Dramatická kritika chování velkých společností v průmyslu rychlého občerstvení vypráví příběh, jímž se prolínají tři základní dějové linie. V první jde o ilegální přistěhovalce do USA pracující v masném velkozávodu. Další je o vysokoškolské studentce pracující jako brigádnice v rychlém občerstvení a koketující s aktivismem. A poslední nás zavede doprostřed vyšetřování správy podniku. Don Henderson (Greg Kinnear) je marketingovým vedoucím řetězce Mickey's Fast Food Restaurant a má obrovský problém. Kontaminované maso se nějak dostává do karbanátků potřebných pro výrobu jejich nejoblíbenějších hamburgerů Big One. Aby zjistil jak, vypraví se ze svého útulného hnízdečka v jižní Kalifornii do příbytků středoamerických dělníků obsluhujících jejich masné závody a objevuje tam skutečný "rychloobčerstvovací národ" konzumentů, kteří si sami vůbec neuvědomují, že to oni jsou konzumováni průmyslem lačnícím po čerstvém mase a výdělku. (oficiální text distributora)

Gee.Rocks

Další verze pravdy. "Žereme ho*na" to byla jedna docela ostrá hláška filmu, ale jinak je to samozřejmě skvělý pohled na to, jak se zachází se zvířaty, která jsou zabíjena na maso a co vlastně jíme, když už jíme u McD's nebo KFC atd. ()

honajz2

Ok, a co? Uznávám, že Amíky to šokovat mohlo, nemalý počet z nich je vyloženě stupidní, ale jinak to nepřichází s ničím, co by nebylo jasné komukoli trochu vnímavějšímu. Maso se získává ze zvířat, jinak to nejde a jelikož ta zvířata žijí, proces získání masa rozhodně nebude hezký na sledování a už vůbec ne "humánní". Čekal jsem ale něco komplexnějšího, když se to tak ze začátku tvářilo, ale nakonec se to Linklaterovi celé rozpadlo v rukou, tak jako poslední scénu vrazil záběry z porážek a bum, hotovo, má to něco jako konec. Všemu taky dost ubližuje fakt, že to nemá děj a že je zde přehnaný počet postav, jejichž osudy se neustále prolínají a o víc tu nejde. A vůbec byla celá ta kritika kapitalismu strašně jednoduchá a jednostranná, postavená jen na několika známých faktech, které se ale nikam nerozvádí, takže tím Linklater asi chtěl jen "šokovat", ale podobně "šokovat" vás bude i libovolný veganská agitka, protože oni záběry z jatek "otevírají oči" ze všeho nejradši... Přitom do fast foodů budou lidé chodit i tak, ať už znají tu "těžkou pravdu" nebo ne. Je jednoduché je kritizovat, veškerou kritiku si právoplatně zaslouží, ale málokdo po zhlédnutí tohohle filmu do takových podniků úplně přestane chodit. Ať už vám kdokoli bude tvrdit cokoli. I mezi ochránci zvířat je spousta pokrytců, co celý den protestují za práva zvířat a pak se jdou navečeřet do KFC. Na tohle téma se točí jednoduše, proto bych čekal větší komplexnost jak v tom rozboru fast foodů (a že by to šlo), tak i v něčem, co s tím souvisí, ale je nad rámec nutného. A obzvlášť bych to čekal od takového režiséra jakým je Linklater... Některé scény tu jsou sice působivé a obsazení plné hollywoodských hvězd včetně Bruce Willis nebo Avril Lavigne, ale k čemu to, když výsledek za moc nestojí a ani moc nebaví... Lepší 2* ()

bogomira

Ta pasáž ke konci je silně nechutná a pro masožrouta, což já jsem, poměrně demoralizující. Ale o něčem jiným. Scénka s krávama v ohradě by se v českým filmu před dvaceti lety použila jako alegorie na komoušskou éru. Přijde mi docela zajímavý, že tady ji používá amík s poukazem na dnešní vývoj konzumní společnosti. Hm. Prostě krávy tam neměly žádnýho indiána, kterej by prohodil půl koupelny oknem... ()

