Pokoj 1408

Pokoj 1408 nemá moc hezkou pověst. Je to jediný pokoj hotelu Delfín, ve kterém se už téměř dvacet let neubytoval žádný zákazník. Není čemu se divit, když lze v jeho historických záznamech nálézt dvanáct sebevražd a třicet takzvaných „přirozených“ úmrtí. Když k tomu připočteme drobné nehody některých pokojských (záchvaty smíchu, záchvaty pláče, mrtvice, slepota), které pokoj udržovaly čistý a obyvatelný, není se opravdu čemu divit. Pan Olin (Samuel L. Jackson) jakožto ředitel tohoto malého newyorkského hotelu příběh pokoje 1408 velice dobře zná, a proto se všem případným zájemcům snaží pobyt v něm ze všech sil rozmluvit. Spisovatel Mike Enslin (John Cusack) se však psaním hororových povídek živí a nikdo a nic mu jeho noc v pokoji 1408 nevezme. Vždyť strašidelné pokoje jsou jen směšné hlouposti jako všechna ta místa, na kterých už strávil noc - o kterých psal. Navíc by mu chyběla jedna kapitola do jeho nové knihy. Vyzbrojen svým věrným diktafonem Sony se tedy vydává do čtrnáctého patra, které je ale ve skutečnosti patrem třináctým. Do pokoje 1408. Do pokoje, jehož součet čísel dává dohromady číslo třináct…

První verzi povídky 1408 Stephen King vůbec neměl v plánu dokončit, protože měla sloužit pouze jako dodatek v jeho částečně autobiografické kinze O PSANÍ, prý aby předložil konkrétní příklad toho, o čem v celé knize žvanil. Povídka však Kinga natolik pohltila, že ji dokončil a vydal jako součást audiokompilace BLOOD & SMOKE. Velice lákavého scénáře se pak chopil švédský režisér Mikael Håfström (ZLO). King sám říká, že povídka ho, zvláště v audiopodobě, opravdu děsí, uvidíme, jestli její fimová podoba bude děsit i nás. (3DD!3)

Jacinda

jsem srab, protože se bojim každé prkotiny. Zvláště když někdo leze v úzkém prostoru a za ním se plazí zrůda. Ale počkat, to by se mohlo bát víc lidí. ()

Pepinec

Dokud sebejistý a cynický Cusack nezačne hysterčit kvůli zapnutému rádiu, je atmosféra hustá jako neředěná koprovka. Pak ale někdo výrazně změní jídelníček a výsledné lečo splácané z přemíry bláznivých nápadů už tak dobré není. No a ten konec; mám pocit, že i sám autor se v něm musel ztratit. ()

Jhershaw

Ať žijí trailery, požehnání i prokletí některých filmů. 1408 svým způsobem splňuje oboje. Trailer výborný a děsivý snad i víc, než celý film dohromady. První polovina 1408 je docela fajn, dokud má cynický a sarkastický Cusack víc prostoru než tajemný pokoj. Pak už to je takový zámek hrůzy, z atrakce do atrakce, ovšem vždy plně v bezpečí a pohodlí sedačky. A bez překvapení, protože většinu těch strašidelných scén jsem už znal. ()

DaliX

Celý film som sledoval ako obarený. Je až zarážajúce ako si tento úžasný a výbornou atmosférou nabitý hororový thriller vystačí len s pár postavami, vlastne skoro len s jednou. John Cusack ako spisovateľ Mike Eslin vyhľadáva rôzne miesta opradené nadprirodzenými úkazmi, kvôli inšpirácií pre jeho nové knihy. Keď však narazí na jeden hotel, kde sa nachádza izba s označením 1408 v ktorej nikto nevydržal dlhšie ako hodinu a došlo v nej k mnohým úmrtiam, príde mu to ako dokonalá senzácia. Zvlášť keď sa mu to snaží vyhovoriť riadiťeľ hotela, ktorého stvárnil Samuel L.Jackson, čo je opäť v tomto filme skvelá voľba.Nikdy by ma nenapadlo, že na vybudovanie tak úžasnej atmosféry a napätia stačí len jedna hotelová izba s jej návštevníkom ale ono to funguje lepšie ako hodinky s vodotriskom (a že by ich každý chcel:)). Hlavne ľakačky ma nenechali vydýchnuť, celý film je zameraný hlavne na ľakačky ale je zaujímavé, že v tomto filme nie sú také predvídateľné ako v mnohých teen vyvraždovačkách. Rovnako ako aj vizuálne efekty, kamera, strih robia z filmu fakt mrazivý zážitok. Mať osem rokov tak sa asi ...... od strachu, ale rozhodne je fajn vidieť v dnešnej dobe horor, ktorý čerpá len z atmosféry a nie z gore scén. Pre mňa osobne lepší film ako Kruh, Amitiville a pod... ()

