Miss Potter

• Česko Podivuhodný svět slečny Potterové (více)

Anglická spisovatelka a kreslířka Beatrix Potterová (1866–1943) patří k úspěšným autorkám dětských knih, ve kterých se objevují především zvířecí hrdinové s antropomorfickými rysy, např. "Dobrodružství králíčka Petra" (1901, česky až 2010). U nás je ještě známá její pohádka "Krejčík z Gloucesteru" (1902, česky 2000). Její životní příběh se stal předlohou biografického filmu, nazvaného prostě Miss Potter (2006). Natočil ho australský režisér Chris Noonan, který se proslavil rodinným snímkem Babe (1995) o prasátku, jež se chtělo stát ovčáckým psem. Titulní role se ujala americká hvězda Renée Zellwegerová, oceněná za svůj výkon mj. nominací na Zlatý glóbus. Jejím partnerem v úloze nakladatele Normana Warnea je známý skotský herec Ewan McGregor. Film zachycuje její spisovatelské období, jež trvalo pouhých deset let na počátku 20. století, její život v doznívající viktoriánské společnosti, svázané přísnými konvencemi, a konečně její „útěk“ na venkov, do oblasti Lake District, kde se mohla věnovat svým dalším zálibám, botanickým kresbám a průkopnické práci při ochraně přírody. Tvůrci se vedle příběhu soustředili také na náležité vykreslení dobové atmosféry, jak promyšlenou volbou exteriérů, tak např. i použitím skutečných historických kostýmů. (Česká televize)

Crazer

Začátek mě moc neoslnil, ale postupem času se stával příběh lepším a lepším. Nebýt Ewana a Renée tak by se tento snímek pohyboval zcela v jiných hodnoceních. ()

Kryton

Z celého filmu dýchá krásná atmosféra podpořená fantazií Beatrix Potterové. Dechberoucí krásná panenská příroda staré Anglie je další devízou. Btw. McGregorovi ten knír nesluší i tak tvořili nádherný pár se Zelweegerovou. ()

kikuka

..ostala som vykolajena z vlastnych emocionalnych reakcii pocas a po filme..aj ked, poruchy dychania a vzrusenim rozsirene zrenicky (chvalabohu) ma v poslednej dobe sprevadzali pri viacerych filmoch..ale toto ma prekvapilo..cosi s pomaly zabudnutych "klasikov" filmov z doby viktorianskej - merchant/ivory, cosi z malebnej krajinkomalby leeovho rozumu a citu..a zaroven nic z toho..maly pribeh, ktory ma emocionalne dostal, aby ku svojmu zaveru presiel do malej mediatacie..pravdepodobne ma nakazili prezitky hlavnej hrdinky..a uuzasny timing zaveru..(a skutocne som tuzila z celej svojej bytosti, aby vedla mna niekto sedel a aby som mohla svoje nadsenie predychavat v pritomnosti).. .. .. a este: ked tvorili prvu knizku, bolo to ako priprava uuuplne uzasnej narodeninovej torty, tajomstva sefkuchara.. ()

Adman

Škoda. Kapesníčky připraveny, ale zase marně. Při zpětné rekapitulaci filmu, je naprosto vybízející udělat nejednu velice dojemnou scénu. Ovšem jestli se Chris Noonan bál to tolik dramatizovat, aby ona dojemná pasáž nevyzněla pro suchary spíš trapně, nebo to nechtěl tolik sladit, nevím. Celkový zážitek z příběhu bez slz je prostě a doslova suchý. Na druhou stranu co se týče technické stránky filmu, tak tam snad není co vytknout. Geniální kamera. U kompozic, pohybů, přeostřování a jeřábování kamery jsem opravdu chrochtal. Nádherně vykreslená anglická krajina, malebné detaily zbohatlíků u večeře, nebo detaily kreslení vodovými barvami na papír. Oživení maleb animací je také příjemné. Ale když se to vezme celkově, tak mi takovéhle malebné a slaďoučké drama prostě nesedlo. ()

katasta

Tak tenhle film je naprosto nezáživné ztvárnění dost nezajímavého života spisovatelky. Místy se tam objevuje dost trapný rádoby humor a neustálé ksichtění Renée Zellweger mi přišlo dost komické a přehnané. Ráda bych sem napsala nějaký delší komentář, ale těžko se píše o ničem... ()

Lukrecie

"Já a matka jsme se konečně shodly. Shodly jsme se, že si nerozumíme." O ženě, která bořila dobové konvence, šla si za svým štěstím a více než uspěla. ()