Trainspotter

Proč všichni hajzlové pořád vyhrávají??? Právě proto, že jsou hajzlové. --- To, že žereme hovna, není vůbec žádná novinka; kolikrát jsem slyšel, že všichni v těch všech výrobnách na všechno do všeho furt jenom všechno plivou a kdo-ví-co ještě furt všechno a pak to všichni stejně všechno žerou a všichni chrochtaj blahem, jak jim to všechno chutná a jak to bylo levný a že příště si to koupí zase, protože ta reklama a barevný obal jsou prostě cool. -To, že velké podniky ve velkých zemích zneužívají levnou a snadno manipulovatelnou pracovní sílu v podobě přistěhovalců, už vůbec není žádná novinka, protože všichni jsou hajzlové a aby byli hajzlové a měli se co nejlíp, tak musí na někom vydělávat (poměrně jednoduchá rovnice); skoro se zdá, že smyslem života dnešního pojetí je stát se tím hajzlem. -To, že mladí lidé chtějí změnit svět není taky žádná novinka; úsměvné je, že většinou zůstává u keců a když už se někdo k něčemu odhodlá ("Action is louder") tak to stejně stojí za prd a může se s tím leda pochlubit ve čtyřiceti u piva, jakej býval v mládí floutek, zatím co teď je tím hajzlem. --- Fast Food Nation si hraje na film s odkazem na hlubší myšlenku, ale znám mhohem lepší díla, která dané problémy mnohem lépe interpretují. Třeba problém s přistěhovalci, který je asi nejpalčivější, mnohem lépe vystihuje film "Špína Londýna" nebo román Uptona Sinclaira "Džungle" (obojí vřele doporučuju). Celkově film jakžtakž ušel, ale byl nudný a zaměřoval se na příliš mnoho postav a nejrůznějších více či méně nezajímavých a zbytečných odboček, které při tomto množství neměly prostor na nějaké zvláštní vyřešení. V tomto případě bych raději šel cestou kvality než kvantity. Když už jsem před chvílí nakousl to doporučování, tak z poslední doby je mnohem kvalitnější a hlavně nadnesenější snímek "Děkujeme, že kouříte". Dobrou noc a jezte co chcete, stejně si nevyberete, protože za vším stojí nějakej ten hajzl. //Super 16 - 1,85:1// ()

Wormboy

Ked niekto natoci film ako Before Sunset/Sunrise, kazdy jeho film ocakavam s urcitym nadsenim. Na FFN som sa riadne tesil uz od jeho prvotneho ohlasenia. Vysledkom som vsak sklamany. Je to urcite dobry film, to je jasne. Linklater sa vsak akoby stracal v epizodickom charaktere filmu a prepojenie jednotlivych dejovych linii nefunguje tak akoby malo. Film je podla mojho nazoru zbytocne dlhy, cim zaujimava tema straca svoju udernost. Niektore sceny a zabery su vsak mimoriadne vydarene, len skoda, ze nie cely film. ()

MzK

Pustil jsem si to jen kvůli Brucemu, a jestliže jsem do teď nejedl moc hamburgery z MC a KFC, tak teď nebudu vůbec :-) Vím, že to jinde nebude lepší, ale proč riskovat, stejně to až tak dobré jídlo není. ()

Riley

A Amerika zjistila, že fast food není úplně košér. :) Zajímavá pointa i nápad, ale postav tam bylo tolik, že se mě žádná nedotkla. ()

KatanaCZ

Četl jsem zde celou řadu zajímavých komentářů týkajících se tohoto filmu a zajímal mě už jen kvůli tomu, co zde napsal Radek99. Těšil jsem se.........chyba! Normální divák se dívá na film kvůli zábavě a ne aby v něm hledal nějaké více či méně skryté bůh ví co. Takže řeči o kapitalismu, levicové orientaci apod. jsou naprosto zbytečné, stejně jako několik příběhů, které se prolínají během filmu. Vlastně jsou to úplně zbytečné dějové linie, bez kterých by se film klidně obešel. Pokud se přeci jen chce někdo nudit, tak mu tento snímek vřele doporučuji! ()

A.Beech

2 VELKE plusy filmu: Bruce Willis + vážne dobrá tématika (+ Greg Kinnear je sympaťák). Mínusy filmu: film sám o sebe. ()

andrii

Hamburgery pod lupou. Tržiště konzumu, marketingu a amerikanismu sloupnuté z pozlátka sloganů "růžového cadillacu". Fenomén obdivovatelů rychloobčerstvujících stánků se vyhřívá pod pokličkou skutečného středu dění. Fastfoodový byznys jede dál. Dobrou chuť! ()

Sfinkter

Alternativní mainstream, jinak se Fast Food Nation nedá označit. Nikterak nekáže, spíše se pokouší poukázat, ale věrohodná sonda do duše USA to jistě není. Závěr z jatek se srdceryvnou hudbou působí poměrně emotivně, režisér dobře využívá silných filmových zbraní, ale člověk stojící pevně nohama na zemi pozná citové vydírání. ()

_DAVE_

Zajimvy namet zabyvajici se Americkou "narodni masinerii" - rychlymi obcerstvenimi. Film celou problematiku popisuje z pohledu Marketingoveho poradce jedne takove firmy, dale pak z pohledu Mexickych uprchliku, kteri byli nuceni pracovat v jedne z tovaren vyrabejici hamburgry. A posledni pohled je z pozice mlade studentky pracujici v jednom z FastFoodu.. Pokud jste naruzivymi konzumenty hamburgeru, doporucuji vychovne shlednuti :-) ()

