Zima 1944. Poručík Anochin se zotavuje po těžkém zranění. Sžíraný nenávistí k nepříteli touží po návratu na frontu. Je však se skupinou německých zajatců odvelen do odlehlé vsi Polumgla, kde má zajistit výstavbu translační věže a zároveň i stravu a přístřeší pro svěřené zajatce. Ve vsi narazí na neochotu a nenávist. Časem však ženy, jejichž muži jsou na frontě, nepohrdnou výpomocí v domě či doprovodem na lov medvědů. Teď už sytí, teple oblečení a respektovaní zajatci vztyčují v zasněžené tajze dřevěnou věž. Hrany konfliktu se uhlazují, soužití lidí v oboustranné nouzi nabývá humánních dimenzí. Ve společném úsilí o přežití si sotva uvědomují, jak krutý režim rozhoduje o jejich osudech. (oficiální text distributora)

erased

Zajatci Mlhy se pravděpodobně zařadí mezi filmy, na které do týdne zapomenu. Ale na kvlitě jim to nic neubírá. Stejně tak se už totiž zařadil mezi filmy, které mi "něco" daly. Příběh, který jako by vypadl z Remarquea se nesnaží krutosti války zobrazovat nijak sentimentálně, jednoduše ukazuje celou pravdu a je pouze na divákovi jak si ji přebere. A mrazivému pocitu, který ve mě zanechaly se vyrovná málokterá kniha, natož nějaký film. ()

fragre

Kdo by taky čekal nějaký dobrý konec? Nakonec se v Rusku budou točit dospělejší filmy o válce než v USA, a to dovela bez patosu, který si jeden pamatuje ze sovětských filmů. Kdo by to před lety řekl? ()

slunicko2

Civilní, trochu neohrabaný snímek o tom, že na obou stranách války jsou obyčejní lidé. 1) (Post)sovětská kinematografie zobrazuje válku jako velkou dějinnou událost, která zmítá národy. Lidské příběhy bývají v tomto kontextu pouhou ilustrací vojenských operací. Západní filmy se naopak zabývají spíše jednotlivci. Pokud se tvůrci drží tradice, pak se jim obvykle film s větší či menší dávkou přesvědčivosti podaří. Problém vznikne, když se tvůrci ze své filmařské historické zkušenosti pokusí vymanit. Vznikne pak dílo jako Polumgla. 2) Určitě to není špatný film, ale nějak mě neoslovil. Přímočarý ničím nepřekvapující scénář plyne pozvolně k nevyhnutelnému konci. Chování všech zůčastněných je předvídatelné a polopaticky zobrazené. Možné konflikty jsou jen naznačené (např. mezi velitelem a staršinou nebo mezi vojákem a mužem vracejícím se z války) a vůbec není využita jejich potenciální síla. 3) Ovšem známe Rusy. Myslím, že není málo těch, pro které se film pohybuje na hranici skousnutelnosti. A v tomto smyslu svou osvětovou práci udělá. ()

italka63

Rusko - německý válečný film, drama, poněkud neobvyklé. Ruská eskorta vede německé zajatce, kteří se ještě nestihli zúčastnit bojů před pádem do zajetí, stavět do tajgy radiomaják. Cesta je strastiplná a uvítání není vřelé, zvlášť když sám mladý velitel se zotavuje po těžkém zranění. V malé vesnici je dost válečných vdov, jejichž hospodářství se pomalu hroutí, každá ruka je třeba, ale válka je zlá věc.Přesto si k sobě přes veškeré strasti zajatci, ruské velení i vesničani k sobě cestičku jakžtakž najdou. A pak přijde zpráva - radiomaják již není třeba, přijede veleni, které se diví, že jsou všichni živí.....už jste někdy viděli nad tajgou blikat hvězdy,polární záři a jiskřit sníh? Nádherná kamera a zasloužené čtyři hvězdy. ()

Damiel

Výborný kousek, který rozhodně předčil mé očekávání. Chvilkami mi do toho probleskával Svéráz národního lovu, ale ani nevím proč :) Krásně vystavěný příběh s výtečným, drsným závěrem. ()

