V dějinách velkých útěků těžko naleznete příběh, který by se podobal osudu Dietera Denglera, jediného Američana, jenž dokázal uniknout ze zajateckého tábora uprostřed neprostupné laoské džungle. Příběh tohoto amerického vojáka se stal předlohou pro film Temný úsvit, který natočil režisér Werner Herzog. Dieter (Christian Bale) již od dětství snil o tom, že se stane pilotem. Přání létat v oblacích se mu splnilo, když se dostal k vojenskému letectvu. Ale na své úplně první přísně tajné misi nad územím Laosu je jeho letoun sestřelen a on se ocitá v pasti džungle daleko od své jednotky. Brzy je zajat nechvalně proslulými laoskými vojáky a odveden do zajateckého tábora, kde nalézá další dva americké vojáky, kteří jsou tam násilím drženi už dva roky. Dengler se však s pozicí zajatce nehodlá smířit a ihned plánuje útěk. Vůbec nemá tušení, kde se nalézá, ale jedno ví jistě: Boj o svůj život nevzdá lehce. (oficiální text distributora)

Razzor_82

"Ameika mi dala křídla."  Na můj vkus příliš vlastenecké. Vezení nevypadá ani nějak šíleně drasticky. Celé mi to připadalo jako takový únikový survivor z džungle.  Christian Bale umí zahrát skvěle cokoliv. Tady jsem se dost místy nudil. 6/10 ()

bakeero

Žádné zběsilé tempo, žádná větší akce, žádné oslňování skvělými a dechberoucími efekty. A právě proto mě film tak bavil. Poslední dobou už mě unavuje záplava efektních Xtých pokračování kasovně úspěšných trháků. Navíc komediální nadsázka v některých pasážích film nesráží ani nepůsobí přerod do formátu např. MASHe. A Christian Bale ruluje! Znovu a zase. Ale ten konec... :-/ ()

Dovlatovka

V první řadě je jasné, proč by Bale šel u podobného tématu i do slabšího scénáře - jeho otec byl pilot. Sice civilní, ale létání jako jediná láska jinak dosti jednoduchého hlavního hrdiny mu za to určitě stála. I za to jeho pověstné hubnutí... I za opětovnou změnu mluvy (srovnejte třeba i jen s Dokonalým trikem!). A je naprostá pravda, že Bale je 90% všeho, co je na tom filmu dobré. Společně se střední částí (mezi útěkem a záchranou občas vykoukne i zajímavější poetičnost). Je fajn, že Herzog neudělal z džungle past plnou smrtonosných tvorů, to je sympatické. Hudba Klause Badelta je na můj vkus v tomto druhu filmu až příliš slyšet. A přeslazený konec? Sice ano, ale když přežil něco podobného...musíte to tomu Dieterovi přát:-) ()

ecis

Moja chut po vybornom filmarskom jedle bola uspokojena. To sa neda povedat o hlavnych hrdinoch, ktorych pribeh sa odohrava v zajateckom tabore Vietcongu, kde sami vietnamci nemaju co do ust vziat. Priam briliantny odovzdany vykon Christiana Balea svojej postave ho posuva coraz vyssie na rebricku naj hercov.Nadherne zabery juhovychodoazijskej dzungle kontrastuju so zabermi schatranych tiel zajatcov. Utek je zpracovany na jednicku. Tak depresivne a zufale momenty Dietera Denglera pri uteku musia zamrazit aj tych najtvrdsich. Opat skoda toho prehnaneho zaveru, ale aj napriek tomu nevezmem plne hodnotenie. Bravo. Tlieskam. ()

