Walter Sparrow, který pracuje pro město jako odchytávač zvěře, žije poklidně s milovanou Agathou a synem Robinem. Vše se změní, když dostane za úkol odchytit zatoulaného psa Neda. Zvíře ho kousne a uteče před ním na hřbitov, ke hrobu jakési Laury. Kvůli tomu Walter dorazí pozdě na schůzku s Agathou, která si krátí čekání v antikvariátu a koupí mu knihu 23 - Román o posedlosti. Walter se do knihy začte a je šokován podobností svého života s příběhem detektiva Rybky, jež se netýká jen minulosti, ale jakoby zrcadlila i současnost. Detektiv je posedlý číslem 23 a také Walter ho najednou nachází všude kolem. Na manželčinu radu zajde za psychiatrem Frenchem stejně jako v příběhu Rybka. Znovu narazí na psa Neda, jenž ho opět dovede k Lauřinu hrobu. Za vraždu byl odsouzen její učitel a milenec profesor Flinch. Walter ho navštíví ve vězení, přesvědčen, že právě on je autorem knihy. On však tvrdí, že Lauru nezabil a knihu nenapsal. Walter se dostává na stopu autora a dokonce odhalí místo, kde je zakopána kostra. Jeho žena mezitím objeví v opuštěném psychiatrickém ústavu krabici s nápisem Sparrow. Děj knihy, realita a Walterovy vzpomínky se děsivě prolínají a vedou ho k šokujícímu odhalení. (TV Nova)

Allien.9

Narodila jsem se 14.9. (14+9=23). Na čsfd jsem se registrovala 8.6. 2007 (8+6+2+7=23), konkrétně ve 22:45 (45-22=23). Ta třiadvacítka je vážně všude.xD 3,5* ()

ChewieDC odpad!

Takový Norbit si alespoň na nic nehrál. Tohle si hraje, a je to možná ještě dementnější. Schumacher se vizuálně sice snaží, ale proč proboha natáčí tak DEBILNÍ scénář?! ()

pornogrind

Další rest z Carreyho filmografie dohnán. Jediný co k tomu napíšu je to, že Joel Schumacher má na svým kontě rozhodně povedenější kousky. Tohle šílenství kolem čísla 23 mě až tak nevzalo. Průměr. ()

liskam

za lomítkem u mého rodného čísla mám 0617. 06 + 17= 23 :) Zajímavý film a o zajímavém čísle, zajímavé herecké výkony. Carrey mě znovu mile překvapil. Závyslosti a posedlosti mohou být různé a tady to vypadá, že číslo 23 si také jednu zaslouží. Za mě 77,9% (7+7+9=23) ()

kingik

Je to marné, ale Carrey pro mě zůstane navždy komikem, ty vážné polohy mu nesedí. Možná, že kdyby ve filmu hrál herec zkušenější na poli charakterního herectví, byl by film ve výsledku daleko přesvědčivější. Nechci tvrdit, že je Carrey vyloženě špatný, ale každou chvíli jsem čekal, že předvede do kamery nějakou svou pověstnou grimasu. Film měl pevný základ v podobě zajímavé režie Joela Schumachera, kterému nedělá nejmenší problém navodit hororové temno a vzbudit v divákovi zájem o další vývoj v ději. Scénář je tajemný a číslo 23 je možná jen předivem k tomu, jak řešit složitější otázky lidského bytí a nebytí. Mnoho zajímavých momentů však nedokáže spláchnout fakt, že Carrey sem moc nepasuje a finální zvrat byl možná očekávaný. ()

Snorlax

Nechala jsem se obloudit tagem "matematika," s níž to má společného asi tolik jako pěstování rákosí na Kamčatce. Schumacher byl kvalitní režisér napínavých thrillerů, uměl budovat napětí, dobře vedl herce, ale s takovou slátaninou, jakou je tento scénář, si nedokázal poradit. Je otázkou, zda by si s takto slaboduchým scénářem poradil vůbec nějaký režisér. A ten závěr ve stylu "ťudliky, šmudliky, všichni še máme štrašně moč rádi a děláme jen ty nejšprávnější věči" postrádal pouze Anny Ondrákovou v hlavní roli. ()