JohnnyD

Zo začiatku príjemne tradičná, neskôr nepríjemne tuctová "ducharina", ktorej gro tvoria strašne samoúčelné psychedelické vízie a niekoľko klišé point. Každou minútou to viac upadá do halucinogenného stereoptypu a klišé zvratov, ale záverečný i keď očakávaný, ale na rozdiel od iných milší zvrat ma potešil a utvrdil v priemerných 60%. ()

Madsbender

Stephen King je mojím druhým najobľúbenejším hororovým spisovateľom (samozrejme hneď po legende a priekopníkovi žánru Howardovi Phillipsovi Lovecraftovi) a Håfströmova verzia jednej z jeho najpútavejších kníh si ma získala mj. svojou napínavou atmosférou, umocnenou pocitom nebezpečenstva a hrozby číhajúcej v ktoromkoľvek kúte desivej izby v akejkoľvek forme. Pri tomto horore som sa skutočne bál, a to poriadne. Nervozitu a strach nezmiernil ani mrazivý charizmatický Samuel L. Jackson ako riaditeľ hotela a výborný bol aj samotný John Cusack. Tony Shalhoub potešil :) ()

Stegr

70% - Film měl hodinu slušné tempo, lekal jsem se každou chvíli a dokonce jsem se i pěkně zapotil. Dál už to bylo trochu slabší. Poté, co se Mike Enslin "vrátil" do pokoje 1408, napětí jakoby vyprchalo a já jen čekal, jak tohle skončí. Za tu první hodinu parádních lekaček si to 4 hvězdy ale stejně zaslouží... ()

salahadin

Pokoj 1408 (2007) aneb slasher podle architektury. Tenhle film je jedním slovem psycho! Několik pikantních lekaček se mnou teda řádně zacukalo, jedny z nejlepších scén z filmu jsou člověk reagující zrcadlově přes ulici, spouzení po římse a závěrečná lekačka. Konec tenhle film tak trochu kazí, zbytečně nesmyslnej, zbytečně překombinovanej. Cusack hraje výborně, zvládá strach i dojetí, aroganci i cynismus a vše v přirozeném sledu. Škoda toho závěru...jinak atmosféra fantastická. Jak Kinga moc nemusím, tak tahle filmová adaptace se mi líbila (největší zásluhu na tom má Cusack). ()

Deimos

TV/// Obsazení 5/10 Děj 6/10 Hudba 7/10 Efekty 8/10/// +slušné zpracování, mírná dávka napětí, závěrečných 10 sekund -mohlo to být ještě strašidelnější/// No když vsoupil do pokoje, tak jsem byl opravdu nervozní a cítil jsem jisté napětí co se bude dít. A ono se dělo, ale spíš to bylo hezký pro oko. Mozek si říkal WTF tohle nechápu a já jsem potom jen v závěru sledoval co z toho vlastně bude, co z toho je pravda. A pravda mě šokovala. Takže dobrej film, i když je to spíš efektní jednohubka./// Celkem 64%/// ()

Cappuccino

Ach jaj, aká škoda! Nebyť záverečných desať-dvadsať minút, tak sú štyri hviezdy isté. Pekné budovanie atmosféry, dobrý rozbeh pred pokojovou spŕškou v podobe rozhovoru s riaditeľom Olinom, výborne zahraná postava cynického spisovateľa Mikea Enslina (bolo vidno, že si rolu vyslovene užíva). Koniec už z časti natiahnutý a na rovinu vám poviem, že "alternative ending" stojí za väčšiu pozornosť než v skutočnosti zakomponovaný "happy end" (a síce nie sto percentný "happy end"). Pokiaľ máte v obľube horory, ktoré sa obídu bez zbytočných brutálností a naopak vsádzajú na okolitý strach prostredia (intenzívne cítenie čohosi neznámeho a nevysvetliteľného), určite skúste. Kvalitné tri alebo slabšie štyri - ťažké rozhodovanie. ()

