Slídil

• USA Sleuth
Mysteriózní / Thriller / Drama
USA, 2007, 86 min

Slídil je remakem stejnojmenného filmu z roku 1972, který byl ověnčen čtyřmi nominacemi na Oscara a v němž si též zahrál sám Michael Caine. Tentokrát se ve filmu vrací v roli opačné, v roli milionářského autora detektivních románů, který si měří schopnosti s nezaměstnaným hercem (Jude Law) ve smrtelně vážné a vážně zamotané hře s hrozivými důsledky. Film byl v roce 2007 nominován na Zlatého lva na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách. A na stejném festivalu též obdržel cenu The Queer Lion, která je udělována filmům reprezentujícím aspekty homosexualního života. (oficiální text distributora)

elanius

(78/2012, DVDRip) / Musím si asi pozrieť pôvodné spracovanie, táto verzia ma príliš nedostala. Verím tomu, že zčasti aj preto, že český dabing je v tomto prípade katastrofálny. A tie dialógy, ako dvaja postihnutý, ozaj pri tom uši boleli. Samozrejme námet ako taký je super. (4/10) ()

YumiOkami

tak tahle verze byla o trosku lepsi, nez ta puvodni. bylo to rychlejsi a moderni prostory se do filmu hodily (i kdyz vzdy uprednostnuji prostredi z 60./70. let). herci se mi mooc libili, michael caine teda vic za mlada (❤️), ale i tady mel svuj gentlemansky sarm, ktery byl naprosto neodolatelny! konec me prekvapil. ❝𝘘𝘶𝘪𝘵𝘦 𝘢 𝘧𝘦𝘸 𝘱𝘦𝘰𝘱𝘭𝘦 𝘭𝘪𝘬𝘦 𝘮𝘺 𝘣𝘰𝘥𝘺..𝘣𝘶𝘵 𝘐 𝘤𝘢𝘯’𝘵 𝘵𝘩𝘪𝘯𝘬 𝘰𝘧 𝘢𝘯𝘺𝘰𝘯𝘦 𝘸𝘩𝘰 𝘭𝘪𝘬𝘦𝘴 𝘮𝘺 𝘮𝘪𝘯𝘥.❞ ()

zdenny

Tři hvězdy za atmosféru, nikoli za konec. Který jsem buď nepochopil vůbec nebo ne úplně. Myslel jsem si totiž, že vítězství ve "třetím setu" si bude M. Caine více užívat. Navíc pointu scény s vracející se manželkou si můžu jen domýšlet. Tedy to, zda se vracela k milenci či k manželovi. Kdo z uživatelů csfd to ví, ať mi napíše, to mě fakt zajímá. Fandil jsem mu, protože většinou fandím ženatým chlapům a ne milencům jejich žen. Chyba ve filmu - SPOILER - jaktože autor geniálních detektivních románů se nezeptá vyšetřujícího policisty v jeho domě, kde má odznak? KONEC SPOILERU. Jinak dialogové drama slušné, škoda, že jsem jej viděl v českém znění. Každopádně po zhlédnutí této verze mám velkou chuť se podívat i na verzi původní. PS: Zařízení domu jakož i jeho interiér se mi vůbec nelíbilo. Myslím si, že takto skoro futurologicky si může dům zařídit pouze blázen. ()

