Na cestě

Na Estrada

Dobrodružný / Drama / Road movie

USA / Velká Británie / Francie / Brazílie, 2012, 140 min

• Tommassi3

"Dík za svezení !!" - "Možná bude tvý poslední.. Vezu dynamit !!" ;) No, ne že by Walter Salles vyloženě vybouchl, ale i přes nesmírně kvalitní řemeslo se ani zdaleka nejedná o nic, co by se Kerouacově předloze, ať už si o ní myslíte cokoli, vůbec přibližovalo..(25.11.2015)

Achjo. Další zklamání. Road movie mám hrozně ráda, ale tento byl tak neskutečně nudný a ještě se svými 140 minutami se hrozně vlekl. Nepomohli ani herci aneb Kristen nesnáším, Sam Riley je naprostý opak sympatického fešáka, Garrett na toho se dá dívat, ale třeba více se mi líbil v Country strong, a také mi nijak nepřišlo, že by extrémně vynikal a to byl vlastně hlavní postavou té knihy Sala Paradise, jediný, kdo tu za něco aspoň stál, byl Tom Sturridge. Celý film byl taky řádně roztahaný, rozhodně ne klasická svižná zajímavá road movie, no svižná...aspoň co se týče toho, že jedou pořád dopředu. Tady se stále vracíme s hrdiny do jedněch a těch stejných míst, párkrát si mezitím zajdeme makat na bavlněné plantáže, pak zase zpátky do NY, pak zase vyjedeme někam s Deanem, pak zase do NY, Mexiko, NY, Denver atd...neskutečně nudné. Knihu jsem nečetla a přiznám se, že se k tomu snad ani nikdy v budoucnu nechystám.(17.1.2013)

Film má veľmi dobré herecké obsadenie, až na hlavného hrdinu Sama Rileyma, ktorého som videl hrať prvýkrát a svojím výkonom ma veľmi nezaujal, zvyšok je plejáda zvučných hollywoodskych mien. Za zmienku určite stojí aj režiséri Walter Salles ktorému idú životopisné snímky ako po masle. Tu to nie je inak, zachytáva mladé roky začínajúceho spisovateľa Sala Paradise a jeho priateľov. A ako to tak býva u umelcov, film je plný dobrodružstva, sexu, drog a naozajstných priateľstiev. Hoci má film 140 min, ja sa nenudil ani na chvíľku. No a kto chce vidieť kozy Kristen Stewart, tak nech na to mrkne, prvýkrát čo je vo filme, sa ukáže v plnej paráde.(9.2.2015)

Ťažko povedať.Na to ako je predloha neuveriteľne hlučná a divoká, je to dosť tichý film.Nečítať predlohu, v prvom rade sa v tom asi nezorientujem, v druhom rade by ma to nudilo. Kerouacovo On the Road, býva nazývané "denníkom hipsterskej generácie" a v tom je film dosť doslovný. Denník; Vytrhnuté stránky nahádzané na seba ignorujúc vatu, vysvetľovanie kto a čo, pridávajúce zážitok za zážitkom.Niekedy je použitý konkrétny dialóg z knihy v inej súvislosti (respektíve ho prenáša niekto iný, respektíve v inom časovom období); niekedy situácia vyznie inak ako by mala (hlavne scéna s Buscemim.V knihe mi nijak dôležitá neprišla a skoro hádka čo ju nasledovala, vo filme vyznie divne a inak ako v knihe a čudujem sa že ju vôbec použili, konieckoncov načo ?); a hlavne posolstvo cítiť iba v náznakoch a priateľstvo hlavných postáv nevyzerá tak pevné. A trochu zamrzel aj záver.Bol som rozhodnutý, že ak film bude končiť aspoň pol hodinovým vyvrcholením v Mexiku a hlavne SANITKOU!, že mu dám päť hviezdičiek.Nekončil. Výsledný dojem: silnejšie tri hviezdičky; film ktorý by ma bol pravdepodobne obišiel ako sa to najviac dá, neznalého textu určite. Nakoniec dávam aj štvrtú hviezdu, za dokonalý casting.Rovnako predstavitelia hlavných postáv (Sam Riley musí mať vynikajúceho agenta, najprv životopis Iana Curtisa, potom film o Kerouacovi), tak všetkých vedľajších, s malou výnimkou Allena Ginsberga (vo filme Carla Marxa).Kristen Stewart konečne zas ukazuje, že dokáže aj hrať a nielen tváriť sa smutne (ako Joan Jett som jej to tiež žral, ale nie pre jej herectvo), navyše keď je nahá, je to vskutku nádherný pohľad.Cameá super, Burroughs geniálny.Škoda že dostal tak málo priestoru. PS: Kerouacové knihy mám rád, radšej tie o jeho vzťahoch so ženami.Do budúcna, by ich adaptácie mohli byť, ale predsa len, formou menej beatnické(12.6.2013)

• Havenohome

Twilight pre hipsterov! :)...................Riedka nuda. Transformeri 3 majú bližšie ku Kerouacovej predlohe ako toto. Aj keď to neposudzujem ako adaptáciu, tak nemám, čo by som tam ocenil. Namiesto hektického kvaltu a zaprášenej Ameriky dostanete lacné poetizujúce obrázky a sterilné retrokulisy. Základnou úlohou scenáristu bolo z obrovského množstva motívov vybrať tie najzaujímavejšie, ale namiesto toho strčil do 140 minútovej stopáže ešte aj veci, ktoré v knihe neboli. Postavy sa šantia na posteli ako infantilné detičky (OMG, veď Moriarty bol pornoidný kurevník!) Dokonca je márne hľadať v tomto fikčnom svete niečo, čo by pochádzalo z Kerouacovho života (aj to mohol byť legitímny inšpiračný zdroj, nielen kniha)..............Po Howl ďalšia ultimátna hlúposť, pri ktorej sa musia beatnici v hrobe obracať.(6.12.2012)

• - Po tom, čo bol rozpočet filmu výrazne znížený, súhlasila Kristen Stewart s honorárom menším než 200 000 amerických dolárov. Z lásky ku knižnej predlohe sa totiž postavy Marylou nechcela vzdať za žiadnu cenu. (Saraswati)

• - Keď sa v 90. rokoch začalo hovoriť o natočení tohto filmu, Johnny Depp ako prvá voľba režiséra úlohu Sala Paradisa odmietol. (Saraswati)

• - Kirsten Dunst a Viggo Mortensen se v tomto filmu minuli, ale společně jsou hvězdami filmu Smrt v labyrintu (2014). (NinadeL)