V dějinách velkých útěků těžko naleznete příběh, který by se podobal osudu Dietera Denglera, jediného Američana, jenž dokázal uniknout ze zajateckého tábora uprostřed neprostupné laoské džungle. Příběh tohoto amerického vojáka se stal předlohou pro film Temný úsvit, který natočil režisér Werner Herzog. Dieter (Christian Bale) již od dětství snil o tom, že se stane pilotem. Přání létat v oblacích se mu splnilo, když se dostal k vojenskému letectvu. Ale na své úplně první přísně tajné misi nad územím Laosu je jeho letoun sestřelen a on se ocitá v pasti džungle daleko od své jednotky. Brzy je zajat nechvalně proslulými laoskými vojáky a odveden do zajateckého tábora, kde nalézá další dva americké vojáky, kteří jsou tam násilím drženi už dva roky. Dengler se však s pozicí zajatce nehodlá smířit a ihned plánuje útěk. Vůbec nemá tušení, kde se nalézá, ale jedno ví jistě: Boj o svůj život nevzdá lehce. (oficiální text distributora)

mkee

Koho iného si lepšie predstaviť vo filmoch, kde ešte pred natáčaním treba poriadne zabrať? O tom ako chudnúť by mohol režijne osvedčený Christian Bale už čo to povedať. Preto ničím neprekvapil, keď zhodil „iba“ 25 kg v porovnaní s preslávenými 45 kg v Mechanikovi, v ktorom zistil kde sú hranice jeho možnosti. Charizmou ma milo prekvapil aj Steve Zahn a celkovo tak film pôsobil veľmi solídne. Chýbalo mi ale viac prírodnej scenérie, na ktorú si myslím priestor bol, a ktorá býva vo filmoch tohto žánru často nepostrádateľná. P.S. Radosť vidieť ten hodnoverne pošetilý vyraz na Christianovej tvári, keď konečne nasadá do záchranného vrtuľníka preč z džungle. ()

pafka

Bale je borec, verim mu vsechno od prvni minuty a ani na chvili nezapochybuju. Film byl perfektni, shlednul jsem ho aniz bych okem mrknul. Vazne dobry, srdce me busilo, kdyz utikali z bambusovyho vezeni. Konec malinko americky pritazenej za vlasy, kdyz ho oslavuje naraz asi 400 lidi. To je proste debilita. Ale to to nemuze zkazit. Skvele! ()

BradleyT

Dobry, ale nemuzu se zbavit pocitu americke agitky a klise, ktery se objevuje v kazdem filmu. Uz to podruhe videt nechci. ()

Karlos8

Skutečné příběhy vždy bývají trochu ošemetné. Ne vždy se totiž podaří skutečnost přenést i na filmové plátno, což bohužel platí v tomto případě. O válce ve Vietnamu toho bylo namluveno, natočeno a zrežírováno opravdu hodně, nicméně tento příběh je jen slabým odvarem některých jiných filmů. Postrádám zde lepší dabing, napětí a také odhodlanost. Naopak cením si toho, že obyčejná rýže zde má váhu zlata ale to je na tento snímek velmi málo. Nebýt hnusně vypadajících pijavic, tak bych jen stěží pochyboval o pověstné krutosti pralesu. Tolik nástrah, tolik nebezpečí a hlavní hrdinové zde běhají bosí. Zachránit je snad má jedna nalezená bota, několik kulek v zásobníku a hrstka ukradeného jídla? ()

walkingdead

Na konci 70. a v 80. letech bylo natočeno několik filmů s tématikou vietnamské války, které nastavily laťku hodně vysoko. Skutečnými událostmi inspirovaný Rescue Dawn je jeden z mála filmů, které se jim dokázaly přiblížit. Filmu se po celou dobu povedlo udržet tísnivou atmosféru, pocity beznaděje se u hlavních postav střídaly se záblesky naděje a sny o útěku z pekla. Že Bale umí hrát, jsem věděl, ale Zahna jsem měl zaškatulkovaného ve spíše béčkových komediích a jeho výkon tak byl pro mě největším překvapením. ()

david666

Vcelku reálně podaný příběh. Bez nějakých přehnaných hrdinských činů takže jsem tomu věřil. Hodně se mi líbila úvodní scéna bombardování - kdy kamera zabírá pouze "zadek" letadla. Mylsím, že i herci zvládli velmi dobře podat pocity zajatců. Film je na motivy skutečné události takže mě "pobavilo", že hlavní hrdina (poté, co tohle všechno přežil) měl ještě 4 letecké neštěstí - a ty taky přežil - tomu se říká štěstí v neštěstí:-) ()

distrikt

Letec amerického námořnictva. Jeho první mise a hned shazování napalmu na zlotřilce z vietkongu. Dieter Dengler (Christian Bale) je vzápětí sestřelen a dostává se do zajateckého tábora, kde začíná snaha o útěk. Christian Bale postavu Dietra vykreslil opravdu skvěle - chvilkové až infantalní a bláznivé chování, neoblomnost, cílevědomost. Dialogy však občas působí trochu nesmyslně a některé části filmu mají povrchní charakter - vpodstatě by tam ani nemuseli být. Ale tohle není co se týče Herzoga k vidění poprvé. ()