Ruut

UPDATE 2018: Stále platí ... ---Filmy vznikající podle knih nebo povídek Stevena Kinga většinou dopadnou dost špatně. Obvykle nedávají moc smysl. V lepších případech jsou zábavnými béčky. A jen málokdy vznikne opravdu kvalitní film. A bohužel taky skoro nikdy nebývají skutečně strašidelné. Pokoj 1408 není nijak světoborný, ale rozhodně se neztratí. Velmi dobře jej zpracoval ostřílený Mikael Hafstrom. Digitalní efekty jenž jsou téměř nezbytnou součástí kingovských filmů (= jak jinak představit mistrovi nápady světu) tentokrát nepůsobí rušivě a správně je jich tu spíš pomálu. A co je nejdůležitější - u Pokoje 1408 se opravdu člověk místy slušně bojí. Navíc se skvěle povedla ůvodní představovací půlhodinka. Obvykle bývá nutným zlem. Tady zavede zajímavě diváky do soukromí skeptického spisovatele Mikea Enslina v podání skvělého Johna Cusacka. Bohužel je tu to co se stane téměř pokaždé. King je mistrem zvratů a překvapivých konců. Ve filmu snová závěrečná čtvrthodinka hodně brzdí dosud zběsilé tempo a kazí výsledný dojem. 70%. ()

-OverLord-

Solidní jízda se skvělym Johnem Cusackem, při který divák absolutně netuší co, jak, kdy a kde. Ale nakonec to do sebe tak nějak všechno zapadne a celkovej dojem je silnej nadprůměr. Výborně natočeno. ()

Allien.9

A další pokus o zfilmování mého miláčka.:-) První polovina filmu je špičková - hotýlek na samotě, děsivý Samuel L. Jackson ("NECHCI ABYSTE SE UBYTOVAL, PROTOŽE SE MI PAK NECHCE UKÍZET TEN SVINČÍK..."), první vstup do pokoje, první naschvály pokojíčku - no, prostě není co dodat!!!:-) To se ještě režisér řídí předlohou. Pak ale začíná děj mírně pokulhávat a pohromadě ho drží jen perfektní a roztomile sarkastický John Cusack a sem tam nějaká ta menší nepříjemná situace. Tady už jsou VŠECHNY scény pouhým výmyslem filmařů... Nemám ráda filmy, které v polovině vypadají, že už budou za pět minut končit a vy si odevzdaně říkáte: "Fajn, to je dobrý konec". Ale po pěti minutách je vám jasné, že se bude film snažit pokračovat ještě dalších 30 minut... Konec bych dala přesně ve chvíli, kdy se opět načte nových 60 minut... No, nebylo by to víc psycho?:-) ()

2-Xtreme

Tak toto je ono, áno presne toto. Dlho som čakal, ale dočkal som sa. Už nejakú dobu som nevidel takýto vydarený horor(nazvime to hororom i keď je diskutabilné uviesť žáner). Tí čo tomuto dali 3 a menej hviezdičiek sú divný. Tento filme je typická Kingovka. Osobne sa mi to pripomínalo The Shining, alebo Riding the Bullet, ktorý je tu tiež nedocenený. John Cusack ma milo prekvalip a zahral úžaste. Bolo to napínavé, temné a hlavne dobré. Natočit film podla Kingovej predlohy je ťažké, vlastne natočiť dobrý film je ťažké a Mikaelovi Håfströmovi sa to podarilo. Dávam 90% čiže je to za plný hviezdičkový počet. Typická Kingovka! EDIT: Takže videl som už obe verzie. Tak ako Kino verziu aj Directors Cut som si vychutnal, ale po prvý krát to bolo predsa len lepšie. Ten moment prekvapeví už nie je taký ako po orvý raz, ale zato atmosféra je stále super, a miestami som mal chut zažnút si aj lampičku :D Koniec v rozšírenej verzií sa mi ale nepáčil a dávam prednost tej povodnej kino verzií. ()

