V dějinách velkých útěků těžko naleznete příběh, který by se podobal osudu Dietera Denglera, jediného Američana, jenž dokázal uniknout ze zajateckého tábora uprostřed neprostupné laoské džungle. Příběh tohoto amerického vojáka se stal předlohou pro film Temný úsvit, který natočil režisér Werner Herzog. Dieter (Christian Bale) již od dětství snil o tom, že se stane pilotem. Přání létat v oblacích se mu splnilo, když se dostal k vojenskému letectvu. Ale na své úplně první přísně tajné misi nad územím Laosu je jeho letoun sestřelen a on se ocitá v pasti džungle daleko od své jednotky. Brzy je zajat nechvalně proslulými laoskými vojáky a odveden do zajateckého tábora, kde nalézá další dva americké vojáky, kteří jsou tam násilím drženi už dva roky. Dengler se však s pozicí zajatce nehodlá smířit a ihned plánuje útěk. Vůbec nemá tušení, kde se nalézá, ale jedno ví jistě: Boj o svůj život nevzdá lehce. (oficiální text distributora)

jayjay11

Mám z toho filmy rozpoluplné názory, na jednej strane film ma asi hodinu dosť nudil a na tej druhej film o niečom je.... Zdá sa mi, že bolo tam veľa teatrálnosti od hlavných postáv no možno sa mýlim a tak to malo byť viac ako 3 hviezdy dať nemôžem. ()

katjaaa

Když jsem viděla hodnocení, řekla jsem si: " To musím vidět!" , ale vydržela jsme hodinu. Upřímně to hodnocení nechápu. Shrnula bych snímek do tří slov: JEDNA VELKÁ NUDA. Válečné filmy mám ráda, ale tohle je podle mě syrové. Vždyť jen neustále sedí a jsou nešťastní z toho, že jsou zavření. Krásná příroda to ano, ale občas jsem si tak říkala, zda oni nejsou náhodou na letním táboře. Zajatecký tábor jsem si teda představovala jinak. Jinak CHristian je přesvědčivý, ale více jak dvě hvězdy nedám. ()

damned

Snímek to byl moc přijemný a skvěle zahraný. Nejen Bale ale i Zahn a Davies jsou jednoduše skvělí. O to víc mě překvapuje, že mi vlastně jejich osudy byly docela volný a nakonec filmu jsem si vlastně neodnesl žádnou pořádnou emoci. Podle mě to bylo způsobený teatrálně patetickým koncem a také tím, že ve filmu byly skutečně dlouhé pasáže, kde se nic nedělo a děj se nikam neposouval. Film by šel shrnout ve třech větách nerozvitých. ()

nauru

Film podle skutečné události hned dodá lepší hodnocení, člověk s hrdinou více soucítí. Zde i krásná laoská džungle a krajina.Kdo čeká bojové scény, tak se nechytí, ale je zde skvěle vylíčena psychologie zajatců i věznitelů. Obě skupiny byly otroky války a musely se vyrovnat se situací. Hezký film. ()

Martineq15

Mám velmi rád filmy s podobnou tématikou, nicméně tento snímek mě až tak nenadchnul. Příjemné byly herecké role Christiana Bala a Steveho Zahna, jinak scénař nebyl až tak propracovaný, ostatní herci byly nevýrazní. Možná jenom můj pocit ale na to, že to byl film z roku 2006, by letecké záběry mohli být lepší. Myslím, že 3* je adekvátní hodnocení. ()

Lenka H.

Válečné filmy zrovna nemusím, ale pokud zde hraje Christian Bale, je to zárukou, že to bude stát za to. On opravdu dokáže zahrát vše. ()

wyoming

Kdybych nedávno neviděla Četu, dala bych 4 hvězdičky. Film se mi vážně líbil, tohle téma je prostě drsný a mě vždy dostane. Hodně mě i pobavila moskytiéra :D ()

Googooplexer

Dieter musí utiecť dokonca ešte aj vtedy, keď to už nikto nečaká. Je to majster, utečie skrátka každému. Pre mňa všetko bez chyby, akurát niektoré časti prríbehu by som rád videl dotiahnuté a miestami tam boli nudné slučky. Nuž, ale taký bol asi kedysi život vo Vietcongparku podľa mladého Wernera. ()

