Hezké sny

Gary Sheller (Martin Freeman) je na pokraji svých sil. Kdysi úspěšný zpěvák a muzikant píše hudbu pouze pro reklamní spoty, jeho manželství s Dorou (Gwyneth Paltrow) ho neuspokojuje a navíc žárlí na svého bývalého kolegu a současného zaměstnavatele Paula, který je daleko úspěšnější a spokojenější než je on sám. Vše se změní ve chvíli, kdy do Garyho snů vstoupí dokonalá, nádherná a vzrušující Anna (Penelope Cruz). Gary se do ní okamžitě zblázní a svou už tak komplikovanou situaci začne řešit útěky do světa snů. K tomu mu pomáhá trochu psychadelický guru Melem (Danny deVito). Když pak Gary zjistí, že Anna má předobraz v modelce Melody, vrhá se střemhlav do propasti, ze které už není návratu.

Režijní debut Jake Paltrowa (bratr známější Gwyneth) byl v premiéře uveden na letošním festivalu amerického nezávislého filmu v Sundance. Mezi jeho přednosti patří zajímavé pojetí prolínání světa snů a reality. Paltrow zvolil jednoduchý klíč, kdy snové vize natočil na 35mm materiál a realitu na zrnitý 16mm film. Velkým kladem filmu je i herecké obsazení. Martin Freeman (Gary) i Simon Pegg (Paul) patří k nejlepším britským komediálním hercům. Gwyneth Paltrow (Dora) a Penelope Cruz (Anna/Melody) k hereckým ikonám současného filmu. Dany deVito, jako Melem, pak filmu přinesl ten správný newyorkský rozměr. Herci navíc do filmu vstoupili hlavně díky kvalitnímu scénáři a do svých postav dávají vše. Výrazná, vtipná a nekonveční komedie pobaví každého, kdo se alespoň někdy na pár vteřin zasnil, aby překonal tíhu rychle se měnícího světa okolo nás. (oficiální text distributora)

Anderton

Krásne sny som pozeral hlboko v noci na nočnej službe, napriek tomu som pri nich nezaspal a nemal tak krásne sny. Pomerne tuctová vzťahová romantická dráma, ktorá nie je ničím špeciálnym výnimočná. Freeman je tu na rozdiel od svojich neskorších úloh ešte pomerne nevýrazný, ale možno jeho súčasná popularita prijme mnohých divákov, aby si pozreli aj jeho staršie diela, o ktoré nebol nijako výnimočný záujem a ktoré zapadli prachom. Ako napríklad Krásne sny. ()

boshke

Fakt nevím, co tohleto má znamenat. Zmíním akorát mé oblíbené britské (nejen) seriálové herce Freemana a Pegga, ten zbytek za to vážně nestojí... 30% ()

Sašenka165

Příjemná zábava podkreslená (občasně hrající) pěknou hudbou. Martin Freeman je prostě skvělý a to platí i o ostatních... Co mě dostalo? Věta "děvkaře" hraného Simonem Peggem: "Nechci aby byla šťastná." To byla totiž upřímná věta, kterou snad nikdo v jeho situaci neřekne, ale myslí si ji. Jediné, co mě zaráželo, byl příšerný bílý kožich, který navlékli na Penélope Cruz. ()

klerik

Zaujímavý počin. Depresia ako hrom - Martin Freeman je zombie... Efektné protiklady a kontrasty sna a kutočnosti. Každodennosť je hnusne šedivá, dobrodružstvo farebné... Živá hudba, dobré dialógy, pomalé tempo. Film stojí hlavne na hercoch... dobrých hercoch... ()