Aknah

Miluju filmy jako je tenhle, kde vrcholí napětí a režisér nás nechá doufat, držet palce snažit se to vyřešit s ním. Mám ráda hlavně to, jak se postupně na něco přichází a nakonec to dává smysl a všechno to do sebe zapadá. Nejen, že je film skvěle natočen a to nemluvím jen o scénách z knihy, které mají zvláštní formu, trochu mi to připomínalo SIN CITY, stylem barev a tak... ale i skvěle zvládnuté civilní momenty, kdy se hlavní hrdina měnil a věděl, že to s ním celé nějak souvisí...Musím smeknout před výkonem Jimma Carreyho, protože ve vážné roli jsem ho zatím neviděla a příjemně mě překvapil, hlavního hrdinu ztvárnil obstojně, hrál velice přirozeně a uvěřitelně. Dopředu jsem se obávala, že pokud přijde více emočně založená situace - vyzní v Carreyho podání trapně, ale bála jsem se zbytečně, protože tady jasně předvedl, že hrát umí a sem ráda, že zrovna tenhle velice povedený film byl obsazen někým kdo dokázal zahrát tak silnou roli. Slet událostí, řešení případu a hledání odpovědi nás diváky dovedlo k nečekanému až šokujícímu odhalení a překvapivému konci. Mě to vtáhlo a moc se mi líbilo, jak je film ztvárněn, takže především potlesk režisérovi ! ()

Webb

Na záhadu čísla 23 poprvé upozornil americký spisovatel beatnické generace William S. Burroughs, žijící v letech 1914 až 1997. Ten se někdy kolem roku 1960 seznámil s námořním kapitánem Clarkem, který se mu chlubil, že plul bez nehody třiadvacet let. Když se rozloučili, loď odplula a ještě téhož dne ztroskotala. Ve vlnách zahynul nejen zkušený mořeplavec, ale i celá jeho posádka. Když tenkrát večer Burroughs přemýšlel o podivné ironii osudu, zaslechl z rádia zprávu o letecké havárii na Floridě. Pilot se jmenoval Clark a nešťastný let měl číslo 23.... Po tomto hrůzném zážitku začal spisovatel shromažďovat informace o událostech spojených s tímto číslem. Nahlédnutím do americké historie například zjistil, že známý gangster a pašerák dvacátých a třicátých let Arthur Flegenheimer, známý pod přezdívkou Holanďan Schultz, nechal zavraždit svého konkurenta Vincenta Colla zvaného Mad Dog. Bylo mu právě 23 let a k vraždě došlo na newyorské 23. ulici. Zabit byl posléze i sám Flegenheimer, a to 23. října.... Mimochodem muž jménem Charlie Workman, který Holanďana zastřelil, byl za tento čin odsouzen na doživotí, ale po třiadvaceti letech byl propuštěn na svobodu. II III S číslem 23 jsou spojeni i další z amerických zločinců - populární Bonnie a Clyde. Po odvážných kouscích, které vešly do dějin, byli v roce 1934 přece jen dopadeni texaskými rančery a přesně 23. května zastřeleni. Zvědaví badatelé brzy přišli na to, že počáteční písmena jejich jmen - B a C - mají v kabale hodnotu čísel 2-3. II III William S. Burroughs ve své posedlosti po tajemství třiadvacítky nepolevoval a vzhledem k tomu, že měl ve zvyku dívat se na svět spíše pesimisticky, považoval číslo 23 za symbol smrti. Připomínal mimo jiné, že na pohřbech se snad nejčastěji předčítá 23. žalm. Neustávající vášní nakazil spisovatel i svého přítele Heathcota Williamse, vydavatele časopisu The Fantastic. Se slavným beatnikem se seznámil, když mu bylo třiadvacet a momentálně bydlel v domě s označením 23. Nejprve se smál, když mu Burroughs pochmurně oznámil, že 23 je číslo smrti. Jaké ale bylo jeho překvapení, když zjistil, že přesně naproti jeho domova stojí márnice.... II III Přijít záhadě na kloub se snažili i další více či méně seriózní vědci. Zajímavé informace z historie své rodiny doplnil třeba profesor Hans Seisel z univerzity v Chicagu. Jeho prarodiče bydleli v domě č. 23, jeho matka se později přestěhovala do budovy se stejným číslem popisným a dokonce i označení jejího bytu znělo 23. Sám Seisel si v dospělosti pořídil také vilu s číslem 23, a když sháněl kancelář pro provozování své advokátní praxe, zjistil, že rovněž tento dům je třiadvacítka. Vzpomínal také na zážitek, kdy se jeho matka vypravila do Monte Carla a cestou si četla román, v němž hrdinka získá v ruletě obrovské jmění, když vsadí číslo 23. Profesorova máma svůj knižní vzor napodobila v kasinu a ani ji výhra neminula. II III Číslo 23 se někdy dává do souvislostí s tajemnou organizací iluminátů - s tajným spolkem, jehož cílem je prý uchvátit světovou moc a nastolit vládu podobnou fašistické diktatuře. Za předvoj tohoto sdružení bývá považována německá společnost Vril, která se zabývala hledáním alternativních zdrojů energie, tajných zbraní a údajnou komunikací s mimozemšťany. Za člena Vrilu byl přijat i Adolf Hitler, a to v roce 1923. Někteří badatelé označují za mecenáše iluminátů newyorskou Morganovu banku. Je to náhoda, že sídlí právě na 23. ulici? A co údajný vůdce iluminátů v 17. století, sir Francis Bacon? Když měl být povýšen do rytířského stavu, podle tradice si mohl vybrat den slavnosti. Královna Alžběta jej pak podle vlastní volby jmenovala 23. července. II III Kam však až sahá tajemná moc třiadvacítky? Stačí si připomenout, že každý z nás obdrží od své matky i od otce po 23 chromozomech. Ostatně už představitel okultismu a vyznavač satanismu a čarodějnictví Aleister Crowley (1875-1947) označoval ve svém kabalistickém slovníku 23 za "číslo života" nebo také "číslo nitě". Nepřipomíná taková vinoucí se nit náhodou zobrazení DNA? Není také bez zajímavosti, že podle vědců se ve vazbách šroubovice DNA objevují určité nepravidelnosti ve vzdálenosti každého 23. angstromu (jednotka délky pojmenovaná po švédském fyziku Andersi J. Angstromovi). () (méně) (více)