Easykk

V jednom nejmenovaném americkém státě v nejmenované americké rodině s nejmenovaným americkým psem: CRRRRNK....CRRRRNK....,,Haló?" Ježišmarja Kelly to jseš ty?? ,,No jasně ty vEMenO, že jsem to já, kdo by to asi byl??" Tady Betty, neuvěříš co jsem dnes našla v programu! ,,To mi trhni bulvou, ale nevim!!?" Twilight! ,,Cože?? Takže dámská jízda večer??" Jasný, neberu si kalhotky, minule sem měnila dvoje, tak nechci aby se to opakovalo!! ,,Jasná věc, já ozářim nějakej ten polystyrén, a užijem si Robert(k)a!!".....Film začal.....,,Ježiš Kelly, já se snad picnu, todle sem ještě neviděla, to musí být ten nový díl!!!" Ani to neřikej, uplně se mi z toho zařízly téčka a to je ani nemam!....V polovině.....,,Ty Betty to je ňáký divný, jakože tam pořád mluvěj upírsky to jo, ale ten Edward se nějak změnil, voni mu snad vytáhli ten patyzón z prdele a teď ho nemůžu poznat!! ,,To teda, a vypadá to jako kdyby ho tam narvali Belle cooo!" A proč tam je pořád sníh?? to jsou jako někde schovaný jo?? A ani baseball nehrajou, ty Kelly to snad neni možný, já mám pocit jako kdyby to nebyl Twilight, čekni to v programu radši ještě!!!...... V jednom nejmenovaném americkém státě v nejmenované americké rodině s nejmenovaným americkým psem Bounsem našla FBI chvíli po půlnoci dvě mrtvé dívky, obličeje měly zkroucené v šílené grimasy, všude byla voda, neměly kalhotky a jedna z nich v ruce držela program s prstem zapíchlém na řádku programu s názvem Twilight a vrchní vyštřovatel povídá: Normálně bych toho distributora, co takhle blbě nazval ten ruskej film, zažaloval, tohle je dneska už dvaapadesátá smrt hrůzou z nedostatku patyzónu!! ()

Skip

Další z filmů, který chce ukázat, že na obou stranách válečného konfliktu jsou jen lidé. Někteří krutí a nemilosrdní, ale většinou obyčejní lidé, kteří by nejradši byli doma se svými rodinami. Film byl natočen bez zbytečných sentimentálních výlevů, o to působí pravdivěji a díky všem zůčastněným za to, protože asi všichni víme, co by dokázali s filmem na podobné téma udělat za velikou louží. ()

radektejkal

No a k čemu je hospodářství bez chlapa - asi jen k tomu, co by byl bez ženský! A pokud je zdravej (i v sibiřské zimě), pohlenej a šikovnej, tak proč by to nemohl být třeba Němec. Společným strádáním se uhlazují hrany a pokud se třou dostatečně dlouho a intenzivně, může přeskočit i jiskra – a tedy přeskakují raz dva. A jak to vidí Rusové – odhlédneme-li od závěrečného masakru: zbídačelý a neozbrojený Němec není nebezpečný, na jeho účet je možno se i pobavit (ke své škodě se tak chovali i těm dobře živeným a ozbrojeným – zvláště k tomu největšímu). A Němci? Už dávno se mohli naučit rusky... Ale to se mohli naučit i Češi, aby z vesnice Polumgly nedělali zajatce přírodních živlů... Nicméně na rozdíl od gudaulina (a abych výborné scény doplnil) se mi nejvíce líbila šamanka a lovkyně medvědů. A to, že jsem nakonec propadl sentimentu, se snad dá omluvit věkem. ()

doinel

Jeden z těch filmů, které nabízejí trochu jiný pohled na válku. Hlavní hrdina vykoná trochu předvídatelnou cestu od fanatické nenávisti ke všemu německému k sympatiím k obyčejným vojákům byť z nepřátelské strany. Čtyři hvězdy dávám kvůli hodně zajímavé atmosféře zapadlé vesničky v sibiřské tajze. ()