Toochman

Po delší době film s vietnamskou tématikou, děj neni nikterak strhující, přesto stojí za shlédnutí. Co mě skoro rozesmálo, byla scéna padajícího Baleova letadla, která je kvalitou triku skoro na úrovni filmů s H. Bogartem :) ()

smack

Pěknej film, vystihuje to velmi dobře, jak to asi vypadalo se zajatci ve Vietnamu nebo Laosu. Chvílema vypadalo, že Dieter věří nemožnému (jak se zachrání a tak). Malej Hitler parádní chlápek. Film by ve skutečnosti zabíral tak o čtvrt hodiny méně času kdyby se vystřihlo zbytečné prodlužování. A vubec, jak dopadl Jeremy Davies a ostatní? To by mě celkem zajímalo. A když sem si četl zajímavosti, tak smekám před Balem kolik zhubnul. ()

fandalehy

Tenhle film jsem si půjčil kvůli Baleovi a očekával jsem stejně zábavnou podívanou jako třeba u prvního batmana nebo dokonalého triku. Omyl. Já jsem se půl filmu nudil a tu druhou půlku jsem přetrpěl... ()

CliffLee

Velmi drsný, ale hlavně psychologický snímek, který stojí na výkonech Ch. Bale, S. Zahna a J. Daviese... Dieter Dengler se odmala chtěl stát pilot. Jako nováček u letectva ve válce s Vietnamem dostane jednoho dne jeho jednotka tajnou misy při které je sestřelen a později uvězněn Vietcongem... Film je postaven hlavně na psychickém teroru vězení a peklu džungle, která se zdá být tím největším nepřítelem... ()

waska

Příjemně pomalý nástup při kterém jsem očekával, že se postupem času rozvine ve strhující drama, zvlášť když Christian Bale a Steve Zahn předváděli strhující herecké výkony. BVohužel jsem se nedočkal, v zajateckém táboře to byla spíš nuda a závařečná pasáž filmu byla sice zajímavá s nádhernými záběry krajiny, ale nějak divně ukončená..Celkově to tedy vyznělo lehce nadprůměrně, ale bojím, že zanedlouho si nevzpomenu oč běželo. ()

Pathrose

Ůtěk, kterému dodáva na neuvěřitelnosti, že je podle skutečné údálosti, což je u filmů vždycky riziko. Musí být poutavý pro diváka, ale musí být také co nejvíce podle toho jak se věci udály. V Rescue Dawn se to povedlo poměrně dobře vyrovnat do roviny, takže jde o velmi zajímavý film. Přiznávám, však že ta čtvrtá hvězdička může být za Christiana Balea, ale hlavně také za Stevea Zahna a Jeremy Daviese. ()

Argondia

Chris Bale opět nezklamal a podal vynikající výkon. Na začátku se objevuje se spokojenými, naducanými tvářičkami, postupně však hubne celých 25 kg a svým propadlým obličejem se blíží ztrhanému Trevoru Reznikovi z filmu "Mechanik". V rámci role dokonce sní opravdové, živé červy a tváří se při tom, jakoby si neskutečně pochutnával. Výborný byl i Steve Zahn, který mi zatím nejvíce utkvěl jako partner Milly Jovovich ve filmu "Dokonalý únik". Více mě ale zaujal Jeremy Davies, který zhubnul tak výrazně až vypadal, že se zlomí a díky svému roztěkanému chování působil jako drogově závislý. Způsob jeho mluvy a přehnaná gesta mě často rozesmály a zapsaly se mi do povědomí tak výrazně, že překonaly roli vědce v seriálu "Ztraceni". Ta nejzásadnější část děje se odehrává v překrásné přírodě, která mi i se zajateckým táborem připomněla mou oblíbenou lokaci ve hře "World of warcraft" - "Stranglethorn vale" - " Nesingwary's expedition". Nejvíce mě bavily až překvapivě úsměvné scény v zajetí, při nichž jsem se duchem vrátila na dětský tábor. Ve filmu jsem našla všechno, co od podobného žánru mohu očekávat. Nechybí tu akce, napětí, ani trocha vtipu ("a já mám v prdeli schovaný kladivo a francouzák"), nadsázky a lidskosti. Tip na dnešní den: "Vyprázdněte, co je plné, naplňte, co je prázdné a drbejte se, kde to svědí." ()

