Královna

Osm dní, které otřásly monarchií. Oscarová Helen Mirrenová v titulní roli britského filmu, nabízejícího fascinující pohled do zákulisí britské moci po tragické smrti princezny Diany. Komorní drama uznávaného režiséra Stephena Frearse vypráví o těžkých chvílích britské královny Alžběty II., které následovaly po tragické smrti lidmi zbožňované princezny Diany. V době, kdy do křesla ministerského předsedy po drtivém volebním vítězství usedl Tony Blair, svádí panovnice souboj s veřejným míněním, sílou tradic a zejména sama se sebou. Zatímco dvůr považuje událost za ryze soukromou záležitost, veřejné mínění podněcované médii požaduje okázalé truchlení a neméně okázalý pohřeb. A ctižádostivý předseda vlády se snaží královnu, trávící čas na soukromém sídle ve Skotsku, přimět ke změně stanoviska. Režisér Stephen Frears společně se svým scenáristou Peterem Morganem čerpali z nejrůznějších zdrojů, včetně informací z nejbližších kruhů panovnice i premiéra. Pronikli tak do dvou zcela odlišných světů: konzervativního a upjatého prostředí dvora a nekonformního rodinného i pracovního zázemí nejmladšího britského ministerského předsedy, odhodlaného k radikální modernizaci systému. Popsali jak narůstající pochyby o vlastním přesvědčení na straně královny, tak nečekaný respekt, který si s postupem času dokázala u premiéra získat. Mnohavrstevnatý snímek, jehož nedílnou součástí jsou účelně využívané archivní materiály především z televizního zpravodajství, tak na pozadí reálných historických událostí nabízí také úvahu o samotné podstatě královského majestátu a jeho smyslu, o tradici a modernizaci, odpovědnosti a populismu. Vedle precizní režie a propracovaného scénáře film stojí na excelentních hereckých výkonech, jimž vévodí nepřehlédnutelná Helen Mirrenová. Za své dokonalé ztvárnění nepřístupné královniny osobnosti získala řadu ocenění, včetně přestižní ceny Britské filmové a televizní akademie (BAFTA), Zlatého Glóbu a především Oscara. (Česká televize)

Ripley

S velkým očekáváním jsem čekal na tento film.Bohužel nadšení a zážitek který jsem očekával se nedostavil.V prvé řadě film jako celek je velmi slabý.Nutno říct že pokud by šlo o smyšlený příběh se smyšlenými postavami nudil bych se.Díky skutečnostem ze kterého film vychází a skutečným postavám jde o stravitelné leč průměrné dílko.Veliké a směle napíši že jediné plus tohoto filmu je Helen Mirren.Její výkon je vynikající.A jen díky ní bych se na Královnu podíval znovu.Ostatní postavy krom Tonyho Blaira jsou jen vedlejší figurky což bylo jen na škodu,ale potom by se film musel jmenovat třeba Královská rodina.Takto bych ho přejmenoval jen na Královna a premiér.Nutno se přiznat že mi byla královská rodina silně nesympatická.Zima jako na Aljašce.Ano taková je asi opravdu královna...studená,ale i silná a fascinující.Ale těžko soudit...Co se týče obsazení herců hrajících reálné postavy nelze vytknout to,že s vyjímkou královny nebyl nikdo podobný tomu koho hrál.Např.královna matka poněkud přibrala a omládla,Charles byl na plastice uší a celkově zhezounovatěl a Tony Blair(hlavně na začátku) připomínal začínajícího přitrouble se tvářícího Standu Grosse.Abych to zhrnul...Helen je opravdu dobrá herečka...........Oscara si rozhodně zaslouží,jen nechápu nominace za scénář a režii. ()

dopita

Moc nechybělo, a hodnotil bych pěti hvězdičkama. Bohužel mě ale trochu zklamalo posledních asi patnáct minut, režisérovi se nějak nepodařilo udržet předchozí velmi vysokou úroveň. Oscar pro Helen Mirrenovou je velmi zasloužený! ()

Roman Albach

Jedinečná Helen Mirren. Scéna setkání královny s jelenem mi jen tak z paměti nevymizí. V tom zvláštním tichu bylo řečeno vše. ()

Bohemák

V žádném případě nezklamalo. Skvěle vybrané tipy herců za chvíli o svých postavách přesvědčí. Povzbuzení pro všechny, kteří se nenechají strhávat mediálními tlaky k tomu, aby přestali samostatně myslet. ()