k212

Atmosférický a napínavý thriller - lehce lekavý až děsuplný, horrorový příliš ne. Ono je to ale dané tím, že kdokoliv je alespoň trochu obeznámen s Kingovou tvrobou prostě ví, co má čekat (a já bohužel vím). Problematická rodinka, klaun (mimozemšťan nebo zlo - chcete-li), rádoby polemika s křesťanským pojetím pekla-nebe... Tentokrát to všechno není scénáristicky příliš zvládnuté. Navíc pokoj 1408 není tak drsný, jak by se dalo čekat a jak by si nejspíš Kingovi fanoušci přáli, je spíše civilnější a méně krutý. Filmové zpracování nabízí momentální standard - vysoká technická úroveň + zajímavé triky. Herci zajisté potěší, obzvlášť Samuel L. Jackson a jeho rozporuplná vedlejší figura, no a John Cusack se svým zmámeným až strhaně úsporným obličejem, diktafonem a flaškou whisky v ruce, působí sice rozporuplně, ne však příliš přesvědčivě. Tento film díky své vágnosti až univerzálnosti a snaze zalíbit se širokým masám, ve výsledku působí naprosto opačně - neslaně-nemastně. Nezavděčí se tak nikomu - krve-milujícímu teenagerovi bude chybět násilí, náročnějšímu divákovi zase bude scházet nějaký ten intelektuálnější podtex a obyčejný divák ho zhlte jako dopolední svačinku a za pár dní už o něm ani nebude vědět. Vykoukala jsem to na hrubých 40%. ()

kingik

Všechno směřovalo k tomu, že se bude jednat o vyjímečný počin v oblasti hororového žánru, ale Kingovi adaptace jsou přesvědčivější v knižní podobě než na filmovém plátně. Spolu s Johnem Cusackem vstupujeme do tajemného hotelu, konkrétně do hotelového pokoje 1408. Nejdříve nám charismatický ředitel hotelu Samuel L.Jackson vylíčí všechny ty hrůzy co se v inkriminovaném pokoji odehrály a nikdo tam nevydržel déle než hodinu, ale John Cusack tam vydrží až do konce, přežije a kupodivu zase nic tak hrůzyplného se tam dít nebude. V oblasti napětí to není nijak slavné, protože ne všechny scény jsou dobře natočeny, ale zajímavost tomu nechybí a samotný Cusack nehraje nijak vyjímečně. Uděje se pár zvratů, dojde na několik zajímavých scén a průměrný horor je na světě. Dalo se čekat, že to bude mít větší grády. ()

Payushka

Whooo tak to byla desiva zalezitost... I kdyz tu bylo par typickych lekacek, nadherne zafungovaly (moc se stydim, v jednu chvili sem omylem vyjekla nahlas :D)... ()

Legas

Hororově postavené na audio-vizuálních lekačkách, kterých není mnoho, atmosférou někde na půli cesty. Naštěstí je film, narozdíl od většiny svých kolegů, postaven na kvalitním příběhu se spoustou zajímavých nápadů a zábavných míst. Znovu bych se na to nepodíval, ale film utekl jako voda a po celou dobu mě bavil. Ještě škoda posledních 30 vteřin, které ruší "nejistý" konec. Ať žije EXPRESNÍ ODHLAŠOVACÍ SLUŽBA ve "fucking evil room"!! ()

Jordan

veľmi dobre obsadené a zahraté - aj keď celkom vedľajšie - roličky Tony Shalhouba a Samuela L. Jacksona potešili,John Cusack hrá dobre, ale zdá sa mi, že stupäovanie jeho postavy a jej postoja spolu s celkovým dianím na izbe nie je úplne dokonale načasované a vystupňované, každopádne vizuálne veľmi slušne a vo všeobecnosti celkom solídne urobené dielko podľa menej známeho Kinga; ()

Carol Pifková

Nevedela som sa rozhodnúť pri hodnotení.Keby nie je toho konca dám 3 hviezdičky ale ten koniec mi také zimomriavky spravil, že dám predsa 4. ()

Cusack a Jackson versus apokalypsa z mobilů

Cusack a Jackson versus apokalypsa z mobilů

06.11.2013

A opět tu máme adaptaci románu Stephena Kinga, tentokrát jednoho z jeho novějších kousků, apokalyptického hororu Cell (česky vyšlo jako Puls). Kniha vyšla v roce 2006 a od té doby se marně pokoušela… (více)

Šanghajské spiknutí

Šanghajské spiknutí

03.12.2007

...nebude pokračováním dvoudílné šanghajské série Jackieho Chana a Owena Wilsona, to jen narážíme na jistou podobnost námětu válečného thrilleru Shanghai s noirovým experimentem Stevena Soderbergha… (více)