pursulus

Říkejme mu kondom.¬         Velice zajímavá, vtipná divadelní hra Angličana Anthony Shaffera Slídil byla převedena do filmové podoby po prvé v roce 1972; tehdy byl tvůrce hry jediným scénáristou a spolu s režisérem (U.S.A.) J. L. Mankiewiczem vytvořili divadelně pojatý snímek vysoké kvality, v němž září vybraní angličtí herci Laurence Olivier a Michael Caine (jimž jejich úlohy sednou jak šité na míru) a v němž kulisy vytvořené Kenem Adamem jsou ne méně skvělé než herecký výběr.¬                 Nové natočení Slídila má na svědomí původem Ir herec Kenneth Brabath občas zabrousící i do práce režiséra — tak jako v případě Slídila, kde byl zároveň i producentem a tudíž člověkem, který má hlavní slovo. Na scénáři se nově podílel vedle tvůrce hry i jakýsi Harold Pinter, kulisy má na svědomí Tim Harvey — stálý spolupracovník Branathův. Výsledek této spolupráce je žalostný; pokud ovšem máme možnost srovnání s předchozím natočením: podstatně slabší dialogy; výběr herce J. Lawa hrajícího Itala je packalstvím (úlohu nezvládl, stejně jako nezvládl výběr herce producent s režisérem); kulisy (scéna) je snaživě moderní a spolehlivě ničící všechnu krásu a jemnost pozadí původní hry; účiny snažící se zbaviti snímek divadelnosti a přiblížiti jej filmovému pojetí jsou násilné, odtažité od děje, umělé; celek působí tak trochu divadelně, tak trochu chladně, a hodně nepovedeně — znovu zdůrazňuji, že v porovnání s předchozím natočením, jehož vliv nejsem schopen odstraniti. Ta tam je bezprostřednost byť divadelního pojetí původního snímku, jeho barvy, vtip, životnost.¬                 V dialozích padne několik sprostých slov, k nimž bych přidal některá další, kdybych měl tento počin zhodnotiti na plná ústa. Zvláštními ještě slovy bych pak počastoval onoho K. Branatha; sluší se ale říci, že by dopadl ještě poměrně dobře v porovnání s řadou lidí účastných v politickém životě: myslím si, že přece jenom nebude taková svině.¬                 Případné opoznámkování: už. honajz. ()

greetchen

Původní snímek jsem neviděla a záměrně jsem se na něj nedívala ani teď, abych si nepokazila dojem z tohoto zpracování (remaky obvykle nebývají vydařené). Časem to pravděpodobně napravím a věřím, že se třeba mé hodnocení změní, ale teď jsem nadšená. Film se mi líbil, chladný Caine i šílený Law byli parádní dvojka. A naprosto mě dostala hudba. ()

strelenaL

Námět zajímavý. Obracení rolí ve filmu jsou zajímavým spestřením ale i tak to byla pro mě nuda. Juda a Michaela mám velmi ráda, ale i tak jsme něco postrádala. Z herců ne ale z námětu a přepracování ano. ()

Puyi

Po několikátém shlédnutí musím komentář i hodnocení tak trochu poupravit - film je to podle mě úplně úžasný a naprosto, opravdu ani v nejmenším nerozumím zdejšímu hodnocení. Parádní děj, který zaujmout snad musí každého - spousta dramatických, vtipných a občas až trochu šílených scén, krásný dům a dva výtečně hrající herci. Postava Michaela Caine je obzvláště skvělá. Kenneth Branagh mě tímto filmem rozhodně příjemně překvapil a jsem tedy velmi zvědavý na originál, když je o tolik lépe hodnocen než tento remak. Hodnocení je tedy podle mě jasné - 5* a rád, velmi rád si vyhradím místo pro tento snímek v TOPce. :) ()

klima777

Divadlo a film se řídí odlišnými pravidly. A vyzařují odlišný typ magie. Kenneth Branagh jako by na to chvílemi zapomínal. Přesto však dokázal vykřesat působivý remake/adaptaci časem prověřených děl Shaffera a Mankiewicze. Především díky skvělým hereckým výkonům, jakož i všudypřítomné chladné techno-paranoie (3,5*). ()

U.Tarare

Takhle naivní zhovadilost jsem nečekal. Od prvním minut jsem nechápavě kroutil hlavou nad přehrávajícími herci a neuvěřitelnou zápletkou. ()

