Susedia

Scénář:

Andy Kraus

Kamera:

Peter Bencsík

Andy Kraus, Peter Marcin, Viki Ráková, Zuzana Tlučková, Marta Sládečková, Helena Vondráčková, Eva Matejková, Martin Malachovský, Ivan Vojtek (více)

Série(10) / Epizody(164)

Na základe diváckej odozvy na krátke scénky v relácii Hurikán, v ktorých sa stretli rodiny Františka Stromokocúra (Peter Marcin) a Lászla Komároma (Andy Kraus), sa ich tvorcovia a televízia Markíza rozhodli preniesť ich osudy do samostatného komediálneho seriálu. Manželské dvojice síce bývajú vedľa seba, ale temperamentom, názormi a životným štýlom sú si dosť rozdielne. Zažívajú spolu humorné situácie založené na nedorozumeniach a náhodách, ktoré prináša život. (TV Markíza)

SeanLSD

Poviem to takto - na slovenské vzťahové seriály som nakydal ostošesť, ale keď som bol týždeň doma s rodinou, celkom ma namotali a pochopil som ľudí, čo sa s igelitkami nákupu ženú domov každý večer, aby videli, čo sa zase bude diať. Slovenské sitcomy s ich najprimitívnejším možným humorom a ich divákov ale na milosť brať nedokážem. Mám sa hanbiť za svoj národ, že sa na niečom takomto dobre zabáva, alebo za seba, že som prekliaty pseudointelektuál a stokrát radšej si pozriem nejakú béčkovú americkú kravinu s hektolitrami kečupu ? ()

Dale

Nemožné sa stalo skutočnosťou - na Slovensku sa podarilo natočiť sitcom, ktorý je naozaj vtipný. Po trápnych pokusoch a la "Zborovňa" sa dokázalo, že aj Slováci majú zmysel pre humor. Marcin a Kraus sú skvelá humoristická dvojica plná nápadov, ktoré dúfam tak skoro nevyčerpajú (ako sa to stalo pri Uragáne). Niektoré hlášky sú veľmi podarené a originálne a už teraz zľudoveli podobne ako tie z "Marečka". Doplnenie: Po skončení 1. série s príchodom detí na scénu išla kvalita rapídne dole. ()

janesX odpad!

Neviem čo na tomto "humore" kto vidí, na mňa práve tento sitcom ako naozaj jeden z mála, vôbec nefunguje, nikdy nefungoval a ani fungovať nemôže. Vysvetlím prečo. Má to síce nejaký scenár, ale drvivá väčšina scén a dialógov v týchto scénach sú založené na onej, fakt úbohej skomolenej maďarsko-slovenčine. Neviem či to má byť akási kompenzácia za nedostatok kreativity pri písaní scenára, viem iba to, že tento "typ humoru" je tu hlavnou zložkou a na tomto sa celý seriál nesie. . Pochopil by som, keby to bolo v jednej epizóde, ale nie stále dokola to isté. V každej epizóde, skoro v každej scéne a takmer v každom dialógu. Mám rád trápny humor, čím trápnejší, tým lepšie, ale toto je niečo iné, je to príšerne otravné a úbohé divadlo. Mám chuť dať odpad a asi ho aj dám.  15%. ()

Falko

Serialy nemam moc v laske a na sitcomy by mi ani nenapadlo najst si ani cas, ale raz som si pustil cez internet na markiza.sk par casti tohto serialu a tak ma zaujali, ze som sa tesil stale na nove casti. Ja si myslim, ze tieto negativne hodnotenia maju dost spolocne aj s tym, do akej miery sympatizuju uzivatelia csfd s hrdinami slovenskeho serialu a typickeho slovenskeho stylu alebo humoru. Naozaj by som sa cudoval, ak by sa nasim ceskym bratom nas serial pacil rovnako, ako Slovakom, teda aspon tych, ktorich poznam osobne. Takze hodnotenia samozrejme aj slovenskych intelektualov beriem uplne v pohode. Ja som rad, ze sa konecne podaril na Slovensku natocit sitcom, ktory sa mi paci na 100%...........27.04.2008 ()

Flego

Je to veľmi ťažké natočiť dobrý seriál ( u nás na Slovensku určite ). A humorný zvlášť ( to platí pre obe republiky ). Pokusy to boli ( Silvánovci, Duchovia resp. Novákovci ), ale nedopadli dobre. Pravdou je, že inšpiráciu k Susedom našiel sám Kraus, keď vymýšľal skeče o podivnej dvojke Komáromovi a Stromokocúrovi v Uragáne, či Hurikáne. Inak sa píšu krátke útvary, inak 30 minútový seriál. Určite by si seriál zaslúžil lepšiu pozornosť strihačových nožničiek, či precíznejšiu prácu na scenári a dialógoch ( čo Markíza určite nedovolí, lebo ona chce prašule ihneď ). V podstate treba pozitívne hodnotiť, že aj na Slovensku niekto našiel odvahu a vstúpil do neznámych vôd. Prvá séria sa mi pozdávala viacej, určite by som však vyzdvihol dovtedy málo známu Viki Rákovú, ktorá je excelentná. ()

• V seriáli hosťovali napr. Martin Malachovský, Helena Vondráčková, Jana Hospodárová a Zlatica Puškárová. (pravo)
  • Formát seriálu sa predal do Slovinska pod názvom Lepo je biti sosed. Dovedna sa od októbra 2008 do mája 2011 natočilo šesť sérií, z toho prvé tri verne kopírujú slovenskú predlohu. (BlueNeon81)