Hanys_

Velice zajímavý pohled do "zákulisí" královské rodiny v týdnu, ze kterého bulvár žil ještě měsíce. Hodnocení je tak nějak na hraně, ale nahoru ho u mě nakonec vytáhli ti herci (pro mě tady asi více zářil Michael "3x Blair" Sheen než oscarová Hellen Mirren).7/10 ()

Earl10

Britský film až do morku kostí. Chladná a potemnělá atmosféra, pomalé tempo a život královské rodiny rozhodně není pro každého. Mně, jakožto milovníku historie, film sednul a bavil jsem se "královsky". Velmi krátké období pouhých pár dní po smrti Diany vyžaduje obrovské scénaristické úsilí, aby film nenudil a dialogy byly živé a především co nejvíc věrohodné. Chybí nějaký výraznější moment, ale celý film je i tak kvalitní. O nějakou výraznou kontroverznost se nejedná. Mirren výborná, ale Oscara měla dostat za jinou roli. Největší problém je, že v době natáčení jí bylo sotva 60 a Alžbětě bylo v době Dianiny smrti již přes 70, nehledě na to jak dobře na svůj věk Mirren vypadá, proto věrohodnosti jejího podání ubližuje příliš "mladistvý" vzhled. Nicméně se jedná o kvalitní britské životopisné drama s politickým přesahem. [80%] ()

F.W.Colqhoun

Na Frearsově uhlazené ilustraci monarchie udiví nejvíce, že ji Britové vůbec skousli - tedy že se jí podle všeho [jak jsem si ověřoval v recenzích] úplně nevysmáli. Je nasnadě, že v našich politických šířkách [a především délkách] by se tak neproblematické ztvárnění setkalo s posměchem a pochybnostmi. Hlavním důvodem je spíš než samotný rozdíl ve státním zřízení délka působení hlavy státu. Frears přiznává, že jej stejně jako "spoluobčany" královna provází životem vpodstatě déle než vlastní rodiče, což zakládá "složitý vztah". Frearsova podobenka rezervované moudré panovnice, britsky distingované mistrině nebeovládaní, disciplíny a hlubokého / hluboko utajeného citu vůči poddaným a oddanosti své službě je vlastně pro něho i řadu Britů podobenkou matky [s čímž uvědoměle pracuje a čestně tento elementární psychologický postřeh vkládá do úst choti Tony Blaira]. Chápán takto nesnese oprávněné námitky vůči věrohodnosti. Valné většině Britů můžeme jejich vztah vůči symbolu státnosti spíše závidět. Vyšší úroveň věrohodnosti vykazují povrchnější záležitosti, mezi nimi potom bez diskuze výjimečné herecké výkony všech těch svých předloh přece jen o něco šarmantnějších představitelů. Zvláště zábavné bylo vidět již podruhé trio Martin Sheen / Helen McCrory / Mark Bazeley v rolích Blaira, jeho ženy a politického poradce, které jsem již dříve potkal ve stejných rolích v později natočených Zvláštních vztazích (a kdoví, kde všude tu trojku ještě hráli) a kromě vyzdvihované Helen Mirren zaujme své předloze nepodobný, přesto obdivuhodně věrohodný Alex Jennings coby princ Charles. Mile krotké. ()

farfalla

Příběh doplňuje, spojuje fakta a známé televizní záběry. Jak to asi bylo, co si mysleli, co říkali, jak se dopracovali k tomu, že pak vystoupili v televizi a řekli to, co řekli. Celý svět sledoval pohřeb princezny Diany. To, jak se k jeho organizování královská rodina propracovala, je tady odvyprávěno uvěřitelným způsobem. Konec 20. století byl zcela v moci médií. Internet jenom nastupoval. Takže tehdy to byla televize a noviny, přes které se lidé dovídali novinky a naopak lidé v pozicích a instituce se dovídali, co si ´obyčejní´ lidé myslí o nich. Helen Mirren jako Elizabeth II a Michael Sheen jako Tony Blair jsou přesvědčivý. V průběhu filmu se přetváří nejen oni sami, ale i jejich vztah. Blair je najednou blízko královské rodině, tedy královně, a když chce s ní efektivně komunikovat, musí se snažit pochopit, proč tak reaguje a proč říká určité věci. Královna neměla kolem sebe takové individuality jako Blair, které by s ní mluvili. Všichni více-méně čekali na její názor a rychle s ním souhlasili, čímž jí z dlouhodobého pohledu moc neposloužili. Samotný scénář je velmi dobrý. Obřadný, nabubřelý způsob řeči poradců politiků a královské rodiny. To, jak se lidé snaží být na úrovni ve společnosti královny, jak s ní slušně mluví. Jsou to jenom drobnosti, které však perfektně dokreslují atmosféru kolem královny. Královská rodina mluví o Dianě jako o člověku, s kterým denodenně žili, který s nimi sdílel soukromí, a zkrátka nebyl oblíbeným členem rodiny. Na veřejnosti byla Diana podle nich jiná, a bylo proto pro ně těžké přijmout odlišný názor veřejnosti na ni. Časy se mění a lidé se, či chtějí nebo nechtějí, mění s nima. ()