Marze

K prosté historce musí režisér přidat vypravěčská kouzla. Jednak v Británii často používanou hru na dokument, v jejímž rámci se lidé zpovídají, jednak přestupy z nanicovatých dní do barvitého nočního snění. Hezké sny plynou příjemně, ale nikoli úchvatně. Daly by se nazvat Vratnými lahvemi pro střední věk, nemají však jejich lehkost, rytmus a bravuru všech řemesel. Jen v jednom se rekové Martina Freemana a Zdeňka Svěráka plně vyrovnají: v pošetilosti věčně pokušitelských mužských snů, v nichž je stejný díl smíchu jako stesku. ()

jojinecko

Je veľká škoda, že Paltrow ako režisér nemá v sebe hravosť, originalitu a údernosť ako napr. Gondry alebo Aronofsky. Paltrow ako scenárista tak isto postráda ľahkosť a cit pre pointu. Tak zaujímavý námet by si zaslúžil silnejšiu persónu, ktorá by sa ho uchopila a mohla sa "vyblbnúť". Takto je tento snímok príliš civilným, pozvoľne plynúcim až nudným s občasnými svetlými zábleskami..Márne čakáte na nejaký silnejší a zapamätania hodný moment, pričom nakoniec tým najsilnejším zážitkom bola pre mňa jedna parádna ľakačka:) Good Night mi príde ako nedotiahnutý film a nazachránia to ani veľmi dobrý herci! ()

evulienka3

Skvelá psychologická štúdia stagnujúceho vzťahu postupne sa dostávajúceho do hlbšej krízy, kedy sa každonočné milujem ťa stáva bremenom a nie dôkazom lásky....do toho všetkého sa pripletú zvláštne sny hlavného hrdinu, ktorý v snahe dostať sa hlbšie do sveta svojich snov stráca kontakt s realitou. Skutočne prepracovaný príbeh, natočený veľmi pomalým a ponurým spôsobom nesadne možno každému, pre mňa to však bola skvelá štúdia vzťahov, lásky a snov, ktoré veľakrát znamenajú oveľa viac ako si dokážeme pripustiť. ()

honajz

Režisér Jake Paltrow natočil zvláštní pokus, kde se realita prolíná s fikcí, a samozřejmě obsadil do jedné z rolí i svou sestru Gwyneth. Příběh vypráví o dříve slavném hudebníkovi (jeho minulost se dozvídáme díky rádoby realisticko - dokumentárním vstupům, v nichž vyprávějí různí známí muzikanta), který řeší krizi středního věku i to, že mu došly nápady. Tedy - nijak to neřeší, ale ve snu se mu začne objevovat neznámá kráska (Penelope Cruz), k níž ho to přitahuje. Protože neví, co si o opakovaném snu, díky němuž ho opustí i manželka a odletí do Londýna, myslet, začne chodit do kurzů svérázného psychoanalytika (Danny De Vito). A časem se bude muset rozhodnout, zda se vrátí k reálné manželce, nebo dá přednost snu. Problém s filmem je v celkovém podání i v závěru, kdy se klouže po povrchu a samotný režisér nedokáže zaujmout stanovisko nebo se rozhodnout pro jeden či druhý konec, a tak nechává v podstatě otevřené pro jistotu oba. ()

rikitiki

Konec je sice malinko přislazený, ale není úplně jednoznačný, takže to je fajn. Příběh o omamujících cestách do fantazie, které zákonitě přebijí nudnou a problematickou realitu, je podaný jednoduchou formou (sny vypadají skoro stejně jako realita, žádné vizuální orgie ala Počátek), ale proč ne? Každý sen nemusí nutně být jakoby ho vyprojektovali u Disneyho. /1. 7. 13./ ()

Pítrs85

V poslední době mám takové sny, že by ze mě měl Sigmund Freud velkou radost, chtěl jsem si tedy nechat poradit od Danny DeVita a hlavně od sympaťáka Martina Freemana, co s tím. No !SPOILER! vzhledem k tomu, jak Martin dopadl, si ty svoje sny radši ponechám... !Konec spoileru! Zajímavý (a vcelku originální) námět, z hereckého obsazení jsem byl vyloženě nadšený (i když chemie mezi Martinem a Gwyneth zrovna dvakrát nefungovala), potěšila i spíše depresivní atmosféra a kulisy města, které nikdy nespí. ()

