Hezké sny

Gary Sheller (Martin Freeman) je na pokraji svých sil. Kdysi úspěšný zpěvák a muzikant píše hudbu pouze pro reklamní spoty, jeho manželství s Dorou (Gwyneth Paltrow) ho neuspokojuje a navíc žárlí na svého bývalého kolegu a současného zaměstnavatele Paula, který je daleko úspěšnější a spokojenější než je on sám. Vše se změní ve chvíli, kdy do Garyho snů vstoupí dokonalá, nádherná a vzrušující Anna (Penelope Cruz). Gary se do ní okamžitě zblázní a svou už tak komplikovanou situaci začne řešit útěky do světa snů. K tomu mu pomáhá trochu psychadelický guru Melem (Danny deVito). Když pak Gary zjistí, že Anna má předobraz v modelce Melody, vrhá se střemhlav do propasti, ze které už není návratu.

Režijní debut Jake Paltrowa (bratr známější Gwyneth) byl v premiéře uveden na letošním festivalu amerického nezávislého filmu v Sundance. Mezi jeho přednosti patří zajímavé pojetí prolínání světa snů a reality. Paltrow zvolil jednoduchý klíč, kdy snové vize natočil na 35mm materiál a realitu na zrnitý 16mm film. Velkým kladem filmu je i herecké obsazení. Martin Freeman (Gary) i Simon Pegg (Paul) patří k nejlepším britským komediálním hercům. Gwyneth Paltrow (Dora) a Penelope Cruz (Anna/Melody) k hereckým ikonám současného filmu. Dany deVito, jako Melem, pak filmu přinesl ten správný newyorkský rozměr. Herci navíc do filmu vstoupili hlavně díky kvalitnímu scénáři a do svých postav dávají vše. Výrazná, vtipná a nekonveční komedie pobaví každého, kdo se alespoň někdy na pár vteřin zasnil, aby překonal tíhu rychle se měnícího světa okolo nás. (oficiální text distributora)

numi

Film plný romantických pohledů, nekonečných snů a absolutně nulové chemie mezi ústřední dvojicí. Gwyneth Paltrow se filmem potácí jako zombie, což alespoň sedí ke krizí středního věku zmítanému Garymu (výborný Freeman), který jako zombie polovinu filmu vypadá. Na konci jsem ale fakt nevěděl, komu vlastně mám držet palce. V některých pasážích (setkání s dívkou ze snu ve skutečném světě, návrat z Benátek až po rozhovor přes "ulici" včetně) však film dostává spád a dokáže emotivně i příběhově překvapit. [leden 2008] ()

Skip

Jediným pozitivem tohoto filmu je Penelope Cruz, protože je na ni dobře kouká. Jinak je to takové nějaké unylé a nezajímavé. Nehledě k tomu, že herci hráli dost otřesně, ale ono se ani není čemu divit, když nebylo co hrát. ()

Anglie

Klady filmu - zajímavý námět a dvojice Cruz-de Vito. Toť vše, hodnotím s přimhouřením obou očí, přece jen je vidět, že šlo o celovečerní filmový debut. ()

Ice123

Tak od takového hereckého složení jsem očekával mnohem, ale opravdu mnohem více, než-li nudný, zdlouhavý, scénáristicky naprosto nezvládnutý brak. Prvních dvacet minut si říkáte že se to snad rozjede, pak si uvědomíte, že se žádný rozjezd konat nebude a jediné s čím si budete muset vystačit je místy hezká hudba a pár gegů, které spočítáte na prstech jedné ruky. Tento film jednoznačně nedoporučuji, je to naprostá ztráta času a zklamání pro všechny ty co mají rádi komedie se Simonem Peggem.... 20% ()

plechulka

Nějak jsem se s tímto filmem minula - postavy i herci v nich mne zaujaly, úvodní situace mne zaujala - ale od poloviny jsem čekala nějakou zásadní pointu a ono nic.... nebo že bych se dočista spletla a pointa byla v tom, že žádná pointa nebyla...? ()

anusha

fajn film len mi neprisjel velmi romanticky ani velmi vtipny (okrem sceny kde simon si zobral tu zelenu stolicku .. pri tom sa zasmiala) bolo to celkovo prijemne pozeranie nicim vsak vinimocne pre mna .. a este mi zacal strasne vadit prizvuk penelope cruz .. aach lepsje znje v spanielcine veru ()

