Z boxerského ringu mezi baletky... Titulní hrdina snímku Billy Elliot je jedenáctiletý chlapec z hornického města v severozápadní Anglii. Po smrti maminky žije s otcem, starším bratrem a babičkou. Píše se rok 1984 a krajem už rok hýbou dramatické události kolem hornické stávky. Město je obležené policií, Billy však tyto okolnosti příliš nevnímá. Je totiž zcela zaujat nečekaným zážitkem. Po boxerském tréninku se náhodou přidal k děvčatům, která měla v tělocvičně hodinu baletu, a tanec ho doslova pohltil. Učitelka baletu, paní Wilkinsonová, v chlapci objeví skrytý talent a začne jej pomalu rozvíjet. Cesta k vytouženému studiu na Královské baletní škole je však dlouhá a plná různých úskalí. V prvé řadě je třeba překonat zuřivý odpor Billyho otce, který balet nepovažuje za činnost hodnou správného chlapa... Stephen Daldry, debutující divadelní režisér a mnohaletý ředitel londýnského Royal Court Theatre, dokázal zdánlivě tuctový příběh oživit originálním pojetím, které staví na kontrastu drsného hornického prostředí a zdánlivé odtažitosti baletu. Film natočil v typicky anglickém stylu moderního sociálního realismu, s důrazem na dobovou atmosféru, na přesnou charakteristiku postav a v neposlední řadě i s typickým britským humorem. Vedle řady dalších ocenění film získal tři oscarové nominace, a to v kategoriích nejlepší režie (Stephen Daldry), nejlepší herečka ve vedlejší roli (Julie Waltersová) a nejlepší původní scénář (Lee Hall). Vyzdvihnout zaslouží i přirozený herecký výkon Jamieho Bella v roli dětského hrdiny. (Česká televize)

smrt.ka

Poměrně DOBRÁ POLÉVKA, která dle mého ovšem chutná spíš americky, než VB-FR. Máme tu individum uprostřed divočiny v podobě konzervativní společnosti. Setkáváme se s odkazem k zažitému "chlap nepláče" - a samozřejmě netančí balet!, k homosexualitě a vztahům mezi (anglickým!) otcem a synem. Ovšem nejedná se o film, který by mě (a myslím i větší množství z nás) dokázal robrečet, pobouřit či šokovat. A upřímně si ani neumím představit, že by si nějaký divák zapamatoval po prvním shlédnutíí nějakou klíčovou scénu. Pro mě tento film žádnou klíčovou scénu nemá, kdyby snad měl mít, tak jedině tu, jak Billyho otec vtrhne mezi něj a jeho přítele v baletní sukýnce a místo nějakého vysvětlování nebo další hádky začne Billy tančit. Jak jsem řekla; film mi připadal americký - patos a sentiment v každé minutě, jasné výchovné vzkazy a "boj" s vyšlapanými tradicemi. Ale v amerických - i těch špatných - filmech je přece jen více dramatična, tragiky, vtipu a radosti. Prostě víc satisfakce. Nezbývá, než se zeptat KDE JSOU TY KNEDLÍČKY? Možná tam jsou, jen já jsem ignorant... ()

tom88

Pekná natočená dráma, pekný príbeh o chlapcovi, pre ktorého bol balet vášňou. Herecky veľmi presvedčivé, dejovo pútavé. Zopár scén mi nesedelo, dlhšie pasáže nudili, ale vcelku podarená záležitosť, ktorá si zaslúži minimálne silné 4*. 82% ()

Slavníkovec

Hudební a taneční symfonie. Jemná filmová emocionalita. Netradiční příběh o chlapci, kteří ač veden svým otcem k trénování boxu, se rozhodne splnit svůj vlastní sen a stát se nejlepším baletem. V pozadí příběhu sledujem dění hornické stávky v severní Anglii, která nepříjemně ovlivňuje i hlavního hrdinu. Film bourá všechny zábrany a zdi etiky - Mchaelovo uvědomění vlastní homosexuality. Úžasný příběh. Jsem tak rád, že se takovéto filmy nadále točí. Příběh je zasazen do hornických stávek v letech 1984/85 v Spojeném království. ()

moviefilm

Billy Elliot je pre mňa nezabudnuteľným filmovým zážitkom. Geniálny Stephen Daldry, ktorý spolu s excelentným scenárom dokáže byť (tragi)komický, aj napriek tomu, že sa dej venuje pomerne vážnym témam. A plus skvelý Jamie Bell, famozna Julie Walters a Gary Lewis v roli Billyho otca. Par excellence! ()

