V dějinách velkých útěků těžko naleznete příběh, který by se podobal osudu Dietera Denglera, jediného Američana, jenž dokázal uniknout ze zajateckého tábora uprostřed neprostupné laoské džungle. Příběh tohoto amerického vojáka se stal předlohou pro film Temný úsvit, který natočil režisér Werner Herzog. Dieter (Christian Bale) již od dětství snil o tom, že se stane pilotem. Přání létat v oblacích se mu splnilo, když se dostal k vojenskému letectvu. Ale na své úplně první přísně tajné misi nad územím Laosu je jeho letoun sestřelen a on se ocitá v pasti džungle daleko od své jednotky. Brzy je zajat nechvalně proslulými laoskými vojáky a odveden do zajateckého tábora, kde nalézá další dva americké vojáky, kteří jsou tam násilím drženi už dva roky. Dengler se však s pozicí zajatce nehodlá smířit a ihned plánuje útěk. Vůbec nemá tušení, kde se nalézá, ale jedno ví jistě: Boj o svůj život nevzdá lehce. (oficiální text distributora)

Jara_II

Výborné válečné drama. Christian Bale se opět naplno vžil do své role a vyšvihl se tím do mé topky. Dobře zahráli ale i ostatní zajatci (především Steve Zahn). Jen ten Jeremy Davies mě už trochu vadí... Solaris, Ztraceni, Temný úsvit - vždy stejná poloha ()

JardaBauer

Minimalistický pohled do myslí několika mužů v zajateckém táboře. Z ústřední trojice Bale, Steve Zahn a Jeremy Davies režisér Werner Herzog vymačkává v káždé scéně maximum a je to sakra vidět. Film si na nic nehraje a možná i díky očividně nízkému rozpočtu se nepouští zbytečně do velkých akcí. To je podle mého názoru jen ku prospěchu a Herzog tak může lépe vykreslit postavy, jejich motivace a myšlenkové pochody. ()

Marcus.das

Tak bud to bylo tim ceskym dabingem, ktery byl mimochodem dost suchy!!, nebo ten film nebyl zas tak dobry, jak jsem cekal. Cele mi to prislo strasne neautenticke, vazne skoda..myslim ze to melo o dost vetsi potencial. Cristian Bale...ten jediny v tom filmu za neco stal... ()

Hank

Proč ten nemastný, neslaný, lacině vypadající, k ničemu a o ničem začátek a proč omfg ten patetický "americký" konec? Měl to Werner Herzog zapotřebí? Komu se tím chtěl zavděčit? Taková škoda, protože zbytek byl gradující, intimně pekelný plný emocí a lidského odhodlání a utrpení. To mě hodně bavilo a Christian Bale mě hodně překvapil, kdy jsem s ním džunglí doslova putoval. Nádherný odhodlání! btw: ex post je zajímavé si přečíst o tom jak tom jaký byl běh událostí skutečně, jací byli jednotliví vězni ve skutečnosti a jak to celé dopadlo. ()

nula87

Pokud byste čekali akční vojenský film, budete asi zklamáni. Jedná se totiž o propracovaný psychologický film ze zajetí v laoském táboře. A ten funguje velmi dobře. Bohužel si Henrzog neodpustil trapné americké finále, a kdyby ukončil film po vyzvednutí Denglera do vrtulníku, mohlo to být o hvězdičku víc. 70% ()

WolfIssen

Filmy z vietnamské války nevyhledávám. Pro mě průměr. Jinak výborný herecký výkon Steva Zahna a Jeremyho Daviese, hlavně za začínající šílenství z dlouhodobého zajetí. Christian Bale jako vždy sympat'ák (v českém dabingu má propůjčený opravdu otřesný hlas). Klobouk dolů před zhubnutím hlavních hrdinů, dodalo to na autentičnosti. ()

Jocho

Budem si to musieť pozrieť ešte raz. Po desiatich minútach som pochopil, že tu "ryžožrúti" nebudú padať hubou k zemi v húfoch, ale rozpovie sa predo mnou príbeh o vôli jedného človeka (a postupne i skupinky) prežiť. Tu som však narazil na problém zvaný únava; film som pozeral značne neskoro v noci a nemohol som sa sústrediť na všetky myšlienky, ktoré tento nenáročný film ponúkal na premýšľanie. Sústredil som sa najmä na to, čo vidím a nejak nadšený som z toho nebol. Samozrejme, svoju vinu tomu dávam aj popisku k filmu v novinách, na základe ktorého som nadobudol presvedčenie, že to bude nervydrásajúce a tortúrou prešpikované hororové prežívanie jedného nešťastníka v osídlach zla uprostred žltej džungle. Nebolo. Preto si to pozriem ešte raz, pretože z pocitov po prvom vzhliadnutí (polovice filmu, pretože ma zmohol spánok) by to bolo za 2,7. Ale to som nebol plne pri zmysloch. ()

