Reklama

Reklama

Královna

Trailer 1

Obsahy(1)

Osm dní, které otřásly monarchií. Oscarová Helen Mirrenová v titulní roli britského filmu, nabízejícího fascinující pohled do zákulisí britské moci po tragické smrti princezny Diany. Komorní drama uznávaného režiséra Stephena Frearse vypráví o těžkých chvílích britské královny Alžběty II., které následovaly po tragické smrti lidmi zbožňované princezny Diany. V době, kdy do křesla ministerského předsedy po drtivém volebním vítězství usedl Tony Blair, svádí panovnice souboj s veřejným míněním, sílou tradic a zejména sama se sebou. Zatímco dvůr považuje událost za ryze soukromou záležitost, veřejné mínění podněcované médii požaduje okázalé truchlení a neméně okázalý pohřeb. A ctižádostivý předseda vlády se snaží královnu, trávící čas na soukromém sídle ve Skotsku, přimět ke změně stanoviska. Režisér Stephen Frears společně se svým scenáristou Peterem Morganem čerpali z nejrůznějších zdrojů, včetně informací z nejbližších kruhů panovnice i premiéra. Pronikli tak do dvou zcela odlišných světů: konzervativního a upjatého prostředí dvora a nekonformního rodinného i pracovního zázemí nejmladšího britského ministerského předsedy, odhodlaného k radikální modernizaci systému. Popsali jak narůstající pochyby o vlastním přesvědčení na straně královny, tak nečekaný respekt, který si s postupem času dokázala u premiéra získat. Mnohavrstevnatý snímek, jehož nedílnou součástí jsou účelně využívané archivní materiály především z televizního zpravodajství, tak na pozadí reálných historických událostí nabízí také úvahu o samotné podstatě královského majestátu a jeho smyslu, o tradici a modernizaci, odpovědnosti a populismu. Vedle precizní režie a propracovaného scénáře film stojí na excelentních hereckých výkonech, jimž vévodí nepřehlédnutelná Helen Mirrenová. Za své dokonalé ztvárnění nepřístupné královniny osobnosti získala řadu ocenění, včetně přestižní ceny Britské filmové a televizní akademie (BAFTA), Zlatého Glóbu a především Oscara. (Česká televize)

(více)

Videa (4)

Trailer 1

Recenze (429)

KarelR 

všechny recenze uživatele

Každý by čekal suché drama ze zákulisý královské rodiny, odehrávající se ve třech interiérech s odporně nastrojenými dialogy. Omyl. Královna je rozhodně živí film se zajímavým příběhem a skvělými herci (obzvlášt Sheen a Mirrenová). Chcete-li zjistit co se dělo okolo smrti princezny Diany a neumřít u toho nudou, tohle je správná cesta. ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Po kontroverzní dravě natočené sociální kritice "Špína Londýna" překvapí, že Frears natočil neškodný konzervativní komorní příběh. Bez velkých emocí či šokujících odhalení je nastíněn pohled na "žalu" královské rodiny po smrti Diany. Výkon Helen Mirren rozhodně snese nejpřísnější měřítka a nelze se ani v nejmenším divit smršti cen, které za ní po právu dostává. Herecky nadprůměrný snímek, kde ani nijak nevadí okaté podobenství s jelenem, přílišná oslava majestátu či vyzdvihování Tonyho Blaira. Celé je to taková okázalejší divadelní inscenace. Ovšem velmi dobrá nutno podotknout. Je to přesně ten typ, který by zapadl do repertoáru Divadla Na Vinohradech. Královna je typem filmu, který lze bez obav pustit (pra)rodičům a přitom u něj nudou neumřou ani mladší ročníky. ()

Reklama

gogo76 

všechny recenze uživatele

Zaslúžený oscar pre H.Mirrenovú. Svojim úsporným, ale veľmi kvalitným hereckým prejavom dokonale vystihla navonok chladnú a nekompromisnú hlavu kráľovskej rodiny. Film sa točí okolo udalostí spojených s úmrtím princezny Diany a reakciami naň, či už verejnosti, kráľovskej rodiny alebo novozvoleného premiéra T.Blaira. Film určite nezaujme širšie publikum, určený je skôr pre náročnejších divákov, ktorí ocenia herecké výkony hlavných predstaviteľov. Za najsilnejšiu scénu považujem prehliadku hromady kvetín s nie veľmi povzbudivými odkazmi ("Majú na rukách tvoju krv")..., v ktorej sa chladná kráľovná premení na citlivú ľudskú bytosť.Tiež vydarené scény s jeleňom, v ktorých je naznačované, že smrť jeleňa ju vzala viac ako smrť Diany. Vydarený film vyjadrujúci vnútorný boj a pochybnosti hlavnej predstaviteľky, o ktorej sa mimichodom dozvieme, že za 2.svetovej vojny prešla školením mechanikov a dokázala rozobrať a znovu zložiť motor. Klobúk dole. Film, pri ktorom si uvedomíte hlavný rozdiel medzi osobou a osobnosťou.70%. ()

