Na cestě

• Brazílie

Na Estrada

Dobrodružný / Drama / Road movie

USA / Velká Británie / Francie / Brazílie, 2012, 140 min

Až moc neučesaná road movie, která trpí na neustále se opakující motivy, ježdění tam a zase zpátky, vracení se k jednomu, pak zase k druhému nocležníkovi – vše bez ladu a skladu. Tu a tam se tvůrci zastaví, nabídnou divákovi „vydechnutí“, ale naneštěstí i zamyšlení se nad tím, jak to šlo všechno udělat lépe. Před kamerou se totiž sešli solidní mladí herci (Kristen Stewart mě těší pokaždé, na tom se nic ani tentokrát nezměnilo), podařila se naladit vcelku slušná atmosféra. Sex, drogy, chlast, smysl života, neustálé hledání, přátelství, pohybování se na hraně zákona, melancholie, nezávislost, touha po štěstí, po něčem novém, neznámém.. všechno a nic, navíc se špatným tempem a díkybohu titulky, které nakonec přeci jenom vyběhnou. Jeden velký flám a taky velký bordel!! Zklamání na hranici dvou a tří hvězd..(10.12.2012)

Knižní předlohu jsem nečetla a to je určitě právě v tomhle případě mojí velkou chybou, protože pak bych nemusela být svým způsobem zklamaná těmi sterotypními sekvencemi, cesta - drogy - sex - atd., stále dokola jen s menšími obměnami. Zkrácená verze by tomu možná neuškodila. Ale já tu knihu nečetla a tak jsem se stala nezávislým divákem Salova vyprávění hlavně o Deanovi a o jeho sebedestruktivním způsobu života. Člověk, kterého musíte v jednu chvíli milovat, abyste ho vzápětí neseřezali jak malýho fracka. Garetta znám už i z jiných filmů, ale tady byl naprosto vynikající a finální část této road movie na mě asi zapůsobila nejvíc. Kristen Stewart jako Marylou neměla chybu, ale co mně docela dost mrzelo, že Kirsten Dunst, kterou mám moc ráda se dostalo minimálně prostoru. Takže za mě by to byl normálně průměr, ale za Garetta Hedlunga tu jednu hvězdu určitě přihodím. 75%(29.11.2012)

Na cestě je jedna z mála Kerouacových knížek, co jsem ještě nečetl, přestože mám na polici anglické i české vydání :-) Svého času jsem hltal Dharmové tuláky, Anděle pustiny, Amerického poutníka, Podzemníky, Big Sur nebo Maloměsto, velkoměsto (což je asi můj nejoblíbenější román), ale na cestu jsem se ještě s Jackem a Nealem/Salem a Deanem nevydal. Tak jsem se docela těšil a byl zvědavej, co předvede tento film a bohužel má na můj vkus neduhů opravdu hodně. Celé je to moc epizodické a neucelené a zbytečně roztažené na dlouhou stopáž, což v asociativních románech psaných na jeden zátah pod vlivem omamných látek na roli balícího papíru nijak neuškodí, ale k filmu se to moc nehodí.(17.2.2014)

• ainny

Nějak na mě ta doba dýchla. Dýchlo na mě i to očekávání, když po spoustě let knížka kdysi znovu vyšla a já ji měla z první ruky. Ale... to věčné ale. Kamera dobrá, soundtrack dobrý, jenže mě to holt nevtáhlo. Sal i Dean jsou v mých očích úplně jiní, než je ukázal film a raději si je takové ponechám. Takže repríza u mě rozhodně nehrozí. Raději vytáhnu z knihovny tu zažloutlou knížku.(2.4.2014)

Kerouacovu knihu jsem četla už asi před deseti lety a říkala jsem si, že je to nezfilmovatelné...no, zfilmovatelné to tedy nakonec je, ale měla jsem s tím stejný problém jako s předlohou - příběh se vlastně vůbec nevyvíjí a nikam nesměřuje a nekonečné sexuální a drogové eskapády začnou po chvíli nudit a hlavních hrdinů vám začne být hodně líto. Garrett Hedlund exceluje v roli Deana, což bych po jeho výkonu v Tronu nikdy nevěřila, jeho vnitřní rozervanost z něj úplně sálala, až to bylo nepříjemné. Je to ale hrozně roztahané, chvílemi nudné a výsledek je stejný jako knižní předloha - jedna velká póza, která si hraje na něco, co rozhodně není.(27.4.2013)