Kicune

Ve skutečnosti je to velice smutný příběh o hledání změny a vzrušení ve snech. Protože realita je neúprosná, šedá a nudná, útěk do snění je pro Garyho zdá se být jediné východisko. Prolínání snů a reality a celé probuzení na konci je velmi zajímavě pojaté. Velké ALE je ovšem v neexistenci jakéhokoliv dramatického spádu. Pouze poslední třetina filmu se jakoby probudila z šedého snu předešlých dvou třetím a má emocionální nádech. Cože je velká škoda, protože takové herecké obsazení a inteligentní scénář se moc často nevidí. ()

Pump

Tak zajímavý film se hledá velmi obtížně! Filmů věnovaných snění je hodně, možná většina, ale filmů věnovaných lucidnímu snění mnoho není! :) Martin Freeman dává zapomenout Pánu prstenů a hraje si přesně to co se mu líbí a co ho viditelně baví. Ruku na srdce, ono hrát s Penélope Cruz musí být zážitek... ;-) Milý a příjemný film, kde se možná najdete. ()

klima777

Kvalitně obsazené; slušně zahrané; poměrně dosti chytré, ba i vtipné. Sny prolamující se do každodenní reality. Sny jako únik a řešení (?). Plus jemnostpán z Pulp (pamatujete na My Legendary Girlfriend?... protože o ní je tenhle film také). Suma sumárum: Líbilo. ()

Čtec

Nepřišel mi ten film jako něco extra, ale zajímavé je, že v noci po něm jsem měl velice zvláštní sny, jež byly jednoznačně filmem ovlivněné. Tak asi na něm přece jen něco je. ()

Matts

Velice příjemná podívaná. Nezvyklou (trochu temnou) atmosféru snímku skvěle doplňují herecké výkony. Obzvlášť Martin Freeman opět dokázal, že má opravdu na hodně. Ačkoliv místy výrazně upadá dynamika, Paltrow nechává diváka pomalu proplout zajímavým příběhem. Zklamal mě závěr - místo očekávaného kvalitního finále přichází několik tuctových - možná i zbytečných scén. Díky originalitě zpracování snímku, bude velice zajímavé sledovat přijetí filmu diváky. ()

klukluka

Film o beznadějně nudným kořínkovi, pro jehož ztvárnění si režisér vybere kovanýho komika. Coby partnerku, asexuální, snad ještě nudnější micku, mu přihraje rajdičku Gwyneth Paltrow. Její potenciál přitom po celou dobu nevyužije, z role šedé myši nevypadne ani na vteřinu. A tak dál, a všechno stejně špatně. Křečovitá rádobyintelektuálština, nuda k uzívání. Slabej film o slabochovi. Hrozná kombinace. ()

F.W.Colqhoun

Sen je sen, probudíš se, je den. K filmům zpochybňujícím vitalitu snových světů, vtahujících diváky do verifikovaného světa reality, povzbuzující je udělat něco "doopravdy", místo aby si nechávali vše pro sebe, jsem podezřívavej - každý obsedantní divák by měl být, vždyť ryjou do nás všech, copak to nechápete? Možná paranoidně v nich tuším výchovnej ekonomickej moment, odrazující příjemce od činností, které nelze zahrnout do HDP. Filmů nemarginalizujících sny, nebo činících tak chytře, není mnoho, a Hezké sny tedy žádným Vanila Sky nejsou. Paltrow zpočátku klame tělem, když naznačuje, že koukáme na příběh o splnění snu navzdory, aby posléze vícero-méněro překvapil ne úplně banálním způsobem a odhalením, že se úspěch konat nebude - alespoň ve skutečnosti určitě ne. Tento koncept není úplně nesympatický už pro zřetelnou vůli nenavozovat divákovi falešné pocity naděje [i když samozřejmě nesouhlasím], nicméně provedení je vlažné nešťástným způsobem vlastním odpoledním romantickým filmům na Hallmarku. U nichž se tak dobře spí. Film naprosto zabíjí rutinní režie bez tempa a osobitosti, zazáří jen zřídkakdy, zpravidla při každém výstupu Simona Pegga a občas rafinovaném užitím soundtracku [motiv The Universal od Blur, Jarvis Cocker a Pulp]. Ukolébavka. ()

aquiver

Jistá režie, velmi příjemné pocity, a především originální scénář prolínající sny a realitu, trochu podobný geniálnímu snímku Nauka o snech (2006). Nenápadný film, svým vyzněním však povedený a skvělý... 80 % ()

DannyBoy80

Tak těch 65%. Oddychovka s docela kvalitními hereckými výkony. Netradičně pojatý romantický film s tradičním romantickým koncem. někteří lidi sní aby byli mimo, někteří nemusí ani snít a jsou mimo i tak. ()