Ridick

mile, citlivo-anglicke s krasnym nadychom zaciatku 20. storocia, vyrozpravajuce pribeh detskej spisovatelky, kt. to nemala lahke, tak s karierou ako aj v zivote. zellweger predvadza krasne herectvo a jej mimika je neskutocna. avsak ja som 18-rocny chlapec a velmi cely pribeh nechytil za srdce...60% ()

Sidonka

Čekala jsem průměrný, spíše povrchní film o ilustrátorce a spisovatelce, z jejíhož života se pravděpodobně mnoho nedozvím, ale bude to alespoň líbivost sama s hezkými obrázky, přírodou atd. - no a dostala to. Pro mozek unavený dvanáctihodinovou směnou v práci půvabné, pro diváky očekávající myšlenky, překvapení či snad dokonce děj nedoporučuji. ()

qualkalim

Nenadchne, neurazí, typický životopisný film, do mírného nadprůměru ho dostává jen vždy skvělý Ewan McGregor, kterému jsem vše doslova "žral" (narozdíl od lehce nesnesitelné Renée)... Na několika místech vykouzlí na tváři úsměv, to je ale žalostně málo na čtyř hvězdičkový film... Slabých 7/10... ()

blackrain

Hmmm. Takhle by měl asi vypadat životopisný film. Velmi dokonalá role pro Rennée Zellweger. Zhostila se role s grácií. Opravdu jí sedne. ()

Damiel

90 % - Vynikající melodrama, které na mě dýchalo Hledáním Země nezemě. Renée a Ewan byli úžasní, až chvilkami člověk tajil dech ("Ano!"). Pro mě velké překvapení. ()

Patw

Jeden z mála filmů který jsem doslova hltal při sledování. Nebyla část u které bych se nudil. Ani jediné zaváhání při ději, celé jsem si to pořádně vychutnal. Navíc zapojení skvělé animace oživlými" kresbami žvířátek, které spisovatelka tak krásně s láskou kreslí. Užasný film od začátku do konce. ()

Aleee89

Jakási Beatrix Potter mi byla naprosto neznámá, dokud jsem se nedočetla, že se má točit film. Nemohla jsem si ho nechat ujít. I když nemám ráda Reneé Zellweger, její postava mi byla hrozně sympatická a moc jsem jí fandila a přála štěstí. Ten příběh mě zaujal, dojal. Byl naprosto zajímavý a tak trochu kouzelný, připadal mi jaksi panensky čistý, ne zkažený a točený kvůli výdělku. Ewan McGregor mi byl taky sympatický, jako dvojici jim to prostě slušelo. Film se mi zkrátka moc líbil, ráda se na něj podívám někdy znovu. Délka akorát a vše hezky odsýpalo, takže jste se ani na minutku nenudili. ()

Skip

Knížky Beatrix Potterové mě v dětství minuly, ale musím uznat, že její obrázky byly pěkné a nápad s jejich animací také oceňuji. Jinak mě ale film moc nebavil a pitomě se culící Renée Zelweger s věčným ruměncem na tvářích byla hodně otravná. ()

kalap

Už k tomu filmu bolo popísané kde, čo a kadečo, ale ja dám päť hviezdičiek a to hlavne kvôli Renée Zellweger, ona je pre mňa taká žienka žienkovatá do ktorej sa mám chuť zahryznúť, ale neurobím to, lebo nechcem, aby ju to bolelo. ()

Sheldra

Miss Potter byla jistě velmi originální dáma, leč film o ní nikoli. Z králíčků už jsem vyrostla a na Renée Zellweger s jejím konstantním projevem a obzvláště s dabingem Martiny Hudečkové začínám mít alergii. Roztomilostí překypující hromada klišé. ()

maverick10

Krasny pribeh, primo pohadkovy. Dobri herci, krasna priroda. Proste pohodicka klidek, jen jsem celou dobu cekal kdy se to zvrtne a ono nic. Byla smrt!!! ale byla podana tak krasne a romanticky, ze to zase nebylo ono. Trochu dramaticnosti by neublizilo. Ale asi by se to do toho pohadkoveho sveta slecny Potterove nehodilo. ()

berusche

Já už jsem se několikrát k biografiím vyjadřovala, nejsou mým šálkem. A pokud k tomu přidáte feministické tendence, kde jejichž propagátorky potvrzují pravidlo: feministka je ošklivá, bude to stát za starou bačkoru. A to nemluvě o tom, že ta oživlá zvířátka tomu taky moc nepřidala. Pokud je ale něco, co mi vadilo ještě trochu víc, je to spád děje. Ze začátku se to vleče, milostné vzplanutí se skoro přeskočí a úspěch stojí v pozadí. Ale jinak budiž, jsem ochotná přiznat, že herecky je to zvládnuté bravurně a scénograf tady taky možná odvedl kus slušné práce. ()