V dějinách velkých útěků těžko naleznete příběh, který by se podobal osudu Dietera Denglera, jediného Američana, jenž dokázal uniknout ze zajateckého tábora uprostřed neprostupné laoské džungle. Příběh tohoto amerického vojáka se stal předlohou pro film Temný úsvit, který natočil režisér Werner Herzog. Dieter (Christian Bale) již od dětství snil o tom, že se stane pilotem. Přání létat v oblacích se mu splnilo, když se dostal k vojenskému letectvu. Ale na své úplně první přísně tajné misi nad územím Laosu je jeho letoun sestřelen a on se ocitá v pasti džungle daleko od své jednotky. Brzy je zajat nechvalně proslulými laoskými vojáky a odveden do zajateckého tábora, kde nalézá další dva americké vojáky, kteří jsou tam násilím drženi už dva roky. Dengler se však s pozicí zajatce nehodlá smířit a ihned plánuje útěk. Vůbec nemá tušení, kde se nalézá, ale jedno ví jistě: Boj o svůj život nevzdá lehce. (oficiální text distributora)

pavont

Skvely a netradicny film o vietname bez prehnaneho patosu ocami jedneho z veteranov. Bolo by to za 5 nebyt par momentov v zajati kde pribeh straca tempo. PS: Steve Zahn prijemne prekvapil. ()

Sindymindy

Tenhle film mě moc nevzal. Už v úvodu jsem si pokazila mínění, protože herecký výkon Christiana Balea mi připadal dost pofidérní. Navíc ta havárie, ze které vyvázl bez škrábance... Ten jeho úsměvný výraz, když ho vedli do vesnice... - co to bylo? Já bych se moc neusmívala, kdybych si představila, co mě čeká. V zajateckém táboře to teprve začalo být zajímavé, chvílemi i překvapivé a celkem napínavé. Konečně jsem začala Baleovi věřit, že se do své postavy vžil a že sám se tak trošku zbláznil. Zírala jsem na ty kostlivce potažené kůží potácející se zajateckým táborem. Ale myslím si, že se z toho dalo dostat mnohem víc. Chyběl mi tam hlubší psychologický rozbor postav, vnitřní boje. I když oceňuji Herzovu osobitost v uchopení tématu. To závěrečné bloudění džunglí, kdy už bylo předem jasné, že Dieter přežije a jeho přítel Duen zemře, bylo docela nudné. Snad jen při zážitku s piavicemi a při smrti Duena mi běhal mráz po zádech, ale to spíše odporem. Až na ten začátek se na to dalo koukat, ale znovu si to pustit nehodlám. Pro mě 2 a 1/2. ()

Eve Lyn

Nemůžu si pomoct, ale tenhle film mě až rozčiloval. Jak dokázal v člověku v jednu chvíli vzbudit emoce svou autentičností, záběry z nebezpečné džungle a obdivuhodnými hereckými výkony a hned v druhé to pohřbít nějakou trapnou "americkou" scénou... Celkový dojem bohužel za moc nestál. ()

dubacek

Konec dojemný, ale jinak o ničem. Užitečného snímku by podle mě bylo tak na 20-30 minut, bohužel. Bale nemůže být voják a silně se to promítlo na kvalitě. ()

TOPmoovie

pane boze, nudzove pristanie v uvode filmu je ako zo studentskeho pokusu nieco take nafilmovat. ale tym myslim stredoskolaka, ktory nikdy ani pad lietadla nevidel. skvely namet, nudne prevedenie. ()

Zizou_

Bale samozřejmě skvěle zahrál, ale celkově snímku trvá, než se rozjede. Ze začátku mi to přišlo na dvě, postupem na tři a ke konci spíš na čtyři hvězdičky. Místy je to nudné, akce je opravdu málo. Při závěrečném útěku a přežití v divočině vám hodně záleží na postavách (zvláště na Dieterovi) a to dodává snímku příjemné napětí. Celkově velmi dobře natočené a zahrané s opět excelujícím Balem - lepší tři. ()

Mr.Sock

Steve Zahn ma neuveritelne prekvapil. Pozeral som s otvorenými ústami, či je to skutočne ten človek, ktorého poznám z tolkých komédií. Obdivuhodný výkon, ale rovnako obdivuhodný aj u Jememyho Daviesa a samozrejme hlavnej hviezdy Balea, ktorý sa ukazuje vo svojom najlepšom hereckom svetle. Skutočne výnimočná vojnová dráma, jedine čo jej u mňa chýba ku 5 hviezdičkám je pomerná zdĺhavosť snímky. Každopádne veľmi slušné 4 ()

jakup57

Asi najslabší film s tématikou Vietnamu čo som videl. Celý film sa tiahne nezáživne a koniec, ktorý sa snaží byť miestami dramatický, dramatický nieje...60% ? Možno ani toľko nie... ()

bergeron

klasický happyending vojaka. Nuž. ani nie. Budete trpieť spolu s ním. Reálne citovo dramaticky i s napätím, odrežírované. Nemám výhrady. Ja len, že som pri tom zaspal, a nemám rád smrť a vojenské filmy. Tudiž 1, ale to len preto lebo ten typ filmov nemám rád. Iba Bale ma prinútil čosi vidieť. ()

SantaCruz

Tom, Brad, Leo, Johny, Jake, Sean, jinej Tom, Bruce.. to jsou kapacity. Nekdo rika, ze Daniel Day to nehraje, ale proziva. Ale to co predvadi Christian - diky nemu 5* a pro me herec numero uno. ()

werny

Celkem fajn, jen by mi bodlo více akce. Zde bylo hodně času věnováno hádkám v zajateckém táboře a přišlo mi divné, že uprchlíky nikdo nehonil, útěk téměř bez výstřelu. No nic, hlavně že se věc podařila a Dieter byl zachráněn. ()

Le.noire

4 hvezdicky si tento film vyslouzil v podstate jen diky spektakularnim hereckym vykonum tri akteru, pro velke prekvapeni Christian Bale (hlavni duvod spolecne s valecnou tematikou, proc jsem si film pustil) byl nejmene z pulky filmu prehravan vykony Zahna a Daviese. Zejmena pak Davies po dobu zajeti drzel napeti atmosfery az k trhani divakovo vlasu a nekalych myslenek jak se ho v tabore zbavit. Zpet ale k hlavni postave snimku. Cast po uteku z tabora byla z Baleovo strany daleko vic verohodnejsi at uz diky jeho zcela patricnemu zhubnuti, anebo opravdove dobre hrane vycerpanosti, ktera na nas dychala vlhkym a nelitostnym dechem Laoske jungle. Snimek ale celkove nepatri vys, nez do prumeru, bohuzel, cekal jsem vetsi odkaz, ci kladeni durazu na muceni, ktere mohlo byt daleko vetsi soucasti dvouhodinoveho snimku. Ackoli cast v tabore, kdy se charaktery poznavaji byla pro film dulezita, nemohu se ubranit pocitu, ze se dej nekdy unavne vlekl, nadruhou stranu jsem ve chvili nepodarenych zachrannych akci byl uz take castecne zoufaly.lehce nadprumerny film se petihvezdickovymi hereckymi vykony tri akteru snimku. **** ()

Zlý polda a hodný lupič

Zlý polda a hodný lupič

18.05.2008

Bod zlomu 2 a nová verze téměř zapomenuté hardcore pornografické kriminálky? Ano, v dnešní novince se dvě klasiky ze začátku 90. let dočkají remaku a pokračování. Nic s tím nenaděláte, už se začínají… (více)

Klasiky od klasiků

Klasiky od klasiků