Daae

Ne že bych byla nějaký cynik, kterému je dění a situace monarchie mé oblíbené země lhostejná, avšak moc jsem od tohoto filmu neočekávala. Také se mi nic takového nedostalo. Nejsem tedy moc zklamaná, ale síla ovací médií mi nyní po shlédnutí přijde trošku přehnaná. Bylo to příjemné, nezdlouhavé a především jsem ocenila, že se tvůrci rozhodli nehrát na sensitivní strunu za účelem rozbrečet co nejvíce diváků. Jde totiž o citlivé téma, které se mnohých dotýká velice osobně. Helen Mirren je ve svém věku neuvěřitelně půvabná a jedním z velkých plus tohoto filmu; tím druhým je sympatický mladý Michael Sheen. Je to takových přesných *** 1/2 ()

Cassandra

Určitě sympatizuji spíše se střízlivým postojem Alžběty, než s hysterií Britů kvůli ženě, kterou osobně neznali. Nerada bych se dotkla někoho, komu byla Diana sympatická, ale kdyby nebyla tak krásná, ale vypadala třeba jako Camilla, těch kytek by bylo podstaně méně. Však taky za svoji okouzlující vizáž zaplatila soukromím a životem. Nezávidím jí. ()

jasiska

No mne sa tento film veľmi páčil. Veľmi decentný, ale napriek tomu podrobný pohľad do jedného z najťažších okamihov života kráľovnej. (Aj keď uznávam, že je prinajmenšom bizarné, že popri všetkom, čo sa vo svete deje, to bola práve smrť Diany...) Nesúhlasím s tými, ktorí tvrdia, že film bol nudný. Ani na chvíľu som sa nenudila - scéna s kráľovnou, princom a kráľovnou matkou ako pozerajú televízor úplne zmenil môj pohľad na kráľovskú rodinu (kto by to bol povedal, že aj oni sú ľudia?) a scéna, kde to malé dievčatko dalo kráľovnej kvety zase dokazuje, že film nebol chladný a bez citu, ako niektorí tvrdia. Veľmi sa mi páčilo aj herecké obsadenie. Akurát neviem, či si mám myslieť, že Blair je naozaj taký sympaťák, alebo len že film bol zaujatý:-) ()

Wishkah

Velmi komorní a velmi zajímavé téma o jednom hodně těžkém týdnu pro jednu velmi silnou ženu. Skvělá režie je podtrhnuta vynikajícími hereckými výkony zejména Helen Mirren a Michaela Sheena. Líbí se mi, že film se snaží koukat na smrt princezny Diany z druhé strany barikády. Nekouká na tu smrt očima fanatických truchlících davů, ale pohledem královny, která se snaží zejména ochránit děti a rodinu před médii. Je to jeden z těch vyjímečných skoro až divadelních děl, která mě berou za srdce ()

DannyBoy80

Průměrný film. Zmapované období je vcelku zajímavé. Nicméně tento bezemocionální film je jaksi obrázkem chladné královny. No nevím až tak mě to nezaujalo. V půlce filmu jsem si na netu začal vybírat longboard a sledoval to jen po očku. ()

valasek.m

Výborný film, hlavně vynikající herecký výkonn Helen Mirren, která svého oscara získala učitě zasloužene. Co mě ještě velice pobavilo, jak královna řídíla džíp, to se jen tak nevidí. ()