Endyis

Stokrát lepší počin než trapný pseudodokument supersizeme. Dobře schématicky propracované prostředí "takového jednoho fastfoodu" všech možných skupin lidí, jenž se podílejí na výrobě dobrot ve fastfoodech. Film tohodle typu se mi líbil a oceňuji dobrý pohled na věc, který zbytečně nespadnul do nějaké levicové agitky a propletenec osudů lidí byl zpracován věru inteligentně. Když se nad tím zamyslíte, tak to vůbec vše nebylo přímočaré, nýbrž těžce spekultabilní a postavy nebyli vykreslovány prvoplánově. Snímek oceňuji poctivými 90% Ps: ale stejnak se občas do toho mekáče zajdu a dám si poctivýho burgera, pěkně pokypřenýho nějakou tou sračkou!! :D ()

majxik

Docela rozporuplný snímek, jedna má čast by mu nejraději dala 4 hvezdičky a druhá říka že jedna je moc... No ale když si to sesumíruju na papír, tak se zde objevila lákavá tématika Fast Foodu a co v nich lidi jedí, k tomu tématika velikých korporací která "malé" lidi poměrně zajímá, a to došperkováno k práci ilegalních přistěhovalců a zacházení s nimi. Na druhé straně je tento snímek místy utahaný až běda. Dojem i kazí některé obsazení herců, kteří sice odvádějí dobrou práci, ale bohužel se sem nehodí. ()

zdenny

Zpočátku jsem chtěl dát čtyři hvězdy, jenže potom se objevila klasická kritika zažitého řádu (jak to vlastně trefně ve svém výstupu popsal Bruce Willis) spolu s mladými zprofanovanci, už to tak kvalitní nebylo. Film nám tedy ukazuje (jako např. ve filmu "Crossing Over") problémy přistěhovalců, jejich zneužívání (známe i u nás např. u Ukrajinců) a jejich touhu po životě, který by v Mexiku neměli. Nejsem hlupák a nedělám si iluze o tom, jak se zpracovává hamburgří maso a kolik sraček se do něj cpe. Lidem to ale chutná a vždy, když se do Mc Donaldu stavím (hlavně kvůli desetileté dcery), kroutím hlavou, jaké množství lidí se tam neustále stravuje. Na druhou stranu musím uznat genialitu pana Mc Donalda, protože to, s jakou intenzitou si fastfoody zotročily lidi na celém světě, je minimálně na Nobelovu cenu. ()

Ichabod

Nevim proc Amerika stale vybira nejvetsi nepratele ve fast foodech zatimco nejvetsim problemem v Americe vidim stale blbost, negramotnost a hlavne ekologii. Ovsem jestli mi neco trosku zkazilo chut k jidlu po tomto filmu tak je to jednoznacne samotna porazka dobytka a rychlost se kterou se kravy rozebiraji jak lego na kusy. Bohuzel ale sam bych to neudelal lepe, vice bezbolestne a po mesici pojidani korinku kdovi co bych vyvedl. ()

Koryntos

Z tohoto filmu jsem si odnesla pár ponaučení. Za prvé dobře socializovaný jedinec, nikdy nemůže být úplně svobodný, vždy ho bude ovlivňovat kultura daného prostředí. Imigranti z Mexika, kteří si chtěli splnit svůj americký sen ( práce na jatkách) a jsou na tom ve výsledku prakticky hůř, než ve své původní vlasti. Dokonce je má v hrsti jeden jediný člověk, který s nimi manipuluje jako s hadrovými loutkami a oni musí odhodit hrdost a dokonce svoji důstojnost, protože peníze na živobytí nezbytně potřebují. Za druhé (opravdu úsměvná scéna s aktivistkou Avril, kdy chce zachránit stádo krav, vypuštěním do volné přírody), myšlenku že, svoboda je důležitá pro lidi, ale kravám je to očividně jedno. Podle mého názoru výborně zpracovaný snímek a jeden z mála, který kriticky poukazuje na nedostatky v konzumní společnosti. Líbilo se mi to syrové zpracování snímku, kdy ze scén na jatkách, mi šel mráz po zádech a hlavně mě tento snímek překvapil hereckým obsazením, kdy jsem dotyčné herce neznala, až na Avril Lavigne a Bruce Willise, kteří tam oba měli jen malý štěk, který pro samotný film nebyl tak důležitý a mohl to zahrát i kdokoliv jiný. ()

Marrdaa

Satiristický mnohopříběh, ve kterém se po hodině a třičtvrtě plácání blábolů z úst neznámých hispánců nebo aktérů jako třeba Bruce Vyliž v konečnym součtu dozvíte, jak to vlastně chodí u nás v masokombinátu. #uplněkničemu ()

JohnSmith

Obával jsem se, že to bude nějaká taškařice, ale byl jsem příjemně překvapen. Slušné drama o nadnárodních společnostech, tentokrát hamburgrárnách. Sice trošku sluníčkářský, ale šlo to. ()

Vůz plný zlata

Vůz plný zlata

01.06.2006

Zatímco čeští filmaři stahují své snímky z většiny festivalů na protest proti nepochopitelnému jednání naší vlády, která neodsouhlasila novelu zákona o české kinematografii, v Cannes se tuto neděli… (více)

Prst v chilli gratis

Prst v chilli gratis

21.05.2006

Co byste dělali, kdybyste začali jíst právě čerstvě připravené chilli a náhle v něm objevili článek lidského prstu? Já pravděpodobně zvracel. Tohle se stalo právě před rokem a před půl rokem byli… (více)