Richard_Ba

Maximálne podhodnotené dielo, ako režijne, tak herecky. Hrubý výsek príbehu je daný predlohou z „roku Krstného Otca“. Vtedy v ňom vystupoval skúsený herecký titan Laurence Olivier a jeho mladý kolega Michael Caine, pre ktorého toto stretnutie poznačilo celú jeho kariéru. O 35 rokov tento mladík je v koži hereckého titana, a mladík menom „Zákon“ je s ním v hereckom ringu, a napriek vysokej laťke si vedie prekvapivo dobre... Branagh nenecháva ani sekundu filmu náhode, a predsa nedrží svojich hercov na uzde, čo je evidentne vidno. Teatrálnosť je tu kľúčovým prvkom, a faloš nosným pilierom príbehu. Dávam plný počet. ()

Soweek

Bravurní dílo v podání pouze dvou herců a jednoho domu.....vždyť to je jasná show na prkna!!!!! Do divadla bych na to šel hned, ale pro film je to moc předvídatelné a tím pádem přijdete o všechno vzrušení. Jsem přesvědčen že pánové Cane a Law by to na prknech zvládli ještě líp než před kamerou. ()

Looser

Mám oba herce opravdu rád, považuje se příznivce konverzačních filmů a přeste mně tenhle film moc neoslovil. Prostě všeho moc škodí a tady mi přišli některé situace opravdu přehrané. ()

sedm.1

Při popsání pocitů z filmu přistoupím na hru samotných postav,který svůj duel též rozdělily tenisovou terminologií na sety a sady.První sada.Výborná,inteligentní,chytlavá.Konverzační psycholigická hra,plná skvělých dialogů,překvapení a úžasného hereckého dua.Sada druhá.Již méně vydařená psychologická hra,se slabšími dialogy,s překvapením,které musí prokouknout ihned i ten nejnepozornější divák a se silně přehrávajícím Lawem.Sada třetí,rozhodující.Rána do hlavy,neuvěřitelný blábol,pitomé dialogy,trapné a nedotažená vyústění,z povinnosti dohrávající herci.Slídil má zkrátka nadupaný začátek,postupem času však ztrácí dech,aby nakonec ve finále došlo k totálnímu kolapsu.Slídil je každopádně solidní podívanou,konverzační hrou kočky s myší,ale celé to zbytečně nakonec velmi vyšumí do prázdna.Škoda.Originál neznám,ale novodobý Slídil měl daleko na víc. ()

DeLaMorte

Výborný thriller s absolutně špičkovou kamerou atmosférou a především hereckými výkony které kopírují divadelní prkna na filmové plátno. ()

Markussis

Myslím si, že nebudu přehnaně kritický, když prohlásím, že tento lehký snímek je jedna velká fraška. Děj filmu je naprosto jasný, scénář je takový nemastný neslaný. Co mi zde však zásadně vadí je především herecký (neherecký) přednes Jude Lawa. V okamžicích kdy se o slovo hlásí jeho údajný italský temperament, jsem jako jeho divák dostával soustavné záchvaty smíchu. Neuvěřil jsem mu snad ani jedno jediné gesto. Zkrátka nejedná se o herckou genialitu, nýbrž jen o obyčejné přehrávání. Inu tak talentovaný zas až Jude Law prostě není. Navíc to ubližuje komplexně celému filmu, který poté působí spíše jako laciná tragikomedie než-li jako hluboké psychologické drama. ()

rozbris

Tak na tohle bych si radši zašel do divadla než do kina, tohle není na filmová plátna. 2 hvězdičky jen za vynikající výkon Michaela Caineho a Jude Lawryho a docela dost dobrýho domu, bral bych jej... ()

honzii

Ovšem že je to látka spíše pro divadelní prkna. Slídil mi ale přišel velmi zábavný. Dialogy mají styl, šmrnc a gradují. Oba herci předvádí velmi působivé výkony a když přistoupíte na hru, můžete si film i dobře užít. Jen toho od něj nesmíte chtít zase moc. ()