Na cestě

• Brazílie

Na Estrada

Dobrodružný / Drama / Road movie

USA / Velká Británie / Francie / Brazílie, 2012, 140 min

Knižní předlohu jsem nečetla a to je určitě právě v tomhle případě mojí velkou chybou, protože pak bych nemusela být svým způsobem zklamaná těmi sterotypními sekvencemi, cesta - drogy - sex - atd., stále dokola jen s menšími obměnami. Zkrácená verze by tomu možná neuškodila. Ale já tu knihu nečetla a tak jsem se stala nezávislým divákem Salova vyprávění hlavně o Deanovi a o jeho sebedestruktivním způsobu života. Člověk, kterého musíte v jednu chvíli milovat, abyste ho vzápětí neseřezali jak malýho fracka. Garetta znám už i z jiných filmů, ale tady byl naprosto vynikající a finální část této road movie na mě asi zapůsobila nejvíc. Kristen Stewart jako Marylou neměla chybu, ale co mně docela dost mrzelo, že Kirsten Dunst, kterou mám moc ráda se dostalo minimálně prostoru. Takže za mě by to byl normálně průměr, ale za Garetta Hedlunga tu jednu hvězdu určitě přihodím. 75%(29.11.2012)

• higuain

Já tyhle beatnický story zrovna dvakrát nemusím. Nejvíc jsem si užil Stewartku, ta je v posteli daleko lepší, než když se snaží předstírat upírku.(11.9.2013)

Sex, drogy, alkohol, jazz, party, a dlhá cesta po Amerika ... hlavný hrdinovia ale nie sú šťastní ... čím to asi bude ? že ? inak slabý priemer na ktorý zajtra zabudnem(10.12.2012)

Jedno z mála filmových zpracování, knihy Jacka Kerouacka o mladých lidech, kteří odmítají žít konvenční, nudný život a vydávají se na nespoutanou cestu po USA.(5.1.2014)

Na cestě od Sallese sice není tak "geniální" jako od Kerouaca, ale přecejen jsem si tento film po těch skoro třech letech zalíbil a vracím se k němu pro svojí atmosféru "cesty". Hlavní herecká trojka má charisma a věřil jsem jim to. Možná by měl i Jack radost.(13.10.2012)

• - Scéna, ve které postava Kristen Stewart uspokojuje ručně dva muže v autě, se stala hitem internetu. (FMJ)

• - Naprostá většina postav je inspirována skutečnými lidmi. Postava Sala Paradise (Sam Riley) je sám autor Jack Kerouac, Dean Moriarty (Garrett Hedlund) je beatnický spisovatel Neal Cassady. Významnými beatníky jsou další postavy Allen Ginsberg (Tom Sturridge) jako Carlo Marx a William Burroughs (Viggo Mortensen) jako Bull Lee. Další postavy jsou také psány podle skutečných osob, které ovšem příliš nezasáhly do beatnického hnutí. (Moena)

• - Ve scéně, kdy hrdiny zastaví policista a nechá je vystoupit z auta, vyslýchá Marylou (Kristen Stewart). Když poté policista odchází k autu, Marylou jemně postrčí k ostatním výtečníkům, Marylou však během prostřihu překoná vzdálenost od kufru auta až ke dveřím a ještě se stihne otočit čelem k policistovi, od kterého přišla. (dandislav1991)