V roce 1971 se spisovateli Cliffordu Irvingovi podařilo vydat jedinečné dílo. Na základě osobních setkání a rozhovorů, sepsal biografickou knihu o Howardu Hughesovi (světoznámý letec, režisér, dobrodruh...). Irving věnoval sepsání knihy naprostou většinu svého času a dokonce knize obětoval i dlouholetý vztah se svou ženou. Získal si tak obdiv mnoha čtenářů, vydavatelů, médií i kolegů. Ale jen do chvíle, než se o těchto pamětech veřejně vyjádřil ohromený samotářský miliardář Howard Hughes. „Nikdy jsem ho neviděl, ani o něm neslyšel... Je to tak fantastické, že to předčí i mou největší představivost.” To, co Clifford Irving vydával za osobní paměti Howarda Hughese, bylo naprosto vykonstruované a smyšlené. Irving tím docílil jednoho z největších mediálních podvodů a skandálů. (oficiální text distributora)

kinderman

Dobrou přípravou pro sledování tohoto filmu je Scorseseho Letec a stejnojmenná kniha Charlese Highama, která (na rozdíl od scénáře) mapuje i závěrečnou fázi života výstředního milionáře Howarda Hughese. I bez znalostí obého si však užijete příběh o tom, jak se nakonec do svých lží zamotá každý (a je jedno, zda se jmenuje Clifford Irving nebo Standa Gross) a že někdy je opravdu dobré ty pasáže o sodomii vypustit. ()

Almásy

nevhodne vybrani herci podavaju vyborne vykony v priemerne, priam hrozne zrezirovanom cosi, co sa mohlo stat vlastne velmi zaujimavym filmeckom. take je to niake, od richarda gera som cakal predsalen viac a aj od hallstroma ako rezisera. taka dobra tema a taka blbost. mi to skor pripada ako by to reziroval prave ten irving. ()

StarsFan

Slušné zklamání. I kdybych měla ocenit jednu z nejlepších rolí Richarda Gera v posledních letech, i kdybych chtěla poukázat na krásnou realitu tohohle snímku (třeba dnes už se skutečně ví, že Nixon peníze od Hughese v tom '56 vzal a nejen od něj), i kdybych skákala nadšením, že se někdo zase rozhodl vyprávět příběh z mého nejoblíbenějšího období historie, pořád mi bude připadat, že na tom filmu jsou nejzajímavější dobové záběry a titulky před koncem aneb jak to bylo dál. ()

Jamal

Film mě příjemně překvapil. Děj byl zajímavý, vývoj postavy Richarda nebyl tak přímočarý jak se níže píše. Gere a Molina příběhu dodali kouzlo, které z vás jen tak nevyprchá a příběh zakládající se na skutečnosti jen tak nezapomenete. Ale podvodníkem minulého století u mě stále zůstává Frank W. Abagnale (( :: ()

Maq

Kriminální a tak trochu i politický příběh. Realita napsala parádní zápletku a scénář podle Irvingovy knihy je podle mne velmi dobrý. Navíc zachovává Irvingovu vzrušující pointu: „Lhal jsem? Ano, ale i Hughes a Nixon měli dobré důvody hrát falešně, takže čemu vlastně uvěříte?“ --- Film komerčně ani u kritiky dvakrát neuspěl. U mě ano. ()

• Příběh je založen na skutečných událostech ze života amerického spisovatele Clifforda Irvinga, který je známý hlavně díky “ověřené biografii“ Howarda Hughese. Ukázalo se však, že šlo o jeden velký promyšlený podvod. (becki_tu)
  • Okrem New Yorku a Kalifornie pracovali filmári aj na karibskom ostrove Portoriko. (MikaelSVK)
  • Knihy, které jsou spalovány ke konci filmu, jsou ve skutečnosti přebytečnými kopiemi knihy “Knife of Dreams“, jež je v pořadí jedenáctou novelou série “Wheel Of Time“ od Roberta Jordana. V jednom záběru je dokonce vidět logo této knižní série a vložená skládací mapa. (becki_tu)