Fosgo

Nízkorozpočtová niterná sonda do osudů vězněných i věznitelů ..odehrávající se v polovině šedesátých let v Laosu. Různě nakládají uvěznění se svoji touhou po svobodě - aktivně, pasivně, rezignovaně …. a dokonce i se strachem., různě se chovají i věznitelé. A za plotem tábora se rozprostírá prales (jež tak fascinuje v mnoha filmech pana Herzoga). Drama, takřka komorní ,,, a hlad bolestný a cesta ke svobodě trnitá. Postavy a jejich jednání jsou dané a jejich postoje se příliš nemění …. i když impuls ke změně od nově příchozího vězně je silný. Vystrašení vesničané uprchlíky pronásledují – nelze se divit - když pro ně nesrozumitelná válka probíhá v jejich vesnicích. Jen ta první scéna a také ta závěrečná jakoby jsou z jiného filmu – nepasují. I přesto, jde o uvěřitelnou a silnou výpověď, kdy touha po svobodě je určující esenci filmu. ()

Obenny

Krutý příběh vojáka, který přežívá jen díky své silné vůli k žití a sáhne si až na dno sám sebe, jeho největším nepřítelem je džungle, která mu časem vezme i jeho přítele s kterým byl vězněný fanatiky patřícími k Vietcongu. Díky tomuto dramatu se zamyslíte nad krutostí toho co se dělo ve Vietnamu a přiblíží Vám hrůzu, kterou prožívali obě strany v této hrozné a životu nebezpečné džungli. ()

Stranger#

Tak na tohle si pamatuju, když jsem byl na léto za mým bráchou v USA a šli jsme do kina. No a celou dobu jsem se snažil abych tam neusnul, ještě nikdy jsem nechtěl v kině tolik spát. Joo trailer vypadal skvěle, ale to bylo asi tak vše. Film se neskutečně táhnul, můj oblíbený Bale zahrál hrozně ( i po 5 letech si pamatuju scénu kde byl mučen, tažen po zemi s úsměvem na tváři! - bylo to přímo komické a ne realistické. Jediné co můžu pochválit je prostředí. Celkově pro mne jedna velká zdlouhavá nuda. ( a to filmy s válečnou tématikou zbožňuju ) ()

Hucocaky

Perfektná snímka, Christian Bale neustále dokazuje svoje herecké výkony. Vie sa na toľko zžiť s hereckými postavami a presvedčiť ma skoro v každom filme či už je to Batman alebo Fighter a preto si takýchto hercov treba vážiť, poznám nezpočet hercov ktorí predvedú rovnakí výkon či v komédií, horore alebo v akčnej dráme. Dôvod pre film bol pre mňa hlavne Chistian B. a Steve Zahn, niesom sklamaný som rozčarovaný (Úžasný koniec). *4 ()

kura68

Kvůli těmto snímkům jsem si oblíbil Christiana Balea, toto je prostě žánr, který mu je ušitý na míru. Film ve mě vzbudil lítost v tom, jak to tehdy muselo probíhat. Trpící hladem, tažený za volem, po ústa držen ve vodě, každý večer mít nohy svázané v dřevěném pražci, s tím vším jsem soucítil a zkoušel si představovat, kdybych tam byl taky. I přes pár suchých scén, se mi film velice líbil. ()

RomanT

3, 5 s přimhouřením (spíše zavřením) očí nad prvními a posledními minutami. Sebetrýznitel Bale se pro roli opět obětuje, tentokrát zhubl "jen" o 25 kg. ()

Zlý polda a hodný lupič

Zlý polda a hodný lupič

18.05.2008

Bod zlomu 2 a nová verze téměř zapomenuté hardcore pornografické kriminálky? Ano, v dnešní novince se dvě klasiky ze začátku 90. let dočkají remaku a pokračování. Nic s tím nenaděláte, už se začínají… (více)

Klasiky od klasiků

Klasiky od klasiků