Sobis87

Průměrný thriller se zajímavým vizuálem, hodně dobrým Jimem Carreym v nezvyklé roli a několika působivými scénami. Joel Schumacher se snaží, jak se dá, aby ukuchtil působivý "napínák", rozplizlý scénář mu ale až na pár světlých chvilek ve většině stopáže zákeřně podráží nohy. Výchozí námět přitom není vůbec špatný, mohla z toho být setsakra zajímavá story, jenže ono tu je jedno velké ALE - mysteriózní film o záhadě je většinou postaven na šokující pointě, která by vás měla v závěru posadit na zadek a dodat všemu, co předcházelo, ještě větší působivost. Pointa v tomto filmu o posedlosti číslem 23 a tajemné červené knížce se dá odhadnout už v polovině filmu a nejedná se o nic světoborného nebo originálního. Jim Carrey si zaslouží velkou pochvalu, Joel Schumacher poplácání po zádech za snahu, námět si zaslouží lepšího scénáristu a scénárista by si zasloužil jednu přes držku. 50% ()

Sonnery

Čekal jsem skoro všeno...Čekal jsem, že by to napsala jeho žena....Čekal jsem, že by třiadvacítka mohla být víc než jen číslo...Čekal jsem, že NED bude mít důležitější úlohu...Čekal jsem, že by v závěru na zem mohla spadnout kosmická loď a zní by vylezla Rypleyová a třiadvacet vetřelců... a čekal jsem, že až film skončí a já sečtu datum svého narození vyjde mi 23 ( uf! 24 - snad to neni magicka 24),ale takový závěr jsem ani třiadvacetkrát nečekal ()