MIMIC 

všechny recenze uživatele

Myslím, že dominantnou témou tohto napohľad triviálneho filmu je hodnota tzv. "zbytočných" alebo "prebytočných" ľudí. Elizabeth Windsorová je - tak ako každý z nás - NAJPRV človekom, až POTOM kráľovnou, resp. kadečím iným. Možno to je stará ježibaba, ale tiež ktosi, komu bol daný osud, ktorý si nevybral. Frears totiž rozhodne nechcel nakrútiť adoráciu supersnobov, ktorých predkom patrila tretina sveta. ()

dzej dzej 

všechny recenze uživatele

Stephenu Frearsovi se povedl pozoruhodný kousek - natočil film s citlivě prokreslenou posmutnělou hrdnikou plnou pochybností a nevyrčených tužeb. Už to by stačilo na nadprůměrný film. To, že onou hrdinkou je britská královna, je důvodem k zařazení snímku do kategorie nadnadprůměrné. To, že film NENÍ o princezně Dianě, je chvályhodné. To, že Helen Mirren královnu zahrála tak jak ji zahrála je pro vyznění filmu přinejmenším stejně důležité jako skvělý scénář a jistá režie. Alžbětu II. zná skoro každý člověk na naší planetě, ale těch, kteří o ní něco doopradvy ví nejsou ani desítky. Frears nám nabídnul fascinující interpretaci nedávné historie a jako správný poddaný prokázal své královně obrovskou službu. PS: v stánku na rohu londýnského Trocadera prodávají zvláštní pohled. Je na něm zachycena královská rodina sledující při jisté oficiální akci nějaký vzdálený, zřejmě komický objekt. Zatímco všichni ostatní mají obličeje zkřivené do normovaného konzervativního šklebu, Alžběta se procítěně a krásně usmívá. Její filmový obraz tak snad není příliš daleko od reality... ()

Galerie (65)

Zajímavosti (30)

  • Scénář vznikl na základě mnoha rozhovorů s různými „zdroji blízkými královské rodině i premiérovi“, které se vzájemně tak doplňovaly, že bylo možné domyslet si dění v zákulisí. (Siriuss)
  • Alexandre Desplat nahradil jiného hudebníka na postu skladatele soundtracku, neboť původní hudba se režiséru Stephenu Frearsovi nezdála vhodná pro film. Desplat svou práci zvládl za tři týdny. (imro)
  • 15-milionové drama vydělalo distributoru Miramax během prvního víkendu (29. 9. - 1. 10. 2006) promítání na 38. příčce amerického žebříčku navštěvovanosti 40 671 dolarů ve třech kinech. Počet promítacích míst se časem měnil a jak film získával mnohá ocenění, rostl i jeho výdělek. Ten konečný se nakonec vyšplhal na 56,4 mil. dolarů. (imro)

Související novinky

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

19.03.2016

Organizátoři Febiofestu přivítají jednoho z nejvýraznějších mladých evropských herců Daniela Brühla. Jeho dnes už světovou kariéru nastartoval německý snímek Good Bye, Lenin!, zahrál si i v hvězdně… (více)

Královna, kam se podíváš

Královna, kam se podíváš

27.08.2007

Je srandovní, že tvorba takzvaných hodnotných oscarových filmů funguje na stejném principu jako běžný komerční Hollywood. Něco zabodovalo, tak to udělejme znovu, akorát v bleděmodrém! Rozdíl je jen v… (více)

S Oscarem se vydělává snadněji

S Oscarem se vydělává snadněji

30.03.2007

Všichni víme, že Oscaři v hereckých kategoriích často slouží k tomu, aby si jejich držitele konečně všimli producenti vysokorozpočtových bijáků. Jedni si chtějí vydělat, ti druzí potřebují do… (více)

Reklama

Reklama