ForFan

Mě osobně tento snímek velice zaujal, všichni herci byli skvělí (překvapení Steve Zahn), lokace natáčení uchvátivá, soundtrack nádherný a obsahově velice zajimavý film. Přiběh letce, kterému se podařilo uniknout ze zajetí, vyhrát boj s džunglí a všemi nástrahami Laosu, mě velice nadchl. I když jsem věděl jak to skončí, tak jsem film sledoval s velkým napětím. Tento film však není tak akční, jak by někteří lidé čekali, jedná se spíše o velice psychologický snímek. A Bale to svým věrohodným hereckým výkonem zvednul o úroveň výše... ()

cRocco9

Na řadu musel přijít Němec, aby vytvořil dojem ideologicky nekontaminovaného dojmu z Vietnamu. Herzog udělal vstřícný krok směrem k divákům a slevil ze svého jinak těžko přístupného výrazu. Velké plus za hudbu a herecké obsazení, Bale do toho dal vše. ()

lukas_flek

to zas byla válečná scéna - hlavní hrdina je mučen a on se chová, jako kdyby byl zrovna sbírat borůvky. rozvláčný rozvláčný až k pláči. postava vězně, který měl stažený zadek a nic nechtěl riskovat byla fakt obtěžující - né tím, že se bál riskovat (to je ok), ale tím, že mluvil jako úplný idiot - to podle mě nemůže realitě odpovídat ()

Ganka

Celé mučení v táboře mi přišlo odporně prvoplánové. Takový patos mohli natočit jenom američani. Jaktože ve filmu není žádná zmínka například o herbicidu Agent Orange, kterým američani devastovali vietnamské pralesy, následkem čehož miliony vietnamců měly často fatální zdravotní komplikace a ještě dodnes se tam rodí lidé se zmutovaným genetickým kódem? Ne, vůbec. Chudák Christian, on si jenom chtěl lítat letadýlkem a občas si hodit nějakou tu bombu a ti zlí rákosníci mu to zatrhli. Ošklivé! Mimoto, to celkem ušlo. Takový ten klasický american hero patriot story. ()

aneta105

Předvýdatelný děj a průměrné herecké výkony. Řečeno ve zkratce. po dokoukání tohoto film jsem došla k závěru a k otázce A co na tom bylo tak super, že mi to každý doporučoval? A za ní přišla jednoduchá odpověď: Skoro nic. Ano, já chápu, že s tímto asi souhlasit nebudete, ale byla to nuda, vše co v tom filmu následovalo jsem čekala a ono se mi to splnilo. Proto s ,,lítostí" musím dát 60%. Pardon ()

andy60

Do postavy Dietera Denglera jsem se skutečně vžil, což jasně dokazuje jediné - film byl dobře natočený. Pozitivní emoce posiluje i fakt, že předlohou byl skutečný příběh člověka, který toužil stát se letcem, aby nakonec vybojoval svůj nejtěžší zápas - o svobodu a holý život. Bravo!!! ()

OtokPag

Je to pech spadnout mezi ty, na které si před chvílí shodil napalm nebo jinej sajrajt 🙄 Mučení a týrání od naštvaných rákosníků se dá pochopit. ()

Setsakrament

Ten kontrast mezi nádhernou divokou přírodou a peklem které dělá člověk člověku. Skvělý film, skvělé akce, dobře zahrané. Jen trochu pokulhávají záběry na úvodní scény sestřelení, to je jak z přelomu 80-90 (při dnešní počítačové grafice to šlo zmáknout líp. Bohužel, to by nebyl americký film aby neskončil oslavným patosem a tlesknutím do rukou, to celkový dojem hodně srazilo, ale i tak dávám 4. ()

Zlý polda a hodný lupič

Zlý polda a hodný lupič

18.05.2008

Bod zlomu 2 a nová verze téměř zapomenuté hardcore pornografické kriminálky? Ano, v dnešní novince se dvě klasiky ze začátku 90. let dočkají remaku a pokračování. Nic s tím nenaděláte, už se začínají… (více)

Klasiky od klasiků

Klasiky od klasiků