laik_60

vo filme sa stretli dvaja odvekí antagonisti Nemci a Rusi: Jednak v koprodukcii) ale aj v samom scenári a deji. Trocha nezvyčajný, možno zmierňujúci či zmäkčujúci pohlad na dejinné udalosti ktoré oba tieto národy znášali a prežívali. Miestami skoro až sentimentálny pohľad na ľudí (dedinčanov - dedinčanky, vojakov i zajatcov) znášajúcich krutosti a dôsledky vojny v studenej atmosfére ďalekej severnej Sibíri. Napriek tomu dávam filmu plný počet bodov. ()

WinnJets

Tak tohle opravdu není ždáná hloupá americká limonáda, ale kus dobře odvedené poctivé práce. Celému filmu vévodí vynikající atmosvéra ruské zimy a divák má díky tomu chvílemi pocit jako by byl jedním z těch, kteří momentálně netouží po ničem jiném než se alespoň na chvíli ohřát u ohně, či spolknout byť jen jedno jediné sousto slušného jídla. Rozhodně se zde nesází na nějaký přehnaný sentiment a spíše se film snaží poukázat na krutost válečné doby i neskutečný nepořádek v organizaci ruské armády. Nikoho z herců sice neznám, ovšem ani to mi na skvělém zážitku nijak neubralo, ba naopak ještě přidalo na autentičnosti. No a ta odlehlá ruská vesnička, ve které se film odehrává je prostě kouzelná. Pokud máte rádi filmy z období 2sv. války zasazené do ruské zimy, tak tohle prostě musíte vidět... ()

hans500

Skvělý ruský válečný film s perfektními hereckými výkony, velmi dobrým scénářem a kvalitní prací režiséra. Válečný film, který bez jediné válečné scény může být mnohem působivější, než hollywoodské krváky. Oproti většině amerických válečných filmů je výhodou výtečná syrová atmosféra, jakou lze vídat u amerických válečných filmů jen výjimečně. Za 4,5*, k maximu chybí jen málo. ()

farmnf

Jestli Artyom Antonov bude točit dále a jestli se nedá svést nějakou pochybnou vlnou (nedej bůh hollywoodskou), tak se lze na něco těšit. Příběh originální, režie výborná, kamera skvělá a hudba také na jedničku. V originálním znění působí velmi dobře, střídá se tu němčina s ruštinou, protože o němcích a rusech to je. Nechci prozrazovat pointu, ten film je skutečně dobrý, jen větu: "V Jaltě bylo jednání, ta věž nebude potřeba, a co zajatci, kdo je bude živit?" ()

cpt.Lynch

Poetické válečné drama o postupném zbližování sovětských vojáků a domorodců s nenáviděnými německými zajatci kdesi v Ruské pustě, ve vesnici za polárním kruhem, při stavbě nepodstatné radarové věže. Vše obohacené o "nečekaný závěr filmu. Film sráží jeho malá hloubka vzhledem k závažnosti tématu. Suma sumárum: malý film o velkém (lidském) tématu. 3.5* ()

D28

Aj keď mne je to jasné už dávno,ako je to s "dobrými" a "zlými", som šťastná,že sa točia filmy, ktoré to potvrdzujú.A tento je takmer bezchybný.Obrazovo,emocionálne,myšlienkovo.A veľmi vierohodný, bohužiaľ i ten koniec. ()

manonfire

Člověk si uvědomí až zrůdnou myšlenku, že kde chybí forma, tam ani obsahové poselství nepostačí. Aspoň pokud hodnotíme film. Silná pointa na konci nevykoupila nudné a nevýrazné "drama" s poněkud prvoplánovitou myšlenkou družení se nepřátel ve chvíli nouze a naprosto nevýraznými herci s možná záměrně civilními hereckými party, ale v konečném důsledku velmi zapomenutelnými. 40% ()

Bohemák

Skvělé a hodně drsné. Příznivci typických válečných filmů musí být zklamání velmi duchaplným pacifistickým vyzněním snímku. ()