Janek

A mě to vcelku potěšilo - byla nálada a tak nějak mi to sedlo. Ke konci už to sice nedrží příliš pohromadě, ale mé sympatie si snímek získal - a to hlavně díky hereckému osazenstvu a vlastně i zajímavému námětu. Ovšem kvalit Nauky o snech to zdaleka nedosahuje. 70% ()

ScarPoul

Tento film má úžasný námet další obstojný s tej hŕby námetov , ktoré sú nezaujímavé a musím skonštatovať, že ani náhodou není natočený tak ako mohol byť ALE je tu pár kladov, ktoré stoja za to. Zo všetkého najviac , musím pochváliť Martina Freemena ktorý je strašný sympaťák a dokáže utiahnúť aj celý film. Z vedlajších postáv určite si zasluhuje pochvalu Cruzová a Pegg. peggov humor je trefný a hrá tu nesympatického sympaťáka a Cruzová ako famme fatale hlavného hrdinu je skrátka božská, trochu ma zamrzela účasť Gambona, ktorý sa objavil v jednej scéne a paltrowa sa sem nehodila a DeVito má už zlaté časy v herectve za sebou. Krásne natočený filmík, v ktorom sa stratíte v poznávaní čo je skutočnosť a čo realita a to je aj úlohou tohoto filmu a ja mam skrátka filmy ó ľudoch ktorý potrebujú zmenu a snažia sa o ňu rád preto som pridal jeden bod navyše aj keď je to zrejme priemer ()

Terva

Hustej mixer..... Celá země je jedna velká hospoda..... Čte teď ty knihy o tom, jak ovládat své sny..... Mám tam holku...... Ovládání snů ? Otázka spíše zní, co takhle začít ovládat svůj život ? CITÁT - Mám pocit, že všechno dělám špatně.......... Jenže ve snech se začínají objevovat cizí nezvaní lidé, jakési snové příšery....jsem zmaten, povídá Gery ( Martin Freeman ). Problém vznikne tehdy, kdy se Gerimu jeho snová přítelkyně začne zjevovat ve skutečném životě. Hořkosladký příběh o tom, jak si Gary uvědomil sám sebe skrze své sny. Soundtrack k filmu je velice pěkný. Hudba - Alec Puro. Ve filmu také zazní Wait od White Lion. http://www.youtube.com/watch?v=pKf3XXBlv8c CITÁT - Někdy si přeju abych si lehnul a už se neprobudil........ ()

F.man

Nějak nevím co si o tomhle filmu Paltrowa myslet. Byly v něm propojeny až mystické "problémy" lucidního snění, intelektuální myšlenky, Allenovsky-vztahové konverzace... No dohromady mě to nepředalo nic úžasného místy jsem se dokonce nudil. Nevím, ústřední myšlenkou jsem byl docela zaujat, na film jsem se těšil... Nakonec to na však všechno zapůsobilo tak nějak plytce, na efekt. Bezesporné ale je, že herecké výkony jsou velmi dobré a jsou také to nejlepší co jsem na tomto filmu osbně našel. Freeman překvapil, zbytek dobře asistuje, vyzdvihl bych Gwyneth Paltrow, která klasicky předvádí, že hrat umí a není jen pěkný přívěšek. Naopak, režije Paltrowa se mi zdála hodně slabá - s takovým scénáře šlo udělat podle mého daleko více. Dávám však průměr 40% a 2 hvězdy, protože i přez všechny výtky se nejedná o nějakou brakovou záležitost. Dají se zde najít hodně pěkné momenty (některé sny jsou nasnímány nádherně) i skvělé myšlenky. Prostě takový průměr, který měl však rozhodně navíc, což zamrzí... Možná kdyby se včas usekla ta poslední scéna... Sometimes I wish that you could just hit the sack and never wake up. ()