Rozjimatel

"You about to speak to The Queen? Ask her if she greased the brakes."     Na prvý pohľad trochu povrchná životopisná dráma s dokumentárnymi prvkami o najťažšom týždni v živote kráľovnej, ktorá akoby len sucho konštatovala dané historické udalosti. Pri bližšom pohľade sa nám ale odkrývajú viaceré zaujímavé témy, ako sú manipulovanie verejnej mienky médiami, či rozpor medzi mediálnym obrazom osobnosti a skutočným človekom (masy ľudí trúchlia za niekým, koho vôbec nepoznali). Film sa pokúša o nezaujatý obraz pôsobenia verejných činiteľov, neobhajuje ani neodsudzuje ich, len sa snaži ich jednanie pochopiť. Kráľovná je tak vykreslená ako človek, ku ktorému chvíľu cítite antipatie, chvíľu obdiv, ale väčšinu času zrejme súcit. Ten pramení z jej role bábky uväznenej v zlatej klietke, postavenej pred ťažké rozhodovanie medzi dodržovaním skostnatených tradícií a snahou o inovácie, v modernom svete nevyhnutné. Keď pre nič iné, film stojí za videnie minimálne kvôli výbornému hereckému výkonu Helen Mirren. Páčil sa mi i Michael Sheen ako Tony Blair, naopak, obsadenie Alexa Jenningsa do role Charlesa je dosť od veci (prakticky nulová podoba a topornosť k tomu). Spoločensko-satirický tón filmu je zrejmý - majestátne strojení monarchovia, v dnešnej dobe pôsobiaci skôr úsmevne ako dôstojne, politické divadielko s prchavými módnymi vlnami obľuby, trefné sarkastické narážky ("They screwed up her life, let's hope they don't screw up her death."). Zaujal ma ten krásne zobrazený paradox ohľadne Diany - media ju vyrobili (ako celebritu), zabili (ako človeka) a napokon tá mediálna hystéria, ktorú rozpútali, viedla až ku kríze kráľovského majestátu a dotlačila do absurdného jednania tak bežných ľudí (masové trúchlenie), ako aj verejných činiteľov (maškaráda pre davy). Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete.     "That's the way we do things in this country. Quietly, with dignity. That's what the rest of the world has always admired us for." ()

fredisek

Nikdy jsem nechápal hysterii, jaká vznikla kolem Dianiny smrti, proto chápu postoj Alžběty, který film báječně zpracoval. Nechal nahlédnout do života člověka, který znamená víc, než jedna mondénní princeznička. Snímek je dramatem, které nepotřebuje vypjaté scény, aby zasáhlo. Navíc film vlastně nikoho nehodnotí, což je dobře. ()

Theresia

Velmi zajímavý pohled na nám docela časově blízkou událost a to smrt princezny Diany. Ta věhlasná britskost, která mi v určitých chvílích imponuje tu byla zobrazená jak kdyby v podobě raněného jelena, stejně jako on vytržena ze svého klidu a stojící proti náhlým změnám a náporu v takovém měřítku o kterém neměla ani tušení, že může vystát. To, že mají Britové na sobě nálepku - Konzervativní a chladní - samozřejmě neznamená, že neprožívají stejně jako například Italové a to dokázal tento film skvěle zobrazit. Ne tolik dění vnější jako vnitřní, proto tu možná postrádáme nějakou hlubší zápletku, něco jiného než jen plačící dav a chladné tváře na vrcholu. Ale jak by to tu mohlo být, když to bylo takhle a ne jinak ? ()

AIMÉE

První myšlenka, která mě napadla během závěrečných titulků bylo, zda-li by příběh byl pikantnější, kdyby filmaři nemuseli podlehnout jakési cenzuře královskou rodinou... Pravděpodobně nebyl vzhledem k introvertní povaze samotné Alžběty II. V každém případě to bylo pro Stephena Frearse dosti obtížné, vytvořit bigrafii žijícího panovníka, který navíc neoplývá velkou sdílností informací s veřejností. Nicméně to, že byla vybrána právě Helen Mirren je tím nejsilnějším článkem. Helen, už i díky dokonalé autenticitě vzhledu, je věrohodným důkazem toho, že drama Královna obstojí v záplavě životopisných snímků. ()

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

19.03.2016

Královna, kam se podíváš

Královna, kam se podíváš

27.08.2007

Je srandovní, že tvorba takzvaných hodnotných oscarových filmů funguje na stejném principu jako běžný komerční Hollywood. Něco zabodovalo, tak to udělejme znovu, akorát v bleděmodrém! Rozdíl je jen v… (více)

S Oscarem se vydělává snadněji

S Oscarem se vydělává snadněji