještě pomyslnější hřebíček :) Knihu jsem sice nečetl, ale díky tomuto snímku onu skutečnost asi velmi rychle změním. Pokud nejste "přemýšlecí" či "vykecávací" typy, tenhle film asi zrovna nebude váš šálek kávy, ovšem vše nemůže být jen citové či smyslové...i když chápu, že některým se ta představa líbí ;) ()

RomanHyde

V dnešní době je tento snímek, kromě toho že je to krásný příběh, i velmi aktuální. Téma vědomého zvládnutí "přítomného okamžiku", zbavení se odpadků zanášejících náš rozum, odstřížení se od minulosti (která je mrtvá) a nepřemýšlení nad budoucností (která neexistuje), jsou naprostými základy esoterické (vnitřní) filosofie, která dává lidem svobodu. (Jsou to vlastně i kořeny veškerých náboženství, než byly zmanipulovány). O síle "přítomném okamžiku" hovořil Ježíš, Buddha i Mohamed a právě přítomný okamžík dává svobodu k vědomé tvorbě reality, rozpuštění emocí a bezpodmínečné lásce. Kniha bude patrně mnohem hlubší, ale i tento film mne velmi potěšil. Naprostá většina lidí je bohužel ještě naprosto nevědomých a neuvědomují si dopady svého konání a myšlení. Tvoří si tak třeba nepříliš hezkou realitu a viníka vidí v okolním světě, namísto toho, aby změnili sebe - své myšlenky, slova a činy. Tohle vše tvoří. Změň sebe, změníš svět.. a světů je přesně tolik, kolik je lidí na Zemi. Možná právě skrze tento snímek, dostanou někteří lidé první "dávku" svého poznání, která je nasměruje na tu správnou cestu. ()