V dějinách velkých útěků těžko naleznete příběh, který by se podobal osudu Dietera Denglera, jediného Američana, jenž dokázal uniknout ze zajateckého tábora uprostřed neprostupné laoské džungle. Příběh tohoto amerického vojáka se stal předlohou pro film Temný úsvit, který natočil režisér Werner Herzog. Dieter (Christian Bale) již od dětství snil o tom, že se stane pilotem. Přání létat v oblacích se mu splnilo, když se dostal k vojenskému letectvu. Ale na své úplně první přísně tajné misi nad územím Laosu je jeho letoun sestřelen a on se ocitá v pasti džungle daleko od své jednotky. Brzy je zajat nechvalně proslulými laoskými vojáky a odveden do zajateckého tábora, kde nalézá další dva americké vojáky, kteří jsou tam násilím drženi už dva roky. Dengler se však s pozicí zajatce nehodlá smířit a ihned plánuje útěk. Vůbec nemá tušení, kde se nalézá, ale jedno ví jistě: Boj o svůj život nevzdá lehce. (oficiální text distributora)

Domitri

Nikdy jsem moc válečný filmy nemusel, ale tenhle film.. klobouček.. neskutečně reálně to ukázalo jak to probíhalo v zajetí... až husina z toho naskakovala.. jen.. pochybuju že ty lidi tam uvězněný, byli vážně až takhle dementní, nemyslím všechny, ale pár z nich mělo přehnaný chování ()

Royaldell

Tímhle filmem mě Christian Bale přesvědčil,že je jeden z nejlepších herců současnosti. Skvělým parťákem mu byl i Steve Zahn,kterej svoji nevinností a roztomilostí získal mé srdce. ()

Sa.sa

Super film, nádherná krajina a docela realistické... Jinak to musel být masakr, vůbec přežít v té džungli takto, to se musí nechat ! ()

Kivis

Poutavý boj o přežití. Bale opět nezklamal. Jeho postupující fyzická sešlost přidávala na pocitu uvěřitelnosti. Lehká škoda toho až příliš hollywoodského konce, který dodal relativně syrovému filmu lehkou pachuť tuctovosti. Navíc v něm na sebe (asi nechtěně) strhává pozornost Evan Jones. Nevím, jestli jeho postava byla do Dietera zamilovaná, ale jak z Balea po těch pár minut, co je v záběru, prakticky nestrhne pohled, je docela scary. ()

vinducha

2 hodinový dokument Lounly Plenet o přírodních krásách jihovýchodní Asie od  pana Herzoga. No co dodat , je to pešek hned při první bojové akci se dostat do takové šlamastyky , ale zase měl Dieter pak vzpomínek na celý zbytek života. Za mě spokojenost , ale připouštím , že kvůli té stopáži jsem si potáhl z dýmky , takže ta zeleň byla opravdu šťavnatá a tudíž možná mírně nadhodnocuji. ()

Nick321

Skvělý autentický příběh , výborně obsazený, dobrá volba prostředí pro natáčení . Žádné filozofické kecy ani machrovačky typu 'jeden chlap zabije dvacet takových v pěti sekundách' ale naopak drastický boj o přežití v táboře pro válečné zajatce. ()

alyk.fake

vyborný film, Ch. Bale patří mezi mé oblibence a zde potvrdil skvělým výkonem svůj potencial. Tolik utrpení a zaroveň neustálé touhy po svobodě, po opuštění tábora a vydat se nebezpečnou džunglí k Mekongu..atd. Výborné výkony podali Steve Zahn a Jeremy Davies!!! Pouze mě rozladil uplny konec na letadlové lodi a mrzelo mě, že v titulcích nebylo více informací o osudu Denglera, jak dlouho pobyl v lagru atd. ()

Maverick*

Christian Bale je prostě k......y dobrej herec! To s jakým přehledem zvládá jakoukoliv roli a co je ochoten pro ni udělat mě prostě fascinuje. Ovšem film ma své mouchy a přesto že mě velmi nadchnul, nebudu ulítávat do superlativů a dám tak 80%. Deset dolů za letadla a deset za ten konec, mohl být lidštější a ne tak slzy si vynucující. Po Herzogově zimním spánku je to solidní návrat, který je bráno v záplavě nových filmů snímkem nadprůměrným. Kdo má chuť sledovat osud a životní sílu jednoho pilota v zeleném pekle a nečeká ryanovskou řežbu, ten bude snímkem příjemně potěšen. ()

RonnieR

Inak ani nemôžem! Moje prvé stretnutie s Herzogom a hneď taká pecka! Vynikajúca dráma, založená na perfektných hereckých výkonoch. Bale ako vždy presný, zarastený Zahn super. Ale nedá mi naspomenúť pre mňa úplne neznámeho Jeremyho Daviesa, fakt jeho premena bola ohromujúca, všetko - gestikulácia, pohyby, šepkanie a v neposlednom rade ježišovský vzhľad. Naozaj pôsobil ako mučeník. Dojem z filmu trocha pokazil záver ale inak jasných 90%! ()

zdenka99

Steve Zahn ma skutočne príjemne prekvapil a Bale bol tradične skvelý. Tí dvaja mi prekryli všetky nedostatky tohto filmu. Trpela a usmievala som sa spolu s nimi. .... S P O I L E R... A ten sladký záver im odpustím, keďže vraj naozaj taký bol. Pre mňa film skončil vo vrtuľníku:-) ()

golemek

uzasny film, herci skvele hrajou a je to velmi uveritelne... malicko se mi jen zdalo jako by si Charles Manson (Jeremy Davies) odskocil do vietnamskeho zajateckeho taboru, znali budou vedet, co mam na mysli... zaver se trosku nepovedl, ja ty typicky americke projevy proste nesnasim... kdyby film skoncil o neco drive, a to ve vrtulniku, mozna by to bylo i vice jak 4 hvezdy ()

Zlý polda a hodný lupič

Zlý polda a hodný lupič

18.05.2008

Bod zlomu 2 a nová verze téměř zapomenuté hardcore pornografické kriminálky? Ano, v dnešní novince se dvě klasiky ze začátku 90. let dočkají remaku a pokračování. Nic s tím nenaděláte, už se začínají… (více)

Klasiky od klasiků

Klasiky od klasiků