Radiq

Ale tak klučina to zahrál fakt skvěle, bylo vidět, že buď ho to musí bavit i ve skutečnosti, nebo je spíš tak skvělej herec (což potvrdil i svejma dalšíma rolema). Ale tahle role je zatím asi jeho největší. Zasazení děje do stávkujícího hornického městečka taky nemá chybu a dodává to filmu tu pravou atmosféru chudejch poměrů. Leckdy na mě ale to jeho hopsání působilo divně a bylo toho už moc. Taky kdybych měl k tanci pozitivnější přístup, tak by se to dalo hodnotit líp. Ale Patrick Swayze by z něho měl asi radost... ()

otík

Pohodový filmeček o jedenáctiletém klukovi, který místo boxu zvolil balet a šel si za svým sném i přes různé překážky. Nic geniálního v tom nehledejte, jde "jen" o příjemný a dobrý film. Hudba: Stephen Warbeck ()

bartias

Sociálním motivem zčeřená pohádka o neodbytné touze tančit je dojemným příběhem otce a syna, kteří se nejdřív musí dostat do konfliktu, aby k sobě mohli najít cestu. I když je téma úplně jiné, atmosféra je podobná jako v „ostravském“ Slunečním státu. Tempo někdy trošičku zaškobrtne o zbytečný vedlejší motiv, zpomalující děj naštěstí dobře táhnou svižné dobové hity. Scénu, ve které Billyho starší brácha před opovrhovanou policií prchá za doprovodu The Clash, je třeba vidět. ()

flyboyeda

Nadherny film se strhujicim vykonem hlavniho predstavitele a extremne pusobivym finalem. Okouzli predevsim krehka krasa i hranice borici sila tance a hudby v kontrastu se socialne neutesenym prostredim te doby ve VB. Pro me naprosta srdcovka. ()

MJMilan

I když by se mohlo zdát, že je děj celkem dobře předvidatelný, je zasazen do takové doby britských dějin, že film dostává zcela jiný rozměr. Obsazení pak jen dokresluje dokonalost snímku. Zvláště bych ocenil roli Billyho kamaráda a především otce... samotný Billy je pak klouček s nejen filmovým talentem. Film považuji za opravdu dobrý i přes to, že moje znalosti v oblasti baletu jsou mizivé. ()

Susinnon

Veľmi pekne natočený film. Párkrát som si poplakala. Zbožňujem malého Billyho, veľmi som mu to priala a držala mu palce. Záverečná scéna bola tak krásna, že som zas neudržala slzy (dojatia a hrdosti). Nádherný pozitívny film, ktorý sa oplatí pozrieť zas a zas. ()

andrii

Pyšně, na špičce. Bít se, aby byl. V líbivé elitě. Od zápasů k lehkému, vzletnému pasu. Od klaksonů k vílímu vánku. Pěstěné choreografie. V bíle laskonkovém nátělníku. ()

Decker

Zrejme nejlepsi Daldryho snimek. Po Hodinach se ke me dostal tento vynikajici film o "obycejnem" klucinovi z nejzapadlejsiho kouta Anglie, ktery v sobe navzdory spouste klacku pod nohama nalezne talent pro tanec. Fantasticky vykon Jamie Bella dava najevo, ze o tomto (mem vrstevnikovi :-)) jeste uslysime. Nejsilnejsimi scenami je prozreni otce a jeho nasledna "potupna" jizda autobusem mezi protestujicimi kolegy. Zaver filmu je jednoznacne zaslouzenym vyvrcholenim a dava filmu sladkou pomyslnou tresnicku na jiz tak sladce upeceny dort. ()

LeoH

Takový druhý Flashdance, včetně spojení tance s výjevy ze života dělnické třídy 80. let; tentokrát to ovšem není emancipovaná americká osmnáctka se svářečským průkazem a sexy šéfem, ale zakřiknutý malý Brit z drsné chudé hornické rodiny. Ač se to ze začátku nezdá, postavy jsou docela plasticky napsané i autenticky zahrané, k tomu přesvědčivé taneční výkony talentovaného štěněte, vizuálně poutavé prostředí anglického hornického předměstí, nápaditý dynamický střih. Vkusný, působivý, prudce koukatelný doják. ()

Hafran

Dlouho jsem se nechal zmást obálkou a popisem filmu a očekával jsem ujetou komedii o boxerovi mezi baletkama. Ve skutečnosti jde ale o subtilní jemně úsměvné drama s atmosférou typickou pro podobný žánr z Velké Británie jako třeba Do Naha. ()

chelseaman22

Vše začíná v kuchyni - malý Billy musí pelášit od přípravy vajec a toustů kvůli pomatené babče, jež se hnedle z rána vydala absolvovat orientační běh. Dialog dětiček před školou: "Hodně kluků dělá balet. Kecáš. Fakt, a nejsou teplouši." Výměna názorů ohledně oděvu na balet: "Nosíš balerýnku? Nejsem debil, nosím trenky." Z našich okrsek pomalu, ale jistě mizí pojízdné prodejny potravin, v Británii zase mizí pojízdné knihovny. Politika nebožky Thatcherové se projevuje tím, že členové billyho rodiny nechodí do rachoty a stávkují kvůli navýšení nominální hodnoty stravenky. Konstatování malého děvčátka: "Je pořád vožralej, jednou se dokonce poblil. Projev billyho debility: "Přemýšlela jsem o Královské baletní akademii. Nejste na to moc stará? Já myslela tebe, já jsem učitelka." Starší synáček si otvírá tlamu na živitele rodiny, načež dostane zcela zasloužený pravý hák, jež zřejmě zlomil nosní přepážku. A nakonec možný projev billyho homosexuality: "Líbím se ti Billy? Nevím. Chceš vidět mou prcinu? Ne, radši ne." 84% Celosvětový výdělek k 30. 5. 2013: $109,280,263, což je 21,86 násobek budgetu ()

senor

Film lehký jako pírko na labutím jezeře. Velmi příjemný a svěží film, natočený přitom velmi uměřeně a jednoduchými prostředky. ()