Na cestě

• Brazílie

Na Estrada

Dobrodružný / Drama / Road movie

USA / Velká Británie / Francie / Brazílie, 2012, 140 min

Ťažko povedať.Na to ako je predloha neuveriteľne hlučná a divoká, je to dosť tichý film.Nečítať predlohu, v prvom rade sa v tom asi nezorientujem, v druhom rade by ma to nudilo. Kerouacovo On the Road, býva nazývané "denníkom hipsterskej generácie" a v tom je film dosť doslovný. Denník; Vytrhnuté stránky nahádzané na seba ignorujúc vatu, vysvetľovanie kto a čo, pridávajúce zážitok za zážitkom.Niekedy je použitý konkrétny dialóg z knihy v inej súvislosti (respektíve ho prenáša niekto iný, respektíve v inom časovom období); niekedy situácia vyznie inak ako by mala (hlavne scéna s Buscemim.V knihe mi nijak dôležitá neprišla a skoro hádka čo ju nasledovala, vo filme vyznie divne a inak ako v knihe a čudujem sa že ju vôbec použili, konieckoncov načo ?); a hlavne posolstvo cítiť iba v náznakoch a priateľstvo hlavných postáv nevyzerá tak pevné. A trochu zamrzel aj záver.Bol som rozhodnutý, že ak film bude končiť aspoň pol hodinovým vyvrcholením v Mexiku a hlavne SANITKOU!, že mu dám päť hviezdičiek.Nekončil. Výsledný dojem: silnejšie tri hviezdičky; film ktorý by ma bol pravdepodobne obišiel ako sa to najviac dá, neznalého textu určite. Nakoniec dávam aj štvrtú hviezdu, za dokonalý casting.Rovnako predstavitelia hlavných postáv (Sam Riley musí mať vynikajúceho agenta, najprv životopis Iana Curtisa, potom film o Kerouacovi), tak všetkých vedľajších, s malou výnimkou Allena Ginsberga (vo filme Carla Marxa).Kristen Stewart konečne zas ukazuje, že dokáže aj hrať a nielen tváriť sa smutne (ako Joan Jett som jej to tiež žral, ale nie pre jej herectvo), navyše keď je nahá, je to vskutku nádherný pohľad.Cameá super, Burroughs geniálny.Škoda že dostal tak málo priestoru. PS: Kerouacové knihy mám rád, radšej tie o jeho vzťahoch so ženami.Do budúcna, by ich adaptácie mohli byť, ale predsa len, formou menej beatnické(12.6.2013)

• ainny

Nějak na mě ta doba dýchla. Dýchlo na mě i to očekávání, když po spoustě let knížka kdysi znovu vyšla a já ji měla z první ruky. Ale... to věčné ale. Kamera dobrá, soundtrack dobrý, jenže mě to holt nevtáhlo. Sal i Dean jsou v mých očích úplně jiní, než je ukázal film a raději si je takové ponechám. Takže repríza u mě rozhodně nehrozí. Raději vytáhnu z knihovny tu zažloutlou knížku.(2.4.2014)

Sex, drogy, alkohol, jazz, party, a dlhá cesta po Amerika ... hlavný hrdinovia ale nie sú šťastní ... čím to asi bude ? že ? inak slabý priemer na ktorý zajtra zabudnem(10.12.2012)

• FlyBoy

[SFF 2012, Sydney] Maximálne (faux) cool, minimálne (real) Kerouac…(12.6.2012)

• Aaron.

On the road je zbytečný film převážně o cestách, který měl potenciál, ale vůbec ho nevyužil. Při filmu jsem se dost nudil. S nikým jsem se nestotožnil a tak nějak nechápu, proč bylo něco takového natočeného. Nechápu, proč bych se na to měl dívat, nechápu, co mi měl film dát. Já si nic neodnesl. Samozřejmě největší lákadlo na film bylo obsazení. Musím vyzvednout výkony mladých talentovaných pánu, jmenovitě Sam Riley a Garrett Hedlund, Tom Sturridge se přidal k hercům, kteří dostali málo prostoru, jeho postava, však byla zajímavá a myslím, že měl dostat více prostoru. Co mi doopravdy neleze do hlavy je účast tolika skvělých herců a poskytnutí jim tak málo prostoru, že ani nemělo cenu je obsazovat. Tomuhle filmu se upsali ostřílení herci jako Amy Adams, Kirsten Dunst, Viggo Mortensen, Steve Buscemi a další, ale já se ptám proč? PROČ? Vždyť je ve filmu skoro ani neuvidíte. Vážně se Steve Buscemi nechal přefiknout chlapem a pak se z filmu jen tak vypařil? Má to zapotřebí? Kristen Stewart nehrála o nic líp než v tom filmu pro třináctky. Co se stalo s tou mladou holkou, která kdysi uměla hrát? Hřebík do rakve pak už jen zatloukla přepálená stopáž.(18.12.2012)