danny_21

Chris Bale v dalším potvrzení toho, co všechno je ten chlapík schopný udělat pro co nejvěrnější ztotožnění se s rolí. Příběh jako takový nemá bůhvíjak strhující úroveň - na malém prostoru je tam pár silných scén - ale především herci ( jak ti zajatečtí představitelé tak i vientnamští věznitelé ) dokázali předvést mimořádně věrně pohublé výkony zajatce - kdo by to třeba do takého Jeremyho a hlavně šaška Zahna řekl ? Škoda toho patetického patriotického závěru na letadlové lodi, ten celé to hodnocení u mě docela shodil, takže lehouký nadprůměr díky hercům, a dobrým exteriérům džungle a zajateckého tábora - 75 % ()

diodoros

Herzog opäť v džungli. Tentoraz nie ako šialený conquistador ani šialený írsky snílek, ale ako zajatec. Čo sa deja týka ide o klasický film o úteku - hlavný hrdina (americký pilot na tajnej misii v Laose pred začiatkom samotnej vojny vo Vietname) je zostrelený a zajatý Vietkongom. V zajateckom "tábore" sa zoznámi s ďalšími zajatcami a začnú plánovať útek... Prvú polovicu filmu tvorí život v zajateckej búde, zlá strava, zaobchádzanie strážcov a plánovanie. Druhú polovicu tvorí samotný útek a prežívanie v džungli. Herzog natočil výborný film zobrazujúci surovosť v zajateckých táboroch, brutalitu strážcov, rovnako ako aj zľutovanie niekoľkých milosrdných dozorcov, rastúce šialenstvo, vzájomnú nedôveru a záverečné vyslobodenie. Všetci herci sú skvelí, každý zajatec má dostatok priestoru na ukázanie svojich kvalít, najlepší je však jednoznačne Bale. Inteligentný film o prežití v zajatí a divočine, ale hlavne o úteku z nich a dosiahnutí vytúženej slobody. ()

Nix

Trochu vážnější nota, která se váže na jednoho ztroskotaného pilota, který je zajat v hluboké džungli a poté se snaží utéct. Rozhodně zajímavý pravdivý příběh, ale nic převratného. Každopádně klobouk dolů za to, jak to bylo realisticky zpracováno. A to prostředí kolem tábora a džungle, ta měla opravdu své kouzlo. Ale za takových podmínek by mne tam nikdo nedostal. Každopádně Bale tu zase exceluje, ale přišlo mi, že se i držel trochu zpátky. Ale není to tip filmů, kterým holduju a na osvěžení paměti už to stačilo. ()

vince

Nie je to zlý film ale rozhodne som očakával viac, film robí zaujímavým predovšetkým opäť skvelý Bale, v súčasnosti jeden z najlepších hercov. ()

Lichty

Na stará kolena Werner Herzog objevil Ameriku a prostřednictvím skvělých hereckých výkonů světu odvyprávěl příběh o letci, který jej již několik let tak fascinoval. Jeho větvená režie a výborný scénář hravě překračuje o několik mílových kroků ostatní hollywoodské konkurenty. Osobně mě ale nejvíce upoutala přesnost vykreslení charakterů, která se již několik let nenosí a přesto se opět ukázala coby nejlepší prvek filmu. Od Aguirre, hněv Boží nejlepší Wernerův film a jeden z největších zážitků tohoto roku. ()

Johnny10

Jako že válečné filmy, s kterými se po Saving private Ryan roztrhl v poslední době pytel moc nemusím, tak tohle je jiný kafe. Střelby si člověk příliš neužije a film se soustředí hlavně na psychiku zajatců a jejich postupný fyzický i psychický úpadek. Christian Bale opět dokázal, že je pan Herec. Navíc film skončí relativně dobře, což se u podobných filmů moc často nevidí.. ()

Zlý polda a hodný lupič

Zlý polda a hodný lupič

18.05.2008

Bod zlomu 2 a nová verze téměř zapomenuté hardcore pornografické kriminálky? Ano, v dnešní novince se dvě klasiky ze začátku 90. let dočkají remaku a pokračování. Nic s tím nenaděláte, už se začínají… (více)

Klasiky od klasiků

Klasiky od klasiků