Na cestě

• Brazílie

Na Estrada

Dobrodružný / Drama / Road movie

USA / Velká Británie / Francie / Brazílie, 2012, 140 min

Přiznávám se zcela bez mučení, že celá beatnická generace existuje na jiné planetě, než na které existuji já. Ale dejme tomu, že jsem si chtěla rozšířit obzor a nepohrdla jsem Kirsten Dunst sehrávající svou roli v letech 1947 a 1948. Sladká, božská, jemná, s dokonalým hvězdným úsměvem, taková je její zdejší Camille na počátku. Báječná, když tančí a zpívá I've Got The World On A String Elly Fitzgerald. V druhé půli příběhu pak velmi zlomená a přesto neuvěřitelně silná osobnost. Zkrátka k pomilování. A je velmi zajímavé, že takovou šanci dostaly i její další spoluhráčky v menších či větších rolích - ať už Kristen Stewart nebo Amy Adams. Radost byla pohledět na roličku Stevea Buscemiho a dejme tomu Vigga Mortensena, jen to hlavní téma a hlavní tváře se nám poněkud vytratili vlivem silného rámce.(30.11.2015)

Na cestě je jedna z mála Kerouacových knížek, co jsem ještě nečetl, přestože mám na polici anglické i české vydání :-) Svého času jsem hltal Dharmové tuláky, Anděle pustiny, Amerického poutníka, Podzemníky, Big Sur nebo Maloměsto, velkoměsto (což je asi můj nejoblíbenější román), ale na cestu jsem se ještě s Jackem a Nealem/Salem a Deanem nevydal. Tak jsem se docela těšil a byl zvědavej, co předvede tento film a bohužel má na můj vkus neduhů opravdu hodně. Celé je to moc epizodické a neucelené a zbytečně roztažené na dlouhou stopáž, což v asociativních románech psaných na jeden zátah pod vlivem omamných látek na roli balícího papíru nijak neuškodí, ale k filmu se to moc nehodí.(17.2.2014)

Knižní předlohu jsem nečetla a to je určitě právě v tomhle případě mojí velkou chybou, protože pak bych nemusela být svým způsobem zklamaná těmi sterotypními sekvencemi, cesta - drogy - sex - atd., stále dokola jen s menšími obměnami. Zkrácená verze by tomu možná neuškodila. Ale já tu knihu nečetla a tak jsem se stala nezávislým divákem Salova vyprávění hlavně o Deanovi a o jeho sebedestruktivním způsobu života. Člověk, kterého musíte v jednu chvíli milovat, abyste ho vzápětí neseřezali jak malýho fracka. Garetta znám už i z jiných filmů, ale tady byl naprosto vynikající a finální část této road movie na mě asi zapůsobila nejvíc. Kristen Stewart jako Marylou neměla chybu, ale co mně docela dost mrzelo, že Kirsten Dunst, kterou mám moc ráda se dostalo minimálně prostoru. Takže za mě by to byl normálně průměr, ale za Garetta Hedlunga tu jednu hvězdu určitě přihodím. 75%(29.11.2012)

Dean Moriarty a Sal Paradise na ceste Amerikou. Jacka Kerouaca mám veľmi rád a jeho Na Ceste považujem za najlepšou ukážku života jednej generácie. Generácie umelcov a stratených existencií, ktorý sa dotýkali svojimi dielami nie len ľudských duší, ale aj vystihli podstatu Ameriky po 2. sv. vojne. Na ceste ako film, je ale len ťažkopádnou napodobeninou knihy. Osudové vzťahy a sebadeštrukčné videnie sveta sa odráža v prepracovaných kompozíciach a pekných záberoch americkej krajiny, ale akási túžba žiť životom akým žije beat generation sa nedostaví. Hedlund je asi najvýraznejšou postavou vôbec a je celkom zábavne sledovať jeho životný osud skrze oči mnohých iných ľudí - hlavne žien. Tie sú častokrát veľmi atraktívne ale kraľuje im Kristen Stewart a jej prsia, ktoré vystavuje skoro v každej scéne. Ale ten feeling a chuť zavítať do baru, zapáliť si cigaretu, počúvať džez, alebo básne z úst stratenej generácie sa nedostavil. Dokonca ani tá túžba cestovať naprieč Amerikou. To je to prezentované skôr ako príjemné pozadie, než životná filozofia . A to je škoda. Je dobré že na svoje dve a pol hodiny film nenudí, ale okrem dvojitého handjobu v aute je to film neschopný ponúknuť inú, zapamätaniahodnú scénu.(14.10.2013)

• Lenny.M

NE! Čtyři pokusy to dokoukat a i to je snad málo. Film mažu z hardisku a ani mě nezajímá, jak to dopadne. Ono to stejně podle mě nijak nedopadne.. :D(6.2.2013)

• - Sal Paradise (Sam Riley) má doma na zdi za svým psacím strojem pověšenou malou podobenku Arthura Rimbauda, francouzského prokletého básníka, který měl velice intimní vztah se svým nejlepším přítelem. (Moena)

• - Většina záběrů z cesty pochází z 60 000mílového výletu Hudsonem z roku 1949 napříč USA, který absolvovala ústřední trojice Hedlund, Stewart a Riley společně s režisérem Sallesem, kameramanem a zvukařem. (Brousitch)

• - Naprostá většina postav je inspirována skutečnými lidmi. Postava Sala Paradise (Sam Riley) je sám autor Jack Kerouac, Dean Moriarty (Garrett Hedlund) je beatnický spisovatel Neal Cassady. Významnými beatníky jsou další postavy Allen Ginsberg (Tom Sturridge) jako Carlo Marx a William Burroughs (Viggo Mortensen) jako Bull Lee. Další postavy jsou také psány podle skutečných osob, které ovšem příliš nezasáhly do beatnického hnutí. (Moena)