Zima 1944. Poručík Anochin se zotavuje po těžkém zranění. Sžíraný nenávistí k nepříteli touží po návratu na frontu. Je však se skupinou německých zajatců odvelen do odlehlé vsi Polumgla, kde má zajistit výstavbu translační věže a zároveň i stravu a přístřeší pro svěřené zajatce. Ve vsi narazí na neochotu a nenávist. Časem však ženy, jejichž muži jsou na frontě, nepohrdnou výpomocí v domě či doprovodem na lov medvědů. Teď už sytí, teple oblečení a respektovaní zajatci vztyčují v zasněžené tajze dřevěnou věž. Hrany konfliktu se uhlazují, soužití lidí v oboustranné nouzi nabývá humánních dimenzí. Ve společném úsilí o přežití si sotva uvědomují, jak krutý režim rozhoduje o jejich osudech. (oficiální text distributora)

janesX

Snáď nebude nikomu vadiť, ak prezradím, že v tejto vojnovej dráme zaznie puška iba raz (aj to na medveďa) a potom už len na úplnom konci začujeme samopal. Vôbec to ale nevadí, Polumgla je pekne natočený film a ani chvíľu nenudí. Dejová línia je iba jedna, v tej dôjde k stretu ruských obyvateľov malej dedinky v sovietskej tajge s nemeckými zajatcamiktorí na tomto mieste majú postaviť drevenú vežu. Nevyhneme sa známemu klišé, keď sa stretne Nemec ktorý kvôli vojne prišiel o rodinu, s Ruskou, ktorá kvôli vojne prišla o muža. Kto si spomenie, že v tejto vojne prišlo o život tridsať miliónov obyvateľov vtedajšieho Ruska, tomu to prekážať vlastne ani nemôže. Páčila sa mi aj v popredí filmu pekne znázornená premena človeka, keď mladý poručík Anochin nielen že úplne prestane piť vodku, ale zbaví sa nenávisti k Nemcom, ktorú nahradí láskou k dedinskému dievčaťu. Dávam 74%. ()

conery1

" Majú tam pohodu. To preto, že si nezávidia a neohovárajú. Keby nešli na front, ale hneď do zajatia, boli by to zlatí chlapci. To všetko Hitler. Všade majú toho svojho. Každý by rád, aby za neho druhý myslel, rozhodoval. Lichotil mu, že on je ten vyvolený, mocný... Aj nás možno niekto riadi, myslí za nás, rozhoduje..." Perfektne vykreslená zvrhlosť vojny + pravá ruská spiritualita a radosť zo života. Kto je vlastne nepriateľ? ()

Mikino00

Beru to jako způsob jak se vyrovnat a poukázat na válečné zločiny páchané sověty i po skončení války, kde se poukazuje na fakt, že sovětské velení nebylo o nic lepší než to německé a hlavně to, že normálním lidem může být nějaká válka ukradená. Samotný film je natočen, ale velmi odtažitě, přitom ještě stíhá dost nudit, opravdu se tam v podstatě nic neděje, nespasí to ani "nečekaný" konec. ()

ArthasKarfa

Velmi lidský film o zajatecké skupině Němců, kteří jsou odveleni na odlehlé místo někde na severu Ruska aby zde postavili signální věž na navádění spojeneckých letadel. Neobvyklé je nejen pojetí celého filmu, ale zápletka a spojení obou rozličných skupin zajatců a vesničanů, pro které jsou nepřátelé číslo jedna a zvykají si na soužití jen velmi pomalu. Rozhodně doporučuji všem, kteří mají rádi problematiku druhé světové války. ()

Horak

Velmi dobrý ruský film, který přináší pro ruskou kinematografii poněkud netradiční pohled na látku Velké vlastenecké války. ()

KoleckoR

Rusko-německá parafráze na Most přes řeku Kwai. Očekával jsem, že konec bude vyšperkován velkým happyendem, ale na štěstí jsem se mýlil a film vlastně dopadl dobře. Aspoň teda pro oko diváka. ()

agassi68

Kultivovaný pohľad na krutosť vojny. Už, už sa vám zdá, že nie je všetko také strašné a vzápätí príde kruté prebudenie. Ľudskosť skrátka vo vojne prehráva.. ()

drankeryth

Dobre natocena drama z ruskeho zajatia, kde nemecki zajatci musia stavat jednu vez uprostred zimy. Krajina bola nadherna a dialogy boli vkusne a nie take primitivne, ktore by dokazalo dat dokopy aj male decko. ()

dakarin

Nádherná studie o tom, kdy se z "nepřítele" stává člověk. Jemně a citlivě vykreslována scéna za scénou. Stojí za zhlédnutí, byť doširoka smutné... ()

tranquill

Ve válce nejvíc zkusili obyčejní lidé, drobní vojáci, ať už z jakékoliv strany. Přitom minimálně jejich utrpení bych přál všem těm, co ji vyvolali, chtěli a podporovali... Myslím, že tento ruský snímek to dokázal zobrazit dostatečně věrně. ()

PATJA

Dostal jsem přesně to, co jsem čekal a chtěl. Výtečný "neválečný" film z prostředí druhé světové války. ()

Arequipa

Antonovům příspěvek není rozhodně nezajímavý. Plyne poměrně pomalým tempem, opírá se o kvalitní kameru, jednoduchý příběh a několik silných scén (modlení vesničanek při příjezdu pošťáka přinášejícího jedné z nich smutnou zprávu o úmrtí muže, návrat invalidního Rusa a jeho opracování stromu). Trpí ale nedotaženým vykreslením jednotlivých postav a malým využitím hudby. A abychom si snad nemysleli, že válka a tatíček Stalin jsou moc daleko, máme tady závěr, který je nepříjemným procitnutím do reality, ale přitom je jediný možný a realistický. ()

markotter

"Taky máte určitě nějakýho toho Hitlera" říká německý zajatec ruskému vojákovi kdesi v tajze ve vesničce Polumgla, kde mají němečtí zajatci postavit důležitou strategickou stavbu. Jak pravdivé, znajíce dějiny....Film o tom, že není důležité, jestli jste němec nebo rus, ale pokud jste normální, dokážete se domluvit a i v té největší mizérii si udělat život příjemnější. Film o tom, že jakmile si někdo nahoře něco usmyslí, tak můžete na všechno zapomenout a můžete být rádi, že jste zůstali naživu - aspoň prozatím. Poetické, někdy až absurdní vyprávění naturalisticky ukazující paradoxy války, rozdíly v mentalitě rusů a němců, ale i krásnou a drsnou krajinu na severu Ruska. K tomu supr muzika a 5 hvězd k tomu. ()

netWoor

Podobných filmů o sblížení nepřátelských "kultur" je možné vidět víc a rozhodně lépe zpracovaných. Tady jsem žádnou syrovost neviděl, naopak, téměř okamžitě je vše naprosto idylické, žádné vykreslení charakterů se nekoná a některé pasáže jsou spíše úsměvné (např. voodoo čarodějka). Hlavní hrdina je navíc naprosto nesympatickej ochotník ... ()

Mocoft

Trochu mě to připomnělo "Kukušku", ale tenhle kousek byl o dost více komediální a skončil klasicky válečně = tragicky. ()