Dinsberg

Příběh s velkým potenciálem, který je však velmi strháván příliš rychlými ukázkami z útrap v táboře Viecongu. Christian Bale se snaží, seč může, ale sama naturálnost je pro mě jako diváka silně nedostačující. Možná to chtělo se více ponořit do Dieterovy duše a obohatit diváka o jeho myšlenkové pochody. Zajímavý příběh, který však v tomto provedení nechytí za srdce (nebo za žaludek) tak jak by měl. Filmu by možná slušel režisérský styl Franklina Schaffnera. Více symboliky. ()

migele

docela šílené. Nejhorší na tom je, že byl jeden z mála co přežili ty tábory ve Vietnamu. Na konci ten správný doják. ()

Peter-1307

Krásne zábery prekrásnej krajiny. Ale niekedy je ich až príliš veľa. Trpiaci človek. No to určite patrí ku dráme. Ale samotných pohľadov na trpiaceho Christiana je tiež až príliš veľa.. To všetko je na úkor kvality filmu. Inak ma, v tom príjemnom slova zmysle prekvapil Steve Zahn. Samotný režisér len dokázal čo vie, odviesť poctivú filmársku prácu. A Christian Bale? Ten si získal ďalšie plusové bodíky. Celkovo by som to však ťažko osobne zaradil tútp snínku medzi vojnové a akčné. Dráma to najskôr. ()

Nessos

Musím říct, že se ve mě mísí dva velmi antagonické pocity. První z nich je - hrozná nuda a nelogičnost. Druhým pak - genialita. Co oba spojuje po postava Christiana Balea. Proč? Protože to byla nuda, ale jen tak na ni nezapomenu. Ono snad ani nejde o ten jednoduchý, naprosto lineární příběh, jde o to, jak je vystavěn. Nebo spíš na kom. ()

Ajka1

Na začátku jsem se málem propadla hanbou - co to mělo být? Všem bych jim nafackovala. Po sestřelení Baleova letounu konečně začíná psychologická vydíračka. Herci a jejich útěk ke svobodě nezkrotnou drsnou vietnamskou přírodou mají ode mne za svůj výkon plný počet (Christian Bale překvapil, Steve Zahn ještě víc), ale ten konec si mohl režisér odpustit. Působí to totiž tak uměle a šroubovaně, jako málo co. A protože hodnotím film jako celek, musím něco strhnout. ()

nadalv

Máte-li chuť na válečné psychologické drama, natočené dle skutečného příběhu, pak je Rescue Dawn to pravé. Jen si myslím, že skutečnost byla určitě mnohem drsnější. Chvílemi jsem měl pocit, že Dieter Dengler v provedení Christiana Balea je příliš nad věcí a ani na chvíli nad sebou nezapochyboval. Na druhou stranu, třeba takový Dieter opravdu byl. Musím vyzvednout Steva Zahna, kterého máme asi všichni zaškatulkovaného jako komedianta. Pátou hvězdičku nedávám jen kvůli některým, příliš dlouhým sekvencím prosekávání se džunglí a "velkolepému" závěru. Doporučuji v původním znění, český dabing je tragický. ()

Queendom

Se jako posrali s tim koncem, ne? Je to eště vo to horší, že jak mě to nadzvedlo, budu si z toho jinak dobrýho filmu pamatovat právě ten sračkoidní závěr. ()

mikhail

Fraška. Dej je možné heslovite zhrnúť nasledovne. Pilot - Pilot letí - Havaruje - Zostrel - Zajatecký tábor - Útek - Vlastenecký pátos na konci. Vrelo odporúčam nepozerať a nedajbože si tento film neidealizovať ako ďalší Empire of the Sun , pretože pri sledovaní dôjde ku krutému vytriezveniu. ()

gicous

Filmů o všechmožných útěcích bylo natočeno nespočítaně. Jen těžko lze přinést do tak provařeného tématu něco nového nebo objevného. I Temný úsvit sleduje podobnou šablonu: představení hlavního hrdiny - zajetí - útěk - záchrana. Všechno to šlape tak jak má, džungle je opravdu realistická, útrapy hlavních hrdinů jsou strašlivé a dozorci jsou nechutní. Snad až ten příliš americký závěr. ()

GordonCZ

Tak nějak průměrný film o jednom mini zajateckém táboře v Laosu, kam je přiveden americký pilot sestřelený během tajného náletu US Navy. Jeho životní síla a neutuchající snaha o útěk z tábora dá šanci i zbylé hrstce věznů, ne všichni vězni jsou z toho ale zrovna nadšeni. ()

Zlý polda a hodný lupič

Zlý polda a hodný lupič

18.05.2008

Bod zlomu 2 a nová verze téměř zapomenuté hardcore pornografické kriminálky? Ano, v dnešní novince se dvě klasiky ze začátku 90. let dočkají remaku a pokračování. Nic s tím nenaděláte, už se začínají… (více)

Klasiky od klasiků

Klasiky od klasiků