Jordan

úplná blbosť, hovadina . . . jima carreyho mám veľmi rád a chápem, že sa snaží čoraz viac vzdialiť od povesti, ktorú v začiatkoch svojej kariéry nadobudol - resp. nie vzdialiť (pretože to nie je žiadna zlá povesť a podľa mňa je to naozaj skvelý komik) ale ukázať aj vážny a seriózny rozmer svojho herectva a mnohé filmy predošlých rokov dokazujú, že naozaj má čo ponúknuť . . . lenže v tomto prípade by urobil ooooveľa lepšie, keby mieto tejto nemastnej, neslanej a nesmierne trápnej zlátaniny natočil hocakú bláznivú srandičku s farrelyovcami alebo niekym iným . . . vizuál je asi jediná celkom dobrá vec, ktorá si tú horkoťažko zarobenú hviezdičku zaslúži, kameramansko výtvarná stránka má istú úroveň, jej pôsobivosť však vyznieva naprázdno v prirovnaní k tak tupému a diletantskému obsahu - pretože The Number 23 je scenáristicky jeden z najhorších hollywoodskych počinov poslednej doby. Nezmyselný motív čisiel, stokrát obohratá neprekvapivá pointa, pre lacný efekt robené "zvraty", no skrátka hrôza . . . keď film režírovaný joelom schumacherom s jimom carreym v hlavnej úlohe je "nechcene smiešny" a nápadne trápny, treba sa zamyslieť, kde je chyba. V tomto filme je to v SCENÁRI!!! Bohužiaľ . . . ()

dzej dzej

Pokud chcete numerologický thriller pusťte si Pi, pokud chcete filmového hrdinu potácejícího se v příběhu literárního textu pusťte si Stranger than Fiction, pokud chcete rozervaného detektiva pusťte si Maltézského sokola, pokud chcete jima Careyho pusťte si Masku, pokud chcete Joela Schumachera pusťte si Telefonní budku... ()

Anderton

Atmosférická jednohubka, ktorá sa musela zhusta prepisovať za pochodu. Záver odhadne 80% publika, v prípade, že sa bude vyznať v dovtedajšom mišmaše. Asi bol film inšpirovaný Arronofskeho debutom Pí, lenže kvalitatívne je v jednotkovej sústave filmovej kvality číslo 23 oveľa nižšie ako 3,14....Keď už sme pri tých číslach, tak presne 50%. ()

AppleCore

Fakt nevim na co si to tu všichni hrajete, celej film od začátku až do konce je atmosferickej, dechberoucí atd. Prostě jste úplně divný, rozhodně si nezaslouží to vaše dementní hodnocení. Jim Carrey by měl hrát jenom v takovejhlech filmech, tam mu to sedí řek bych víc než v bláznivejch komediích. ()

Kothy

Dost psycho film s Jimem Carreym. Když si vsugerujete nějaké číslo a začnete hledat souvislosti, zjistíte, že se objevuje úplně všude... ()

swamp

Jak já se na tenhle film a na Carreyho těšil. A zbytečně. Ani vám to zklamání tady nebudu popisovat. Víc než z celého filmu mě zamrazilo z toho, že jsem se dodíval ve 23:32. :D ()

teutates

Spočiatku nelogická a chaotická postupnosť písmen a čísel sa mení v mysteriózne psycho, ktoré začína odkrívať svoju temnú tvár a skutočnosť, ktorá dokonale šokuje... Avšak aj napriek tomuto všetkému mi vadili kamerové efekty, prevedenie niektorých pre mňa dôležitých scén, chaotický strih... Number 23 sa snaží na nič nehrať, aj keď podobnosť by sa tuna našla. Snímok pojednáva o psychike človeka a jeho dávnej minulosti. Silnejší priemer, takže 6-7/10 ()

Sašenka165

Hodně zajímavý film. Chorobná posedlost číslem 23 z toho přímo čišela :). Já se moc dobře bavila a skutečně mě zajímalo, jak to dopadne - dopadlo to skoro až happy-endem, což mi film 23 trošičku znechutilo. Každopádně jsem se nenudila a Jim Carrey je pro mne čím dál zajímavějším hercem. Tady mu to opravdu slušelo a rozhodně se pro svou roli hodil. Občas byl děj malinko chaotický, jindy z něj však vyzařovala atmosféra podobná té v Sin City (to když si hlavní hrdina Walter představoval děj knihy, již četl). I rozuzlení ušlo a i když se možná dalo předvídat, rozhodně nebylo špatné... Zkrátka fajn thriller. ()

Jim Carrey a režisér Juno si plácli

Jim Carrey a režisér Juno si plácli