Slídil

• USA Sleuth
Mysteriózní / Thriller / Drama
USA, 2007, 86 min

Slídil je remakem stejnojmenného filmu z roku 1972, který byl ověnčen čtyřmi nominacemi na Oscara a v němž si též zahrál sám Michael Caine. Tentokrát se ve filmu vrací v roli opačné, v roli milionářského autora detektivních románů, který si měří schopnosti s nezaměstnaným hercem (Jude Law) ve smrtelně vážné a vážně zamotané hře s hrozivými důsledky. Film byl v roce 2007 nominován na Zlatého lva na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách. A na stejném festivalu též obdržel cenu The Queer Lion, která je udělována filmům reprezentujícím aspekty homosexualního života. (oficiální text distributora)

Pawlyg

Film mi svými dialogy připomínal spíše nějaké shakespearovské drama. Dialogy a design domu jsou asi jediné, co tento film činí zajímavým. Nicméně dávám tři z pěti. ()

viky13

Nebudu nic zastírat ,toto je film který nejspíš bude bavit jen intelektuály ,kteří si libují v hodině a půl trvajcí psychadelické slovní přetahované mezi dvěma mírně vyšinutými psychouši. ()

denulik

Oproti staršej verzii s Lawrenceom Olivierom je tento Slídíl hutnejší, koncentrovanejší, dynamickejší a celkovo lepší. Tým, že Branagh skrátil film takmer o hodinu, umožnilo mu to zbaviť sa všetkých nepotrebných a nezmyselných dialógov a otravných divadelných rekvizít, ktoré mi v origináli tak vadili. V tejto verzii, napriek tomu, že sa rovnako drží pôvodného príbehu, je motivácia postáv oveľa čitateľnejšia a dáva väčší zmysel. ()

nmarca

Nadšení po prvních dvou dějstvích vystřídaly mírné rozpaky, přesto jsem film sledovala jedním dechem, oba aktéři hráli výborně, strhující hudba. A navíc mám ráda divadlo. ()

blacktomas

Původní Sleuth byl do konce dotažený herecký a režisérský koncert. Jedním slovem nádhera. Byl jsem zvědav na remake, ale tušil jsem, že překonat originál nebo alespoň dosáhnout stejné kvality je takřka nemožné. A nemýlil jsem se. Sleuth je jen jeden. ()

Jaromír

Dobré drama zahrané jen ve dvou lidech (což je obdivuhodné). Opravdu jsem nevěděl, co bude následovat v další sekundě! Znovu ho ale vidět nemusím. ()

Jamie47

Říkejte si co chcete, ale tenhle film je prostě super. Jude Law tomu dává šťávu. Původní verze taky určtě není špatná, ale tahle je mnohem lepší. ()

TesterX

Připadal jsem si jako kdybych sledoval divadelní představení. Nejde ani tak o omezené prostory, v kterých se příběh odehrává, ale spíše o herecké výkony. To přispělo k značnému rozladění z celkového dojmu tohoto snímku. Co se týče zápletky - zajímavá, plná zvratů (a dokonce funkčních), rychle plynoucí. Bohužel to zpracování je nestravitelné. ()

bonovox

Pôvodný film som nevidel, ale remake je je celkom slušným thrillerom hlavne kvôli hlavnej hereckej dvojici. Škoda, že záver vyznieva do prázdna. ()

blezg

Tenhle snímek mi vyrazil dech. Barevné ladění a komorní až divadelní prostředí mě úplně vtáhlo a celou hru jsem shlédl na jeden nádech. Ač budu asi jediný, komu se remake líbí více než skorooscarový originál, nemůžu si pomoct, je to tak. Judea Lawa mám spojeného právě s tímhle filmem. Vrytého do paměti jako Milo Tindla. Je to takový minimalističtější remake, tolik se nekřepčí, prostředí moderního sídla mě vtáhlo silněji než starožitné hračkářství v sídle anglické šlechty. Sedí mi celkově více a proto uděluji oproti 35 let staršímu dědovi extra-star. ()

Goumen

Tohle mi moc nesedlo, i když potenciál by to mělo. Jde v podstatě o konverzační psychologické drama dvou šílenců. Ta jejich psychologická hra byla ze začátku zajímavá, ale pak se to začalo zamotávat až do absurdna. ()

St0ne

Při sledování jsem z filmu cítila odtažitost, chlad a unylou atmosféru, která mě až na pár zvratů nechávala naprosto netknutou a chvílemi mě opravdu dost nudila. A to proti konverzačním filmům vůbec nic nemám... Stále jsem si představovala, jak skvěle by Slídil vypadal na tom divadelním jevišti, pro které byl napsán – i klidně s těmito kulisami a oběma herci. Byla by to jistě výborná podívaná, na kterou bych s radostí zamířila. Ale filmové plátno je přece jen něco jiného. Afektované divadelní herecké provedení (zvlášť přehrávající Law) se jednoduše do filmu nehodí a uměleckou výpovědní hodnotou to omluvit nelze. 50 % ()

gizi

Na rozdíl od spousty názorů se mi i tato verze dost líbila - je to opravdu herecký koncert, napětí nechybí. Ovšem ten konec, ten to celé dost kazí. Rozhodně dost dobré, přesto o dost slabší než původní verze z roku 1972. 80%. ()

stylR

Sorry, resp. sorry vzheldem k ostatním komentářům, ale mě se to prostě líbilo. Vím, potrpím si na luxus a tedy mě i neskutečně "bavil" každý záběr z domu. Navíc téměř 90 minut poslouchat a sledovat dvě, asi největší, britské filmové ikony a celkově si užívat tu atmosféru, kterou se, dle mého názoru, povedlo Kennethu Branaghovi zachytit.. Jistě, film působí trošičku nedotaženě a někdy trochu křečovitě, ale mě bavil, líbil se mi víc než původní verze a rád si ho časem pustím znovu. 90% ()